Споделена история от Здраве

Цигари
Здравейте, искам да си излея душата и реших да го направя най-после. Момче на 19 години съм и от 7 години пуша по 1 кутия цигари(понякога и повече) и имам чуството, че много деградирах с тея боклуци. Напълно наясно съм колко вредят на всичко и т. н непомня колко хора са ми казвали да ги спра не ми се говори направо.
Странното е че не съм от тоя тип хора дето искат да се друсат и изобщо не ме влечат тия работи.. много пъти съм бил в компании с хора които са ми предлагали да си шмръкна бело да пуша трева( пушил съм 2-3 пъти не ми хареса) и винаги като са ми предлагали ми е идвало едно гадно чуство (смисъл не се кефя на тея работи) та проблема ми е че от тея цигари като ги пуша се чуствам някакси задоволен от всичко, смисъл нямам мотивация закаквото и да било не се старая в нищо което правя.
Просто си изпушвам цигарата и си гледам кефа и така е вече от 3-4 години... имам тва тъпо чуство че те ме контролират а не аз тях и оттам идват много проблеми.
Не съм от хората които обичат да се хвалят (даже мразя такива хора) но наистина според мен имам много потенциал много хора са ми го казвали и аз самия го
усещам и много искам да направя нещо в тоя живот (студент съм в унсс) влезнах без да отворя учебник( отворих го 2 дни преди изпита и едвали научих нещо)
просто искам да ги спра тея цигари да се надъхам за живота да стана един сериозен мъж а не путка която да зависи от доза никотин и знам че всичко зависи от мене, но просто исках да си излея душата някъде.
Благодаря ви за отделеното време!

Коментари

1.   Вероятно няма нужда да ти казвам причини, поради които е хубаво да се отървеш от този вреден навик, ти сам ги осъзнаваш. Но все пак да изброя няколко:
да, наистина те контролират, защото си зависим от тях - трябва да ги съвместяваш с всичко и животатът ти почва да се върти около тях;
дърпат яко пари;
състаряват те и се отразяват зле на вида ти в няколко отношения;
миризмата и вкусът, с които си свикнал, се усещат от всички други, които не пушат;
дърпат ти яко от времето;
за здравето да не говорим;

А как да ги спреш - попринцип е индивидуално. Аз бих ти препоръчала да ги намаляваш постепенно, докато не ги спреш изцяло. Така ще минимализираш и физическата и психическата абстиненция. Намери си занимания,с които да си запълваш времето, за да не мислиш постоянно в цигарите. Каквото ти харесва - книги, спорт, приятели. Само не заменяй една зависимост с друга - затова гледай да не компенсираш с храна, например. Но при метода с намаляването, това е доста по-малко вероятно. И мисли за всички положителни неща, които ще се случват с всяка цигара по-малко:

ще спре да се върти живота ти около това кога и как ще можеш да запалиш;
ще имаш повече пари;
зъбите ти ще са по-бели, кожата по-свежа, косата по-лъскава;
вече няма да миришеш на комин;
ще имаш повече време;
ще се чувстваш по-здрав и силен и ще си спестиш много проблеми в бъдеще;

Успех!

2.   Така, липсата на мотивация, старание и чувството на задоволеност не се дължат на тютюна. Те не са взаимно свързани!
Разбира се че като млад мъж, като студент ще имаш много потенциал, цигарите надали ще попречат, ако имаш желание да го развиеш в дадена сфера.
Ако искаш да отказваш цигарите всеки ще те подкрепи, дори аз, но това няма да подобри горе изброените ти проблеми.
Докато не си промениш мисленето проблемите ще си ги имаш. Така или иначе всички хора живеещи в 21 век са зависими от 1 или повече неща, визирам хората зависими от шопинг, зависими от фаст фуд, дори тези зависими от паста за зъби и още много други дребни зависимости за които не се тръби по медиите кой знае колко.
Само и единствено ти, като пълнолетен, можеш да работиш върху себе си и да се пребориш с липсата на мотивация и концентрация в старанието. Ако си избрал правилната сфера на обучение тя ще ти помогне да работиш върху това.
Късмет в намирането на начини и справянето с проблемите. И остави цигарите, ти в тях полза не намираш.