Споделена история от Здраве

Проблеми с ОКР
Здравейте, всички! Както виждате от заглавието темата е за Обсесивното-компулсивно разстройство. Не отскоро страдам от тази нещо, но със времето започна все повече и повече проблеми да ми създава, както в училище, така и вкъщи. Може би най-големият ми страх породен от ОКР-то е факта някои да не ми "прочете мислите" и също така да не ги кажа на глас. Но, както казах в по-горното изречение проблемът се задълбочава и това ми пречи на работата ми в училище и тези мисли просто не ме оставят на мира. Виждам как някои хора ме поглеждат странно поради начина, по който се държа когато тази болест се появи в дадения момент. Друго лошо нещо, което ми се случва е винаги имам чувството, че някои е разбрал за тези натрапчиви мисли или съм казал на глас като все още имам такива опасения. Доколкото знам ОКР-то не се лекува и остава за цял живот, но искам да попитам хората, които също страдат от тази болест и са успели да я овладеят да дадат един съвет насам.

П. П. Знам, че историята ми ви се е сторила някак странна, но вече ми е трудно да издържа със това разстройство и искам просто да бъда по-спокоен. Забравих да добавя, че заради ОКР-то често проверявам дадени неща многократно.

Коментари

1.   Виж тема "Нямам вътрешен мир. Тормозен от ОКР" в търсачката на форума. Там с коментар номер 3 давам своите основни съвети, виж и линка, който съм приложил. Аз също имам ОКР и като такъв човек мога да ти кажа, че проверките на разни неща са ритуали и затвърждават цикъла ОКР.
Успех!

2.   Виж сега, трябва да спреш да мислиш глупости и да спреш да мислиш, че имаш ОКР ако изобщо лекар ти е казал, че го имаш. Ако си мислиш от търсене в интернет по симптоми, че го имаш много се лъжеш. Преди аз имах някаква паника да излизам пред хората, започвах да треперя и ме беше страх да ям и да пия нещо в някой ресторант, защото имах чувството, че постоянно всички ме гледат. Затова винаги избягвах да излизам където и да е било или като ходих на ресторант избягват да ям нещо, а като пиех нещо го изпивах супер бързо, защото започвах да треперя и си мислих, че другите ще ме видят и ще ме помислят за болна. Почнах да търся в интернет симптомите ми, то какво ли не излезна, че имам - депресия, паркинсон, невроза, паник атаки и др. Това като бях на 16, сега съм на 20 и вече нищо ми няма! Защото спрях да мисля за това, когато излезна, 2 години борба без да пия и никакви хапчета, ако бях отишла на лекар щяха да ми изпишат със сигурност някакви антидепресанти и нещата да се задълбочат, защото така става с хапчета, ти развиваш зависимост към тях и като ги спреш ти става още по-зле и от преди да ги започнеш (така знам от истории на истински хора, включително съм чела и в този сайт тук). 2 години карах с тази така нар. форма на депресия. 2020 година беше решаваща за мен, защото сама се изкарах от нея. Вместо да си седя вкъщи, започнах да излизам от вкъщи постоянно лятото, и то най-често на разходка в парка, с приятели, в магазини, завързват разговори с най-различни хора, на най-различни места, за най-различни теми свързани с обстоятелствата случващи се около мен. Много ми хареса. Правиш постоянно нещо, запълваш всяка една минута с нещо, трябва да спреш да мислиш за нещата, които могат да те безпокоят. Ти трябва сам да го изпиташ, дори и след като прочетеш това, не съм на 100% сигурна, но си мисля, че няма веднага да започнеш да правиш някакви неща, за да се подобриш, като мен. Четох доста за тези неща преди 2020, от хора с подобни истории и викам абсурд да ми изчезне това треперене от притеснение като съм навън. Но пък това, което ти написах ще остане в главата. Обстоятелствата трябва да се подряд, така че да излизаш всеки ден и ц ден да си навън и да си много мотивиран от нещо. Грея вече и нямам нищо останало от този ужас, който изпитвах толкова дълго време. Не мога да повярвам! Тогава имаше точно много неща, които да ме мотивират. Успеха в училище, шофьорски курсове, лятно тяло (ходих на фитнес), отделно и се влюбих, в момчето, което имам вече, имам шофьорска книжка, приеха ме в специалността, който исках в университета, тогава Бойко беше на власт и много го мразех, ходих на протести, което сега като се замисля не знам как го направих, а бях в ужасна депресия, е и Бойко падна, та всичките ми цели ги застрелях и най-вече тревожността и тремора изчезнаха! Гордея се със себе си! Искам и ти да го изпиташ! Сега живея живота си на макс и при всяка възможност, която ми се открие да отида някъде, ходя! На ресторанти, екскурзии, кафета, разходки, не ми стига! Искам живот! Затова ни е даден, да го живеем! Трябва да се нахъсаш, това е, всичко е от акъла, щом чииш, че имаш нещо ще го имаш, доли чрез внушение и от страх. Цялата тази работа осъзнах, че е от внушение! Внушавах си, че ми има нещо, просто спрях да мисля, да мисълта, че ще се появи понякога ме обвземаше, но веднага я спирах! Единственият човек, който може да ти помогне си точно ти самият!
Ти си единствен по рода си, всеки човек е перфектен, защото друг като него няма! Ти си перфектен, дай възможността на себе си да бъдеш най-доброто, което може да си! За хората, които са в такова състояние, дайте всичко възможно на себе си, за да живеете щастлив живот! Ако обичате някого то искате той да е щастлив, нали? Обичайте се самите себе си и хората около вас, бъдете щастливи и за хората около вас, които го заслужават и които ви обичат!
Надявам се да вдъхнах достатъчно кураж и да знаете от мен - На този свят всичко е възможно и чудеса дебнат от всякъде, само трябва на повярвате в тях и да ги намерите!

3.   Номер 2 много се радвам, че са се развили така нещата при теб, действително историята е с хубав край. Постепенно си се излагала на нещата, от които се страхуваш и така в един момент си привикнала и си се научила да се радваш на живота.
Това обаче не означава, че не си имала проблем преди, просто си го превъзмогнала. Описаното звучи като да си имала социална тревожност. Отново казвам, историята звучи чудесно, но не е добре да отричаме, особено да караме автора на темата да отрича това, което изживява и му се случва. Постепенно с излагане на нещата, от които се страхуваме и превенцията на ритуала се случват положителните промени, нарича се ERP и е особено ефективно при тревожност и ОКР. На автора бих препоръчал, ако има нужда да се обърне към специалист, нищо лошо и срамно няма. Добре е специалистът да си разбира от работата и да разбира ОКР-то.