Споделена история от Семейство

Колко трябва да бъде според вас реалната месечна издръжка на едно дете при развод?
Здравейте,
Накратко: разведена съм имам син ученик в трети клас. Бившият ми съпруг плаща 170 лв. месечна издръжка. На ден за детето се падат по 5. 60 лв. Смятати ли, че тези пари са достатъчни да покрият реалните нужди на едно дете. Аз работя за заплата от 678 лв. Сама си гледам детето. Нямам родители и мъж, които да ми помагат.
Въпроси: не трябва ли да се обвърже издръжката на едно дете при развод от минимума необходим за съществуването на едно лице на месец? В момента по данни на НСИ е 573 лв. Съдът се ръководи от някакви измислени доходи на съпрузите и накрая се получават такива трагикомични - цифри между 100 и 200 лв.

Коментари

51-76 от 76

54.   До 53. Какви глупости пишеш бе човек! Тук става въпрос за оцеляването и отглеждането на човешки същества - деца. Всичко опира до морал, съвест и отговорност. За каква еманципация ми говориш и всякакви други глупости....

55.   Много интересна мисъл, номер 53 - мъжът нямало как да бъде накаран да поеме отговорност, ако не желае.
В нормалните държави има как, и в затвора може да си полежи даже, ако не плаща издръжка за децата си. Да не говорим, че издръжката на едно дете в България трябва да е минимум 300 лв.

56.   До №51
Жалко е това което се е случило със сестра ти, но надявам се да има някакъв законов ред при който децата да ползват някакви привилегии или помощи като сираци, нищо че имат "жив баща". А бащата на свой ред като не поддържа децата си, пак трябва да има закон при който да бъде задължен да плаща, ако не на децата си, то на държавата. Като не дава на свойте си, ще му се отнема за чуждите - това пък може да го вразуми да плаща на децата си. Държавата винаги може да ти вземе и това, което го нямаш, така че може и да вразуми "бащите" да издържат децата си. Колкото до твойта сестра нека да не се предава, а да търси каквато и да е работа, та макар и за минимални пари. Това все пак е по-добре от нищо, а и ще има някаква морална подкрепа от други хора, които също не са в розово положение.
Децата сами ще си извадят заключение кое а хубаво и кое лошо в живота, като се сблъскат с несправедливостите и тегобите в живота, а родителите просто един ден разбират, колко са били прави или егоисти спрямо собствените си деца или семейство. В края на краищата всеки си е съдия сам на себе си.

57.   Въпрос към №53?
Ти мъж ли си, или се криеш зад фрази като "феминизъм"?
Ако имаш/нямаш деца, но имаш жена, която може вече и да не ти е жена, но е човек изпаднал в беда, няма ли да й се притечеш на помощ, като я подсигуриш ако не "до живот", то поне временно докато си стъпи на краката? А децата, бившата ти жена не ги е довела от баща си, а е лично твой избор и желание, нали?
Тези изрази като феминизъм, и др. (умишлено не ги казвам) да не се използват като прикриващо средство за "бегачи на дълги разстояния". Човек има отговорности, а не само извинения, защото чуждите не са длъжни да ти отглеждат децата, които ти си създал, нали?

58.   До 49. Е, как с 800 лева ще живеят нормално двама души? Това са по 13. 50 лв. на ден на човек. Ами, парното, ами тока, ами студената вода, ами билети за градския транспорт? Представи си напр. зимата: парно - 150 лв., ток - 50 и вода - 40 лв. например. Какво и остава да се издържа? Или да мажат филии с лютеница и да плащат консумативите по жилището, това стига, това е нормален живот? !
Явно нямаш нито жена, нито деца, а пишеш само глупости, за да си начешеш сексистките си възгледи.
Тук говорим за реални неща от живота, а не за отвлечени философски тиради.

60.   №54, и аз бих те попитал същото! За какви глупости говориш, като споменаваш морал, съвест и отговорност, при липса на ценностна система? Ясно ли ти е какво означава морал? А, еманципация? Двете заедно са несъвместими. Феминизмът е следствие от еманципацията, и е върл противник на раждаемостта, и от там за оцеляването и отглеждането на деца. Женската кариера е на първо място пред човешките същества - деца! На второ място е убиването на мъжкото у мъжа с антимъжка политика, за да се получи изравняване между половете. В свят където феминизмът се ликвидира още в зародиш, нямат проблеми с раждането, оцеляването и отглеждането на деца. Там нямат данъци, които женските правозащитни организации да изяждат ( при западните "демокрации" женските НПО-та изяждат над 8 трилиона долара годишно, за борба с мъжкия облик)! Наричат го още рая на света! ... Справка > ОАЕ!

