Споделена история от Семейство

Приятелката ми си пропилява доходите за мода
Аз съм мъж на 25, приятелката ми е на 27. Заедно сме от 4 години, а от година тя живее с мен.
Непосредствено след като се премести, всичко беше наред, даже имаше наченки на някаква идилична рутина.

Голямо впечатление обаче ми направи количеството дрехи и обувки, които донесе у нас. Наложи се за купим втори малък гардероб, където да се побере една част, несъбираща се в почти празен трикрилен. Мисля, че всеки може да визуализира в съзнанието си за какво става дума - куп вечерни рокли, палта, сака, високи обувки, ботуши, и всичко изобщо не изглеждаше като да е купено магазин за дрехи втора ръка, а напротив.

Това, което ме озадачи най-много е, че по време на връзка ни до този момент не съм забелязал да е носила дори и 1/4 от нещата, които подреди в гардероба. Всъщност, винаги се е обличала много семпло в ежедневието си, била е официална само когато сме ходили на събития и поводи, които го изискват.
Изобщо не съм предполагал, че е толкова отдадена на модата, и притежава толкова много дрехи и обувки.

Тук трябва да отбележа, че и двамата работим на що годе високоплатени длъжности - аз в ИТ сферата, а тя в офис на голяма международна компания. Финанси не ни липсват, но и двамата сме предприемчиви личности, и потребяваме само за това, за което имаме нужда.

Още същия ден на вечеря подхванах темата, като директно я попитах защо са и толкова много рокли и обувки, и съумява ли да ги носи всичките, а тя побърза да отклони въпроса, и като видя, че не се получава и продължавам да настоявам за отговор, изръси някакви клишета, като "всяка жена трябва да има... бла-бла-бла".

След този разговор общо взето потвърдих страховете си, че всичко това в гардероба са импулсивни покупки, които изобщо не са и от практическа полза, видно.
Дойдоха ми други, по-сериозни проблеми на главата, и бях забравил за това известно време.

Един следобед обаче тя се връща от разходка с приятелки (поне това ми беше казала), а ръцете и пълни с чанти, които си личаха, че са от някой МОЛ. Попитах я какво си е купила, но изобщо не ми отговори, и побърза да се скрие.

Наистина ми стана любопитно, и докато беше в банята проверих някой от чантите - явно беше изхвърлила всички разписки и касови бележки, но си направих справка в Ebay по етикета на една от роклите - струваше $ 300. Имаше и някакви сутиени за по $ 45.

Полудях. Коя нормална жена дава 80 лева за сутиен? Нищо не и казах, защото знаех какъв ще е отговорът - "това са моите пари, аз си ги харча".
Чашата обаче преля, когато в началото на тази седмица се върна от командировка в Лондон с някакви обувки на Кристиан Лубутен за $ 650. Цялото уважение, което имах към нея, както мъж към жена, веднага се изпари, щом видях цената на обувките. Вдигнах и скандал, и в момента е на хотел.

Не знам дали мога да класифицирам това нейното като зависимост, предвид опитите и да го прикрие от мен, но определено е нещо, което не желая жената до мен да притежава. Не си представям семейство с подобен инфантилен човек.

Не зная какво да правя, приемам съвети.

Коментари

51-77 от 77

64.   "Номер 55, ми ако автора започне и той да си изпуква цялата заплата за неща, които са му кеф на него какво ще стане с това съжителство бе, птичи акъл? "

Номер 58, ами КЪДЕ точно пише, че тя си "изпуквала" ЦЯЛАТА заплата, бе, рептилски акъл??? !!

65.   Номер 58 - бившата /слава богу/ приятелка на автора, едва ли харчи повече от 1/4 до 1/3 от заплатата си за дрехи и обувки. Толкова, колкото горе-долу всеки работещ човек отделя за хобито или интересите си. Освен това ако работи в агресивна и конкурентна среда дрес кода Е важен - по това я преценяват и колегите и деловите партньори. Не знаем каква е ситуацията - имам чувството, че всякаква комплексирани мъже се включват тук да коментират. Какъв е проблема, че една жена може да си позволи качествен сутиен? Не разбрах и с какво ощетява общия бюджет, нито за какво автора харче своите пари, че да си позволява така да я съди. Малко по-спокойно с поставянето на етикети. Така или иначе мисля, че е добре и за двамата, че са се разделили.

