Споделена история от Здраве

Външен хемороид
Здравейте,
Предстои ми интервенция по премахване на външен възел. Един път съм имала по-сериозна криза, а през останалото време просто се подува след тоалетна и ми причинява дискомфорт. До сега не съм имала кървене. След няколко прегледа в крайна сметка реших да го махна. Процедурата ще бъде кратка, под упойка и на теория трябва да се възстановя бързо.

Търся мнения от хора минали по този път. Как протече вашата операция, какви бяха следоперативните ви грижи, боля ли ви при първото ходене до тоалетна. Всяка информация би ми била полезна.

Коментари

1.   Аз ходих на преглед при проктолог преди време и той каза - виждам един малък, мога да го махна веднага. Не е ставало дума за операции и т. н - до колкото разбрах слагат някакъв пръстен и то изсъхва/изчезва. Така че не мога да те ориентирам за операция, защото аз в крайна сметка не се подложих на това, то изчезна само, а и моето щеше да бъде по-скоро скъпа интервенция. Пиши все пак. Успех!

2.   Аз имах хемороиди преди години, докато един аптекар не ми даде най-полезния съвет - Никакви операции или лекарства, просто всяка вечер преди лягане си измиваш дупето със студена вода. Нищо повече. Откакто го правя, не съм имал никакви проблеми.
Съветвам те да пробваш преди да правиш някакви интервенции, не коства нищо, а ефекта се усеща след няколко дни.

3.   Аз също имам и това със измиването със студена вода само облекчава симптомите, но не решава проблема. Външните се премахват, има доста инвазивни процедури, но болка все пак ще има, лекар трябва да прецени какъв метод е най-подходящ за теб.

4.   Авторката:
Здравейте, вчера ми беше операцията. Под местна упойка, докторът изряза външният хемороид и заши мястото, дали имаше и 15 минути цялата процедура. Доволна съм от доктора.
След като ме отпусна упойката, няма да лъжа много дискомфортна работа. Място не можех да си намеря, все едно ми бяха вързали всички косми на гъза със силиконова ластична и ги бяха опънали... Не спах много добре тази вечер. Пих Аулин преди лягане и се намазах с лидокаин горе долу 4 часа да съм спала. Добре че са измислили болкоуспокояващи. Доктора каза че до 3-4 дена ще ме отпусне.
Ходя до тоалетна по 1-2 пъти и честно, това ми беше най-големият страх. При газовете усещах парене и болка, а за тоалетна като си помислех лошо ми ставаше. Пих един Аулин, намазах се отново с лидокаин и след час отидох до тоалетната (вече ден след операцията) и за моя изненада успях да свърша работата без капка болка. Сега усещам пак дърпане но е поносимо. Хора, които работят изправени или седнали ще имат нужда от болничен. Това са първите ми 24 часа. Ще пиша отново и се надявам темата да бъде полезна на хората в клуба на хемороида.

5.   "Място не можех да си намеря, все едно ми бяха вързали всички косми на гъза със силиконова ластична и ги бяха опънали... " -освен хемороидите, и друго те мъчи, липса на интелект. №2 е дал точната процедура, -хигиена!!! Хемороида е възпален кръвоносен съд, а той се възпалява от лоша хигиена! Затова в исляма имат традиция след нужда да си подмиват дъто и нямат проблеми с хемороиди. Хигиената е здраве!

6.   Н5, този ритуал с измиването го практикувам от както ми се е появил проблема. Промених си и храненето, поне през ден варива и храни богати на фибри. Движа се всеки ден, правя и леки 15-20 минутни упражнения 1-2 пъти седмично. Ползвала съм кремове, свещички, хапченца - свиваха проблема, но временно. Отдавам го единствено да предните ми работни места. /вдигах много тежко, и стоях права по 12 часа/. Няма застраховка, кой кога ще пропее от проблема. Вероятно има някаква златна среда, но аз не можах да я открия.
Пуснах темата за да сподели всеки своя опит след такава операция, тъй като за всички видове хемороиди и лечение е изписано тонове, но за хирургическо изрязване на външен и какво да очакваме след това, информацията е оскъдна и стара, а докторите казват до 3 дни ще се върнете към нормалния си начин на живот.

Ден 5-ти от операцията: Болки почти няма, още вчера усетих облекчение. Започнах да усещам сърбеж и забелязвам леко секретиране, но ме предупредиха да го очаквам. Мисията ми е успешно да избегна образуване на фисура.

Бъдещи и настоящи коментиращи, ако няма какво полезно да споделите, по-добре излезте от темата.

7.   Към номер 5, измиването не те застрахова от появата им, не е само до хигиена, има и други фактори за появята им!

8.   След всяко ходене до WC се мия но за сега ефекта е минимален, продължава да има кръв, сърбеж и дискомфорт, какво друго може да се направи?
М-44г.