61.   №55, Кои държави смяташ за нормални? Тези с женско управление ли? Какво ще кажеш за Меркел? А за Дилма? Маркс е причината за налагането на феминизма и утопичната му анти-мъжка идеология. А Маркузе е още по-страшен! По-луд дори и от Хитлер!

„Цялата патология трябва да бъде утвърдена за норма, а цялата норма – за патология"... Херберт Маркузе!

Така че, днес вече никой не знае със сигурност кое е нормално, и се адаптира към статуквото - наложено, а не общовъзприето от хората. Тези държави които ти мислиш за нормални, в очите на другите изглеждат най-ненормални. Въпрос на гледна точка е. Та, в нормални (според теб) държави, дето мъжът може да влезе в затвора заради бащинство, защото на жената така и се приискало, узакониха хомосексуализма, инцеста, педофилията... и ред други все "нормални" неща! Говоря за скандинавските страни, щото там жените управлявали!

62.   57, мъж съм на 100% и зад никакви фрази не се крия. Женен съм повече от 24 години и въобще и през ум не ми е минавало да се развеждам. Грижа се на жена ми и децата нищо да не им липсва. Няма за какво да се извинявам защото не съм навредил с нищо на никого. Коментарите са мое мнение, следейки събитията относно разводите и законовата уредба, облагодетелстваща жените и безпричинно наказваща мъжете, заради женска изневяра. След развода, по закон децата стават собственост на жените. Защо мъжете да плащат за това? В един друг свят е точно обратното. Децата са собственост на мъжете, без значение дали има или няма развод. Всеки е прав за себе си. В последно време насилието над жените нараства с голяма скорост благодарение на женска наглост и чувство за безнаказаност, под покровителството на закона. Дори се говори за епидемия! Мъжете също не са безгрешни и имат вина за това. Най-голямата им грешка и вина е, че са разрешили на жените да гласуват. Въпрос на време е, нещата да се нормализират. В противен случай Християнският свят ще изчезне. В САЩ разбраха за голямата грешка с 19-тата поправка в конституцията им. Републиканците вече внасят предложение за отмяната и.

63.   Не стигат, но другия път, когато правите деца, се подсигорете, че ще можете и да ги издържате.

65.   Като не можеш №58 да живееш с цитираната от теб сума, живей както си искаш. Всеки живее според възможностите си, а не определени от някой си цени. Казвам че болшинството на хората по света живее доста скромно и без всички тези неща, които ги изброяваш. Като искаш да живееш с тях, кой да ти ги даде тези пари, вероятно искаш между 8000 - 800 000 - 8 000 000 000 за да живееш нормално и да плащаш.
Пожелавам ти да си живееш и да плащаш. Доволен ли си сега, без да философствам - просто те подкрепям.

66.   51 ако майката няма работа, няма пасивни доходи, няма държавна издръжка, няма банкова сметка с висок баланс... То тя е неспособна да се грижи за детето си и би следвало, грижите за него да бъдат поети от по-способния родител

67.   №58 ти удари гъза в тавана, 40лв вода, ти знаеш ли колко е това? Майка и дете не могат и 10лв вода на месец да похарчат, освен ако нямат лично джакузи, което да пълнят всеки ден. Иначе казано за да похарчат около 40лв за вода, те трябва да имат пусната една чешма в дома си повече от 1, 5 часа на ден или с точност 46, 7 часа месечно. Сам сметни за колко време се къпят двама души и за колко време се мият две чинии, колко пъти ще перът и колко вода харчи пералнята им. Интересно как ще похарчат и 50лв ток, при наличие на парно отопление и съответно топла вода? Тъй като са само двама съответно по малко време готвене, по малко броя пране и т. н. от там и електромерът не върти толкова. Да не говорим че за страната 100 лева е средната месечна сметка за парно и топла вода за през зимата, там също си повдигнал доста тарифата.
Лично живея само със сина ми защото съпругът ми в чужбина, съответно имаме финанси и не пестим усърдно, но и гледам да не прахосвам излишно, всичките ми сметки за консумативите по жилището варират в размер между 70-120 лева месечно и ползвам топлофикация, като синът ми е доста по голям 10 клас и има много повече разходи от третокласника на авторката. Най вероятно сметката за телефон на децата ни доста се различава.

