Споделена история от Здраве

Глутен - дали и кога е вреден?
Жена на 26 съм. Имам някакъв вид хронична умора от началото на пубертета и търся причината. Пак от тогава имам и /вероятно/ гастрит - усещане за много леко парене (не знам дали и това е най-точната дума) в горната част на стомаха след нахранване. Не съм ходила на лекар, точно защото е много слабо и се появи постепенно, с течение на години и си заживях с него, така да се каже. Толкова е слабо, че ако не мисля за него, не го усещам изобщо.
Установила съм категорична връзка между състоянието на стомашно-чревния тракт и тази хронична умора и потиснатост, която си "влача" от тинейджърските години. Но не съм се отказала да я победя и търся начини.
До преди няколко години ядях много хляб, не можех без него. В един момент го намалих много, почти спрях, просто вече не ми се ядеше. Сега ако хапна малко повече хляб, ми става тежко и усещам умора, ако е твърде много, се е случвало да ме боли около пъпа. Четох за тази глутенова непоносимост, че може да се проявява и като хронична умора и се чудех дали това не е свързано и с моя случай... Или това са поредните "глупости", на които човек може да попадне в интернет. И ако наистина има такова нещо, то няма как да остане незабелязано. Най-малкото щеше да се влошава.
Има ли някой запознат по въпроса?

Коментари

1.   Пробвайте с елиминация на храни.
Доколкото съм чел млечните,яйцата,зърнените са от най-проблемните.
Най-добре би било да хапнете от всяка храна,която консумирате редовно,само от нея на гладно и да прецените.

2.   Да, възможно е да е от глутена. ОСвен това предполагам, че ядеш повече въглехидрати от необходимото. Има си определени пропорции между протеин и въглехидрат, които трябва да се спазват.

Аз от как започнах да спазвам пропорциите, се чувствам много добре - нямам киселини (имах сериозен проблем с това), нямам хронична умора, чувствам се емоцинално по-добре и отслбнах.

За правилните пропорции прочети метода "на око" http://www.vzonata.com/granici-na-zonata-i-metodi-na-hranene/

3.   Това все едно съм го писала аз, с някои изключения. Преди се чувствах така. Хапнех ли нещо, естествено, придруженено с хляб, след това ме хващаше умората и се появяваха някои стомашни неразположения. От началото на годината, поради други здравословни причини, се наложи да забравя за белия хляб, продаван по магазините, ии след дълго четене по темата, започнах да си правя такъв от лимец. Ами оттогава тази умора изчезна, стомашните ми неразположения и те, и нямам оплаквания. Та така, купешкия хляб като цяло не е един от най- полезните, ако разполагаш с време пробвай да си правиш, или домашен с бяло брашно, но със квас, или с брашно от лимец, елда или друго.

4.   Браво. На прав път си.
Отминаха времената когато хляба беше основното блюдо на българската трапеза и беше полезен.
В днешни времена още семената се геномодифицират с цел-по-бърза и богата реколта за задоволяесне нуждите на мързеливия потребител, който отдавна не произвежда, меси и пече.
Плюс това набухватгелите-няма нищо полезно а само химия.
И не за пренебрегване са консервантите, използвани за удължаване срока на годност на хляба-те са вредни, канцерогенни.
Животът без глутен е лек, здравословен и е важно да не свикваме с подутия корем, а да намерим причините, които много често са именно глутена.
За умората също си права, подпухналия вид на млади хора които трябва да сияят от здраве идва отново от там-банички за закуска, пица за обяд, понички и мекички за следобедна закуска а за вечеря 4, 5 дебели филий хляб с манджата.