Споделена история от Здраве

Гранолом
Здравейте! Като за начало не пиша тук за да бъда упрекната от вас.. Да малка съм за такива проблеми (17 год), но страха от зъболекари си е страх и не мога да го превъзмогна.. Проблема е, че имам гранулом (много ми е развален зъба има гной ( не много ) страх ме е да ида на зъболекар ) искам някой който е имал подобно нещо да ми разкаже по- подробно.. боли ли самото лечение.. изобщо всичко.. попринцип като попадне храна в зъба не ме боли, не е особено чувствителен, но от 1 ден насам много ме боли дори не знам къде.. може и да не е зъба може мъдрец да ми расте нямам си на представа.. и все пак мъдрец да е зъба ми трябва да се лекува нямам страх от стъргане на кариеси за такива неща ходя, скоро нерв ми вадиха като ми беше умъртвен зъба с арсен заболя ме малко но смятам, че е нормално.. та гранулома предполагам е доста по сериозна и не мога да ида.. за това моля някой наистина подробно да ми обесни :)))

Коментари

1.   Здрасти, аз за съжаление имам такъв опит, макар че ходя често по зъболекари.

Лошата новина е, че зъбът ти е умрял - т. е. ти нерви там нямаш вече и не зъбът те боли, а гнойта натиска венеца много силно отдолу - не се вижда, но е въпрос на време да ти се надуе цялата буза, а това случи ли се, то ти тогава си за клиника и операция - цепи се венецът и после се шие.

Лечението иначе изобщо не боли, защото ти нямаш нервни окончания. Дори е много приятно, без майтап, защото практически веднага се чувства облекчение, когато зъболекърят отвори зъба и почне да изкарва гной и мръсотии. Много ще се учудиш, но като почне да бъженика с машината, ти нищо няма да чувстваш.
Малко неприятно е само като почне да се ръчка по каналчетата, за да се изчистят, но пък ВЕДНАГА чувстваш, че ти олеква и болката намалява.
Лечението е много дълго - при мен беше 6 месеца и понякога пак се стига до вадене на зъба.
Ходи се на зъболекар в началото по 2 пъти на седмица, после веднъж на 2 седмици и накрая веднъж месечно, докато зъбът се изчисти. Лечението не е евтино, но не е по-скъпо от 300-600 лв, които се плащат разсрочено (всеки път).
Задължително си изчисти основно зъбите при зъболекаря и си оправи другите зъби, защото щом на 17 г. имаш умрели зъби и такива проблеми, скоро ще си на протези. Познавам момичета на 25 г. с ченета.
Когато един зъб ти извадят, почват и останалите да се клатят. Един качествен имплант струва 3000 лв.
Решавай - или сега на зъболекар, или на 25 без зъби

2.   Имала съм. Боли много. Първо страх не страх-отиди на зъболекар! Има два варианта. Или ще ти го умъртвят или ще го вадят. (зависи доколко е развален самият зъб). Боли изчистването на зъба, но винаги можеш да попиташ за упойка. Едва ли ще ти откажат. И гледай като го оправиш, да не се оставяш с грануломи. Ходи на зъболекар поне 1 път на 3 месеца.

3.   Ако наистина имаш гранолом задължително трябва да идеш на зъболекар, защото ще става по-зле. Да ти разкажа аз как си патих от един зъб миналата година и за това за да не стигаш до там, върви докато е време.
Значи заболя ме зъб на който си имам пломба и си реших, че нещо си внушавам, обаче в един момент болката стана нетърпима и отидох на зъболекар, оказа се, че пломбата ми е много стара (това ми е една от първите пломби, май от 4 клас си я имам) и под нея е започнала някаква инфекция и после да не ти разправям какво ходене по зъболекари беше, каква болка (ядеш и плачеш), какво чоплене, какви лекарства, какви снимки и какво умъртвяване на нерви падна! За това по-добре да идеш един път и малко да те заболи, отколкото през два дни да си на зъболекар и буквално да ти текат сълзи от болката от очите, ама да нямаш избор. Спасиха ми зъба, не го извадиха, ама аз си знам какво преживях и честно не го пожелавам на никого!