Споделена история от Семейство

Моля ви за съвет. Какво да правя?
Здравейте. Реших да споделя и моята история тук, защото не знам какво да правя.
Историята е следната:
Половин година вече с приятеля ми живеем заедно. Сестра му учи в същия град в който живеем и за да не е в пансион родителите му казаха да остава при нас, и евентуално той не отказа. Откакто сме се събрали тя живее с нас. Първоначално всичко беше наред, но последните два, три месеца аз започнах да й се дразня. Тя почна да използва личните ми вещи и то без да ме пита. Прибирам се от работа и забелязвам, че пак е пипала личните ми неща. Развали ми пресата за изправяне от 100 лв, а пресата за накъдряне е с оголен кабел. Вчера забелязах, че е ползвала парфюма ми, който е подарък от брат й.
Не ме разбирайте погрешно, поставете се на мое място и Моля ви кажете ми какво да правя. Не ми е никак приятно да ми барат личните вещи. Моля ви за съвет. Какво да правя, за да спре тя да ми ползва вещите.
Благодаря предварително! :)

Коментари

1.   Първо, не знам как си разпределяте разходите, но е редно приятелят ти и семейството да плащат 2/3 от наем, сметки - всичко. Отделно трябва да говориш веднага с него за личните вещи, той да се оправя. Имаш абсолютно право да се гневиш. Ако нещата не се променят, заплаши, че ще си търсиш друга квартира, в която ще можеш да живееш спокойно. Селска работа - малката е невъзпитана и няма никакви обноски.

2.   Здравей. Положението е доста деликатно.
Май си я изтървала и определено е трябвало да я скастриш още в началото. Вероятно не би било удачно да влизаш в директна конфронтация, но може би ако започнеш да и казваш да не пипа твоите вещи, чрез намеци, може би нещата ще се получат. Например промени, местоположението на вещите си, дръж ги в шкафове или в кутии. Разбира се, тя ще ги открие, щом вече си забелязала, да ти бърка и рови в нещата, но ако е досетлива ще се десети...
Ако това не помогне, може би чрез шегички и закачки, но и това ме съмнява да помогне. Пробвай и да и натякваш, за това, че ти е развалила пресата. Определено рано или късно ще си писне от постоянното натякване и току виж се е зарекла да не ти пипа повече нещата. Разбира се е най-добре да имаш в предвид, че тя също ще започне да споделя зад гърба ти, с брат си колко си била гадна и какво си и говорила.
Явно момичето е свикнало да живее.

3.   Наистина е вбесяващо, днес се ядосах на брат ми, който ми беше запалил нарочно една декиративна лампа (малко дете е, на 12). Не че беше кой знае каква ценност, но да ми рови в личните вещи и да ми ги съсипва на всичкото отгоре е пълно безобразие и неуважение на личното пространство. Сядате тримата и разговаряте, като ти поставяш ясни граници: "Ако искаш да ползваш нещо, първо питаш" или направо: "Не искам изобщо да ми пипаш нещата" (твое решение и право е да не си споделяш нещата и не дължиш обяснения защо). Ако и това не помогне, заключваш си стаята или да имаш поне 1 заключващ се шкаф, в който да държиш неща, които наистина държиш да не се пипат. Аз и това правя защото понякога оправия няма. На колко години е момичето? Тийнейджърка ли е?

4.   18 годишна е, никак не е малка