Споделена история от Семейство

Труден избор
Здравейте! Аз съм момиче на почти 20 години, студентка съм. Имам връзка от почти 2 години. В началото всичко беше перфектно, родителите ми харесваха приятеля ми и се оказа, че баща ми познава майка му от много години(учили са заедно). Няколко месеца по-късно от както тръгнахме, почнаха и проблемите. Приятелят ми е сложен характер. Не обича някой да му поставя граници за неговите действия, карали сме се за дребни неща, но той държи на мен изключително много. Никога не ме е лъгал, казвал ми е истината винаги в очите, не ми е изневерявал и от както сме заедно даже и преди това не си е писал изобщо с момичета. Не е момче, което се напива или да пуши, нито има лоша компания, приятелите му са прекрасни хора. Той също е студент, учи задочно, аз редовно. Подкрепя ме в решенията ми, но в началото на връзката ни искаше да се виждаме по-често, аз нямах тази възможност, защото или уча, или помагам във вкъщи, а и нашите обичат да прекарвам времето си с тях. Почнахме да се виждаме по-често откакто тръгнахме на училище последна година и нашите не бяха много съгласни..Родителите ми казват за него, че не е за мен, че не ме уважавал, че майка му била еди каква си..но за баща му казват хубави неща,че е трудолюбив и много свестен човек. За майка му казват, че не била наред с главата, че ходела само по почивки и т.н. Аз за това време, прекарано с него не съм видяла нищо лошо от майка му и баща му. Двамата много ме уважават, майка му се е опитвала да се сближи с моите родители, но те не искат. 2 години имам проблеми и в мен се трупа напрежение, приятелят ми е търпял какво ли не и нашите се опитваха и още го правят да ни разделят, но аз вече не споделям с приятеля ми за разправиите вкъщи, защото по този начин го наранявам. В сесия ме скъсаха на един изпит и баща ми забрани да се виждам с него 1 месец и той въпреки това го послуша, даде ми време да се подготвя.. И след като тръгнах отново на лекции, се виждахме в почивките и на нашите пак не им харесва, викат ми да правя каквото зная, но след това продължават да ме настройват срещу него. Не споделям вече с никого, нито с приятели, нито с гаджето ми и съм се затворила в себе си. Дайте ми съвет какво да правя, обичам го много, независимо от това, че има недостатъци, няма идеални хора. Също така ми държат сметка колко говорим по телефона, гледат ми чатовете, майка ми рови в чантата ми и да не изброявам още неща, правят всякакви опити да ни разделят, аз останах без нерви и това вече 2 години го търпя и все си мълча, те само виждат лошите му страни, но никога хубавите, не виждат, че съм щастлива с него, а те си мислят, че заради него ще прекъсна. Разбирам и техните тревоги, но с тези притеснения ме задушават и ми пречат, не ми правят никаква услуга. Моля, помогнете ми, защото се побърках и не знам докога ще е така...А имам още 5 години да уча и те ме издържат все още, не мога да си позволя да замина в друг град, остава ми само да се съобразявам с тях до 25 годишна възраст, ако не и повече.

Коментари

1.   Предполагам , учиш медицина , а това е доста трудна специалност , която изисква голяма концентрация .Мисля , че основното им притеснение е да не си объркаш следването . После ,явно не харесват свекървата и не искат да влизаш в такова семейство . За недостатъците на приятеля си не казваш нищо конкретно . Говори с някой от двамата , с когото си имаш повече приказва и обясни ,че ти влизат в личното пространство ,ровят , следят и това те пресира много .Обещай , че ще си учиш и връзката ти няма да пречи на ученето .

2.   Започни да се издържаш сама дори да е почасова работа, приятеля ти щом учи задочно може да започне да работи на пълен работен ден, изнесете се на квартира и се оправяйте сами. Само от време на време ще ходите на гости при родителите си.

3.   Добре де вашите го харесвали и изведнъж мнението им се променило, каква е приината? И защо майка му да не ходи по пчивки?

4.   Слушай сърцето си и не позволявай на вашите да се бъркат.Дойде моят една вечер и ми вика :Баща ми не те иска за снаха.Моят отговор:"Аз не се омъжвам за баща ти.Ти искаш ли ме ?Да. И така 37 г. До преди 4 месеца,когато го загубих завинаги от коронавируса.Имаме две прекрасни деца и трима прекрасни внука.И сега сигурно докато съм жива,няма да погледна друг.Отделете се двамата и вървете заедно само напред.Успех.

5.   Ти си пълнолетна и можеш да правиш каквото си искаш. Не може баща ти да ти забранява да се виждаш с гаджето си 1 месец. Та ти не си на 12 години! Защо позволяваш това отношение от страна на родителите ти? Ти позволяваш те да ти се бъркат в живота. Утре ще си нещастна заради тях, но мъката ще си е само твоя. Не слушай никого, взимай сама решения за живота си и носи отговорността си за тях. Голяма си вече, а не бебето на тате. Ако трябва започни да работиш, за да си независима финансово и не позволявай на баща си да ти се бърка в живота.

