Споделена история от Семейство

След 34 твърде късно ли е да станеш баща?
Сега съм на 34, карам 35-тата и нямам още деца. А един бивш съученик вече има второ, първото му се роди когато бяхме на 25 още. Честно казано това доста ме депресира, защото неговото дете първото вече е на 9, а като то стане на 20 той ще е още сравнително млад - на 45, вече отгледал децата си. Дето се вика тогава може да са си най-добри приятели и да ходят заедно по купони. :) Или ако не заедно, съученикът ми ще изживее своята втора младост и ще си ходи по купони и събития на 45 без ангажименти с деца!

А като гледам как се развиват нещата при мен ще съм невероятен късметлия ако първото детенце ми се роди "само" на 35. И като съм на 45 то ще е още едва на 10, като стане на 20 ще съм вече на 55...едва ли тогава ще имам енергията и дори желанието за купони и излизане, че да преживявам своята втора младост, а моят съученик на 45 ще е изживял такава...

Разликата с моя баща е 40 години и винаги съм смятал, че е много строг заради разликата ни във възрастта и че по-младите родители са по-добри приятели с децата си. Той не знам дали от както се е оженил изобщо е ходил на дискотека, повече по барове висеше или на домашна ракийка, точно като старите хора. Аз поне външно младея още, дават ми 23-25 макс, но нямам тази енергия, която имах тогава. А колко ли скучно ще е на дете родено 202X година да слуша за това какви филмчета са давали 1993 година или дори 2003?

Може и да ми е късно, но пък много искам деца и знам, че бих давал всичко от себе си. Дали в някаква степен ако жена ми е повече от 5 години по-млада няма това да намали недоволството на децата ме, че съм доста по-възрастен от тях?

Защото ако и тя е на 34-35 и двамата няма да имаме енергия и нерви точно когато започнат тийн историите и изпълненията... как мислите? По-добре ли е само единият родител да е по-стар от колкото и двамата да са с над 30 години разлика от децата си? По личен опит децата като станат тийнове се срамуват от по-възрастните си родители, по-малките не ги осъзнават още нещата.

Коментари

1.   Баща ми е бил на 36, а мама на 31 когато съм се родила аз. По-важното е да ги направиш тези деца с правилния за теб човек и в правилното време, като можеш да им осигуриш спокоен и хубав детски живот. Да има разбирателство между теб и жената и да бъдете дибри родители, за да възпитате добре детето.
И един съвет - недей го мисли толкова това за разликата във възрастта и такива подобни. Ако щеш и 10 години по-млада си намери - не е важно. Важното е какъв живот ще имате и дали се обичате. Абстрахирай се от общоприетото.
Имам една добра приятелка, която се е появила на бял свят когато родителите ѝ са били на по 50 години. Преди това също е имала, но от различен баща. Сега нейния брат и сестра имат даже деца. Съдби всякакви.

2.   Стар си за семейство само според ограничените кратуни, които за съжаление са мнозинство в България. Не се влияй толкова от околните. По-добре се запитай тези, които са се размножили по-рано, какво могат да предложат на децата си в сравнение с теб? Най-вероятно едно голямо нищо.
За това нещо няма възраст. Наши познати семейство станаха съвсем наскоро родители за първи път на момиче, мъжът е на 52, жената на 45, не е ин витро.
П.С. Моят баща е бил на 39 като съм се родила, първо дете.

3.   Мъжа ми беше на 40, а аз на 30 като ни се роди първото дете (миналата година). Преди това учехме и се развивахме. След като финансово се осигурихме, тогава решихме за деца и сега ни е 100 пъти по-добре. Имаме спокойствие и време да се радваме на детето си. Така че никога не е късно.

Bebivita

4.   Ако възрастта е причина да се срамуваш от родителите си....трагедия.

