Споделена история от Здраве

Ранна менопауза
Здравейте! Цикълът ми дойде още когато бях едва на 9 годинки (знам колко рано звучи, но това е реалността). Сега съм към края на юношеството, но се чудя, тъй като цикълът ми е дошъл с 4-5 години по-рано, отколкото трябва, възможно ли е тялото ми да, , компенсира '' по някакъв начин и ако средната възраст на менопауза у жените е на 45-50, на мен да ми спре, като съм на 35-40? Да поясня, че цикълът винаги ми е бил много редовен.

Коментари

1.   Според различни източници е възможно, за съжаление. Женският организъм съдържа всички яйцеклетки още при раждането си и през жизнения си път не произвежда нови.

Ако менструацията ти е започнала в ранна възраст, логично е запасът да се изчерпа също относително по-рано, но не към 35-ата година още.

Все пак да не бързаме със заключенията, има генетични и други фактори, но като цяло има връзка, да.

2.   Моят цикъл дойде на 11 г.. На 49 съм и все още е съвсем редовен, през 28 дни, 4 дни продължителност, не пия алкохол и не пуша.

3.   Двете неща нямат връзка. Има жени, при които цикълът е започнал на 14-15-16 и влизат в менопауза още преди навършване на 40 години. Това зависи от много фактори, но началото не е сред тях

4.   Менопауза на 35 години е патология, независимо на каква възраст си имала първата менструация.
Броя яйцеклетки при всяка жена се определя генетично, някои се раждат с доста повече яйцеклетки от други. Когато яйчниковия резерв бъде изчерпан, настъпва менопаузата. При някои това се случва на 45, при други на 55.
Менопауза преди 40 годишна възраст е преждевременна и се дължи на други фактори като заболявания, генетични аномалии и подобни.
Повечето момичета започват да имат менструация на 12-13 години, само 3-4 години по-късно от теб. Значи, ако средно менопаузата настъпва около 50тата година на жената, то по тази логика при теб би трябвало да настъпи 3-4 години по-рано, т. е. след 45тата година. Менопауза между 40 и 45 години е ранна и такива случаи са по-редки, въпреки че не се имат за патологични.
Друг въпрос е вече че не винаги яйчниковия резерв е този който определя настъпването на менопауза. Може да имаш голям яйчников резерв но менопаузата да настъпи преди той да бъде изчерпан поради други фактори: хормонални проблеми например.

Ако нямаш смущения в цикъла няма защо да се притесняваш.