Споделена история от Здраве

Контактни лещи
Здравейте.
Момче на 16г. съм и сложих контактни лещи преди 1 седмица.
Всичко добре, но има леки проблеми, които ме притесняват.
След като поставя контактните лещи в продължение на 10-15 минути, очите ми са зачервени, дори сълзят. Това може би е нормално, но другото което ме притеснява е, че докато съм с лещите и когато погледна на ляво или дясно, започвам да ги усещам.
Та искам да Ви попитам, това нормално ли е или трябва да се обърна към очната ми лекарка..
Може пък да е просто, защото още не съм ги свикнал, слагам ги за 4-ти път, не знам.
Ще чакам вашите мнения, защото наистина това ме притеснява.
С диоптер -3, 75 съм.

Коментари

1.   Здравей, не казваш колко време стоят в очите ти след като си ги поставил. Трябва да увеличаваш постепенно. Примерно една седмица ги носиш само час на ден, втора - два и т. н. Аз ползвам лещи от '97 същия диоптър като теб, имах едно мнооооого дълго прекъсване до онази вечер, когато ходих на официално събитие и реших да съм хубава. Ми едвам издържах четири часа, очите почнаха да ме дразнят, и целия следващ ден бяха полузалепнали и сълзящи. Също е важно колко % водно съдържание са-моите са 75%. Ако са по-малко, нормално е още повече да дразнят. Или пък са твърди твоите? За твърдите нищо не знам, не съм носила. Слагай ги дълго време за кратко.

2.   Аз нося лещи от 5 години вече (на 18 съм). Нормално е първите дни да ги усещаш малко, но зачервяването е нещото, което би трябвало да те притесни. На мен не са ми се зачервявали, а "сълзенето" е в първите няколко секунди след поставянето на лещата - дефакто повечето от разтвора, който си сложил в лещата преди да я сложиш, изтича.
Ако те притеснява нещо, нека очният лекар те види как се адаптираш към лещите. Зачервяването според мен не е добре.

3.   Здравей! Аз сложих лещи на 18 и ги нося повече от 20 години. Моят съвет е да не си сменяш рязко посоката на погледа, за да не ги усещаш. Ще свикнеш с времето. За проблема със сълзенето и зачервяването на очите трябва да говориш с очен лекар. Аз имах алергия към определен разтвор за лещи и като го смених с друг се оправих. Но мисля, че ако е така, както казваш, само първите 10-15 минути, не е алергия. Просто сега очите ти свикват, нагаждат се към лещите. Трябва търпение. Някои хора свикват по-трудно. Не се отказвай! Аз не се отказах, макар че дълго ходих със зачервени очи и даже на бала си бях без лещи е без очила и виждах неясно. Няколко дни след това моята лекарка ми каза да ползвам друг разтвор за съхранение и сълзенето на очите ми престана. Желая ти успех!

4.   Нормално е очите ти да се зачервяват, това се получава когато се изсушат. В този случай аз използвам изкуствени сълзи, наистина помагат, щом си започнал да носиш лещи, това е едно от главните неща, които трябва да използваш всекидневно. Не би трябвало да ги усещаш. Трябва да си много внимателен с поставянето им, не трябва да бъдат наобратно. Хигиената също е много важна, но все пак за жалост често се случва да попадне прашинка, която да дразни окото през цялото време. Най-болезнено е попадане на мигла. Случвало ми се е да ходя до болница затова.
Момиче на 17, от 3 години нося лещи

5.   Огромно значение има и какви лещи ползваш. Аз нося лещи от над 10 години, като съм имал дълги прекъсвания от няколко месеца. Най-добрите за мен са Bausch & Lomb Purevision 2. Изключително тънки, меки и абсолютно не се усещат в очите, защото "дишат"(пропускат кислород до повърхността на окото) и са предвидени за непрекъснато носене от по 1 месец (т. е. дори може да се спи с тях). Аз лично не спя с тях, а ги махам преди лягане. Понякога се къпя с тях, като затварям очите ако водата може да попадне директно в тях. Купувам едномесечни, но именно защото ги махам, ги нося по 2 месеца. Сега има още по-тънки лещи на Bausch & Lomb - Ultravision, които са много добри, но са значително по-скъпи.

(нямам никаква търговска обвързаност с въпросната марка, просто съм тествал много лещи и техните са най-добри за мен лично).

6.   Попринцип така усещах твърдите лещи, затова си взех меки и е много по-добре. Твоите какви са?

7.   Аз преди време носех лещи редовно, и очите ми бяха зачервени. И това зачервяване не се махна и след като спрях да нося лещи. А и като цяло смятам, че не може да не дразнят лещите поне малко. Като останат по дълго върху очите нуждата от постоянно мигате и чувството за задушаване съпътстваха носенето им. Това е чуждо тяло в окото все пак. И внимавай да не си купиш комплект разтвор контейнер за съхранение в който има катализатор, и директно да промиеш лещите с разтвора от бутилката и да ги сложиш в окото, или да си промиеш очите с него, защото тогава ще квичиш така че ще те чуе целият блок, а по очите ти няма да има бяло, а всичко ще е червено. Аз направих така и чувството беше все едно са ме пръскали със спрей. Този вид разтвор трябва да влезе в контакт с катализатора в контейнера за съхранение на лещите, да закипи и тогава вече не дразни очите. Иначе предполагам знаеш как да работиш с лещите и какви са хигиенните техники. В началото аз не ги спазвах и лещите ми хванаха гъбички-едни мъгляви петна по тях, които не могат да се отстранят нито с триене нито с химически разтвор, дразнят здраво очите, и лещите трябва да се хвърлят.