Споделена история от Здраве

Късогледство
Здравейте,

Преди две години ми откриха късогледство -1 диоптер, преди няколко дни откриха, че се е увеличил на -1,50. Ако някои се е сблъсквал с такъв проблем, имам следните въпроси:

1. Преди две години ми казаха да нося очилата навън и когато гледам телевизия. Но преди няколко дни, казаха, че трябва да ги нося дори в затворени ространства/като стая. Вие кое смятате, че е правилно?

2. Каква е причината за факта, че почти всеки сложил очила му се увеличава диоптера?

3. На прегледа преди няколко дни, ми определиха диоптера чрез PC и друг тест без дори да ми разширят зeниците с впръскване или капки. Това нормално ли е?

4. Имате ли отзиви от Метода Норбеков или тренажор за очи?

Вече ди записах час при друг лекар, но ме интересува и вашето вниние.
Благодаря на всички отговорили!

Коментари

1.   Здрасти, много чудно, че никой не ти е отговорил, при положение ,че половината народ е късоглед - но както виждаш, дори младежките пъпки причиняват по-голямо неудобство.
ПЪРВО - късогледството НЕ Е БОЛЕСТ, а деформация на лещата в окото, КОЕТО НЕ Е БОЛЕСТ, ако нямаш кривогледство, астегматизъм, заболяване на очния нерв и т.н (последното води и до слепота)
ВТОРО - не пишеш на каква възраст си, но явно си тийни, щом ти расте диоптера. И аз едва на 16 получих късогледство, подобно на твоето положение. Не носих дълго очила навън (до към 2,5 диоптера). майка има 3,5 и не носи очила навън, но живе в малък град-село и без това много за гледане няма.
ТРЕТО - да носиш или да не носиш очилата - диоптерът ще расте с теб, няма такова нещо като „мързеливи очи „ и т.н. Процесът зависи до толкова от теб, че веднъж отключен (имаш генетично предразположение, виж роднини) не е обратим - (независимо от разните му методи). Може и ще става все по-лошо докато тялото ти расте (25 годишна възраст), защото и лещата расте и с това късогледството. Ако не се занимаваш с учене и четене, ще имаш по-малко диоптри. Аз реших ,че не си заслужава и предпочетох да съм късогледа, но умна. Сега съм на 26, от година и половина не ми расте диоптерът и имам - 6 диоптера поне. Не съм се изследвала в последните 5 години, не ми и трябва. Взимах си лещи според чувството - знаех ,че нямам болести като изкривяване и ко., знаех ,че на двете очи имам приблизително еднакъв диоптер.

трудно ще ти е и гадно, но след 2 диоптера си вземи лещи. Гледай да не са от скъпите, с много вода, защото те са много чувствителни и пускат гъбички. Евтините , с по-малко водно съдържание, дразнят в началото, но се свиква и не ги усещаш. Ползвай натриев хлорид и никакви капки и пр. като разтвор, дразнят.
Аз имам над 6 диоптера късогледство,завърших елитен университет в чужбина, шофъор съм и не нося вече очила, защото с тях не виждам добре. Никой не знае вече,че съм късогледа, защото съвсем съзнателно не си присвивам очите и реших да не ми дреме!!!
След време и операция ще си направя, чакам да видя какво ще стане с първите оперирани (да минат 20 год.), защото рискът е голям, а с лещите съм доволна и щастлива.
Имам много късогледи сред роднините, майка и сестра ми включително, но бих всички рекорди заради ученето - не е вярно, че то прави късоглед, но веднъж късоглед човек, с учене и четене задълбочава този проблем. Малко е вероятно да спре при 1,5 диоптера, надявай се да спре при 3,5, но и при 6 не е проблем както написах - и при 3 и при 6 трябва да носиш очила или лещи.
Радвай се,че нямаш заболяване на очите, а само банално късогледство!
И аз ревах много и се молих на Бог да ми помогне, правих упражнения и нищо - на 25 си спря като по учебник и сега съм щастлива, умна и оправна късогледка! И не си присвивай очите -дразни!
Хера

2.   Хера, благодаря ти за отговора. При мен е малко странно, защото ми откриха късогледството на 24 години, а сега съм на 26. Тоест се е увеличило, когато трябва да спре на расте?

3.   Аз имах около 2, 5- 3 диоптъра и ги свалих, сега съм на 100 процeнтово виждане. Ползвах системата на норбеков. Като имаш напредвид, че по време на упражненията четях, работих пред компютъра по 6-9 часа на ден. Бах изумен. Не е вярно, че диоптрите се връщали.
Спред норбеков лошото зрение не е болест, а лош рефлекс.
Мога да ти кажа в какво се състоят упражнията, ако искаш, имат леки технически нюанси

4.   Авторът:

До №3
Ако можеш ми дай още информация, на offer_you@abv.bg

5.   Пратих ти емейл, получили го?

6.   Може ли да ми дадете информация за упражненията. Благодаря.

7.   Хубаво е да погледнете книгата на Норбеков "опитът на един глупак'. Ако я нямате, мога да ви я пратя по емейла.

10.   Смятам да опитам и аз. Вярвам, че няма да навреди, а вероятно ще помогне.

11.   Здравейте! Изключително много се нуждая от съвет! Днес бях на очен. От 10 години нося очила. Супер много се надявах да си купя лещи.. за мен да нося слънчеви очила е мечта, но за съжаление май скоро няма да се сбъдне. Та изписаха ми рецепта за лещи, която гласи:
sph cyl ah
o. d. -3. 25 -0. 75 20
o. s. -3. 25 -0. 75 170

отидох в оптиката с надеждата да ми кажат разумна цена, която мога да отделя от бюджета си (студентка съм).. съобщиха ми, че цената за 1 месец, за 2 лещи е 150лв. Мацката от оптиката ми каза, че астигматизмът ми е малък и мога да нося съвсем обикновени сферични лещи, само че диоптърът щял да бъде по-висок от -3, 25. Молбата ми е да ми кажете колко по-висок. Благодаря от сърце!