67.   Авторе, ти сам си осъзнал нещата, няма какво да се чудиш. Аз съм 100% съгласен с теб. В едно семейство задълженията трябва да се разпределят и всеки да има своя принос. Нито си сухар, нито нещо друго. Който иска автономия, нека си седи сам, тогава никой няма да му търси сметка за нищо.

68.   Махай я тая авторе. С нея не можеш да имаш нормален живот.

70.   Никой не е казал оная да не си купува хубави дрехи, но няма смисъл да прахосва по над 1000лв за боклуци, които никога няма да облече.

71.   Много е интересен фактът, че всички жени са за прахосващата приятелка, а всички мъже за автора.

72.   Ако жената има доход да кажем 5000 лв. и харчи 1000 лв. на месец, за да си угажда, аз лично не виждам проблем. Зависи какъв й е доходът и колко харчи.
Мъжете сте лицемери, хем искате жената да изглежда добре, хем ви се свиди, че тя си харчи от собствените пари. Между другото, много от тези дрехи и обувки, ако са носени по 1-2 пъти, спокойно може да ги продаде на цена, близка до тази, за която са купени (което не може да се каже за парцали от по 20 лв.). FYI
Българският мъже комплексар. Пожелавам на автора да си намери някоя захлупена магазинерка, на която 15 лв. за кола маска й се виждат много, тогава сигурно ще е много доволен.

73.   Все пак не сме чули другата страна, незнаем точно какво може да си позволи дамата със заплатата, може да има достатъчно пари за да води нормален живот дори купувайки скъпи неща, разбира се и мъжете харчат за аксесоари по колата например, или много хора харчат за цигари. Щом може да си позволи не виждам проблем, ако очаква все пак автора да я издържа тогава да се оплаче може...

75.   До 71
Не позна. Жена съм, а подкрепих автора.

76.   Айде моля ви се сега авторът казва че си ги колекционира. Аз също мога да си позволя скъпи дрешки с безбожни цени, но не го правя, жената има някакъв проблем.

77.   Здравей, авторе.
Първо да ти кажа, че съм жена, но никога не бих дала толкова пари за дрехи или обувки, с изключение разбира се на специалните поводи-булчинска рокля или за абитуриентски бал. Обаче и не упреквам тези, които го правят, особено когато харчат собствените си, спечелени с труд пари.
Какво ми прави впечатление в твоя разказ. Много лесно решаваш да се разделиш с приятелката си. Няма болка в думите ти, няма мъка, а аз зная колко боли от раздяла, когато си обичал силно.
Което на мен ми говори, че ти не си я обичал, просто си правел планове да свържеш живота си с добре печелеща дама. От гнева, който описваш, че си изпитал при вида на скъпите обувки, става ясно, че ти си гледал на нейните пари като на свои. А те не са. Сигурна съм, че в твоето семейство баща ти е прибирал заплатата на майка ти, и той е определял как да се харчи тя. Това те е накарало да мислиш, че е редно и приятелката ти да дава своята заплата на теб, а ти да й отпускаш джобни. Но това няма да стане. Това беше в миналия век. Днешните момичета са друга порода, особено тези, като приятелката ти. И не зная какво си мислиш, като казваш, че ще си намериш нормално момиче. Момиче с 600 лв. заплата ще иска също да носи скъпи дрехи и обувки, само че ще очаква ти да й ги купиш. Няма да участва и в общите разноски, защото заплатата ще й стига да си покрива транспорта до работата, храната на обяд, и някои дребни покупки. И като не й осигуриш лукса, който смята че заслужава, ще получиш един поучителен, здравословен, отрезвяващ шут в задните части.

78.   Тая е същата като приятелката на брат ми. Като се нанесе у нас се наложи аз да отида при родителите ни понеже нямаше къде да ѝ съберем дрехите и обувките. Не знам дали можете да си представите за какво количество говорим. Брат ми получава много голяма за стандартите на България заплата. Тая всяка седмица е по моловете и е с нови дрехи и обувки от глава до пети. Не работи между другото от две години. Спи до обяд и след обяд обикаля по кафета с колата която брат ми ѝ купи. В същото време брат ми тегли заем за да направи ремонт на две стаи и банята. Трагедия направо. В същото време мършата все е недоволна и всяка вечер му вдига скандали. Аз ако бях до сега да съм я изгонил.