68.   Авторке, напълно си права. Не обръщай внимание на мъжът, който пуска само спам. Той го прави и вдруги сайтове със същите приказки за феминизъм и колко е хубаво в арабския свят. А в реалността изневерява на жена си с проститутки (както ни разказа в друг сайт). Не му обръщай внимание. Опитай се пък да поговориш с бившия си муб, може да започне да помага повече на детето. Успех!

69.   Към 34 ее, чичо, Херкулес, като ти харесва арабския свят отиди да живееш там. Какво правиш в Европейския съюз?Полваш благата му да работиш в Германия и да печелиш пари, а ни пропагандираш арабския начин на живот. Като живееш в ЕС ще се съобразяваш с европейските ценности. Като не ти харесват-заминавай за арабските страни.

71.   68 и 69, пак бъркаш чича си херкулеса с №34. Аз съм №32, а в другият сайт дето споменамаш не съм влизал от месеци. Бил съм в арабския свят много преди да се оженя, и знам много за обичаите и начина им на живот. Работил съм към немска фирма. Правехме бинго зали, а също монтаж на електроника, като оборудвахме машини, в Дубай и Кувейт. Ако можех бих отишъл веднага, но не мога. Вече съм в напреднала възраст и "влача три ремаркета след мен". И колкото и да ме упрекваш, аз съм отговорен баща и съпруг. Точно това днес най-много ме спира да отида, там където ме пращаш. Услугите на компаньонка зад граница, не се смятали за изневяра. Питал съм жените в друг сайт и над 80% от тях ме убедиха в това. С Европейските ценности не съм длъжен да се съобразявам тъй като за мен не са никакви ценности, а извращения. Да цениш живота на куче, котка, или друго животно повече от човешкия живот не може да бъде ценност. Да узакониш инцеста, да узакониш педофилията, хомосексуализма и да стимулираш престъпленията при малцинства, които ще се превърнат в мнозинство, не може да е ценност. Съобразявал съм се със законите, и продължавам да се съобразявам, дори и да не ми харесват, защото не искам да попадам под ударите им. Няма как да побадя системата. Никой не може, но мога да се боря да я променим. Днес няма ценностна система (морал), благодарение на либерализма, а нормите които ЕС налага чрез директиви на подчинените държави противоречат на идеологията, която прокламира. Свободата е абстрактно понятие, а слободията е характерна за Европейските ценности.

72.   До 67. Не се нахвърляй върху човека. Прав е за сметките, явно вие живеете, без да се обиждате, но под хигиенния минимум. Темата тук е за издръжка на дете след развод, а не на битовизми.

73.   72 Хайде бе хигиенния минимум! Ако двама харчат 40лв за вода, то всяко четиричленно семейство ако има месечни сметки за студена вода под 80 лв живее под твоя хигиенен минимум, ***** и хигиенния минимум. Я се освести и ходи да видиш колко вода плащат вашите, защото май хич не си наясно.

74.   Минимум 300 лв.

75.   Правилно №74 минимум 300лв, най малко по 150 от всеки родител!

76.   Аз съм 34. Мисля, че темата отдавна се изчерпа и вие вече навлизате в сферата на баналните глупости. Сметки за вода от 40 лв на месец... Кой къде ходил, ебал, правил тоалетни чинии и контаци... Кой в кои други форуми писал... Злобни подмятаници на лична основа...

Всъщност, това е представителна извадка за типичния мъж и жена днешно време. Как разсъждават, как комуникират. Как като оставиш хората да си пообщуват и става битак. Много жалко. Най вече за децата. Защото им се дава такъв пример.

Спрете се, най малкото от уважение към авторката защото при всичкия този патос с който си разменяте абсолютно нерелеватни чат съобщения, нейния проблем е съвсем реален, човешки, простичък. Всеки си има граница на възможностите. Но това не го прави "лош" човек. Нито пък има нужда някой да я "просветлява".

Желая и късмет, на нея и на детето й.

