Споделена история от Семейство

Приятелката ми си пропилява доходите за мода
Аз съм мъж на 25, приятелката ми е на 27. Заедно сме от 4 години, а от година тя живее с мен.
Непосредствено след като се премести, всичко беше наред, даже имаше наченки на някаква идилична рутина.

Голямо впечатление обаче ми направи количеството дрехи и обувки, които донесе у нас. Наложи се за купим втори малък гардероб, където да се побере една част, несъбираща се в почти празен трикрилен. Мисля, че всеки може да визуализира в съзнанието си за какво става дума - куп вечерни рокли, палта, сака, високи обувки, ботуши, и всичко изобщо не изглеждаше като да е купено магазин за дрехи втора ръка, а напротив.

Това, което ме озадачи най-много е, че по време на връзка ни до този момент не съм забелязал да е носила дори и 1/4 от нещата, които подреди в гардероба. Всъщност, винаги се е обличала много семпло в ежедневието си, била е официална само когато сме ходили на събития и поводи, които го изискват.
Изобщо не съм предполагал, че е толкова отдадена на модата, и притежава толкова много дрехи и обувки.

Тук трябва да отбележа, че и двамата работим на що годе високоплатени длъжности - аз в ИТ сферата, а тя в офис на голяма международна компания. Финанси не ни липсват, но и двамата сме предприемчиви личности, и потребяваме само за това, за което имаме нужда.

Още същия ден на вечеря подхванах темата, като директно я попитах защо са и толкова много рокли и обувки, и съумява ли да ги носи всичките, а тя побърза да отклони въпроса, и като видя, че не се получава и продължавам да настоявам за отговор, изръси някакви клишета, като "всяка жена трябва да има... бла-бла-бла".

След този разговор общо взето потвърдих страховете си, че всичко това в гардероба са импулсивни покупки, които изобщо не са и от практическа полза, видно.
Дойдоха ми други, по-сериозни проблеми на главата, и бях забравил за това известно време.

Един следобед обаче тя се връща от разходка с приятелки (поне това ми беше казала), а ръцете и пълни с чанти, които си личаха, че са от някой МОЛ. Попитах я какво си е купила, но изобщо не ми отговори, и побърза да се скрие.

Наистина ми стана любопитно, и докато беше в банята проверих някой от чантите - явно беше изхвърлила всички разписки и касови бележки, но си направих справка в Ebay по етикета на една от роклите - струваше $ 300. Имаше и някакви сутиени за по $ 45.

Полудях. Коя нормална жена дава 80 лева за сутиен? Нищо не и казах, защото знаех какъв ще е отговорът - "това са моите пари, аз си ги харча".
Чашата обаче преля, когато в началото на тази седмица се върна от командировка в Лондон с някакви обувки на Кристиан Лубутен за $ 650. Цялото уважение, което имах към нея, както мъж към жена, веднага се изпари, щом видях цената на обувките. Вдигнах и скандал, и в момента е на хотел.

Не знам дали мога да класифицирам това нейното като зависимост, предвид опитите и да го прикрие от мен, но определено е нещо, което не желая жената до мен да притежава. Не си представям семейство с подобен инфантилен човек.

Не зная какво да правя, приемам съвети.

Коментари

1-50 от 77

1.   Не си представям семейство с подобен инфантилен човек.

Това мисля е отговор на терзанията ти. Виж, жените имат слабост към покупки на обувки, дрехи, бельо и парфюми. Точно както мъжете към телефони, коли, оръжие. Една жена може да има над 100 парфюма, представяш ли си? Това наистина е нещо като зависимост. Тя разполага с изкарани от нея пари и ги харчи за подобни неща в, разбира се, излишни количества. Мания. Ти проблем с това нямаш доколкото това не пречи на общия ви бюджет за храна, отопление и т. н. Ако тя не е инфантилна в други отношения, покупките й могат да бъдат преглътнати. Макар че имам усещането, че тя залита по определени марки, които носят престиж в очите на публиката. Ако това е така, със сигурност има дефицит в другите, важните неща.

4.   Авторе, а ти като мъж нямаш ли някакви предмети които да събираш? И които да струват повечко пари? Например като it специалист не събираш ли стари компютри или телефони или каквато и да техника кояте те интересува, а дори и source code във вид на някакви полезни програми?

Тя прави същото, но със дрехи и чанти и обувки да речем. Колекционира и в това няма нищо лошо. Нима твоите придобивки са по значими, да така е но само за теб. Аз също давам 80 лева за сутиен и даже повечко защото те са по -качествени и са невероятно удобни, но да, какво знае един мъж за това и трябва да предположи първо, че жена му е разсипница.

Колкото за чантата... ами доста е скъпа и аз не бих дала толкова пари определено, но си мисля че там ти може би я подозираш, че друг мъж и прави подобни покупки. Не знам истината за съжаление, но поне ти си наясно със себе си Авторе, че не искаш такава жена...

а тя нищо ли не купува за дома ви? и за теб?

6.   Прав си, аз съм жена и никога е нямало значение за мен колко струва определена дреха дори и да имам много пари, това не е най важното за което човек трябва да мисли и да харчи излишно, представи си че решите да имате деца, как ще продължава с такива покупки, за кой ще мисли за себе си или за децата си. Не си струва връзка с такъв човек, зарязвай я.

7.   Ахаха. Ти влез в Бг мама да видиш какво е. По 80 лева дават за една спиралка за 2 месеца. И това не е всичко, разбира се- всякаква козметика, всякакви ненужни дори за тях глупости. Такива пари се пръскат, твоето момиче нищо не е.

8.   Надявам се жената да се осъзнае бързо и да се махне от теб. Вдигнал скандал моля ти се и я пратил на хотел, защото си харчи от парите. Я се съвземи малко, нито деца имате, нито сте женени, че сметка да й държиш.
Остави я и не се събирайте отново, това ми е съветът. За нейно добро.

9.   Парите са си нейни, може да ги харчи за каквото прецени.

