Споделена история от Семейство

Двама родители с шизофренно разстройство
Здравейте! Аз съм жена на 22 години. И двамата ми родители са диагностицирани с шизофренно разстройство. В годините то се изразяваше в периодични "кризи", свързани с престой в болница. Като цяло, когато бях малка, те не бяха ми обяснили, че това се дължи на заболяване и за мен беше необяснимо това, което се случваше - най-вече странното им поведение. Всичко това доведе до доста проблеми с емоционалното ми развитие и дори в момента се чувствам все едно не мога да разчитам на тях. Също така изпитвам и някакво негативно чувство към тях поради факта, че не са били особено добри родители.
Интересно ми е дали има някой в подобна ситуация и как се справя с нея? Благодаря предварително!

Коментари

1.   Лошото е че е наследствено и се консултирай със специалисти. Няма защо да си им сърдита понеже имат заболяване. Грижи се за тях и теб но от разстояние защото ще ти влият по един или друг начин.

2.   Да си пият хапчетата, а ти стой далеч от тях.

3.   Здравей! В абсолютно същата ситуация съм и аз. Никога нямах грижовна майка, а баща ми абсолютен непукист. Сега съм на 30 и съм настойник на майка си, самата аз съм родител и имам човек до мен който е ужасно търпелив и подкрепящ. Моят съвет е да им простиш и да ги гледаш да пият хапчетата си. С подходящото лечение, живот с шизофрения е поносим.

4.   Шизофренното разтройство се различава, от което и да е друго психическо заболяване, включително и шизофрения, макар да имат сходства, но и съществени разлики.

Значи за психическите заболявания в България обществото е наложило някаква стигма, тези хора се възприемат с подигравка, а това говори за много ниска култура в разбирането на отношението ти към света.

За по-тежките психични разтройства, необходимо е лечение. Да приемем, че нивата на допамин са увеличени или намалени, хапчетата регулират тези процеси. Това не означава, че тези хора са глупави, заболяването на засяга интелекта, по-скоро самото възприятие за света, в който живееш, начин на живот, поведение, мотивация. Ако се притесняваш да не се разболееш, в процентно отношение нали знаеш, там двама родители 10 процента е шанса ли, но според мен това не е в резултат толкова на генетичното, а колкото начинът на възпитание.
Знаеш ли, трябва да приемеш, че родителите ти са уникални хора по свое му, заболяването не е фактор, който да те кара да се чувстваш дистанцирана от тях. Те просто се борят много, за да преодоляват състоянията, в които изпадат, да се справят с насъщните проблеми, на тях им е по-трудно от така наречените, здрави, някои от причините ги изброих по-горе. Бъдете задружни, помагайте си, опитвай се да ги разбираш, това е пътят според мен.