Споделена история от Семейство

Възможност на мъжа да се откаже от детето
Надявам се този път темата да бъде одобрена. Нямам идея защо първия път беше отхвърлена, има къде-къде по-скандални такива и се публикуват без проблем.

Както и да е, искам да поговорим за идеята мъжете да имат правото да се откажат от бащинство по сходен на жените начин.

Сега ще обясня, защото ми е интересно да разбера какво мисли българския гражданин относно този въпрос (тъй като изглежда темата не е популярна в България).

Та, още преди години, международни движения за правата на мъжете предложиха да се даде възможност на мъжа да се отказва от това да бъде баща. Имаше доста статии по въпроса (Дания мисля, че първи са го предложили още 2000 година, Швеция преди години и те повдигнаха въпроса). Преди няколко дена пак срещнах подобна статия и се сетих да попитам българските граждани (било и в този сайт) какво мислят по въпроса, а още повече като е анонимен, то те биха били и искрени с отговорите си.

Нека вземем хипотетичната ситуация:
Двама възрастни (или не толкова) индивида правят секс и без значение причината (било то скъсан кондом, невременно прекъсване и т.н.) жената забременявам.
В днескашния свят само жената има думата и избора какво да се случва от тук насетне. Мъжа може изобщо в момента да не е готов за деца, да не иска такива, да е било просто секс, то в крайна сметка жената взема решението - ще се роди ли детето или не.
Мъжа може да иска детето, но ако жената не го иска, никой не може да я спре да направи аборт, но за съжаление обратното не е възможно.
Което поставя мъжа в ужасно неравностойна ситуация.

В случая, че жената реши да роди детето, то мъжа е длъжен да изплаща издръжка, а в някои случаи и страни - издръжка и за самата жена.
Та, значи получава се така, че жената има правото да каже - не аз не желая да съм майка и да пие магическото хапче или да направи аборт и да няма абсолютно никакви законови последици върху нея от това, а мъжа няма тази възможност - доста дискриминиращо, мисля аз, а вие?
Да поясня, аз не казвам, че трябва да се изземат правата на жената да прави аборт, а по-скоро смятам, че трябва и мъжа да има възможността да се откаже от бъдещото им дете.

Това става като примерно писмено в рамките на 1-2 седмици след научаването му, че ще става баща заяви, че не желае да има нищо общо с детето. То в този случай той няма да има никакви права над това дете - няма да може да го вижда, детото няма да носи неговото име, но няма и да има никакви задължения и отговорности спрямо него.

Та, какво е вашето мнение по този въпрос? Смятате ли, че подобно нещо трябва да бъде въведено по целия свят? Смятате ли, че и мъжете имаме правото, така както жените да се откажем от това да сме родители в случай, че детето е станало погрешка и нямаме желание да бъдем такива в дадения момент?

Ако имате интерес, можете да потърсите за Paper abortion в Google. Има цяла статия в Wikipedia и множество статии в различни международни сайтове.
Интересно ще ми бъде да видя какво мислите по въпроса. :)

Коментари

101-130 от 130

109.   До автора 106
Защо мъжете нямат възможност да се откажат ли. Защото мъжете в повечето случаи не осъзнават че детето е отделен индивид и то има права, мъжете свързват това дете с майка му и ги възприемат като едно цяло същество. Защото по този начин законът вкарва мъжете в някакви норми да не правят безразборен секс или поне да имат твоя страх от последствия. Жените ги притиска морала, за да не кажат хората че е курва повечето жени все още не си лягат всяка вечер с различен мъж. Моралът обаче не ограничава мъжете в това отношение затова ги ограничава закон.
Детето е отделен индивид и като непълнолетно, то трябва да получи пълна защита от държавата. Държавата доказва коя е майката на всяко дете, още при раждането, ако на държавата й се отдаде шанс да докаже и бащата за да има двама възрастни отговорни за това дете, тя го прави.
Въпреки всичко държавата е дала вратичка на мъжете. Те могат да баламосват майката на бебето си да остане детето с баща неизвестен, три години. Тоест достатъчно е мъжът да разправя три години, че обича бебето но е по добре тя да взема помощи за самотна майка и на третия рожден ден на детето да й кажат чао

110.   Декларацията, че не искаш да си баща се казва презерватив и се купува от аптеките.