Мъж съм и и се интересувам от мода, но знам как да слагам граници. Давам си ясна представа от какво имам нужда и съумявам всички покупки да се връзват с поне 50% от гардероба ми.

Когато имам възможност, помагам на приятели с облеклата им, така хем купувам нещата, които ми харесват, хем не плащам нищо.
Поговори с приятелката си и я подкрепи, ако желае да се преквалифицира като стилист.

10.   Всички жени обичаме да купуваме, но твоята приятелка явно има някакъв проблем. Това са покупки, направени под влияние на емоциите, възможно е и в последствие дадена дреха да не и допада толкова, колкото когато я е купувала и да съжали, но парите вече са похарчени. Често дори импулсивно купените неща не ни правят по-щастливи, а увеличават стреса. Аз лично рядко се поддавам на импулсите си, но когато се случи да купя нещо, от което нямам реална потребност, после се чувствам виновна. Това маниакално пазаруване трябва да има някакви граници. Може би и тя самата осъзнава, че не би могла да износи толкова дрехи, освен, ако не ги изхвърля след първото обличане, но това да купува е станало като някаква зависимост. Имах позната, която беше полудяла да пазарува дрехи от втората употреба, но поне там всичко е бюджетно. Всички шкафове и гардероби преливали и не могли да се затварят, дори мъжът и започнал да изхвърля, без предупреждение и без нейното съгласие. Накрая я склониха да потърси помощ от специалист, за да овладее неконтролируемото си желание за излишни покупки. Вече състоянието й значително се подобри и виждам как се въздържа от излишни покупки. Съветвам те да се обърнете към психолог. Това не трябва да кара приятелката ти да се чувства умствено болна или ненормална. Трябва да прояви воля, защото доста често дори самите търговци се възползват от това, че клиентът е под влияние на емоции и задръжките му са отслабени. Въпреки, че и двамата имате високи доходи, тези средства могат да се вложат в по-продуктивни цели. Не я оставяй да продължава така, обърнете се към специалист, той ще и помогне.

11.   Според мен е нормално. Виж в youtube какво става по чужбина... там жените си имат буквално ''магазини'' от тях. Просто в днешно време е не мода показността, това е ''заболяването'' на приятелката ти и на всички жени общо взето.

12.   Много жени, които работят и могат да си го позволят, дават по 80 лева за сутиен представи си. Повечето не заминават на улицата поради горното.
Да тършуваш за касови бележки и да правиш панаири за гащи и обувки не е нормално. Съчувствам на приятелката ти, че се е захванала с такъв тесногръд сухар.

13.   и аз съм жена, и мога да ти кажа че жена ти прекалява. тези обувки дето сие взела да ги върне и да изпрати храна на умиращите деца в африка например. ненужните боклуци на жена то могат да спасят човешки животи.

14.   Виждала съм такива хора, това е нещо като болест.
Кажи и, че натрупани неща в къщата, особено които не се ползват, пречат на движението на енергията и като цяло отнемат енергията в жилището. Не че ще го приеме, но може да направиш опит.

Друго не знам какво да ти кажа, като се замисля то е май като с яденето - нещо ти липсва отвътре и се тъпчеш, за да компенсираш... може да опиташ да поговориш смислено и разумно с твоята приятелка; не да изискваш и да и налагаш, просто да и обясниш, че дрехи, парцали, ядене и пиене не могат да компенсират и да и дадат това, което и липсва.
Иначе човек се променя само ако поиска. Сещаш се, че няма как да стане, ако тя не го поиска. Тъй че в крайна сметка или трябва да го приемеш и да живееш с това, или... не.

17.   Доста пари трябва да има за да си го позволи, явно е от жените които искат да имат скъпи неща, разбира се, че тя ще реши какво да купи, но трябва и да си прави сметка, да има достатачно пари да искара месеца например, а не всичко да е за дрехи и обувки.

18.   Ами добре че е на хотел. Първа стъпка към промяната, Една жена трябва да е разумна и практична и да си прави сметката. Не мисля че дрехите са най-важното на този свят. С такава жена няма да можеш да спестиш нито един лев, камо ли да правиш голяма покупка, важни стъпки. Ако си с нея-си обречен на безпаричие, и до кривата круша да си издържаш семейството. Това нейното е болест, безконтролно трупане на дрехи-парцалки. Не се упреквай, сподели с майка си ако искаш и виж какво ще ти каже тя- едва ли грешиш в избора си. Спокойно нормален си в разсъжденията. Те парите са си нейни но щом живеете едно домакинство, са общи. Жената избива комплекси и се прави на фешън, разтоварва така явно от стреса. Не можеш я промени никак, ще ти изяде ушите дето се вика. Търси си по-земна жена, практична и мислеща с главата си. Която си купува дрехи на нормални цени и сутиени за по 10 лв. и обувки до 50-60 лв. Мисли първо с глава си и прави разумен избор за напред. Нуждаеш се от отрезвяване и смяна на партньорката. Адмирации че си се усетил на време и не си я направил своя законна съпруга, тази принцеса-кифла. Още тази вечер излез, забра ви я, изтрий и номера от телефона, живота и сърцето си завинаги. Твоето вътрешно аз никога не греши. Желая късмет с промяната за по-добро. Жени много, качествени малко.

19.   Какво да ти кажа пич, радвай се че прави това с нейните пари, а не с твоите. Честно казано, на твое място бих бил доволен. Всички жени имат обувки и дрехи за цяла армия. Тези които нямат пари, но са болни от същото обсесивно разстройство, купуват от вторите употреби. Моята майка е такава. Всички гардероби и шкафове са заети само от нейни дрехи и преливат по шевовте. Ако отвориш някоя врата всичко ти се изсипва на главата. Отделно целият гараж е пълен с нейни дрехи. Слагаме ги в едни вакуумни чували, от които изсмукваме въздуха с прахосмукачката за да се пести място и хоп в гаража. Бихме могли да отворим магазин за дрехи втора употреба, но няма как да я накарам да ги махне, докато е жива. Един ден ще устроя голяма клада от парцали, чиито пламъци ще се виждат от космоса.

