Споделена история от Здраве

Падна ми част от пломбата
Здравейте! Аз съм на 15. Преди няколко години, не мога да кажа точно, защото бях малък, ми сложиха бяла пломба на зъба. Днес ми се отчупи една част от нея. Когато я взех я стиснах по-силно с нокът и тя се разпадна, като пясък. Обикновено не ям на страната на която ми е пломбата, защото не ми е удобно и съм свикнал да ям на другата страна. Много рядко се случва там да попадне храна. В момента не ме боли. Въпросът ми е: Ако ми падне цялата пломба ще ме боли ли? Не съм ходила на зъболекар от може би 4 години. Малко ме е страх, че все ще намери нещо и ще боли. Знам, ако не отида на зъболекар ще ме боли, ако отида пак ще боли, но от малък най-много ме е страх от зъболекари. А и не може да ми правят упойки, защото съм алергичен към една съставка на упойките с много трудно име, което не мога да назова.
Благодаря!

Коментари

1.   Цял живот ще имаш болки. По-добре свиквай от рано.

2.   Пломбата е била от евтините, от амалгама. Отивай на зъболекар ама ВЕДНАГА и кажи да ти сложи такава от фотополимер. 40 лева струва.

3.   Ми оправи си я

4.   Ти си на 15 и пломбите се покриват от здравната каса, а и разполагаш с доста екстри при ходенето на зъболекар или лекар, така че ходи преди да си навършил 18 години. Защото после ще те погнат, да даваш много пари, не малко съм си патила. Когато имам зор тогава ходя дори да се е получило пулпит, защото на здрави зъби също намират кариеси и като започне едно правене и като ти каже тази струваше 30-40 ми и тука имаш още две дай и тях да направим ми ти ще работиш, само за зъболекари. Докато си малък се възползвай, колкото и да боли ще търпиш!

5.   Няма страшно. Казваш да ти сложи упойка и действате. Да те боли зъб цяла нощ е далеч по-гадно от половин час при зъбаря.
А, ако на зъба няма кариес, само ще смени пломбата, което не боли.

6.   Пломбата е била от евтините, от амалгама. Отивай на зъболекар ама ВЕДНАГА и кажи да ти сложи такава от фотополимер. 40 лева струва.

Ей, деца, не четете ли бе.. амалгама е сивата пломба, а фотополимер е бялата. Автора казва, че има бяла. Не можете ли да четете малко преди да коментирате поне.

7.   Стягаш се и отиваш. Най-вероятно ще ти махнат старата пломба и ще ти направят изцяло нова. Със сигурност ще ти е некомфортно, но по-добре да ти е некомфортно сега отколкото след година-две-три да имаш нещо по-сериозно дето да иска вадене на нерви, зъби и тн.

8.   Отивай на зъболекар. Кариесите с времето стават само по дълбоки и болезнени. Важното е да си намериш "твоя" зъболекар, който да ти помогне да преодолееш страха. Не е страмно да те е страх и да ти е неприятно. По мое време (90те) имаше едни невероятни касапи- училищни зъболекари и ни водеха задължително, бррррррррррррр, настръхвам като се сетя. Биеха ако нямаш кърпа или се дърпаш, един дявол знае колко хора са травмирани от тях. Но ти си само на 15 и вероятно не си ги превижял. В момента. слава Богу, пациентът е клиент и като си плащаш ще получиш адекватно обгрижване и мило отношение. Така, че намери добър, лекар, сподели му за сраховете си и той ще работи внимателно и няма да боли много.

9.   От автора
Все още не ме боли. Но ще отида на зъболекар. Номер 5: не може да ми слагат упойка алергичен съм.
Благодаря Ви! Ако има още мнения, може да ги кажете.