Споделена история от Семейство

Има ли неосъзната завист
Здравейте!
Предупреждам, че постът ми може да е объркан но самата аз съм объркана в момента.
Според вас има ли НЕОСЪЗНАТА завист? От известно време ме тормози това. Роднина мисли че и завиждам но аз не мога да преценя като че ли. Вярно, че аз нямам това което тя има(деца) но аз просто не го искам към момента.

* И какво според вас е да ми заяви троснато че моята работа не е нищо особено и всеки може да я върши а тя еди какво си правела. Прекъсва ме на всеки опит да кажа нещо и въобще монополизира разговора всеки път.

* Също не мога да споделя ако имам нещо което дълго съм искала и се радвам защото тя като че ли го приема като хвалене а аз не усещам да е така. Поне не се хваля нарочно, просто се радвам. Може би на всички отстрани им изглежда като че се хваля. Обърках се вече!

А за завистта - за мен значи да те е яд на някой, че има нещо и да искаш да го загуби а не просто да искаш това което и той има. Аз като че ли се радвам когато някои постигне нещо. Ако и аз искам да имам същото или да отида където и той просто си казвам "ей, как ми се иска и на мен" но не намразвам човека защото е успял. Дали пък сред роднини е по-различно, един вид състезание?Не знам дали го обясних добре, дано ме разберете.
АЗ ЛИ ИМАМ ПРОБЛЕМ?
Моля да споделите мнението си или ваши примери.

Коментари

1.   Аз пък съм осъзнат завистник и не се срамувам от този факт,напротив-гордея се.Завиждам за всичко и на всички,тази завист ме топли като подово отопление.Аз съм истински българин,няма да спра да завиждам,дори и слънцето да започне да изгрява от запад.

2.   Авторке има два вида завист, пасивна е "само да искаш да притежаваш същото. агресивна завист е да искаш друг да загуби това за което му завиждаш.
Има и една трета вероятност притежаващия да иска и да търси някой да му завижда за да си вдига самочувствието. Доста от притежателите на по скъпи автомобили точно това търсят. Нарочно паркират на непозволени места, за да се набива автомобилът им в очите на хората и т.н.

3.   Защо общуваш с такива и какво си ги мерите и съревновавате. Всеки има живот и съдба. И вместо да възклицаваш, че ти искаш също, защото е завист, седни и помисли как да го постигнеш, питай този, който е минал по този път и се възползвам от опита му..Като завиждаш, Няма и достойнство да попиташ как го е постигнал другия, и правиш тъпи уж независливи коментари. Няма как да се възхищаваше на некой който е по-емен, успехи и повече от теб, само, че простия завижда, интелигентния се бори да го постигне.
Така разкарах моя приятелка, дори не и обясних защо и още се чуди. Да се чуди още, за мен това е негативна енергия и ниска вибрация.
Те искам да общувам със завистници и на никой не искам да се доказвам и обяснявам, само,че някои неща са видни и не е нужно да кажеш нищо, почва се с малоумни разговори и коментари.

4.   Кажи на злобната си роднина, че няма срамна работа и че всеки труд е важен. Не ѝ прав чест да си позволява да омаловажава труда ти.
Според мен тя ти завижда за нещо, щом така те принизява и потиска.
Най-добре по възможност избягвай контакт с нея и си гледай спокойствието.

5.   Както си го описала, изглежда тя на теб да завижда.
Ако е с малко дете/деца и е изцяло "окупирана" от майчинство и домакински задължения- а ти си свободна все още.
Много жени съжаляват след като родят, че са избързали, не са били готови за отговорността, детето не е изпълнило очакванията им, често тези очаквания са разменна монета.
Ако е от тези които страдат когато други са щастливи - когато се "хвалиш" някои просто споделят щастливата емоция, а някои просто не понасят това.
За това и те прекъсва като говориш може би, противополжности сте и тя не трае добре твоята.

Ж

6.   До номер 3, на мен за сега ми е достатъчно това което имам. Не искам нищо от нейните неща. Не че имам много, достатъчно ми е че имам спокойствие. Но то обикновено е за кратко защото няма как да я отрежа за постоянно. Започва да се държи нападателно и да ми вменява вина че ве се виждаме/чуваме. Натоварва ме.
Случките които дадох за пример са от преди 3-4 години. Наложи ми се да се връщам толкова назад за да се сетя ако някак аз съм провокирала защото все по-ясно усещам промяна в отношението към мен, язвителни коментари и подозирам (направо съм сигурна ),че настройва и майка ми.
Няма да пиша каква роднина ми е ,някой може и да предположат.

*питала съм преди какъв е проблемът и дали съм направила нещо и отговора беше "Не". И ме прати да се лекувам защото си въобразявам

7.   До номер 5, прекъсва ме не само като се"хваля" а и когато се опитвам да кажа каквото и да е. Не търпи да съм под "прожекторите"

8.   Много жени завиждат на тези с деца, а не обратното.

9.   Най-вероятно иска да те накара да и завиждаш, иска да мислиш, че има прекрасен живот, защото в него нещо куца. Вероятно външността и много се е променила с раждането към по-зле и сега се опитва да убеди сама себе си какво друго има, но всъщност избива комплекси, защото ти си по-слаба, свободна и разполагаш с времето си, а тя се е превърнала в затлъстяваща домакиня, на която и липсват внимание, грижи, секс и свободно време.
Децата никога не са ми били цел, така че напълно те разбирам.
Не и завиждаш, а се подтискаш от нея.
Намери си друга компания и избягвай срещите с това неудовлетворено женище.
Ж.

10.   Според мен тя ти завижда, а ти не й се давай !! Има много дребни душици с такова повърхностно мислене и с липса на усет да замажат собствените си нечисти помисли.

11.   Защо общувяш с хора. които ти завиждат.

12.   11, от две години не общувам с нея, но късно осъзнах докъде може да стигне, за да е номер едно. От тези, които минават през трупове в името на собственото си удовлетворение и щастие е. Стигна дотам, че да говори откровени лъжи и да манипулира думи и факти. Дори настрои майка ми(и не само нея) против мен. На "сестра ми" не и харесва да дели обич и внимание, иска да е единствена. Надявам се наистина да има карма и каквото ми причини да и се стовари обратно.

13.   Радвам се, че продължаваш напред.
Не общувай с нея.