Споделена история от Здраве

Хепатит Б
Здравейте, майка ми е диагностицирана с хепатит Б. Днес ходих до тоалетната след след майка ми и искам да попитам. Възможно ли е да съм хванала хепатит Б от тоалетна вода, която пръсна по интимните ми части докато бях по голяма нужда? Освен това използвахме едни и същи самобръсначки и бельо по погрешка, но мисля, че съм била ваксинирана като бебе. До колкото знам докторите които са ме израждали преди 21 години са били уведомени. Какъв е шансът да имам хепатит?

Коментари

1.   Хепатит В се хваща по полов или кръвен път. Зъболекар, кръвопреливане, секс и т. н. От това, което казваш, само самобръсначката е притеснителна.

2.   Хепатит Б е силнозаразен. Хваща се и от слюнка.
Самобръсначки, нокторезачки, ножици, можове са потенцислна опасност, защото се задържа с месеци по засъхнала кръв.
Най-добре си направи ваксина, защото тя има трайност 5 години.

3.   " че съм била ваксинирана като бебе" -не се паникьосвай, вече всички бебета се ваксинират, това значи, че няма как да се заразиш. Споко!

4.   Към №2 -"Колко време трае защитата на ваксината срещу хепатит В?
Дата: 7 ноември 2009

Според едно ново изследване ваксината за хепатит В - която се поставя за защита срещу заразяването с HBV вируса, който може да причини тежко чернодробно заболяване и рак - може да осигури защита в продължение на повече от две десетилетия.

През 1981 г. д-р Браян Макмахон (Dr. Brian J. McMahon) и колегите му от Alaska Native Medical Center в Анкъридж, са поставили по три дози ваксини за хепатит В на над 1500 местни жители на Аляска - възрастни и деца над 6 месечна възраст. Преди лицензирането на ваксината срещу хепатит В за ползване в САЩ през 1981 година средно всеки един на 12 местни жители е бил заразен.

През 2003 година екипът е проверил почти 500 души от ваксинираните и дали навремето имунен отговор лица, за да установи при колко от тях има доказателства за отговор на имунната система. Кръвните тестове показали, че повече от половината - 60 процента - все още са били с имунитет към вируса.

За да се провери дали останалите 40% са имали имунитет им е била поставена бустерна доза от ваксината, за да се симулира заразяване. Повечето от хората - над 80% - са дали отговор.

Общо изследователите са изчислили, че над 90% от първоначалната група са имали защита. В групата не е имало и дългосрочни инфекции с хепатит В, което също е показателно за високо ниво на защита, отбелязват те в публикацията си в Journal of Infectious Diseases.

Заключението им е “в светлината на изложените тук убедителни доказателства, понастоящем не се налагат бустерни дози от ваксината за хепатит В. ”

Източник на съобщените данни: Journal of Infectious Diseases, November 1, 2009.