20.   Знаеш какво да правиш. Написал си го в предпоследното изречение.
Може и да имаш чувства, но тази материалност у нея те плаши. И с право.
Горко на онзи, за когото тя ще се омъжи някой ден.
Пожелавам ви да намерите любовта!Тази, за която сърцето ви казва: "ДА".

21.   "беше изхвърлила всички разписки и касови бележки, но си направих справка в", и "Не си представям семейство с подобен инфантилен човек. " - ами той проблема ти е решен, щом не си представяш такова семейство, да си взема гардеробите и да си ходи. Пък си и достатъчно млад, ще си намериш 20 годишна мацка и ще си подредиш живота.

22.   Еми това са си нейните пари и тя си ги харчи.
Всеки си има някаква мания, стига тя да може да си го позволи, нямаш право да й държиш сметка.
Познавам мъж, който си купува всеки нов модел iphone, който излезе (тоест си сменя телефона на 6 месеца), просто се кефи страшно много на apple.
Един мой приятел пък е луд на тема компютърни игри, постоянно си купува разни джаджи и екстри за компа за луди пари (аз от видео карти и други подобни не разбирам, но например клавиатура за 450 лева и мишка за почти 200, специални геймърски, за мен е лудост).
Но аз например в последните 6 месеца (да кажем) съм похарчила към 2000 лв за сноуборд екипировка (последното нещо, което си купих, беше шал за 60 лв).
Също така като си направя сметката, месечно май харча повече пари за кино отколкото за храна (през деня навън). Освен това за пътуване винаги съм готова да похарча всички пари, които в момента имам, ако трябва ще се лиша от нещо друго, само и само да замина.
Така че, както виждаш, всеки си има някаква слабост. И на мен ми се струва лудост да си вземеш рокля за 300 долара, ама ти нямаш право да й ровиш в пликовете, да й проверяваш колко струват покупките, да й държиш сметка и чак скандали да й вдигаш.
Аз на нейно място не бих си и помислила да създам семейство с човек като теб, защото щом още отсега й държиш сметка и се опитваш да контролираш как харчи нейните си пари, ако се ожените и не дай боже си обедините сметките и финансите, сигурно ще трябва да ти се отчита всеки ден за сандвича и водата, които си е купила в почивката.
Аз затова съм на мнение, че влюбени, невлюбени, женени, неженени, всеки трябва да си има своя сметка с негови лични пари.

23.   много сте различни и вероятно тя ще те остави

26.   Здравей, искам да те питам няколко въпроса. Ти за тези 4ри години, от както сте заедно, не си ли забелязал, че например като излизате по барове вечер, ходите на по-официални събития, че приятелката ти, например, всеки път е с различен тоалет? С различни рокли? Да не би да имаш някакви съмнения, че някой й прави скъпи подаръци? Иначе единствено мога да ти кажа, че няма за какво да се притесняваш, а само да се радваш, че явно си с жена, която държи на външния си вид. И щом може да си позволи дрехи и обувки, независимо дали ще ги сложи един път, не виждам къде е проблема. Аз също имам един тон дрехи и моят приятел винаги се е чудел като кажа "нямам какво да облека", а реално гардеробите са пълни основно с мои принадлежности. И ако имах по-високи доходи определено бих си купувала маркови стоки. Всичко е до характер.. Съдя по себе си, защото роклите, които имам са сложени по един път само, за определено излизане, и в момента висят по закачалките. Е, има разбира се, и някои слагани по повече, но така съм свикнала. И явно като цяло мога да си го позволя. Така съм от както се помня... И странно е как чак толкова това те дразни.. Чак на хотел.. Да не би да имате някакви други проблеми, че ти си се "хванал" за дрехите й. Явно има нещо.. Иначе не виждам как това би се превърнало в проблем, ако казваш, че имате добри доходи..
Ж, 24

28.   Първоначално мислех да не пиша коментар поради причината, че има 27 преди мен, но реших да споделя и аз моето мнениние. Според мен не бива да гониш жена си, а да я прибереш, не да бъде на хотел. Първо, парите са си нейни, тя не взима от твоите, за да има проблем, второ някога замислял ли си се как тя се чувства? Не разказа за нейното семейство и детство. Аз също имам нейната мания, но далеч не давам по 650 за обувки, а до 150 макс. Веднъж дадох 300, но беше извънреден случай. Когато бях малка постоянно ми се подиграваха, че нямам хубав стил, защото майка ми ме обличаше ужасно. Баща ми живееше в чужбина и аз нямах приятели, нито виждах него, той изпращаше пари с които си купуваше любовта ми. Носеше ми и подаръци, когато се връщаше. С парите, които не пращаше с мама обикаляхме магазините, макар и не толкова скъпите, ходихме всяка седмица до мола, чрез дрехите запълвахме празнотата на липсата на баща ми и това го правим до ден днешен. Явно тя също има някаква причина, която я кара да го прави, тя запълва дупката в душата си, нещо й липсва. Също така за нашата страна може би 650 са ужасно много пари, но в Англия е напълно да притежаваш такива обувки и за там не е лукс, а ежедневие, това че тук сте свикнали на евтиното, далеч не значи, че марковите й обувки са нещо толкова скъпо. Нали парите не ги е извадила от твоя джоб? Какъв ти е пробрема? Жената поне има вкус и се облича по модата. Ела да излезеш с мама, тя няма никакъв вкус, носи обувки до 50 лева макс, но няма стил. Аз гледам дори не с толкова скъпи неща пак да съм супер, но ако имах парите на жена ти, нямам ги защото още не работя, а уча, но някой ден бих правила същото. Тя не е луда и не бива да я третираш като такава. Обичай я заради качествата й като човек и спри да й държиш сметка. Парите са си нейни.

29.   Измислена тема от девствен.

30.   Ти се радвай, че си ги купува сама. Може в един момент да си даде сметка, че ти не можеш да й ги купиш и да те отсвири. Жените много обичат парите и очакват мъжа да много по-състоятелен от тях.