111.   До 108. Щом жените носят бебето до девет месеца, имат право да решат дали да направят аборт.

112.   Представете си, че един готин мъж забремени десет жени и признае децата. Как ще плаща десет издръжки този човек?

113.   По принцип има логика в това, което казваш авторе.
Но няма как да стане природата на жената е такава, че бебето да се развива в тялото на жената. А мъжът забременява жената. В този случай нищо не може да се направи.

Но ако и двамата са хора, които си държат на думата може да се разберат.
Ако мъжа не иска дете а жената е забременяла й казва, че няма да плаща издръжка за това дете така че тя да си прави сметка дали ще го ражда това дете или не. Но днешните жени не са такива. Ще почнат да съдят мъжа за издръжка.
Забременях непланирано навремето и с мъжа ми се разбрахме, че ако родя това дете той няма да плаща издръжка. Аз исках това дете и се съгласих ДОБРОВОЛНО защото не съм като повечето жени.

Опитаха се да ме манипулират някои хора, че не било в интерес на детето но на мен не ми пука. Удържах на думата си и не осъдих бащата.
Ако трябва да съм честна аз много държа на бащата. Той е всичко за мен, всичко прави за мен. Нямам си друг освен него.
А за детето не мога да се грижа добре.

114.   Но авторе за мъжа е много по-лесно да се откаже от детето си никой няма да го обвини, че е зарязал детето си докато една жена ще я разкъсат ако се откаже от детето си.
Но пък не може всички благинки да са за мъжа. Хем да няма дете, хем и издръжка да не плаща.
Какво по-лесно за мъжа отказва се от детето си и толкова.

115.   Аз също не обичам презерватив. Жена съм но то е гадно.
По добре на прекъснат полов акт въпреки че има риск отколкото с гумичка.
Календарния метод наистина не е ефективен. Така забременях навремето.
Но прекъснатия полов акт е по ефективен. Вече 10 години няма гаф.

116.   112, да е мислил и да не е забременявал 10 жени. Те тия деца искат и да ядат.
Да задаваш такива тъпи въпроси в ерата на презервативите показва, че не си от най-умните.

118.   По-интересен е въпросът как човек без значение от какъв пол е да се откаже от навършилите пълнолетие деца?

119.   До 108 Тези декларации се купуват задължително и по други причини, но понякога се късат и стават бели. Не дават 100 процента гаранция.

120.   Еми, мъже, слагайте презервативите тогава. То не може и кефа да искате да си направите и да вярвате безрезервно.
Има жени около 30, които искат дете на всяка цена. Не знам дали разбрахте как и Неймар една 30 годишна кака го излъга и забременя след 3 месечна неангажираща връзка. Разделиха се след два месеца връзка, събраха се през декември каката за да не го изпусне януари веднага забременя. Сега тя цял живот ще е кралица. То ако не излъжеш някой като нищо ще останеш бездетна с днешните дечковци. И аз ще почакам още малко и ще действам.

121.   108, няма как жена да е длъжна да износи детето ти, просто защото е жена! Можеш да имаш думата, само ако ти е законна съпруга, но и тогава правата ти са ограничени.
Преди да се роди всяко живо същество е изцяло зависимо от тялото на жената, ползва го, за да се храни, да диша, да живее, тоест женското тяло е гостоприемник на друго живо същество, което под някаква форма паразитира.
Всяка бременност, без изключение, носи риск за здравето и живота на жената, както и доказано причинява трайни промени в тялото й.
Всяка бременна жена е пациент.

Ако егоистите-мъже с техните тесногръди разсъждения трябваше да раждат и да отглеждат деца, то светът от хилядолетия щеше да е безлюдно място.

122.   Кифльо какво още се пени?
Няма опашка от желаещи да злоупотребят със семенния му материал на застаряващ "исполин".
Някога сам сподели, че е имал бременна приятелка през студентските години, но я е накарал да абортира.
А сега сипе мозък по форумите как жените не искали деца в младс възраст. Истината е, че младите им приятели ги карат да абортират, така както е сторил и самият Кифльо.
Сега обаче се оплаква и плюе жените.