77.   76, ако ти си 34, аз пък съм 32! 69 те обърка с мен, което пък означява че не си феминист. Тема като тази никога няма да се изчерпи, защото времето в което днес живеем е доста динамично, и условията за живот постоянно се променят. Злобните подмятания няма как да са на лична основа, защото това е анонимен сайт, и никой никого не познава лично. Тук се обсъждат спорни въпроси относно права и привилегии само за единия пол (женския), за сметка на другия (мъжкия). Тази война между половете се разрастна много в западния свят, и нанася сериозни вреди, като влошава качеството на живот и създава демографски проблем. Ако авторката не желае никой да я "просветлява" няма да пуска тема тук и да търси съвети. По някога незначителни на пръв поглед неща, могат да се окажат от съществено значение.

" Как като оставиш хората да си пообщуват и става битак. Много жалко. Най вече за децата. Защото им се дава такъв пример. "

Точно така! Много жалко за децата, като им се дават такива примери, и им се промиват мозъците още от детска възраст. Говоря да вменяване на утопичната идеология относно равенството на половете и джендър-философията, където мъжете са = на жените или обратното. Ако си мъж, би трябвало да знаеш (усещаш), че половете никога не са били равни, и никога няма да бъдат. Мъжът си е мъж, и винаги ще е много повече от жената. С този факт не могат да се примирят феминистките, и за това идеята им е да убият мъжкото у мъжа още в детска възраст, за да станели половете равни, но без успех до сега. В пубертетна възраст момчетата усещат превъзходството си над момичетата и тестостеронът си казва думата. За това днес мъжете са подчинени юридически, с което се предизвиква омраза към жените и случаите като този на авторката са без край. Ако един мъж не желае да издържа жената и децата след развода, никакви граждански закони насила не могат да го накарат да го направи. И както сам казваш, от това страдат най-много децата. Авторката би спечелила повече, ако намери начин да поговори с бившия си мъж добронамерено, като му обясни за лишенията на детето, и да го ПОМОЛИ за помощ, ако той в действителност може да окаже такава. Едно нещо трябва да разберат жените като авторката, и най-вече тези, които още не са отровени от феминизма! Мъжът с нищо вече не е длъжен на жената след развода. Еманципацията освободи и него от задълженията, които при друг начин на живот с ценностна система (морал) щеше да има. След като Тръмп вече спечели изборите за президент в САЩ, на феминизма ще му си поорежат крилата, и гаврата с мъжкия облик ще намалее значително. От това ще спечелят повече жените, защото на мъжете няма да им се налага да раздават мъжко правосъдие. На авторката пожелавам да не се гневи напразно, а да открие добър мъж, който ако я хареса може да я направи щастлива, грижейки се за дома и семейството както през патриархалното минало, а тя да влезе в ролята си на жена, грижеща се за уюта на семейното огнище. И, никога да не забравя, че мъжът е главата на семейството, а всеки развод е вреден за жените, и прави мъжа освободен от отговорности и напълно независим!

78.   Според мен нещата са много прости. Ако мъжът е с възможности, спокойно може да поеме директните разходи на детето, като облекло, образование, екскурзии от училище, играчки, джобни и др., плюс разумна парична сума за храна. Така хем детето ще е осигурено, хем майката няма да има възможност да злоупотребява с парите.
Ако и двамата получават ниски заплати, всеки дава колкото може и до там. Човек, който изкарва примерно 500 лева, няма как да извади 300 лева за издръжка. Безотговорните родители изобщо не трябва да бъдат коментирани тук, тъй като са съвсем отделен случай.

79.   До 77. Аз съм авторката. Явно нищо не сте разбрали от това, което съм написала. Нито съм феминистка, нито аз съм причина за развода, нито искам нещо за себе си от бившия си. Мисля обаче, че едно дете се създава от двама души и отговорността към него се изразява и в морално и във финансово изражение. Мисля също така, че и друг мъж няма задължение да полага грижи към детето ми Що за разсъждения? Какви са тия глупости, които сте написали? Излишно натоварвате темата с ненужни изблици, та чак и Доналд Тръмп намесихте.