31.   Абе другаде по-заможните мъже дават на жените да си купуват с техните пари, а тя, че си харчи неините е голям проблем, чак и на хотел, аз мисля, че по-скоро тя не би се върнала при теб..

32.   Абе кво скочихте всички, даже някой каза, че и сметки всеки трябвало да си има... моите пари и твоите пари, е какво семейство е това, нали всичко е общо, щом ще разделяме парите, дайте да разделим и жилището по равно и храната винаги да е по равно, какви глупости говорите, в едно нормално семейство нищо не трябва да се дели. Моето си е мое, чуждото е общо, всички жени сте на този принцип(даже по коментарите и звездичките си пролича), харчите си парите за глупости и парцали и нали ние сме мъжете, трябва всичко да плащаме и осигуряваме и накрая пак се оплаквате как не можем да се грижим за семейството. Пожелавам ви на всички, които го нападнахте и скочихте, защото явно и вие сте такива болни мозъци на тема мода и си мислите, че така ще станете по красиви, а всъщност много се лъжете, та пожелавам ви да се скъсвате от работа за сметките и разходите на едно домакинство, а мъжът до вас да си харчи парите за коли, мотори и т. н.

33.   Цели 6 години живях с такава жена, повярвайте ми, ако вашият партньор се държи така, никога няма да сте на това мнение за нейни си пари и така нататък.
Жената, с която живеех беше образована и получаваше една много добра за България заплата, харчеше я точно за една събота, след като я получи в петък, бяхме се разбрали да си вземем жилище на кредит, да си работим и да го изплатим, не допринасяше с 1 ст. за погасяването му, храна не купуваше никаква, а беше ужасно претенциозна, поръчваше супер скъпи храни от разни ресторанти, за 6 г. дори едни яйца не се опита да спържи... Аз тогава бях започнал малък бизнес и изкарвах с една идея повече от нея, със тези пари плащах абсолютно всичко свързано със съвместното ни съжителство, даже и бензина в колата и, за дрехите е ясно, нейната заплата не и стигаше и от моята харчеше за тях, както и да е, успявах да се оправя някак си, макар че не ми оставаха никакви пари за развитие на бизнеса ми, всеки месец бяхме на 0. Но около 6-7 месеца преди да се разделим, поради липсата на каквито и да е инвестиции освен първоначалните и загуба на пазар работата ми потръгна доста назад и изкарвах около 1/4 от нормалната ми печалба, тогава я видях що за егоистично същество е, взимал съм пари назаем от приятели, за да си платя вноските по кредите, защото тя си е купила дрехи разбира се, виждаше, че нямаме никакви пари дори за храна накрая и пак купуваше дрехи, започна да ме обвинява, че изкарва повече от мен, че не мога да и осигуря, това, което заслужава, в един момента я намразих, не можех да я гледам повече и я изгоних, казах, че и осигурявам това, което заслужава. Като се освободих от нея живота ми се промени коренно, оставих апартамента да го вземе банката, защото беше общ, по-добре банката да ми прибере парите отколкото след време да ги деля с нея и в двата случая ги губя, а и оставаха още 4 години вноски, тя нямаше да си мръдне пръста. Всичко ми тръгна нагоре и бизнес и личен живот и всичко. 4 години след раздялата с това болно същество си имам жилище закупено лично от мен без заеми, нормална и стабилна съпруга, която си заслужава да обичам и едно прекрасно детенце. Не ме е било яд никога за многото изгубени пари с нея, яд ме е единствено за изгубеното време, защото него никой не може да ми го върне.
Авторе бягай надалеч, след време ще съжаляваш много, тя никога няма да се промени и аз си я търпях в началото, защото си я обичах и наистина исках да съм с нея, като си изкарвах пари нямаше проблем, не ми правеше впечатление, но като имах труден момент и като видях що за егоистка е, започнах да обмислям нещата и осъзнах какъв глупак съм бил. Зарязвай е докато е време, ще съжаляваш много, знай го от мен, тези които коментират, не са го преживели и не са били от другата страна, послушай ме, не ти трябва такъв човек.

34.   Аз имам различно виждане по въпроса. Щом са си нейни парите - може да си ги харчи. Мъжът ми си купува риболовни принадлежности непрекъснато. Не е хванал толкова риба, че да си избие парите, да не помислите друго. Пък и това изобщо не му е целта - ходи на риба за удоволствие, повечето от улова пуска обратно. И едва ли е успял да използва всичките си примамки - по-скоро ги колекционира и им се радва. И какво сега - трябва да почна да му правя сметка как си харчи парите? Ако жена беше написала - мъжът ми харчи много за хобитата си - щяхте да й отговорите - изкарвай и ти и харчи и каква си ти, да му държиш сметка на човека. Но ако жена харчи луди пари за хобитата си, които подчертавам изкарва сама - тя следва да бъде изгонена от къщи и заменена с послушна 20 годишна, която ще се отчита на мъжа си. Смешни сте.

35.   Пич, много си зле, честно. Дано момичето да го осъзнае навреме и да си спестите и двамата бъдещи недоразумения, като се разделите цивилизовано. Ти даваш ли си сметка, че един евтин сутиен може да доведе до тежки здравословни проблеми -първо кисти, а може и рак на гърдата? Даваш ли си сметка, че китайските боклуци съдържат канцерогенни вещества и химия и могат да алергизират кожата, да не говорим за миризмите и други простотии. Вместо да се радваш, че момичето е стилно и държи на външния си вид, ти опяваш тук. Ами ако се появи бебе- каква количка ще му купите, с каква храна ще го храните, какви шишета ще ползвате- от маде ин Чайна ли? ! Я се замисли малко- жената си изкарва парите, има самочувствие, и заслужава да носи маркови неща, кога ще се облича и носи-като роди и получава само майчинство и легне на твоите финанси ли? ! Вие вероятно имате спорове и къде да си карате отпуските, и какво слагате на масата. Ти си скъперник, а това е истинската болест, а не-нейното да е разточителство! Проблемът е у теб, а не -у нея! Замислил ли си се защо се облича семпло като е с теб- вие, ИТ-тата, ходите по дънки и суитчъри на работа, това ви е дрескодът. Как ще се барне момичето на заведение със скъпа рокля и натокана с кавалер по дънки, м? Пази ти авторитета и се съобразява. А ти и ровиш в покупките. Отвратително е, честно. Дано по-рано осъзнаете, че не сте един за друг. Тя да си гони мечтите и стандартът, а ти си намери една второкласна бедна и безлична мацка, с която да си купувате коли втора ръка и храна и дрехи на промоция. И да си спестявате цял живот за удоволствия, които няма да ви се случат. Харченето е начин на мислене, спестовността и скъперничеството- също. И са важна характеристика на личността. Ти не заслужаваш такова момиче.