81.   Е аз съм мъж, но не мога хич да те разбира братле?
Какво като си купува скъпи обувки и то с нейните пари?
Нали всеки човек има нужда с нещо да се забавлява.
То може ли всичко в живота да е планирано, целесъобразно и необходимо. То що за живот е това - скука.

82.   Добре е да си купува дрехи и обувки с които да изглежда добре. Естествено.
Но е редно да мисли и за партньора си. Въобще няма смисъл да обсъждаме че трябва да имат общ бюджет или общи разходи. Така че.
Оставете другото неговото мнение изобщо не е важно за нея.
А кой освен най-близкия ни ще ни каже искрено мнението си.
Понякога имаме нужда някой да ни каже мнението си.
Да помислим и върху друга гледна точка.
Но естествено, че ако авторът критикува ще среща ответна реакция.
Опорна точка.
Важно е авторът спокойно да поговори с нея.
Понякога да се погледнем отстрани не е лошо.
Да прави сте някои, че щом са нейни парите ще ги харчи за каквото си иска. Но не се правете, че не разбирате, че понякога може да става дума за мания.

83.   Аз съм скромна. Какво като съм с ниска заплата не си падам по скъпи дрехи и обувки. Предпочитам да вложат парите си в нещо полезно за семейството.

84.   Коя нормална жена носи сутиен за 80 лв???
Ами всяка нормална жена би следвало да може да носи.
Един качествен сутиен е с цена от 50 лв нагоре. И се носи всеки ден. Както бельото. Аз лично купувам 3-4 за годината и си решавам проблема. Пробвала съм с по-евтини. Не стават.
Е, обувки за 300-650 няма да си купя. Поне с моята заплата.
Но има друго нещо. Във всеки етап от живота има някакви приоритети. Ако на 20-25 год. приоритет са дрехите и заведенията, не означава, че и на 30, 40, 50 години ще е така.
Аз нямам децаи затова си купувам дрехи и козметика, ходя на почивки. Ако имах дете, повярвай ми, парите ми щяха да бъдат похарчени за съвсем други неща.

85.   Сутиените са скъпи, ако има и други мъже, които си мислят, че дамското бельо е евтино -грешат!!!
Гърдите ни болят от неудобни сутиени, а и когато се носят такива, рискът от злоксчествени образувания на гърдите нараства.
Всичките ми сутиени сруват от 85 до 110 лева. Като повечето са на стойност 95-100 лв.
Сега й се е паднало на приятелката ти да поизхарчи малко пари за себе си. След като родят повечето жени никога не си възвръщат нспълно фигурата, а и въпреки добрите доходи за тях все не остава ред и почти всичко отива за децата.
Голяма работа, че си е купила една по-скъпа рокля, а и някак си не мога да повярвам, че етикетите от дрехите липсват, та чак си ровил за цените в интернет. Касов бон може дане си открил, но всяка току-що купена дреха има етикет с цена.

Иии много си стиснат!!! Да не си зодия Риби?
Съжалявам, но ти

86.   Авторе, преди малко написах пост, че си стиснат и предчоложих, че си зодия Риби, но не бях погледнала написаното от тези, които критикуват приятелката ти.
Същите тези дават всеки месец по 300 лв. за фризьор и по още 100 за изкуствени нокти, за едно изрусяване и подстригване със сешоар отиват около 250 лв.
И обувките, и роклята на приятелката ти могат да бъдат носени и след години, ако са по-класически модели, му гат дори да ги носят дъщерите й, защото модата се връща. Сутиенът, ако не е единствен, също ще издържи 2-3 години. Не е като долното бельо.
Но колко издържат изкуствените нокти, маникюрите, сешоарите - ей там вече може сериозно да се прекалява и се обзалагам, че именно с това прекаляват същите тези свръхкритични коментиращи.

87.   Не мога да си представя че ще работя от сутрин до вечер и някой мухльо ще ми държи сметка за какво си харча парите. Като си разделите сметките какво ти пука какво си е купила??? Бати задушаващия тип. А нейните покупки винаги ще може да ги препродаде, ако го закъсате толкова. Ма то се иска мозък да се сетиш де.

