Споделена история от Здраве

Липса на емпатия
Здравейте! Не знам дали е така и при вас, но аз почти винаги на всички български лекарки и медицински сестри, на които попадам, не изпитват никаква емпатия. Например казват ми някаква диагноза, виждам ме, че съм много притеснена, аз им го казвам, те братче-никаква реакция(и с другите пациенти са по същия начин).. За сметка на това българските лекари, на които съм попадала, винаги са били много мили и загрижени. Не знам, на какво се дължи това и при вас ли е така?

Коментари

1.   Трябва да разберете, че тези хора се сблъскват с десетки пациенти на ден, в зависимост от специализацията и отделението/кабинета се срещат с много и различни случаи и диагнози. Ако започнат да влагат емоция и енергия при всеки по-тежък случаи тези хора ще се скапят и психически, и емоционално, и физически. В тази професия човек трябва да мисли рационално и трезво преди всичко останало, в зависимост от характера има "по-мили" лекари, но не са задължени по никакъв начин да ви съчувстват като приятел или роднина. Това е изключително отговорна и трудна професия, дано го осъзнаете и да намалите нереалистичните си очаквания. Има и много груби лекари, такива, които не си правят и труда да обяснят какво му е на човек, но ако Ви е обърнато внимание и е предприето лечение, не знам какво очаквате повече.

2.   Според мен някак медицинските сестри са искали да бъдат лекари също, но не са стигнали до тази степен на реализация и изпитват вътрешен гняв, който подтиква липсата на емпатия. Вероятно не всички, но голям процент.
И аз съм срещала доста медицински сестри, които все едно светът им е крив. Вярно, работят доста, а получават малко, но пък и говорим за медицински лица, за здравето на човека.. емпатията трябва да я има..

3.   Здравей,

Замисли се малко, че лекарската професия, сблъсква професионалистите с един куп болни, някои леко, други тежко - ако имаха емпатия и "преживяваха" диагнозите на всеки пациент, то нямаше да издържат дълго на тая професия.

А лекарите дето са толкоз "емпатични" - не бъди сигурна, че проявават "емпатия" или са по-мили щото си жена. Сигурно и те не са много емпатични с определени пациенти.

Такава е професията просто.

Военните и ченгетата също не са сред "най-емпатичните" хора.

Поздрави!

4.   В България са много разпространени психопатите. Проблемът е на генетично ниео. Психопатът е човек лишен от емпатия, но той се ражда такъв и това не може да се коригира.
Много от лекарите от моето поколение станаха такива за по-високи заплати, а не за да помагат на хората.
Факт е, че в сферата на недвижимите имоти всеки втори клиент е или лекар, или зъболекар и всеки прибира някакви пари от частни практики или понебчастни прегледи.
Те вече виждат в клиентите си подвижни касички, а не пациенти.
В София за 15 минути преглед искат от 80 до 180 лв. в зависимост дали е при доцент или при професор. Изключителна рядкост е да се намери платен преглед за 50-60 лв.

5.   Ти ако беше лекар, щеше ли да се тръшкаш с по 50 пациента всеки ден и да влезеш в лудницата на втората година?

6.   Ако лекарите и сестрите се разстройват от болката на другите - няма да могат да си вършат работата.
Представи си, че един лекар трябва да ти отреже ръката например. Че той ако изпитва емпатия към теб, по-скоро ще умре отколкото да го направи.
Почти съм сигурен, че в университетите ги обучават на това да гледат на пациентите като вещи а не като хора. Иначе няма как да станат лекари.

7.   Правят каквото могат, но никой не може да преживее твоята болка

8.   Късмет, има и емпатични хора.

9.   Аз съм медицинска сестра и бих казала, че всичко е до човек. Не съм съгласна с коментарите писани по-горе - че сестрите ги е яд, че не са учили за лекари. Сега като гледам колко им е тежко на специализантите и как нямат личен живот и време за себе си, хич не ме е яд. После пък трябва и да се доказват и така доживот. Вярно е, че парите са малко, но в следствие на инфлацията все пак увеличиха заплатите и пак хората си работят както си знаят. Въпрос на мотивация, желание и съвест е как ще се свърши работата. Лекарите са по-склонни да са любезни, защото им е важно да имат добри отзиви не само за добрата си работа, но и заради доброто си отношение към пациентите. Истинска емпатия няма как да получите, защото това би съсипало психически един медицински работник. Като цяло голяма част от хората работещи в системата са много недоволни и разочаровани, не само защото не са оценени подобаващо (финансово, като специалисти), но и самите хора работещи в тази система са гадни и подмолни като цяло. Интриги се въртят яко, правят се номера, но това е типична черта не на медицинските специалисти, a на българите като цяло.

10.   На ден им минават по 20-30 деца, млади и възрастни хора. Видели са какво ли не. Могат ли да плачат за всеки? Отделно тези хора си имат свои семейства, свои проблеми. Не са длъжни да съчувстват, нито да плачат. На тях някой съчувства ли им? Не. Всеки влиза и иска ли иска. Един го е шубе, друг е ядосан, трети като теб, четвърти с други изисквания. Емпатия за медицинските сестри? Ако тръгнат да угаждат на всеки ще се побъркат. Малко дете ли си, или просто постоянно молиш за съжаление? Със сигурност много по-тежко болни се държат по-мъжки.