36.   Като жена, принадлежаща към групата от тези с по-високи доходи, бих искала да кажа, че е съвсем нормално тя да иска да разполага с по-хубави вещи. Аз също имах тази потребност на възрастта на приятелката ти. Не съм изпадала в състояния да купувам неща за по над 1000 лв., но до 300-400 съм пръскала (и все пак сборно никога не съм харчила повече от 30 % заплатата ми) С възрастта това се променя и сега, няколко години по-късно, не си купувам дрехи (или в много редки случаи), обувки също имам достатъчно (няколко пълни шкафа). Дрехите ми са разпределени в 2 четирикрилни гардероба има някои под спалнята ни (която е с повдигащ се механизъм) и 2 скрина, заети почти изцяло от мен. Не всичките ми покупки са скъпи и маркови, разбира се, но имам и доста такива. Недей да мислиш, че приятелката ти задължително купува на цените, които си видял в eBay - много често на разпродажби има до 70-80% намаление, а в България се продават и доста сполучливи (и евтини) реплики. В момента не давам пари за дрехи, а за по-смислени неща като курсове и обучения, спестявам по някой лев за черни дни. Вчера си купих първата блуза от месеци насам и беше на разпродажба, струваше 12 лв. Обувки тази зима си купих само едни - чифт ботуши с практичен среден ток (еко кожа - 49 лв. ).
Лично аз не виждам какъв е проблемът момичето да си харчи парите, както намери за добре. С какво по-точно те ощетява в момента тя? Ако имате деца, ситуацията щеше да е различна, но нямате и не виждам проблем. Ако приятелката ти стане майка, вече ще разсъждава по друг начин.
Правилен е по-горен коментар, че не знаеш какви са причините за това й поведение. Аз например в детството ми бях лишена от всякакви хубави дрехи и обувки. Имах по един чифт за всеки сезон, а маратонките си ги носех, докато не започнат да се разпадат. Ходех с обувки с дупки, износвах стари чужди дрехи. Другите деца ми се подиграваха. Не ми се позволяваше да си избирам сама дрехите и винаги ми се купуваше най-евтиното и мъжко изглеждащо от всичко. Чувствах се ужасно и ми отне доста години да си дам сметка, че това са минали неща. Не живея в същия град с момите съученички, които винаги ходеха модерно облечени, но винаги, когато ходя там, се старая да съм изключително добре облечена, със скъп и хубав грим и прическа. Знам, че е глупаво, но ми харесва да им натривам носовете. Може би приятелката ти има същия проблем.
Важното е да я накараш да се чувства обичана, а не да я гониш. Шопинг манията се преодолява, но равностоен партньор е трудно да срещнеш. Ако се разделиш с нея, има голям шанс да попаднеш на момиче, което иска ТИ да й купуваш всичко, което приятелката ти си купува сама. Малко сме жените, които можем да си позволим да изглеждаме добре със собствените си пари. Повечето са на издръжка на мъже или бащи. Вместо да си доволен, че имаш до себе си една финансово независима жена, ти й даваш разпореждания за какво да си харчи парите. А за това, че си й ровил в покупките и си проверявал кое колко струва, съм без коментар. Мъжете си купуват къде по-скъпи вещи от рода на коли, мотори, геймърски компютри... само че една чанта за 100 лв. им се вижда скъпа. А относно сутиените за 80 лв. - излизал ли си скоро по моловете, за да видиш кое колко струва? Гарантирам ти, че ще се изненадаш, но 80 лв. даже не е скъп сутиен. От удобните сутиени (защото ако се носи неудобен, може да се предизвикат много проблеми - с гръбначния стълб, изкривявания, кръвонасядания, че в дългосрочен план даже и по-страшни неща) има такива, които са по над 200 лв., 80 лв. си е среден клас. В H&M бельото е по 40 лв., а не е нищо особено като марка, повечето им сутиени не са удобни.

37.   Не разбирам, защо реагираш с такъв бяс, на това, как приятелката ти си харчи парите, които сама си изкарва. Ощетява ли те по някакъв начин? Други планове ли имаше ти за тези пари? Това не е нормална реакция на мъж за мен и връзката ни би приключила още след първото претарашване на пазарните чанти.
И ще я гониш откъщи - не знам, коя жена би останала с мъж, които до такава степен е нестабилен и не може да се контролира. Повечето не биха си го причинили - да трябва да се крие, когато реално нищо нередно не е направила. Това е непрекъснат стрес - замислял ли си се, че емоционалното пазаруване обикновено е механизъм за компенсиране на други емоционални липси. Дали я и показваш достатъчно любов и подкрепа, дали се чувства обичана или само опитваш да я контролираш и да управляваш живота и. Момичето много е изтърпяло - направи и добро и не я прибирай, пусни я да си ходи с целия багаж и на двамата ще ви е по-добре.
Не гледате в една посока.