88.   Как се разви връзката?
Аз също обичам да си купувам дрехи, едни и същи ми омръзват, но е нормално за нас жените.
Ако има пари за останалите разходи, ти не си ли купуваш разни неща.
Реално и ти до някъде си прав, човек трябва и да пести.
Аз също си купувам дрехи и обувки и много се дразня мъжа ми като ми прави забележка. Аз съм си работила и е нормално да си купя нещо, ако ми трябва. Все едно той ги плаща.
Аз купувам дрехите и обувките на децата.
Пазарувам храна много често, защото аз готвя и мъжа много не знае какво да напазарува.
Изключително гадно е друг да ти прави сметка на парите.

91.   Темата е на близо десетилетие, ама не знам какво авторът е скандализиран от сутиен, струващ 80 лева през 2015. Моите сутиени към днешна дата струват 120 лв бройката. Толкова струва качеството. Иначе и аз искам за без пари, ама няма. Проблем е, ако се превръща във вехтошарка и купува дрехи и неща, които не ползва, но събира безцелно. Аз имам 2 скъпи сутиена и ги пръскам от носене вече години, отдавна са си избили парите.
Ж25

92.   Сутиените ми струват 10. 00 лв.

Не са ми били никога неудобни.

Пак ще напиша има разлика в това как автора говори с приятелката си. Спокойно трябва да й обясни, че може би прекалява с харчовете.

Не трябва да я критикува. Никой не обича да бъде критикуван.

Кой ако не най-близкия ще ни каже истината.

93.   Темата може да е стара, но такива проблемни мъже като автора са като епидемия вече. И да им обясня на такива колко грозно е поведението и отношението им, и четеж да им направя, това е като спориш с радио - ефект никакъв. Иначе изисквания към жените безброй и все не сме им на нивото на комплексите.

Може и още много да се напише, но какъв е смисълът?

Дотолкова се отвращавам от стиснати хора, че на мястото на приятелката на автора не само няма да се унижавам да крия касови бележки и да давам отчети какво и защо съм си била купила (на всичкото отгоре - с мои пари, този едва ли прави подаръци), ами на втората неуместна забележка ще е бивш. Както и съм правила.

После същите пишат теми тук защо са сами с години..

Какво е това нещо - ТИ каниш жена да живеете заедно, с основната мисъл да ти носи пари и да спестяваш на неин гръб.

94.   Може и да си права номер 93. Но това се отнася и за двамата партньора в една връзка. Трябва да има малко съобразяване и с другия партньор.
Аз винаги се съобразявам с мнението на партньора си.
Тоест изслушвам го но въпреки това си правя каквото искам. Проблемът им е че не се изслушват не разговарят заедно.
Моя мъж никога не ме ограничава прекалено.
Трябва да призная, че е прекалено да се рови за касови бележки.
Това моя никога няма да го направи.

Но кой ако не най-близкия ни ще си каже честно мнението си то кой би трябвало да го направи.
Магазинера, който ще измъкне някаква печалба ли.
Възможно е без да се усещаваме да прекаляваме с нещо.

Важно е как се казва всичко. Критика не трябва да има.

95.   Номер 94: Едно е съобразяване с ПАРТНЬОР, съвсем друго са опитите на много мъже да разпределят и заповядват на пълнолетен човек като жената до себе си какво да прави и за какво да харчи.

При това - с нейни пари.

Не ти ли направи впечатление, че той акцентира върху високия ѝ доход като отновно нейно качество? Добре си е направил сметката. Няма да вземе жена с по-ниски доходи. Любов да усети от това хладно описание?

Само че високите доходи, работата, задълженията, свободното време и прочие не са константа.

А сега си представи картинката - ти вече имаш бебе, в повечето случаи майка с малко дете трудно би работила няколко години и доходът ѝ може значително да падне. Тогава ще трябва да разчиташ на мъжа си, който все пак е баща на това дете, не си го донесла зестра... И какво се случва? Нали такъв ще ти отрови живота, ако не се осъзнае, че семейство не значи мое и твое?

Мислете и не се хвърляйте да се доказвате колко сте скромни. Ако най-голямото достойнство, което един мъж намира във вас е това, значи не ви цени. Просто сте удобна. Но удобната като стане неудобна и я гонят на хотел.

96.   А да така е. Прекалено е авторът да се рови за касови бележки.

97.   Да. наистина има мъже. които ограничават жените си.

51-77 от 77