Споделена история от Здраве

Какво мислите за психиатрите
Здравейте, знам че ще има атаки на тази тема. Имам проблем доста съм срамежлив и самочувствието ми е нного ниско, много трудно общувам с непознати, трудно завързвам разговор, в големи компании мълча, а не съм на 20 год. Опитах с книги за повдигане на самочувствието, да мисля позитивно но нещата не ми се получават. А този срам наистина ми е много голям проблем, пречими във всяка една област от живота. Незнам къде е причината не съм глупак, не съм пръв красавец, но не съм и плашило.
И мисля вече да пробвам и при психиатър. Какво мислите, ходил ли е някои при психолог. Възможно е да има хора сред вас, които са имали подобни проблеми и са се справили. Моля Ви, споделете мнение и опит.

Коментари

1.   Да, може да отидеш първо при психолог. Но срамежливостта се лекува успешно и с хомеопатия. Върви на лекар-хомеопат и те ще ти обяснят какви хомеопатични средства да взимаш. Хомеопатията е абсолютно безвредна.

2.   Има ОГРОМНА разлика между психолог и психиатър.

3.   Номер 2 е прав. Психолог е решението. Психиатрите обикновено предписват лекарства, а в твоя случай това няма да помогне. Но един разговор с психоаналитик ще ти е от полза. Но ако нямаш финансовата възможност, ти предлагам да направиш следното. Аз бях с ниско самочувствие, до момента в който не открих, че всъщност никой не се интересува от мен и моето вътрешно състояние. Това ме амбицира да започна да излизам повече, да се запознавам с нови хора. Знам че звучи налудничаво, но ако ти не се опиташ, никой не може на сила да те накара да го направиш.

4.   Във форума на beinsadouno има подфорум за психотерапия онлайн. Можеш да изложиш проблема си там и да помолиш специалистите, които пишат във форума да ти препоръчат добър психотерапевт за града, в който се намираш. Успех и не се отчайвай, за всичко има решение ;)

5.   Здравей, има сайтове за pickup art, това е изкуството на свалката, но е пълно със статии за преодоляване на страховете от комуникацията. Порови в нета и ще се ориентираш за себе си. Аз започнах с престрашаването от това да гледам хора по улиците в очите, после започнах да гледам всички в очите, после започнах и да изразявам моето мнение за нещата сред близки и далечни познати, малко по малко, преминах към заговарянето на непознати по спирките и превозните средства и воденето на дискусии с магазинерките. Така постепенно си дадох сметката, че всички хора желаят одобрение и не съм сама с такива мисли, че някой не би искал да ме приеме.
Минах през доста психолози, психоаналитици, когнитивна психотерапия, хомеопати и още един психиатър, но за други проблеми. Мнението ми е, че в тези занаяти преобладават лоши или бъгнати хора и не те съветвам да се занимаваш с тях. Първо пробвай да изградиш своя система за критика, като повярваш, че и сам можеш да определиш кое е полезно и кое вредно за теб. Защото това са и професии, в които виреят много психопати и измамници, както и напълно дезориентирани хора. Мен доста ме объркаха, от личен опит го казвам, не всички хора в този свят са доброжелателни, което не трябва да те плаши, защото се свиква и с това. И още... Това с позитивизма е един начин да те накара да помислиш и тръгнеш, там истината не е съвсем, но е хубаво, че си го минал този етап. Виж какво пише Юнг, после чети това, което се открива пред теб и ще уцелиш. Има един много добър български сайт - лайфхак, надявам се това да не мине за реклама, защото за мен бе от изключителна полезност.
Поздрави на теб и на модераторите :)

7.   по-добрия вариант, защото психиатъра е лекар, а психолога не е кой знае какво, не е и доктор .

8.   Може да не те вълнуват темите

9.   Ами не знам дали си глупав, ама си неграмотен.. Разликата между психиатър и психолог е толкова огромна колкото между мен и теб... Не трябва да си срамежлив. Щом не си на 20 години (вероятно си доста над тях), би трябвало да имаш семейство, или най-малкото приятелка. Колкото и психолога да минеш, всичко зависи от теб. Може и най-добрият да е, но ако вътре в теб не искаш нещата да вървят, и предпочиташ лекият и незабележим начин на съществуване, тогава и най-добрият на света да е няма да може да ти помогне. Всичко зависи от теб. Като бях по-малка бях супер затворено дете, може би класът ми беше смотан, и не ми допадаше и ме потискаха но факт е, че в 8 клас видях, че колкото по затворен и по мълчалив си хората мислят, че могат да те тормозят. Всеки има чашка и понякога тя прелива (като гледам твоето си е кофа направо). Та съветът ми е, избери какъв живот искаш. Ако си по-млад учи, намери си хубава работа, печели стабилно, намери някое свястно момиче и си направете семейство (звучи като приказка, но не е). Ако искаш да си останеш такъв и да си живееш така, никой не може да ти помогне :)

