Споделена история от Здраве

Възможно ли е да имам страхова невроза?
Здравейте,
На 16 съм тази година ще бъда 10 клас. И ми се струва, че страдам от страхова невроза. Изчетох толкова много и вече съм почти убедена. Но не искам да казвам на майка ми, тя сигурно ще си помисли, че си въобразявам, защото винаги се старая да изглеждам весела пред нея, за да не я притеснявам. От симптомите в ранен стадий имам: повишаване на безпокойството и невъзможност за съсредоточаване, поемане на много задължения, много от които не се довършват до край, желание да бъдете център на внимание на всяко събитие, раздразнение с чести избухвания в ярост и гняв. От средния стадий имам почти всички симптоми или поне така си мисля.

Преди време почина една моя приятелка и оттогава не спирам да си мисля за нея. Но го преодолявам някак си. Мисля си, че някои от симптомите свързани със социалната среда са от това, че съм срамежлива и малко интровертна. Просто трудно създавам приятели, но все пак имам. те винаги са ме смятали за забавен и весел човек.. макар и малко странен. На всичкото отгоре винаги изпадам в депресия през лятото, а зимата съм много щастлива, което също е симптом. Моля ви за помощ, защото не знам какво да правя. Дали да кажа на наще, дали да се лекувам с билки, дали въобще съм болна. Моля за малко подкрепа. =]

Коментари

1.   Вместо да четеш и да си поставяш сама диагнози, отиди но психиатър.

2.   Според мен ти няма нищо. Намери си приятел!
Ако пък мислиш, че ти има нещо иди на психолог. Просто тотално трябва да смениш начина си на мислене. Прочети "Тайната" на Ронда Бърн и "Можеш ако мислиш, че можеш" на Норман Пийл. Не се впрягай много и ще ти мине.

3.   Здравей, имал съм от тези неща. За да се поставя такава диагноза, трябва да обхване голям времеви период от живота ти и сериозно да ти нарушава житейския ритъм. Може да се дължи на натовареност, нервно напрежение, несигурност по житейския ти път. Това, че си интроверт, ако наистина е вярно и се откриваш в описанието, е нещо нормално - нормален психологически тип. Интровертите са 1/3 от популацията на планетата, според някои изследвания. Аз също съм интроверт, но това е нормално - нормално е да нямаш нужда от толкова социални контакти, да имаш нужда от повече време насаме, да имаш по-малко приятели, но по-качествени, а твърде многото социализиране да те изтощава и дори изнервя понякога.

Не вземай никакви тежки лекарства, освен ако добър специалист не ги предпише. Има капсули с жълт кантарион, има валериан, които са на естествена основа и облекчават неврозата, ако наистина имаш такава.

4.   За да имаш СТРАХОВА невроза би трябвало да изпитваш СТРАХ от дадена ситуация. И когато си в тази ситуация започва да ти е нервно, да се потиш, да трепериш и т. н. Не виждам никаква страхова невроза тука...