6.   На мястото на момчето бих ти била шута. Създавай връзки когато спреш да бозаеш от мама и татко, преди това няма смисъл.

7.   а и нашите обичат да прекарвам времето си с тях.... ти на 5 ли си пълнолетен човек?
За майка му казват, че не била наред с главата, че ходела само по почивки и т. н... Вашите не са наред, кой са те да определят, кой кога ще ходи на почивка.
В сесия ме скъсаха на един изпит и баща ми забрани да се виждам с него .... Така ли се реша проблема със скъсването и ти отново пълнолетен човек ли си? Ти трябва да взимаш сама решенията си. Приятелят ти има граници, а ти не и вашите се държат тебе, като с дете.
Изнеси се и стани самостоятелен човек, вашите уж за добро ти съсипват живота. Коментара с почивките показва всъщност много, ако го осъзнаваш. Забрани, те какво искат, а ти къде си, къде е твоят ИЗБОР и твоят ЖИВОТ.

8.   Бащата на авторката се чуди каква причина да измисли, понеже не може да си каже, че сватята му е била любовница, хаха, позната история.

9.   Не могат да ти забраняват да се виждаш с приятеля ти, ти си пълнолетна жена с глава на раменете.
Родителите ти те издържат и единственото, което могат да сторят, е да ти спрат парите или да те изгонят от вкъщи. Мислиш ли, че ще го направят, при положение, че те искат да завършиш успешно университета? Мислиш ли, че няма да си намериш работа и квартира?
Приеми фактите, ти си голяма жена, зряла и отговорна. Страхуваш се и е нормално, но не може цял живот да си подвластна на тези страхове и да се съобразяваш с всички около теб, забравяйки себе си.

Не изпускай най-хубавите години от живота си, само защото майка ти и баща ти са решили, че трябва да стоиш затворена вкъщи и да се биеш с учебниците денонощно. Каквато и специалност да учиш, ако това е единственото ти занимание, накрая ще изпушиш. Човек има нужда от спокойствие и забавления, не само от работа. Не си се бунтувала като ученичка, разбирам те, аз също не го направих, но сега си студентка. Сега си пълнолетна, можеш да гласуваш за президент и правителство, но не можеш да излезеш от вкъщи без разрешението на баща ти... Замисли се. Родителите ти със сигурност не ти мислят лошото, но не е правилно да ти се налагат, да те ограничават и да ти забраняват. На твоята възраст самата ти можеш да бъдеш майка.

Личният ти живот си е твоя работа. Ако обичаш това момче, бъдете заедно. Ти ще делиш покрив с него, не родителите ти. Той ще иска да се ожени за теб, а не за тях. Ти ще приемеш него за партньор, а не майка му. Дето се вика, връзката ви може да се окаже и грешка, но ти имаш пълното право да грешиш, защото иначе няма да опознаеш себе си и желанията си така добре. И моята майка не е била любимата снаха, но баща ми в крайна сметка си я е избрал и така вече 20 години са неразделни. Само ти можеш да знаеш, кое наистина е добро за теб.

10.   От авторката: Благодаря за съветите, мили хора!
До номер 1, да изучавам медицина, прав/а си, че трябва концентрация, и опитвала съм се да говоря с тях, приятелят ми също, но ефект няма.. положението се оправя за кратко и след това старата песен на нов глас.
До номер 3, преди го харесваха, сега не защото си мислят, че ми влияе зле, че се провалям заради него, казват също така че имал лоша миризма, има проблем някакъв поти се лесно, но на мен това не ми пречи. Също вика, че е капризен на ядене, че бил нагъл и т. н просто няма оправия, аз го обичам такъв какъвто е и се обичаме много!
До номер 6, и аз мислех така по едно време, че всеки нормален човек би се отказал заради намесата на трети човек, но въпреки това моят приятел не се е отказал.
Днес се скарах с тях отново, майка ми каза, че ако продължа да бъда с него няма да ми плати семестъра и че няма да ме погледне, баща ми казва, че ако ме скъсат на още 1 изпит ще се отрече от мен.. казват ми, че не ставам за нищо и така.. когато бяхме присъствено се виждах с него скришом от тях и те ме наричат лъжкиня, че момичетата, които учат медицина не биха правили тези неща и да... С една дума поставили са ми ултиматум. Не мога да избирам между 2те неща, обичам това, което уча, също обичам приятеля си. Преминахме през ада заради нашите, един път ни бяха разделили и като дойде приятелят ми при мен, аз веднага излязох, но баща ми щеше да го пребие. Щяхме да станем за смях... хвана ме срам, но след това му простиха за кратко и пак почнаха как не бил за мен и е такива. Хора, изморена съм вече имам чувството, че искат да ме съсипят. Обичам родителите си, но те не малко пъти са ме обиждали. От 13 годишна имам проблеми бой, караници и до ден днешен. Все едно не съм на 20, а на 12 години. Започнах и да лъжа за по-различни неща, не общувам с тях като преди.. те освен да ме критикуват друго не правят, мислят ми доброто обаче те са така залепени за мен. Като орлици са над мен.. уморих се!

11.   Прави са. Трябва да учиш но и да ограничават прекалено не е добре.