10.   Трябва ти психотерапевт!!! :-)

11.   Не ходи на психиатър! Ще ти препише хапчета от които ще станеш сто кила и самооценката ти ще падне от 0 на -100.
Психолог е правилния специалист за теб, но той няма да ти реши проблемите със сигурност.
Имал съм подобна житейска битка и мога да кажа че това беше най-трудното нещо срещу което съм се изправял в живота си.
Много хора които незнаят за какво става въпрос биха казали, че това е бяло проблемче, но истината е че това е най голямата болка която човек може да изтърпи а именно последиците:
- самотата
- това да се чувстваш неоценен
- да не вярваш в себе си и на себе си
- страх от неразбиране, отхвърляне
- страх от общуване
- да не можеш да изкажеш собствената си позиция
- да не можеш да имаш пълноценни контакти с хора
- да нямаш приятели
- да нямаш момиче до себе си
- нямаш всичко това защото не си на себе си и неможеш да изразиш себе си

- когато неможеш да изразиш себе си губиш личността си
и душата се мъчи
Аз успях да се преборя с тоя проблем и няма да те лъжа
- не стана лесно с книги и рецепти....
Първата стъпка е да се замислиш какво предизвиква това
ти състояние - за всеки е различно и обикновенно са повече от едно неща свързани с теб и с случки в миналото ти.
След това идва фазата в която ти трябва да се изправиш срещу най големите си страхове.
Да ремонтираш така да се каже нещата които ти пречат в живота и те подтискат в нещо което харесваш и обичаш.
Най важното е че трябва да осъзнаеш простата истина че всичко зависи само от теб, не от другите.
Мога да ти препоръчам и спорт, като начало по уединен
но за да има промяна трябва да се блъскаш в огъня тоест
спорт в групи в отбори и т. н.
Спорта дава и самочувствие от постигнатите резултати намалява нивото на стреса покачва адреналина което на свой ред предизвиква отделянето на ендорфин - хормона на щастието.
Когато си сред хора и си един обикновен човек поначало
който не е показал специални умения или не изглежда специален по какъвто и да е начин хората обикновенно не
отдават голямо значение на присъствието ти, тоест всеки е забързан в ежедневието си в проблемите си - всеки си е за всеки - може да получиш коментар, подигравка, да бъдеш осмян и т. н само ако ти го предизвикаш с откачено облекло, неадекватно поведение и т. н
старанието ти трябва да бъде насочено хората да те забелязват с това колко си добър в нещо , може и с визия и излъчване и т. н тогава се открояваш и биваш забелязван по добрия начин :)
пожелавам ти успех

12.   Все едно това аз съм го писал, аз съм същият и не съм на 20, това винаги ми е пречело опитвам се да го преодолея но засега не се получава лошото е че живота си тече и изпускаш важни моменти, опитай с позитивно мислене, казвай си аз мога, ще се справя, пожелавам ти успех приятелю.

13.   Психиатрите лекуват/терапират медикаментозно (т.е. чрез хапчета, инжекции и препаратчета).

Психолозите, психотерапевтите и хипнотерапевтите помагат чрез директна и немедикаментозна работа с психиката - анализи, хипнози, различни психологически упражнения и ролеви игри. По-скоро тази група терапевти би ти свършила работа.

На практика много от психиатрите са и психолози (поне са изучавали психологическите дисциплини като задължителни предмети, но по-късно са се специализирали конкретно в психиатрия), но много от тях се изкушават от "лесния начин", демек - хапчето. Знай, че лесен начин няма! Човешката психика е едно от най-сложните възможни неща изобщо! И не очаквай никой да ти свърши твоята работа по промяна на собствената ти психика, ако ще и светило от световна величина да е, особено пък чрез хапченце! Това не е като при хирурга - приспят те упойка и се събудиш със зашит далак или с отстранен апендикс... Псиолозите и терапевтите са по-скоро като водачи и консултанти, помагачи и напътстващи в това, което трябва да свършиш ти. Те не могат "да бръкнат в главата ти" и да направят там нещо от твое име.

