Споделена история от Здраве

За първи път при зъболекар!
Здравейте, та вече може би ви е ясно какво ме вълнува, така че няма да увъртам. Аз съм младо момиче на 21 години, и никога до сега в живота си не съм стъпвала при зъболекар. Причините за това са много, но от малка се грижа много добре за зъбната си хигиена и до момента не ми се е налагало. Имам доста въпроси свързани с това, но като чели малко ме е страх, а не ми се иска да го призная. Преди 3 години, даваха по телевизията за момче, на което му оправяли кариес, но имало усложнения и почивало. В следствие на което разбирате, че се наплаших още повече и само при мисълта за това ми прилошава. Та моят проблем е с едното зъбче има кариес, но е много малък, смисъл не е нещо кой знае какво, но мисля че ако не се погрижа за него след време ще стане нещо кой знае какво. Искам да отида на зъболекар, но ме е страх като чели. Не знам, от вас, в коментарите бих искала малко повече информация, как минава един преглед или оправяне на кариес, имам ли право да се притеснявам, ще боли ли, как се почистват инструментите на зъболекаря понеже съм доста взискателна относно хигиена и не ми се ще да ми бъркат в устата с инструменти които не са почистени и дезинфекцирани ПЕРФЕКТНО, също така други подробности, а и скъпо ли е поправянето на един кариес, като сума, абе общо взето всичко за което може да се сетите ще ми е от огромна полза БЛАГОДАРЯ ви предварително!

Коментари

1.   Виж някой клип в Youtube.
И мен много ме е страх, обаче предпочитам да имам здрави зъби. Правила съм си сигурно 5 кариеса - но всичко това с упойка. Слага е във венеца, усещаш само леко боцкане. След това устата ти изтръпва, ти си спокойна и лекаря може спокойно да си свърши работата.

2.   Пишеш като 14 годишна, моля да ме извиниш, но детска му работа.
Колкото и перфиктно да си се грижила за зъбите си и тяхната хигиена е необходим профилактичен преглед поне на 2 години веднъжда се сетиш :)
А ти за 20, нито веднъж?

3.   Няма от какво да се притесняваш, не е толкова страшно, зъболекарите работят много внимателно и когато усетят, че те боли спират за малко и пак продължават, след като се изчисти черното болката изчезва защото каналът е отворен, после се почиства, след което ако е нужно се поставя лекарство и следващият път ако не се налага умъртвяване на нервът, съ пломбира. Не е болка за умиране, не се плаши. Колкото до заплащането, зъболекарят/ката ще ти каже в началото на прегледът, ще ти направи преглед на всички зъби и ще ти каже какво е състоянието им и колко ще ти струва, но ти имаш право на един безплатен преглед и лечение в годината, но това важи за тези зъболекари, които работят с сдравната каса. Грижи се за зъбите си, успех в лечението и всичко най. М37

4.   Ехее, девойче, твоята работа намирисва на фобия и на мания. Усложнения, завършващи със смърт могат да се получат даже, ако си разчоплиш някоя пъпка. От такива неща никой не е застрахован. Това, че до 21 години не си ходила на зъболекар, никак не е за хвалба. Напротив, това говори за изключително ниска здравна култура и даже за липса на такава. Въобще не е нужно да те боли, за да отидеш. Къде ще се намери такъв специален зъболекар за теб, не знам. Днес медицината е доста напред, денталните кабинети не са места за инквизиция, но все пак, съвсем без никаква болка едва ли е възможно. Пък и, като не си ходила никога, как прецени какво ти има, голям или малък е кариеса... абе... странен човек си ти. Много бъзлив и странен.

5.   Страхлива, страхлива е авторката, ама с право-един некадърен зъболекар може да ти опропасти живота. Преди 10 години един такъв ми причини периостит и впоследствие открих, че имам хепатит С.
Авторке, подбери много внимателно зъболекаря си. Не знам как и къде, ама внимавай.
От друга страна, вярно е също, че не бива да се страхуваме пък от всичко... В това номер 4 е прав.

6.   Щом имаш малко кариесче има 2 варианта:
1. Да е само леко повьрхностно и след леко почистване отгоре без болка, защото не е засегнат зьба надолу в дьлбочина до нерва. Много вероятно да е така.
2. Дупчицата да е малка отгоре, но дьлбока навьтре и да трябва доста чистене, да се стига до нерва и да те заболи. Но това е по-рядко.

Най-вероятно да е 1-вото.

Хубаво е през 6 месеца да ходиш профилактично на зъболекар дори да нямаш оплаквания. Той може да ти открие нещо, което ти не може да забележиш, да го "хване "от рано и да се лекува много преди да те заболи, та да да ти се наложи от зор после да да ходиш.
Не се страхувай от болка-слага се упойка ако има нужда.

Чудя се на родителите ти как до сега не са те водили никога на заболекар.
В Бьлгария поне ходенето на зьболекар е достьпно, а за деца вероятно и безплатно.