Споделена история от Здраве

Вечерна иглика при предменструален синдром?
От години наред страдам от тежък предменструален синдром, две жени ме посъветваха, че капсулите с масло от вечерна иглика-не само, че помагали, ами и направо потушавали дългия списък с неразположения преди менструация. Вчера видях и някаква реклама по телевизията за някакъв препарат с вечерна иглика, но не се заслушах-понеже побързах да спра звука и да превъртя рекламите. Реших да питам тук, ако има жени, които реално са почувствали облекчение от тази вечерна иглика-нека кажат, защото аз съм доста скептична по въпроса, не се осмелявам да отида до аптеката, бях чела някакви листовки в интернет, че е свързано и с хормоните-и то е ясно, че има дисбаланс на хормоните и от това се появява пмс, но мен ме е страх да не си увредя тялото, ако почне да се синтезира не знам си какво количество от даден хормон заради капсулите.
Въпросът ми е-които сте приемали вечерна иглика-реално ли ви помогна или всичко е само празна реклама. Ако действа -то веднага на първия прием ли усетихте намаляване на негативните симптоми преди менструация или не?

Коментари

1.   Вечерната иглика съдържа фитоестрогени. Бях си взела да пия за пременопаузата, но доста четох по въпроса и не посмях да я приемам, защото може да обърка хормонолния фон в организма. Както всяка билка, носи и ползи, и вреди. Гинеколожката ми препоръча Биолектра (магнезий). Той също добре повлиява нерозположенията около цикъла. Можеш да си вземеш и Омега-3 (рибено масло).

2.   До н. 1 от авторката-Благодаря за коментара, днес излизах и за малко да си купя, но покрай другите покупки, не останаха пари и си казах-ок, утре като излизам ще взема. Обаче през цялото време вътрешно усещам -желание да не пия тези хапчета, имам силна интуиция и въпреки позитивните отзиви на други хора, доста се колебаех, но сега след този коментар-се отказах окончателно. И мен ме е страх да не си разбъркам нещо хормоните заради едните пмс, дето се вика толкова години съм издържала и без капсули разни да пия, но си е и дискомфорт физически... -ще наблегна на билковите чайове, защото просто не остана какво друго... Нямам вредни навици и зависимости, храня се здравословно, просто все се надявам-естествено да се оправят нещата, казват -надеждата умирала последна... Просто НЕ намирам логична причина за тези крайно тежки предменструални симптоми.. напоследък започнаха да се появяват още от 3-тата седмица ПРЕДИ менструацията... направо е кошмар, не седмица, не 10 дни, а 3 седмици по-рано.

3.   Една жена ми коза, две жени ми казаха. Има лекари, отиди на лекар, прегледай се и не гадай. Проучи хомеопатията, потърси лекар.

4.   Здравей!
Аз също страдам от дълъг ПМС и повярвай ми през годините съм пробвала много билкови хапчета изписани ми от гинеколог, но за съжаление почти без ефект или с много краткотраен такъв!
Опитвала съм и с хомеопатия, там пак същата работа за много кратко време някакво облекчение!
В момента посещавам иглотерапия и смело мога да твърдя, че усещам намаляне на силата на симптомите ми преди менструация и времетраенето им.
Бих те посъветвала да опиташ, а не да се съгласяват да пиеш фитоестрогени или противозачатъчни хапчета, които със сигурност могат да предизвикат проблеми с хормоните ти.
Желая ти успех!
Жена, 25 г.

5.   Авторке в какво се изявява вашият ПМС? Тъй като при мен преди цикъл много ме боли главата и ми става нервно (всичко ме дразни) и замаяно. 7 дена преди да. ми дойде но незнам дали това е пмс.

6.   До н. 3 от Авторката-доста агресивно го карте г-жо, изказвате се просташки БЕЗ да знаете нищо за личният ми живот! Ходила съм много пъти на лекари и на ехограф са ме гледали, защото съм се влачила по земята от страшни болки, когато ми дойде менструацията, часове наред, все едно бор-машина ти раздробява вътрешностите, имало е случаи от болката съм повръщала и то няколко пъти, без дори да съм яла-повръщам вода... от силните, адски болки, много пъти на косъм съм се разминавала с викането на линейка. Не се е стигало до ситуация спешно инжекция да ми бият, вероятно защото съм навикнала да търпя на силна болка и Психиката ми някак се държи- въпреки всичко! От силната болка-едва съм дишала, не ми е стигал кислорода, цялата бледа, бяла, като брашно и едва поемаща си въздух.
Още първия път, когато ходих преди години при една тъпа и смотана, дърта лекарка-идиотката директно ми отказа преглед, защото тъпата овца считала, че щом си жена-трябвало да страдаш и това с болките по време на менструация било при повечето жени! Това ми каза -една от дългия списах НЕКОМПЕТЕНТНИ, които само се правят на лекари, а реално-нищо не струват! 99 процента от т. нар. лекари в тая селска държава-са некомпетентни и прости типове, които гледат на хората само, като на касички, а насреща си получаваш празен телешки поглед. Не знаят елементарни неща.
Единствената причина да ходя от дъжд на вятър по лекари е-заради изследванията, апаратите-които поне показват резултат някакъв, а не тъпи физиономии на заспали лекари.

