Споделена история от Семейство

Задължения на родителите му
Здравейте,

Преди няколко месеца се ожених, знаех че родителите на мъжа ми имат стари задължения за парно и вода, и дори в каса на easy pay питах общо колко дължат и ми отговориха около 10000. Скоро получихме призовка, че има дело срещу майка му за тези задължения, баща му е починал. Отидохме до съдия изпълнителя за парното и се оказа, че дължат 10000лв., от 2010г е делото, доста големи лихви наистнина, при положение, че от 6 г. нямат парно. Предполагам, че и за водата ще имат около 10000. Майка му е луда, и съпруга ми и аз какво да направим? Задълженията ще дойдат на негов гръб, могат апартамента да ни вземат. Посъветвайте ме, моля!

Коментари

1.   Според мен най-напред си изяснете в какъв размер точно са задълженията, а после си уговорете среща с адвокат, за да видите дали евентуално част от тези задължения може да се обжалват. Успех!

2.   Кога е починал бащата? Приели ли са наследството? От кои години са задълженията, изпълнителни дела има ли образувани? Всички тези въпроси са от значение. Жилището ако ви е единствено, трудно ще го вземат.

3.   майката да прехфърли всичко което има на сина си приживе, имущество движимо и недвижимо за да няма какво да и вземат, а ако стане нещо с нея подава се молба тои се отказва от наследство и няма да го търсят

4.   Тъй! Имам същия проблем, само, че с луда леля. Тя живее сама, самотница и наистина психично болна. Аз съм на 25, работещ мъж, по неприятно стечение на живота - друг жив роднина нямам. И тя натрупа дълг към ЕОН, към вик, подписала договри с глобул, мтел, в крайна сметка всички дългове са около 15 000 лева. И не знам защо, но някои решиха, че трябва да ги смъкнат от моя гръб. Получих и аз призовка за съда. Отидах-викаха, подскачаха, едва ли не съдийката искаше да я взимам у нас и да се грижа за нея. Истинско безобразие. Заплашваха ме с всякакви санкции. Така. Взех си адвокат. На следващото дело адвоката ги помля в съда. Започна от това, че тя е пълнолетна, с пенсия и т. н. На всеки опит да ми вменят някаква вина, или дълг се отговаряше безупречно, дотам, че накрая той стана обвинителя. Заплаши и ЕОН и всички там гадове, че ще заведе дела срещу тях ако не престанат да ме тормозят. С кисели физиономии кожодерите се оттеглиха да ближат рани и да приемат истината, че ще зачекват парите си, защото лелята е със 150 лв. пенсия. Съвета ми е - директно при адвокат!

5.   Решението е да платите сметките, но и да се погрижите част от апартамента да бъде на името на мъжа ти. Плащайте го разсрочено, на месечни вноски. Ако майка му наистина не е добре, по-добре да уредите нещата юридически - вие покривата задълженията и срещу това получавате част от жилището.
Ана

6.   Не е лошо да се изяснят обстоятелствата по - точно. Аз писах коментар номер 2, от 10 години съм адвокат и все си мисля, че мога да помогна поне с насока.

7.   Много Ви Благодаря за съветите!
Отностно коментар 2. - бащата преди 2г. и половина е починал и титуляр на апартамента е свекърва ми. Съпруга ми не е знаел, че родителите му не са плащали толкова години, баща му е казвал че всички сметки си плаща. Има две дела от 2010г. за топлофикация за 10000лв., но те от 2006г. нямат радиатори, а само тръби - отказали са се от парното. Отностно водата - не успяхме да намерим съдия изпълнителя като ходихме, казаха в ВИК, че дължим около 5000лв., знам че има дело и там, но не ми дадоха инфо от коя година е. Но при положение, че свекървата не е добре от 10г. някъде - лекувала се е 3месеца в частна клиника, но не е ходила на Телк, отказва и на лекар да я заведем - но съседите също са свидетели, че е "луда", ако трябва да се докаже пред съда. Той мъжа ми попита съдия изпълнителя, защо 2010г. на него не са казали, че ще има дело, след като майка му не е наред, а те отговориха ние не знаем това, тя е титуляр и по ЕГН търсим само. Но от 2010г. до сега ми се струва нереално - за парно да има лихви и разноски по съда и сумата да стане от 5000лв. на 10000лв.