38.   Авторът е адски смотан просто, чак се изнервих!
Дано момичето се усети навреме и го зареже!
Тя си изкарва парите и има право да ги харчи за каквото си поиска!
80лв за сутиен изобщо не е много. Много лицемерни сте мъжете-хем да не харчим, ама искате да изглеждаме добре, за да се показвате с нас. Аман от комплексари! Авторът явно не е излизал от Бг да види как живеят нормалните хора и какво си позволяват.
Всеки иска хубави неща, не бъдете лицерни. Все едно някой да ми каже, че предпочита Трабант пред чисто нов Мерцедес. Не на мене тия. Просто не всеки може да си позволи хубави неща. Момичето си изкарва сама парите и явно може да си позволи-евала за което.

39.   Много е права номер34!!!
В допълнение ще каже, че за да си намери такава послушна 20 годишна в днешно време, ще трябва да отдели солидно количество време, за да обиколи най - забутаните селца в България, но дори и там една такава задача ще бъде с повишена трудност.

Все пак успех от мен, както се казва - няма невъзможни неща:)

40.   както в повечето случаи, истината е в баланса между това да харчиш, за да живееш добре и да спестяваш. наистина приятелката на автора харчи собствените си пари, но когато живееш с някого, неизбежно има и общи разходи, така че авторът може да е краен, но в тезата му има логика.
какво правиш когато си похарчил по 1000 лв за обувки и случайно се разболееш? когато се наложат непредвидени разходи като ремонти, повредена техника?
напълно неразумно е да харчиш всичко, което изкараш, независимо че са твои, а не чужди пари, и то за неща, които дори не използваш особено. така че двамата или трябва да постигнат разумен компромис по въпроса, или да се разделят, защото ми е трудно да си представя как ще карат занапред.
Ж44

41.   Ти си идиот, как не те е срам! Парите са нейни! Ако иска ще си купи обувки за хиляда евро. Не и даваш пари и тя не ти е длъжна за нищо! Ако бяхте бедни и харчеше парите ви за храна или сметки е едно, но тя успяла жена и е нейно право. Ако изкарва повече от теб това е твой проблем. Но, да и следиш покупките е долно! Дано те напусне, а ти порастнеш!

43.   Тъкмо бях започнал да ти пиша как е нормално всяка жена да има по 2 гардероба с дрехи, които не носи, но после като видях за какви цени става въпрос, си дадох сметка, че не става въпрос просто за типичната за жените мания да пазаруват.

Нейното е много слаб емоционален интелект, което ще стане проблем и за теб, ако станете семейство. Не става въпрос толкова за купищата пари, а за някакъв дълбок емоционален проблем. Кому е нужна тази показност, първо? И второ, това говори, че няма никакъв конктрол над емоциите си, което може да ти създаде адски сериозни проблеми за в бъдеще с нея.

Жена ми примерно като повечето жени също обича да пазарува, аз също бях изумен от количеството обувки и дрехи, което имаше, докато се нансяше при мен. В това няма лошо, но стига да не се прекалява и да не се дават такива баснословни суми. Не става въпрос, че ще харчи много пари, а че това е някакъв дълбок проблем, с който и ти ще се забъркаш, ако станете семейство и особено ако имате общ бюджет.

Ти ще искаш да изградиш нещо, някакъв бизнес, да купуваш неща, които ще ти се отплащат и т. н., а тя ще дава и последните си пари за дрехи, парфюми и всякакви глезотии, които дори няма да ползва. Ами то това не е по-различно от алкохолизма, от хазартната зависимост и тем подобни. Едно е човек да има хоби, друго е когато започне да си дава всичките пари за нещо, без да му служи за нищо.

Сега наистина нямаш право да и се месиш, след като сама си изкарва парите, но наистина трябва да се замислиш струва ли си да градиш нещо по-сериозно с такава жена. Не за теб, но аз лично не бих рискувал да създавам семейство с такава. Ако това поведение те дразни още от сега, то представи си какво ще е след още 10 г. примерно, когато ще ти е втръснало от разни ненужни глезотии.

44.   Aз съм за автора , не му трябва такава жена, вадила много харчела ами да харчи за по смислени неща, като жилище има ли госпожицата това или се надява на автора да и го осигори. ТВЪРДО заставам за автора не му трябва такава жена... Имам позната която има хотелче на морето и немога да кажа че се облича последен пик на модата, но жената влага пари в нещо което и носи печалба това е то истината парцалите са хвърлени пари на вятъра, не казвам че човек не трябва да изглежда добре, но чак пък толкова, жената има проблем явно в миналото е била бедна сега компенсира ж46

45.   От автора:

Желанието да отиде на хотел е нейно. Не съм я гонил. Чак това не бих си позволил, каквато и да беше.

От гледните точки на коментиралите само разбирам, че явно повсеместното разбиране за семейство е доста различно от моето, с което аз съм израстнал, и което малко или много съм възприел като утвърден модел, който се чувствам комфортно да следвам, съзнателно или не, а именно, че всеки от членовете допринася за общото благо, което потребява в равна пропорция на приноса. Тази непремерена автономия, която виждам, че в момента е актуална, просто ми е адски грозна, и не мисля, че бих я толерирал, без значение дали ме наричате сухар, крекер, и каквото и да е било. Най-малкото подтиква към дисбаланс.

Аз разсъждавам в перспектива, както всяко нормално рационално същество, Не мога да я изградя с фактори като подобен род разточителство, което няма гаранция, че няма да ескалира с времето.

Реших да прекъсна всякакви взаимоотношения с нея в зародиш. Чувствам, че направих правилния избор.

Ще си търся НОРМАЛНО момиче.

46.   Много добре си направил, че си я разкарал. С такъв тип жена не може да вървиш напред в живота. Аз имам в работата колежки, които изкарват повече пари от мен, но харчат за глупости - като почнеш от ресторанти, минеш през МОЛ-ове, та стигнеш чак то разни екзотични екскурзии... В резултат на това, аз сега на 30 години вече се оглеждам за собствено жилище (е, вярно, говорим за малко жилище, и то не в най-скъпите софийски квартали), което ще го взема или без заем, или с много малък такъв (и то потребителски, а не ипотечен), а те след 20-то число си гледат през 10 минути пощата, дали са получили и-мейл с фиша за заплатата, защото са опукали всичко...