Кифльо не знае ли, че сперматозоидите след 40 също дефектират и могат да доведат до уродства, затова за такива мъже се препоръчват конкретни изследвания.

Кифльо трябва да посети някой храм и да се помоли за опрощение за това, което е причинил някога на приятелката си, а после може и да му се развърже късмета и да се задоми.

123.   Н 118, Ами никак, не е предвидено в закона да можеш да се откажеш от пълнолетните си деца, въпреки шегата от един филм, че може да се откажеш с държавен вестник. Но, поне можеш да спреш да ги издържаш, ако искаш. А при малко дете не може.

124.   Съгласна съм не може кефа да си правите и да не плащате издръжка.

126.   До 116. Щом не ме разбра, значи ясно на теб колкото ти е акъла. Въпросът не е дали е виновен готиния мъж, то е ясно че е виновен. Само че как ще издържа 10 дечурлига с една заплата? То е невъзможно. Тогава какво ще правят дечицата?
До 112. Не помисли ли, че някой може да те зарази, като не ползвате презервативи?

127.   До 123. То е ясно, че ще спреш да ги издържаш като станат пълнолетни. Въпросът е по-скоро към законодателя, защо не е предвидил тази възможност да ги лишиш от наследство, ако те надживеят. Иначе докато си жив няма проблеми. Блокираш им телефоните да не те притесняват и толкоз.

128.   Да прав си номер 126. Горкия човечец ще се разори.

129.   Не обичам с презерватив. Няма да се заразят защото не си лягам със случайни. С мъжа ми си легнахме след като и двамата си направихме тест за болести предавани по полов път.
Колкото и да ви се струва смешно ние го направихме.

130.   Кифльо, вярно ли е това, което номер 122 твърди за теб? Ужасен си, да знаеш! :) За разлика от теб, Кифльо, Кифлоприземител никога не би постъпил така с една жена! Кифлоприземител дори не е имал студентски години, нито някоя жена е забременявала от него, защото той винаги е бил отговорен и го е вадил навреме преди свършването. А следващата му приятелка е имала поставена спирала по нейно желание и празненето вътре не е представлявало пречка, а огромно удоволствие.

Номер 115, много правилно написано от твоя страна. Действително това е най-доброто решение и за мъжа, и за жената, като задължително трябва и двамата да са отговорни. Ако жената е куха лейка и забременее от немарливост, поради угаждане на някой тъпкач или пък ако въпросният се надценява и не го извади навреме, това си е изцяло за тяхна сметка. Отново ще напомня: трябва да отговорни!

- Кифлоприземител

131.   Да прав си Кифло моят ме пази. Не бих си легнала с някой, който не ме пази.

132.   До 129. Ти си сигурна, че мъжът ти след време няма да лепне някоя болест и да те зарази? Дано навън да ползва презервативи, ама надали го прави всеки път.

133.   Не разбира се той не е такъв. Имам ми пълно доверие.

А и съпрузите ако си нямат доверие няма смисъл да са заедно.

134.   До 133 Като му имаш доверие го попитай дали не иска да направите тройка с още една жена. Избери най-готината си приятелка и му кажи, че тя е навита за тройка, а ти нямаш нищо против. Ако се съгласи, му кажи че приятелката ти се е отказала и да намери той. Ако се съгласи на тройка, му нямай доверие.

135.   Мъжът може да не се съгласи на тройка, заради неудобство от жена си и от страх да не се изложи, ако сексът му дойде много. Отказът от тройка не дава гаранция, че съпругът е верен. Виж ако се съгласи на тройка, със сигурност е женкар.

136.   Най-добрата ми приятелка е възрастна. Той казва, че с нея сме лесбийки.

137.   До 136 А вие наистина ли сте или само сте пробвали на майтап? ;)

138.   Н 127, напротив, можеш да ги лишиш от наследство, ако желаеш. Можеш да се разпоредиш с имотите си, както решиш. Може да го продадеш, и да похарчиш парите. Всичко е предвидено.

139.   Не сме. Даже се скарахме заради проблем в работата.

140.   До 138 И като се разпоредиш с имотите си и похарчиш парите, какво ще правиш? Ще ти се живее още.

101-130 от 130