До останалите коментиращи-Благодаря ви искрено за препоръките и коментарите!

До н. 5- Да и при мен се появява страшна мигрена -дни наред, и повишена телесна температура-буквално разтапям шоколад от 100 грама върху тялото си-както е в опаковката и за 2 минутки е станал на течен шоколад ха ха. Това с температурата е много гадно-горещи вълни, но и постоянна повишена температура дни наред преди менструацията, особено в жегите е още по-кофти!
Иначе-никога не съм била, като другите жени-не съм била изнервена или когато съм имала болки пък да ми идва да изтрепя целия град, както се изразяват повечето. Не, при мен по-скоро емоционалността се изразява в плачливост, примерно гледам документален или друг филм и ми се леят сълзите, а това НЕ е обичайно за мен, не е част от характера ми. Но в определени дни съм доста по-чувствителна, иначе при мен неразположенията чисто психически, емоционално -се изразяват основно в умора, затваряне в моя си свят, замаяност, изтощение, сънливост-огромна, липса на енергия и т. н. Никога не съм разбирала онези жени, които казват, че като имали болезнена менструация или още, докато били под влияние на пмс и трещели, крещели на околните-странно е това. Мен, като ме боли нещо или ми е некомфортно-си пестя силите за мене си, а не да се зъбя на околните. При болка-най-добрата стратегия е медитацията-не толкова в мислите, а в чувствата-пренасяш се емоционално другаде.
Друго неразположение е-много силната тежест и болка в гърдите-принципно съм си кажи-речи плоска като дъска, малки гърди, но заради тия тъпи и прости предменструални симптоми-ми се разказва играта. Понякога ме болят гърдите, дори само, като дишам, иначе в къщи не нося сутиени, нито обичам стегнати дрехи, но пак си е дискомфорт тази болка и тежест. Странното е, че един месец е без болки в гърдите, а на следващия-болките са по 2-3 седмици преди менструация. Не знам на какво точно се дължи, не мога да изолирам нещо различно от начинът си на живот, за което да кажа-може затова предния месец да не ме боляха, а пък сега - да.
И психологически си има причини-определено! Примерно-никога не съм искала деца, не съм раждала, нямам и намерение! Дори в съзнанието ми-раждането колкото и смешно да е за някои-за мен е противоестествено-това е тормоз, болка, и адски мъки над физическото тяло! Винаги съм считала месечния цикъл за нещо тъпо, гадно, нещо което е спестено на мъжете, а жените се тормозят с простотии всеки месец-превръзки, глупости, следене за море-дати, за бели дрехи, кога и т. н. И до ден-днешен чувствам срам, когато купувам дамски превръзки-дори да ги вземам от голям магазин, да купувам и купища други неща -за ядене и т. н., пак ме е срам-особено, ако на опашката след мен е някое момче или мъж, просто срам-заради тъпите женски простотии с превръзки и други неща. В съзнанието ми е вид проклятие това с месечния цикъл-излишна болка, излишни неразположения, почти ЦЯЛ живот... адски напрягащо... на мъжете им е спестено-несправедливо е! В съзнанието ми-това за бременности и раждания е ад, не знам как толкова жени си причиняват тоя АД.
Отделно при купуване на дамски превръзки-винаги ги слагам между други неща, така че да не прозира пакета през стените на найлоновата торбичка и като се прибирам-просто да не ми е неудобно, ако се засека с някой познат или съсед, и да се вижда някакъв си пакет превръзки сред покупките.
Така, че според мен-психологическата нагласа играе огромна роля, въпреки това-винаги ще съм и съм против идеята за бременности и раждания, считам че доста от жените с болезнена менструация имат подобна или дори същата Ментална нагласа, на вътрешно, емоционално ниво отричат тези неща, против тях са и това води до съответните неразположения.