Да, социалният им живот безспорно е по-добър от моя, но файда от това няма. В крайна сметка скоро ще прехвърлят 30-те, и ще се усетят, че няма в обозримо бъдеще да имат собствено жилище, защото нямат даже 20% от стойността му, че да кандидатстват за заем, а парите за глупости, харчени в буйната им младост няма да се върнат.

Е, за жените все пак е доста по-лесно, понеже винаги може да си намерят мъж, който да ги дръпне напред, но не ти ли дойде акъла навреме, то и Господ не може да ти помогне.

А колкото до това, че парите си били нейни - да се говори за "мои" и "твои" пари, когато се живее на семейни начала е меко казано смешно. Дано тези коментари са от хора, които нямат никакъв, или имат малък опит в живота на семейни начала, че иначе...

47.   Номер 33 ви направи на нищо половината съвременни жени. Сигурно повечето от жените в днешно време са толкова егоистични и меркантилни, че ако останеш без една стотинка и ще ти бият шута.

А на останалите ще ви кажа, че това егоистично същество "може да си вади парите", щото били нейни, но когато си в съвместно съжителство с някого е редно да помагаш, не да си меркантилен, болен, егоист, който само тъпка ненужни предмети.

51.   Авторе, прочетох последния ти коментар и мога ти кажа, че от него изпитах адски репсект към теб. Ти си адски далновиден и верен на принципите си.

Вярно е, че днешното общество толерира автономията в семейството, но същото това общество масово днес се развежда, масово в семействата им не цари разбирателство. Е, много ясно, че всеки ако гледа само на него да му е кеф за сметка на общото благо, в един момент всеки в семейството ще стане егоист и напрежението в някой момент ще ескалира.

В тази връзка има такъв виц:

В две съседни къщи живеели две млади семейства.

От едната къща постоянно се чували викове, скандали, крясъци, обиди. На жената и омръзнало и казала:

-Ти в съседната къща да си чувал такова нещо? Там винаги е тихо и спокойно. Отиди да видиш какво става там и как така живеят в мир и любов.

Тръгнал мъжът и се притаил до прозореца. Гледа и двамата съседи си седят на дивана и слушат музика. Изведнъж звъни телефона на мъжа.

Той става, тръгва към телефона, но събаря красива ваза и тя се пръсва на парчета. Мъжът се навежда и започва да събира парчетата.

-Извинявай скъпа, бях се забързал и не видях вазата. Аз съм виновен.

Става и жената и отива до него да помага да събират стъкълцата.

-Нищо, скъпи, аз просто трябваше да я сложа на друго място. Това не е подходящо. Аз съм виновна.

Връща се мъжът в къщи и казва на жената:

-Разбрах защо никога не се карат. Всичко е много просто. У тях всеки е виновен. А у нас всеки е прав.

Така че това, че повечето правят нещо съвсем не означав, че е правилния модел. Даже моят опит показва точно обратното. Ако повечето хора следват даден модел, то обикновено той е грешен. Ако следваш средностатистическите разбирания, то и резултатите ти ще са средностатистически. А средностатистическите резултати обикновено не са особено задоволителни.

Факт е, че поне 2/3 от хората не са особено щастливи, не са особено богати, няма особено щастлив брак, не са особено осъзнати, нито емоционално интелигентни. Поне 2/3 от хората си изневеряват, поне 2/3 от тях нямат финансова грамотност, поне 2/3 от хората не са намерили призванието, поне 2/3 хоата са егоисти.

Е, мнозинството не винаги е право май, а? Истината е, че едва 10% от хората са разгадали загадката на живота си. Така че следвай не тълпата, а най-успешните 10%. Чувал си за Парето принципа - 90/10. 10% от хората държат 90% от парите, успехите и каквото се сетиш. Това е принцип валиден от хилядолетия, не е от вчера.

Пак прочети коментар 33.

52.   Авторе, като ти е такова виждането, ти какво правиш с парите, които ти изкарваш? Имаш ли нещо спестено или нещо вложено във връзката ви, след като според теб е грозно парите да се делят, твоите пари къде са? Ако не си спестил нищо, или не си инвестирал в нищо за общото благо - същият си, като нея, само че вместо за дрехи и обувки си си пръснал парите за друго.

53.   "Желанието да отиде на хотел е нейно. Не съм я гонил. " - :))) значи тя тебе те е зарязала всъщност, а ти за да си залъжеш егото си пуснал тема тука да те подкрепят други задръстеняци, или също и хората с малки доходи. И сега естестгвено написа, че ти ще я зарежеш.

И другото което е решението да е зарежеш бе съвсем логично, трябвало е да го направиш това поне преди 2 години, доста си се мотал, но с времето ще се научиш да мъдеш по - решителен може би. Нямаше абсолютно никаква нужда да се разписваш в нета, освен заради егото ти както казах вече.

54.   Авторе,добре,че си я разкарал...Тя си е правила шопинг терапия с купуване на парцалки.За какво ти е такава жена.С такава жена не може да градиш бъдеще.
Намери си НОРМАЛНО момиче,такова с твоите разбирания по финансовите въпроси.Иначе винаги единия ще е с широки пръсти в очите другия,а другия стиснат в очите на първия и винаги ще има скандали между вас за подобни неща.
Не си струва да си го причиняваш.

55.   Авторе:
1. Не прочетох НИКЪДЕ, че сте семейство!
2. Не прочетох НИКЪДЕ с КАКВО точно ощетява "семейния ви бюджет".

Така, че....не е ясно кой е "нормалния" и кой не е...

57.   Жалко жалко какви жени има. Тук си показвате истинската същност - а именно гадна, гнусна... противна и анти-човешка. Приравнявате всичко и всеки в пари...

58.   Номер 55, ми ако автора започне и той да си изпуква цялата заплата за неща, които са му кеф на него какво ще стане с това съжителство бе, птичи акъл?