5.   Не ти е късно, човек, моят мъж стана баща на 38 и половина, имаме девет години разлика. Да, няма силите да търчи след детето както по-млад мъж,но аз наваксвам. Сега има много мъже, а и жени, които правят деца късно. Моята майка ме е родила на 40 още по времето, когато това не беше модно като сега и се е смятало, че е стара престаряла, Ами отгледа ме сама жената и имаше сили, но то е до човек. Моето дете се роди бях на 29, сега съм на 31 и повярвай ми нямам приятел или приятелка на моята възраст или около четирийсетте, които да са с дете - до среда ли е не знам. Не се отказвай, ако това е твоето желание, не, не ти в късно, просто умората е по-осезателна вече, по мъжа ми виждам, по-лесно се уморява.

6.   Ти жена не си намерил още, а си тръгнал да си правиш сметки за хиляди неща.

7.   Аз имам млади родители и въобще не са ми най-добри приятели, а напротив - обичам ги, но за мен те са страшно безотговорни хора, които никога не са ми помагали, не са ме подкрепяли и наистина бяха ужасни родители. На 35 не е късно да станеш баща. Със сигурност е по-трудно от физическа гледна точка и ще си по-изморен, но пък ще си много по-съзнателен и отговорен, както и много по-подготвен финансово.

8.   Приятел не смятам че след 34 е твърде късно за деца особено за мъж и особено в днешното забързано ежедневие в което живеем и всеки е на принципа:първо кариерата после децата(което е оправдано,все пак без пари не се живее) освен това помисли ако толкова си вече ''стар'' за деца и си останеш бездетен доживот по-добре ли ще се чувстваш????

9.   Никога не е късно. Не ги слушай тукашните "професори" и "експерти". Късно е само когато си мъртъв. Не се чуди, а действай.

10.   Абе хора гледайте си живота, стига сте се сравнавали с тоя и оня. Гроди си живота, гледай себе си!!! Всяка втора тема показва колко ограничени възприятия неадекватни за времето в което живеем имат масата българи. Кой какво казал, пък кой какво имал.

11.   Ха, ха, хаааааааа!
Ж48 с М53 и дете почти на 3

12.   Никога не е късно.
А "нерви" за каквито и да е "изпълнения" от деца нямат и в 20-те години някои хора (масово).

13.   А ти къде спа досега, бе пич? Ооо да извинявай "оше не съм се наживял", "млад съм още, не ми се ангажира", "да синооживря поне до 45".
Та предвид описаното мъжко мисленв по-горе е добре, че си се сетил само на 34.. После на жените не им се раждало....

14.   Никой не ти е крив, че години си използвал жените и с никоя не си останал.
Иначе, не, не е късно,но самите жени намаляват.

15.   Ако смяташ, че няма да имаш енергия за "тийн изпълнения", по-добре изобщо не се захващай, защото това са нормални неща и бели кахъри на фона на наистина сериозните проблеми, с които се сблъскват и през които трябва да преминат някои родители.
А и за какво ще си ѝ на някоя жена по принцип, ако нямаш енергия?
След като си на 34 ми се струва малко странно баща ти да е висял по барове, при условие че 90те години бяха абсолютна беднотия. Ама хем висял по барове, хем и строг бил, айди бе. Сякаш и тази тема е поредна измишльотина за чесане на езици...

16.   Аз като дете на възрастни родители, ще ти кажа, че си има плюсове и минуси както всичко. Плюсът е, че сте вече по-опитни и имате житейски опит. От мойте родители (били са на 40 когато съм се родил) получих много ценни житейски съвети, добро възпитание, култура... Негативите са, че още когато си млад, те влизат във възраст, в която имат здравословни проблеми. Когато си на 30, те вече са на 70, а обикновено на повечето хора, родителите им стигат тази възраст, когато те са на 40-50. За съжаление, единия родител го загубих когато бях на 19. Точно заради възрастта и болестите които се появяват. Другия ми родител в момента е на 70 и има нужда от интензивни грижи. И сега съм още млад, но се налага да се грижа за него и да отделям време, вместо да търся да създавам собствено семейство. А когато пък бях в детската градина и началното училище, бях подиграван и гаврен, заради това, че родителите са ми възрастни. Съучениците ми бяха много лоши и казваха "дядо ти идва да те вземе" и други разни. Нямате идея какви подигравки съм отнесъл. Беше тежко... Затова си помислете. Хубаво е дете да се създава като по-млад, за да му бъдат спестени тези трудности в живота. Но ако много искаш да имаш дете, направи го. Просто си задели една стабилна сума, за да можеш след време да си поволиш гледачка, когато дойдат болестите, за да не обременяваш младежките години на детето си.

