Споделена история от Здраве

Шум в ушите - доживот?
От миналата година съм със шум в ушите. Появи се след останало неизвестно до ден днешен двумесечно заболяване свързано с много интензивно главоболие. Двама невролога ми предписаха съвпадащи терапии- вит. Б и гинкобилоба (тебокан). Пих ги 2 месеца без резултат. Наясно съм, че шумът в ушите не се лекува щом продължава дълго време. Яд ме е, че го разбрах сам и никой от лекарите не сметна за нужно да ми го каже. С течение на времето се научих да го игнорирам (е, не всеки път се получава). Имам въпрос към всички вас, които страдате от това заболяване - влошава ли се с годините или е по-ссоро на пикове и спадове според начина на живот? Благодаря.

Коментари

1.   Аз също имам постоянен шум, само в едното ухо, но пак е неприятно. Като дете развих синузит и после алергия на носната лигавица. Зимно време става много неприятно, защото ако имам настинка, грип и кашлица, започват да страдат и ушите ми. Гърлото, носът и ушите са свързани, и за да нямаш проблеми с ушите, първо трябва да се увериш, че гърлото и носа ти са здрави, също и да гледаш да не се стига до възпалени синуси. Шумът в ушите може да се дължи и на силното слушане на музика, особено ако е с малки слушалки които се пъхат в ухото, това е много вредно. От личен опит знам кои са най-добрите начини да се подобри това състояние. Първо, избягвай силни шумове наоколо, силна музика, кънтене и т. н. Ушите са нашия слухов инструмент, който улавя всички околни звуци и затова често, тъпанчето се натоварва. Трябва да излизаш сред природата и да избягваш неприятните градски шумове постоянно, така звънтенето в ушите ще намалее. Второ - здравословната диета и спортът. Трето, поддържай гърлото и синусите си в добро здраве, гледай да не се стига до остри инфекции и възпаления, пий топла вода с мед и лимон, аз това правя. Ушите трябва всяка седмица да се почистват, но в никакъв случай с клечки за уши. Това освен, че набутва ушна кал навътре, може да увреди и тъпанчето.

2.   При мен се появи след един много стресов период.. По принцип след отминаването на стреса изчезва, но при мен не стана така. Просто малко се подобри. По принцип средата, в която работя е шумна. И в края на деня често се влошава, но с времето се научих да игнорирам. В началото се питах защо това се случи с мен, но с времето успях да се смиря с този факт :)

Когато съм стресирана, изморена, имам някакво възпаление или съм се намирала в шумна среда се влошава. Но когато съм като цяло добре и шумът намалява. Живея по този начин вече от 2 години - свиква се.

Ако вече не си го направил/а - отиди на преглед, за да разбереш дали това се дължи на загуба на слуха.

СВИКВА СЕ!

Ж 23

4.   И аз имам от 6 години, следващото развитие на мигрената е при мен. Понякога с дни не го чувам друг път от сутринта съм с него цял ден.