Споделена история от Здраве

Психично здраве
Здравейте.
Живея със Сестра ми, в наследственното жилище от родителите ни, която има диагноза параноидна шизофрения но с лекарства се контролираха нещата. Но тя реши 2019 да смени лекарствата, защото не изпитвала емоции.
И започнаха проблемите. Изпада в налудничави състояния, повишените емоции проектират параноидни мисли- мания за величие, конспирации, била съм я използвала, манипулирала съм я и т. н. мисли и емоции на психично болен човек, заплашва, че ще ме удари, дразни ме, провокира ме.
Разправя на всички колко съм лоша, каза ми че съм зла. На 10. 12. 2022 се изнесе от нас, точно преди Коледа /казват, че тогава хората стават по-добри, отварят повече сърцата си/. Аз се грижа за нея на сто процента, косъм не давам да падне от главата и. И сега стоя сама и се чудя какво да мисля. Мира не ми дава тази ситуация. За мен тя е болен човек, който има нужда от лечение, но аз нищо не мога да направя. Тъй като няма свидетели на нашето ежедневие хората приемат нейните думи за чиста монета, тя изкарва нещата извън контекста, даже нейната психиатърка ми каза, че аз не се разбирам поначало с нея. Да ама неприятностите започнаха именно след като си смени лекарството. Обвинява ме в несъществуващи случки и събития.
Налагам си да не мисля за това но е много трудно.
Имаме 15 год. разлика, аз почти я отгледах, полагала съм много грижи, време сили и средства и сега това чудо на главата ми.
Страшно е много.
Сега е Зима, тъмно, мрачно и студено.

Коментари

1.   Като чета какво си написала, май и ти имаш нужда от лечение... Повече и от нея дори...
Сериозно ти говоря - прегледай се.

2.   Kaто най-лесно и безболезнено ми се струва да говориш с психиатърката за лекарствата, като коментираш само техния ефект. И да наблегнеш на уязвимото положение, в което се намира сестра ти, както и че си единственият й близък човек. Тя къде е отишла?

3.   Наистина от разказа не се разбира къде е сестра ти. И аз съм болен психично но с Окр. ходете на психиатър и сменяйте терапии докато не се почувства добре.

4.   Не знам къде и не искаше да ми каже. Говорих с пихиатърката но аз излезнах виновна защото видите ли "Проблема е, че ние не се разбираме". Вината за тази ситуация се стоварва в/у мен. Още Фройд е написал преди сто и кусури години пише, че няма промяна при тази диагноза.

5.   Не искаше да ми каже, умолява я, но не искаше да ми каже. Сподели само, че е на топло и хубаво място.

6.   Така имаш време за себе си. Най-добре вземи някоя мед сестра да се грижи за нея, а ти следвай собствения си живот! Защо си изоставила живота си, това да имаш образование, нормална работа, семейство и деца? Наеми някой да се грижи за сестра ти, мисля, че и държавата дава някакви пари и си гледай своя живот. Защото ти си имаш свой живот и той минава без да си го изживяла. и като станеш на 50 г и осъзнаеш това ти ще имаш нужда от лекарства... А иначе дай сигнал в полицията да издирят сестра ти.

7.   Това с емоциите да не са негативни симптоми на самата шизофрения?

8.   Да, тези негативни емоции се дължат на шизофренията, тя усещаше, че и са притъпени емоциите с лекарствата/ама така трябваше защото ставаше много студена, враждебна, халюцинираше, /и затова поиска да се сменят. Аз бях с нея на прегледа и аз също се съгласих за смяна на лекарствата- ако знаех какво ме чака за нишо на света нямаше да се съглася.