Авторе махай я тази, с такава женица няма да можеш да направиш никакво семейство. Колко познати с такива жени до себе си браха нерви и проблеми. Такава жена няма да се грижи за семейството и ще огажда само на себе си. Такава жена не може да гледа деца и ще е като майката на един пич, дето беше писал тука как майка му като бил малък работела и взимала по няколко хиляди лева заплата и когато пича искал някакви неща постоянно му казвала колко било скъпо, а в същото време си купувала козметики за по 1000лв и нагоре, дрехи и по барове с приятелки ходела. Същата ще е и тази прахосница.

Една жена трябва да знае как да си огажда, но как да помага и на мъжа си. Не сме длъжни да се грижим за всичко!

Да са маха не на хотел ми кадето иска да ходи авторе. Да не ти пука. Вземи си момиче, което ще оценя всичко.

59.   Аз съм номер 52.

Номер 58, къде видя, че авторът не изпуква цялата си заплата за неща, за които на него му е кеф? Не ги изпуква за дрехи - ясно. Ако ги изпуква за джаджи и компютърни игри по-добре ли е? За това го попитах сложил ли е нещо настрани и какво прави той с парите си, като държи сметка на приятелката си - мълчание...

60.   Жалко жалко какви мъже има. Тук си показвате истинската същност - а именно гадна, гнусна... противна и анти-човешка. Приравнявате всичко и всеки в пари...

61.   Съжалявам, обаче в цялата тема авторът нито веднъж не спомена, че приятелката му не е покривала нейната част от разходите по съвместното им съжителство? Ако може да си купува и дрехи/козметика/др., защо да не го прави, след като е дала на "семейния" бюджет необходимата сума?
Никъде авторът не е казал, че тя не участва в плащане на сметки, пазаруване и т. н. Написал е, че преди това е живяла сама - т. е. покривала е разходи за домакинство.
В повечето средностатистически семейства проблемът се получава, защото жената няма доходи, които да гарантират закупуване на подобни на описаните от автора вещи и се започват молби, отплащания със секс, заплахи и какво ли не, за да се купи заветната щуротия. Приятелката на автора има доходи, които й позволяват да си удовлетворява прищявките сама, поема си разходите по домакинството, може би въпреки покупките спестява някакви пари? След като е излязла на хотел, явно не си е профукала всички пари и има с какво да плаща хотела. Дори най-евтиният хотел е поне по 50 лв. на вече, а тя е прекарала поне седмица там, докато се развиват всички тези писания, т. е. не й е проблем да изхарчи 350 лв.
Друг е въпросът, ако авторът е комплексиран, че приятелката му разполага с повече средства от него и съответно има възможност да харчи повече, а на него му се струва прахосничество. Както е живяла без него преди, така ще живее и след това. Повярвай ми, авторе, ужасно много мъже ще се наредят на опашката пред жена, която сама има достатъчно високи доходи и няма да им крънка за 30-40 лв. да отиде на фризьор примерно. Нямаш представа на какво съм се нагледала и то от уж прилични момичета от нормални семейства. Имам една позната, която излизаше с няколко мъже едновременно, за да й купуват подаръци и всеки път като се виждахме коментираше кой какво й е подарил - ботуши за 300 лв., колие за 250, руж за 120 и така нататък. И то говорим за млада жена, която работи като учителка и доходът й е около минималната работна заплата на месец, майка й и баща й са обикновени хора с нормални заплати за голям град - около 800-900 лв. Но майка й я е възпитала да търси богат мъж и в резултат на това тя вече има дете на 6 г. и един развод зад гърба си... и оставя детето на майка си, за да може да излиза с поредния банкомат. Ако види, че някой не разполага с пари, не му обръща внимание. Никога не би се хванала с обикновено момче, което няма доходи над 4-5000 лв. на месец, за да й угажда на всички капризи, в резултат на което си стои сама вече 2 г.
Ще има със свещ да я търсиш твоята приятелка, авторе, но втора като нея няма да намериш. Ако сега ти се струва, че няма принос към бюджета на "семейството" ви, нека да те видим с някоя дама, която дреме в общинска или държавна администрация за 500 лв. на месец - хем няма да дава нищо вкъщи, защото само един обяд в центъра й е 15 лв. на ден, хем ще иска от теб да й подпомагаш издръжката. Искам да намериш темата след 3-4 г. и да си припомниш пак коментара ми.
Радвам се за момичето, че ще се отърве от теб.

62.   55, и по-горе писах: хората трябва да имат сходни виждания и нагласи по въпроса с парите. ако едната крайност е да си държат взаимно сметка за всяка стотинка, то другата е всеки да харчи както му падне и да не се интересува от другия.
и не си права - когато хората живеят заедно, те практически са семейство и е нормално да вземат заедно решения за бъдещето, както и да имат някакъв общ бюджет. щом живеят заедно, неизбежно има общи разходи - сметки, храна, кола, почивки, техника (бяла, черна), ремонти... авторът не е длъжен да покрива всички разходи, а приятелката му да харчи всичко за парцали.
какво според теб ще прави тя ако недай си боже, се разболее? случва се и на млади хора, за съжаление.
Ж44

63.   Пак съм н. 35.
До всички подкрепари на автора, и особено до 33.
33, ти не РАЗБРА ли, че историите хич не са сходни? ! Авторът никъде не е споменал, че издържа мадамата, а тя си харчи парите само за себе си? !
Истината е, че мъжете, пишещи тук, са комплексари и всяка жена, която може да си позволи лукса със СОБСТВЕНИ ДОХОДИ , да си осигурява добър стандарт, ВИ ПЛАШИ!!!
Пожелавам ви по едно посредствено, послушно момиче, без потенциал и без други, освен детеродни способности, да си ги носите на китка.
СИЛНИТЕ И МОЖЕЩИ ЖЕНИ не са за всеки. На тях им трябва РАВЕН. Коментиращите тук са изключени от такъв елит. Браво на мадамата, че и го е напуснала, плаща по един сутиен на вечер за хотел и пак не и пука. Достойна жена!

1-50 от 77