Споделена история от Здраве

Живот с хипотиреоидизъм
Привет! Пише ви момиче на 23 г., обръщам се най-вече към тези от вас, които имат заболявания на щитовидната жлеза, имам нужда от съвет и малко помощ. Преди да стана на 16 имах дълга до кръста гъста коса, но скоро след това тя изведнъж започна да оредява и да пада, да се омазнява все по-често и напълнях. До 12 клас бях вече 65 кг. при ръст 1, 60 см., отслабнах и станах 50 кг., но косата ми си остана все същата - подстригана до раменете, нерастяща, рядка и тънка. Изкарах студентските си години в същото състояние, но с отново върнати килограми. В последната година обаче започнах да работя като офис-организатор и мениджър в една агенция и сякаш стресът си каза думата, напълнях с 10 кг. за няколко месеца, въпреки яденето на салати и избягването на вредни храни, старите дрехи изобщо не ми ставаха и до днес е така, изгубих самочувствието си, косата ми не расте от години наред и седи на едно и също положение. За депресиите е излишно да обяснявам колко ме мъчат и са всекидневни. И така, преди две седмици изследвах хормоните на щитовидната си жлеза и честно казано резултатите не бяха изненадващи за мен, ТСХ излезе точно на границата - 4, 2, ендокринологът ме прати да изследвам и ТАТ и МАТ антителата, но резултатите са отлични. Днес отидох на преглед, бях изследвана и с ехограф, нямам възли, жлезата не е увеличена, нямам Хашимото според последните изследвания, но заключението е - хипотиреоидизъм, въз основа на първичните резултати. Изписан ми е L-Thyroxin по половинка всяка сутрин на гладно и след 3 месеца съм отново на контролен преглед. Въпросът ми към вас, страдащите от това заболяване и от другите, характерни за щитовидната жлеза, възможно ли е да се отслабне при вече поставена такава диагноза и въпреки приема на лекарството? А косата ми, при редовен прием на хормона, дали има възможност да започне да расте? А депресиите дали е възможно да изчезнат? Лекарката не успя да ми помогне в тази насока, каза само, че се надява да се контролира нивото на ТСХ, за другите симптоми нищо не каза. Благодаря ви предварително.

Коментари

1.   За съжаление, косато няма да върне първоначалния си вид.
Аз си имам това заболяване, но ТСХ ми беше много завишено, преди приема на ел-тироксина.
Няма как докторката да ти каже, какви ще бъдат видимите промени след време. При всеки е различно.
Аз бях отслабнала много преди това лечение, което е точно обратното при преобладаващите случаи на хипофункция. Имах много болнав вид.
След приема на лекарствата започнах да пълнея, но косато ми не се възстанови. Беше като вашата.

2.   Смятам, че може да се отслабне и то не въпреки хормона, а имено от него. Ако диагнозата и лечението са правилно определени, до месец-два ще усетиш промяна и в килограмите, и във всичко останало.
Моя съвет към теб е да намалиш стреса, защото това заболяване се причинява от него и независимо как изглеждаш, да се чувстваш добре и да се радваш на всеки миг.
Успех.

3.   Благодаря за коментарите ви.