Споделена история от Здраве

Как да се науча да казвам "НЕ" и да не се чувствам постоянно длъжна
Здравейте на всички! Аз съм жена на 38 години, която има проблем да казва "НЕ" на хора и ситуации, които видимо ми влияят зле. От малка съм възпитавана, че трябва да се съобразявам с всичко и всички, и сега не мога да отказвам за елементарни неща, или ако го направя, после чувствам огромна вина. Говоря за ситуации в социален план, защото в личен план имам любящ съпруг, с когото "говорим на един и същ език". Имам една приятелка, с която след като се видим, съм изцедена емоционално до краен предел. Решавам, че повече няма да се виждам с нея, и като мине малко време пак решавам да се видим... и сценарият се повтаря. Ако някой ми поиска услуга, но аз съм решила да правя нещо друго в този момент, променям си плановете дори с мъжа ми, за да помогна. А отношението на хората към мен не е такова, всеки се наглася за среща според неговите си предпочитания. Аз съм била с бебе на ръце и съм си говорила с приятелка, а след това тя не ми вдига, защото била с нейното бебе. Съответно постоянно съм напрегната и раздразнителна. Очакванията ми към близкото ми обкръжение са да бъдат така тактични и съобразителни, каквато съм аз. Но не се получава. Дори имаше случай, когато ми звънна човек, когото преди години отрязах от живота си, и въпреки, че знам, че съм права, пак изпитах вина, че не искам контакт с този лош човек. Какъв ми е проблемът? Как да се променя? Искам да мога ясно да заявявам позицията си и да не се терзая след това. Как да се разделям с приятелки и въобще хора, които не ми действат добре. Дори ми е трудно да кажа "Извинявай, няма да мога да дойда, тъй като в момента чистя да речем"....

Коментари

1.   Хубаво е че си наясно откъде идва проблема ти - че са те учили да се съобразяваш с всички.Значи първо си променяш мисловната настройка и започваш да мислиш за себе си .Ти харесваш ли го това, искаш ли, имаш ли възможност.Докато поставяш другите пред себе си, винаги ще гледаш да угодиш първо на тях.Разбирам те много добре, защото и аз така съм възпитавана и дълги години живях за другите така да се каже.На тоя да угодя , на оня да помогна.Естествено към мен нямаше такова отношение.Започнах да си казвам, че другите не са толкова важни, както ме бяха учили и че не съм длъжна да се съобразявам винаги с всички.И да трудно е но просто започваш да казваш не.Канят те някъде където не ти се ходи- просто казваш, че не можеш.Молят те за нещо- отказваш и така докато не свикнеш с новото поведение.Също като теб имах приятелка, която ме изцеждаше и след срещи с нея ми беше зле.Много години продължи, докато един ден събрах смелост и и казах нещата, които ме натоварват в това приятелство.Тя естествено не се промени и аз спрях да се виждам с нея.Олекна ми, като осъзнах от колко такива вредни и натоварващи ангажименти можеш да се оттървеш, като просто се научиш да поставяш граници.Затова не губи време , а действай.Няма нищо страшно, не си длъжна на никой за нищо, затова прави умни избори към кой и за какво да си даваш енергията и времето.

2.   Пробвай веднъж два пъти да откажеш да видиш колко хубаво ще се почувстваш. Макар, че тия дето са свикнали постоянно да се отзоваваш, ще са в шок и ще се чудят какво става и "ама как така"... но да не ти дреме...

3.   Отиди на психолог. А иначе е лесно - пробвай на всички, без мъжът ти, да им казваш за всичко - не. Просто тренирай. Лека полека ще ти стане по-лесно да казваш - не и да очертаваш граница ме3жду себе си и хората. Става с практика.