81.   Доналд Тръмп си е направил пет банки с пари, които са си само негови и се е женил N пъти за всякакви жени и има един куп деца. Той на практика е шейх, също като арабските. Обаче не всички жени обичат шейхове.
Истинския съвременен мъж(чуто от устата му) казва, че вярва в равенството между половете 50% - 50%, не за да се прикрива зад жена си или да се самоизтъква колко е силен, а за да се разделя работата 50% - 50%.
Иначе какво се получава, мъжа може да вади пари от "някъде", без да си мръдне и малкия пръст, взима си жена(на практика я купува за пари) и иска само да ражда и да гледа деца, като тя работи домакинска работа а той само дава пари. Сигурно не е лошо, но практически цялата хамалогия пада на жената, защото мъжа само носи пари и дерибейства в къщи.
Сега при разпределянето на работата 50%- 50% всеки си знае задълженията, като общо отглеждат и децата си. Затова някои жени роптаят, че с работата си извън къщата плюс работата в къщата, плюс децата им идва в повече, докато мъжа казва, че носи пари. Ама тези пари може да са от помощи, а той само да прави деца и да командва жена си.
И никоя жена не казва, че е по-силна от мъжа си, а ако го казва значи сте си взели хулиганка за жена.
Когато работата в една къща се разпределя правилно между членовете в семейството, всички ще са доволни, а не само да се натяква "аз нося пари, а пък ти си троши главата".
И не е вярно това, че децата ставали собственост на жената след развод. Никой не може да е собственост на никого. Ако един баща разсъждава така, значи не е положил достатъчно усилия да спечели сърцето на детето си... сигурно е мислил само за пари.

83.   "И не е вярно това, че децата ставали собственост на жената след развод. Никой не може да е собственост на никого. Ако един баща разсъждава така, значи не е положил достатъчно усилия да спечели сърцето на детето си... сигурно е мислил само за пари."

№81, като си написала това, поне малко вярваш ли си? Я дай пример, където при развод бащата е получил право на попечителство над децата, освен ако майката не е наркоманка, пияница или убийца? Аз не познавам такъв случай. Собственост на децата е казано в преносен смисъл, и означава, че бащата е лишен от родителски права, а е задължен от закона да плаща издръжка на жената, което е парадоксално като възприятие. За някои безотговорни мъже това е добре дошло. Те и без друго няма да декларират доходи, с които жените да се облагодетелстват, но има и добри бащи, които обичат децата си. Женската заплаха преди развод е: - Искаш ли да не видиш повече децата си, ако не правиш каквото ти кажа? ... Точно това е ябълката на раздора, поднесена от феминизма!! И, мъжкият отговор е: - Искаш ли пък аз да ти строша кокалите от бой, за да разбереш че не ти, а аз каквото кажа ще става? ... Това е в общи линии съвременото семейство днес преди и след развода.

84.   Авторке, 77 съм и ти отговарям директно! По твоята логика на чужд гръб и 100 тояги са малко! Много добре съм разбрал какво точно питаш, или какво ти се иска да бъде, пък то не е. Кой е причина за развода ти, само ти си знаеш, а това което искаш, пак никой не може да знае дали е за теб или само за детето Ви! Вярно е, че едно дете се създава от двама - мъж и жена, но при развод винаги съдът присъжда детето на жената. При това положение самото дело се обезсмисля, а е само заради парите за издражка, които ще получи (ако получи) жената. За това щом детето е при жената, тя трябва да поеме изцяло издръжката за него, освен ако мъжът не желае доброволно, а не доброзорно (насила) да плаща. Така е най-справедливо. И, ако се търсеше справедливост, съдът трябва да прецени кой има по-голяма възможност за издръжка на детето след развода, и на него да даде децата, а не винаги жената да ги получава, както е на практика днес. Съветът ми към теб авторке беше съвсем добронамерен. Ако добър мъж те открие и хареса като жена, той ще се грижи за теб и детето ти, приемайки ви като едно цяло, защото ще представлявате едно семейство. А, ти ще отвърнеш на благородството му като му бъдеш добра съпруга и се грижиш за домашния уют! Това беше добро пожелание от моя страна, не съм имал лоши мисли към теб, или че съм мислил друг мъж да е длъжен безпричинно да се грижи за детето ти. Тръмп го намесих, защото се надявам тази феминистична гавра с мъжете да се промени законово, и жените да не злоупотребяват повече с привилегиите си, като им бъдат отнети завинаги. Тази нова вълна вече се усеща в настроението на хората по света. Хилари много отдавна драпаше за световната власт, с която искаше да развърже ръцете на феминистките към още по-големи извращения с мъжете, налагайки матриархат по целия свят. За това почти 75% от женския електорат гласува за нея. Белите хетеросексуални мъже в САЩ прозряха грозящата света опасност, и не допуснаха тази лудост. За това само споменах за победата на Тръмп. Сега подробно ти разясних, защо го намесих. Не виждам причина да ми се сърдиш? Желая ти всичко добро!

51-76 от 76