Споделена история от Здраве

Много силно изгаряне
Мъж на 27 съм. Бях преди седмица на плаж с приятели, по принцип рядко ходя и то по час-два. През цялото време бях на слънце и си знаех, че ще изгоря, но не чак толкова. Вкъщи се пръсках с пантенол, 0 ефект. Към вечерта усещам много силна пареща болка в гърба, краката и на скалпа, буквално не можех да ги докосна. Може би от всичкото това, не можех да се поемам въздух, имах учестен пулс. Болката беше такава, сякаш с ютия ми е минавано по кожата, никога не бях изпитвал такова нещо.

Преспах и на другия ден бях една идея по-добре, но кожата ми си остана суха, груба, напръскани, отвратително е. 1 седмица по-късно не мога да се облягам на нищо, а ако се объркам и се облегна усещам същата силна болка.
Да търся ли дерматолог, какво да правя не знам..

Коментари

1.   За слънцезащитен крем/плажно масло чувал ли си? Мажете се бе мамка му, какво ви е кеф да се изпържите като пържоли.. Болката ти е най-малкия проблем, ти знаеш ли, че можеш да си докараш рак на кожата от това нещо? Аз съм от морски град, с тен и пак винаги се мажа с 30-50ти фактор, и въпреки това на първите плажувания пак изгарям леко, представям си какво ще е ако не се мажа изобщо.. 1 седмица без да ти мине е много, търси дерматолог..

2.   При вече изминала седмица няма кой знае какъв смисъл от ходене на лекар, до някоко дни кожата сама ще си заздравее, щом си жив до днес. Разбира се ако идеш на лекар той ще предпише мазане с препарати с витамини и ще изсипеш една торба пари.
Друг път да знаеш има препарати "афтър сън" с които намазваш изгореното от слънце и още на следващия ден ти е минало, в зависимост от изгарянето разбира се.

Добре е да знаеш какво е Пантенол, за да разбереш какво да очакваш от него и колко пъти трябва да го мажеш и с какви други витамини за да има ефект. Пантенолът е главно витамин В5, действа противовъзпалително, заблуждава нервните окончания че проблема не е толкова голям и се очаква от тялото само да възтанови кожата. За да лекуваш обаче са нужни други субстанции. Да беше се омазал със смляна в блендера краставица плюс кисело мляко и алое щеше да имаш по добър и бърз ефект. Ако раните са дълбоки може и сам да си направиш крем от цвят от невен и листа живовляк изпържени в свинска мас, прецеждаш изстива и ползваш за всичко по кожата. Това последното е за бебешка кожа, оправя особенно попарените от памперси дупета на бебета, едно време бабите го правеха, сега го има на пазара на фирма "бочко".

3.   Важи се с с зехтин или олио, кожата ти има нужда от мазнина и друг път мисли, въобще не е шега това.

5.   Можеш да пиеш обезболяващи ако болката е много силна, но не очаквай да мине изцяло. Ибупрофен, парацетамол, може и двете, без рецепта са. Иначе вече е малко късно дс оправиш кожата. Избягвай излагане на слънце на тези участъци минимум 2 седмици още. Ако това лято ходиш пак на плаж тези изгорели зони ги мажи със SPF50 най-много през час и след всяко къпане във водата. Ще мине ама ще те боли. Ако се появят мехури или ранички, тогава вече е сериозна ситуацията.

6.   На тежки изгаряния и рани не се слагат домашни бъркочи от нестерилни продукти като зехтин, мас, кисело мляко и каквито и да е други готварски продукти. Това не е баница. Рискът да има микробиологична флора в такъв продукт не е никак малък. На една рана или нарушена кожа малко ѝ трябва.

7.   Почна да ми се обелва кожата много гадно, имам и мехури...

8.   Отиди на дерматолог за всеки случай. Може да се наложи кратко лечение. Всичко ще е ок, споко.