14.   Потърси терапевт с когнитивно-поведенческа насоченост. Такъв вид терапия ще ти помогне, обикновено я предлагат психолози. В някои случаи е по-ефикасно, ако тя е съпътствана от прием на специални вещества. В тези случаи те се предписват от лекар-психиатър след преглед. Психологът няма възможност да предписва лекарствени средства.

Настрой се, че терапията продължава между 10 седмици и една година, за да има ефект. Заученото поведение бавно се променя. Понякога ще ти е трудно и ще искаш да прекъснеш терапията, може да имаш чувството, че тъпчеш на едно място, но това е дори хубав знак. Когато си на терапия някак не си сам с проблема си.

Също могат да ти помогнат групи за самопомощ, онлайн например.

Поздравявам те за това, че си събрал/a кураж да питаш тук, първата стъпка е направена, браво.

15.   Здравей! :) Ще ти кажа от личен опит и наблюдения. Абсолютно същата бях и проблемът вместо да се реши, се задълбочи с времето. Толкова книги прочетох и нищо... Посетих психиатър. Изписа ми антидепресант, който изобщо, ама изобщо не вярвах, че ще помогне. Грешала съм. Това нещо ме отърва от социалната фобия и притеснителността, вярвай, от нищо не ми дреме вече. Не ме успива и замайва, напротив, прави ме жизнена и енергична. Приемам по-леко проблемите и предизвикателствата на живота. Чак сега съзнавам колко зле съм живяла преди това. В момента съм на схема за спиране на лекарството, на съвсем минимална доза съм и скоро ще го спра съвсем. Отивай на психиатър, няма да сбъркаш.
Относно психолозите-моите уважения, но това, което съм видяла не ми е от полза. Дори мога да кажа, че понякога вредят. Защо ли, защото вместо да те изкарат от дупката, най-често търсят причината в средата около теб, в семейството и приятелите ти и най-често след такива консултации човек се настройва против близките си. При мен специално се оказа, че проблемът е на физическо ниво, хаос в биохимията на мозъка, нисък серотонин и т. н. Това нещо се преодолява с внос на серотонин отвън или със стимулация на синтеза му. Това не може да се случи само с помощ от психолог, ако си в тежка депресия или страдаш от социална фобия. Първо защото състоянието както казах е вече на физическо ниво и второ, защото в следствие на това, човек не мисли достатъчно рационално.
И... не на последно място... Ще ме извинявате мили психолози, ама консултация от 40-50 лв ми се струва множко, за да ровите в миналото и да дълбаете. С една консултация не става, а с поне по една седмично, месеци наред. Абе.. отивай на психиатър, заеби тез прикази при психолозите. Като се позакрепиш с лекарствата, тогава вече можеш да включиш и психолог, но не е задължиелно.
Успех, не се оставяй, лекувай се.

16.   №15, големи глупости! Абсолютно винаги при такива сеанси се тръгва от детството, защото то оказва най-силно влияние. Това че ти си се настроила срещу близките си е несвършена работа на психолога или психиатъра, или прекъсната от теб терапия. Причината може и да е на физиологично ниво, недостиг на това или онова, но това трябва категорично да се докаже и да се изключи причина на психично ниво.

17.   Благодаря за мненията.

18.   Психолог, психоаналитик и психиатър са КОРЕННО различни специалисти.
Според мен, в случая, І-во ще ти трябва комуникация с психолог. Евентуално, може да го съчетаеш с психоаналитик. Ти не си невчасен, а си срамежлив реалист - следователно, не ти е нужен психиатър. Да, нужни са ти малко външна намеса, подкрепа, съвети и увереност, но не и психиатър.

19.   Първо правиш ли разлика между психолог и психиатър? На психолог може да иде всеки, даже е препоръчително да ходиш, ако ти се е събрал повече стрес.
А психиатърът е друго нещо. При него ходят хора със сериозни проблеми-депресии, мании, даже шизофрения и други сериозни личностни разстройства.
Според мен ти имаш нужда от психолог, който да си поговори с теб и да ти даде някой друг съвет как да се справиш с проблема.
Самата аз съм ходила на психолог и да знаеш няма нищо страшно. Той си е един вид приятел на който споделяш за проблемите си, а той ти дава съвети как да преодолееш проблема. Единствената разлика между него и приятелите е, че на тях не им плащаш, а и човекът все пак е професионалист и може да ти даде съвет, който няма да получиш от приятел. Така, че няма нищо страшно или срамно да поговориш с него.
Не се шашкай, ами иди, защото проблемът ти наистина е неприятен. Дано го преодолееш! Успех!