Споделена история от Здраве

Новите ми очила
Здравейте! Имах изписани очила за късогледство с много малък диоптър, който офтамолога ми препоръча да нося само за работа на компютър и телевизия. Понеже тогава бях на 15 и къде ги носих, къде не, накрая така стана че изобщо не ги и слагах. И така, работя си аз на компютъра в продължение на толкова години без да нося очила и всичко е ок. Нито размазано зрение, нито болки в очите или главоболие, нищо. С една дума, чувствам се добре и без очила. Обаче скоро ми се появи един проблем, който ме накара да отида на офтамолог отново след толкова години и след прегледа се установи, че имам сухота в очите. И така и така съм отишла, прегледа ми и зрението как е и каза че имам леко покачване на диоптъра и да правя нови очила, които отново да нося само за телевизия и работа на компютър. И така, отивам аз в оптиката да правя новите очила. Избрах си новите рамки с голям мерак и чакам да станат готови, та да мога да ги нося. Вчера вече бяха готови и ги взех. И ето от тук дойде и проблема. Значи, като съм с тях си виждам ясно, не усещам да ме болят очите докато ги нося или главата, но проблема идва в момента в който ги сваля. Сякаш започвам да виждам леко размазано като погледна монитора и очите започват да ми сълзят и се усеща едно отпускане, сякаш преди това са били под напрежение. И това за минута, две и пак фокусирам. Жената в оптиката ми каза, че в началото може да ми е некомфортно, защото искало време докато свикна с тях. Та въпросът ми е - Дали аз не мога да свикна все още с тях или ми е грешен диоптъра, или просто самите очила нещо не са направени както трябва? Има ли някой, който е бил с подобен проблем? Ще се радвам да споделите :)

Коментари

1.   В оптиката са те посъветвали правилно, но като цяло под 2,5 диоптера често хората не си носят очилата и не се чувстват добре с тях. Ти си избираш. За компютър при малък диоптер не виждам защо да носиш очила, но за кино, телевизор си носи например, а диоптерът няма да се увеличава повече след 25-27 г. възраст каквото и да решиш.
Диоптерът най-вероятно ти е правилно определен, но ти трябва време да свикнеш. Можеш да пробваш и с по-малък диоптер, но не и с по-голям.
Успех

2.   Или ги носиш, или не
Иначе само си мъчиш очите и мозъка
ту свиква с диоптър, ту без

4.   Носи си очилата, че да не свършиш като мен. Откриха ми нисък диоптър късогледство когато бях на 20, ама пуста суета, не се харесвах с очилата, пък и бях под диоптър... и така няколко години докато не започнах да виждам лошо. Отидох пак на преглед и вместо под диоптър бях на 2 и нещо. И почнах да нося очила, ама късно! Сега съм с почти 4 и с астигматизъм и като махна очилата или лещите точно както и при теб всичко ми е замъглено. Така, че постарай се да свикнеш, защото е важно!
Номер 1, вече съм над 30 и продължавам да качвам диоптрите. :((
Така, че хора носете си очилата защото иначе става лошо.

5.   Не питайте за такива неща в анонимни сайтове.
Единственият съвет, който мога да ти дам, е да си почиваш от компютъра, ако ще да е за 30сек., трябва да има почивки.
За всичко друго си има оптики и лекари.