Споделена история от Семейство

Мога ли да избягам от лошия модел на семейство?
Здравейте!

Аз съм момиче на 21 години. Родителите ми са втори брак, като всеки от тях има по един син от предния си брак.

Отначало родителите ми живееха заедно, но постоянно се караха за стари дреболии. Като станах на 10 години, баща ми се изнесе от вкъщи. За добро или лошо, не се разведоха още 10 години. През цялото това време имаше периоди на сдобрявания (след много преговори, които водех и с двамата) и баща ми се връщаше за седмица-две вкъщи, уж за ново начало. Разбира се, нищо не се получаваше, скандалите започваха и той пак се изнасяше.

Аз бях на страната на баща ми, защото ме беше страх, че може да спре да ми говори. Той е много строг и ако му бях показала по някакъв начин, че подкрепям майка ми, въобще щеше да ме отпише. Така е направил и със сина му от първия брак. Винаги съм правила нещата, както той ги иска, за да бъде доволен. Когато пие, става много докачлив и интерпретира думите, както на него му харесва. По принцип, избягвам да му споделям какво се случва в живота ми, защото винаги ме обвинява за всичко. Все още ми се кара за ниски оценки, въпреки че са рядкост и вече съм трети курс в добър университет!

Не споделям много и с майка ми, защото всеки път, когато съм й казала нещо, винаги ми е казвала сама да преценя кое е най-правилното за мен. Иначе тя е типичната жена - върши цялата домакинска работа вкъщи и доскоро ходеше и на работа. Винаги е повтаряла, че не й е нужен мъж, за да оцелее.

Докато живеех вкъщи, негласно ми беше забранено да излизам с момчета. Започнах едва когато се изнесох от нас. Лошото е, че попадам на такива, подобни на баща ми. Никога не си изразяват чувствата и се държат с мен все едно съм им собственост. От друга страна, мъжете, които са прекалено емоционални, ми изглеждат слаби и въобще не ме привличат. Аз търся средата между двете крайности - хем да се държи добре с мен и да ми показва, че съм важна за него, хем да е мъж, който вдъхва сигурност и стабилност. Много се страхувам, че в крайна сметка ще се омъжа за мъж, който е като баща ми и ще се превърна в домакиня като майка ми.

Според вас мога ли да избягам от модела, който съм гледала години наред в моето семейство?
Мислите ли, че трябва да потърся помощта на психолог?

Благодаря!

Коментари

1.   Здравей, аз съм имал подобен проблем, родителите ми бяха друг тип хора, но на 19-23 години несъзателно и двете ми връзки се оказаха такива, каквито бяха отношенията ми с родителите ми. Отидох на психолог, и именно той ми го каза аз не го осъзнавах, аз се оплаквах колко е лош живота ми. И след 6 месеца се промених, сега съм нов човек, щастлив, заможен, успяващ, който знае какво точно иска в живота и не допускащ миналото да го смаже. Бих се раздвал да се запозная с теб, може да ми пишеш на пощата ***

Модератор: Не публикуваме лични данни.

2.   Винаги може, Радосно е, че си задаваш правилни въпроси. всичко си зависи от теб самата. Или си самостоятелна равностойна личност или си придатък към друга, зависима от нея.
С помоща на интоицията си се фокусирай над това, което желаеш. Но както се казва, при това абсолютно сериозно, внимавай какво си пожелаваш- това ще получиш.

3.   Да, можеш да потърсиш помощта на психолог. Но от теб зависи какъв мъж ще избереш. Моят съвет е да избереш мъж, който те уважава и държи на теб. Няма значение дали е емоционален или не. Гледай как се държи С ТЕБ.

4.   Човек несъзнателно преповтаря моделите, които е видял. Това, че си осъзнала и описала проблема е добра крачка напред и поздравления за това. Моят съвет за следващата крачка е принципа "модел на подражание, модел на подражание избива". Потърси си модели на подражание за жената, която би избрала мъжа, който искаш и описваш. Потърси ги в литературата, във филмите, сред познати, приятели, роднини, общувай с тях, попивай техните силни страни.