17.   Не съм, но излизам по срещи. А как няма да го мисля, като съм автора на темата: http://spodeli.net/6/story-166469.html
Имам вътрешна потребност някакава.

18.   Не е късно.
От написаното разбирам, че нямаш жена до себе си.
Трябва да създадеш връзка първо. Стабилна.
Успех.
ПП: Изпуснал си златната среда 26-32 е за мен, но по -мажно е за имаш дете.

19.   Виж сега какво ще ти кажа авторе, на 34 не е късно. Имам познат който му се роди поредното дете на 58, е да вярно от втората му жена, възрастовата разлика между тях е голяма. Проблемът на късното родштелство е,че не се знае до кога ще си жив, дали ще можеш да помагаш, защото времената не са лесни и не се знае какви ще дойдат. От една страна разбирам хората, станали родители късно, но от друга страна не знам как над 40 години ще има човек нерви за колики, зъби, пубертет па бебешки, па тинейджърски и т.нат. просто ориентирай се, защото времето тече.

20.   Майка ме е родила на 24 а татко е бил още на 22. Сега са още млади въпреки,че са надминали 50те

21.   Моята майка ме е родила, когато е била на 38 години, а баща ми на поне 42-43 години

22.   Ти нямаш деца , но вече почваш да мислиш за купони и младости , ми не се ли накупонясва сега докато нямаш деца . Живота не е само преди и след децата .На децата не трябва да си им приятел , а родител . За мъж на твоята възраст , сега е перфектно време за дете .

23.   22 родител да, но това не изключва да си им и приятел. Видях един баща с едно момиче преди няколко години, бяха още от старите Икаруси по 120 в София. Та, те бяха седнали с дъщеричката му на онези седалки отзад, които са единични, но една срещу друга, сещате се, в старите Икаруси. И си говореха нещо, даже започнаха да си играят на онази игра с пляскане на длани, не помня как се наричаше. Ами много мило беше, това дете ще расте с любов към баща си, а не като други, чиито бащи също пляскат с длани, но зад тила на децата, защото и такива бащи има. Или такива, които са само строги и изискващи, без да дават и капка обич. Това не те е ученик в училище, че да си винаги на 100% строг и да не си доволен, моят баща е такъв! Дете лесно е да го направиш, друго е да си баща с голямо Б.

24.   13 ами учих и то в чужбина, където като чуят жените, че си българин и до там им е желанието. Иначе ако имаше как още на 15 щях да стана баща, та сега да съм вече дядо, ромите най-мъдри излязоха!

25.   Желанието ми за секс също е много голямо, измерих си нивата на тестостерона и са ми много високи за възрастта, в нормата за 17 годишен пубер са! Все едно, че минавам през втори пуберитет, даже и мокри сънища има...

Автора

26.   Сега видях коментарът на номер 16.
Абсолютно се съгласявам с него. Аз също съм дете на възрастни родители, майка ми е била на 41, когато съм се родила.
И аз както номер 16 каъо дете бях доста добре обгрижвана, до ре възпитане. Наще бяха доста спокойни, улегнали а не като родителитв на връстниците ми, който им крещяха за щяло и нещяло. И аз като него бя подигравана с "баба ти идва те вземе". Освен тези подогравки, имах едно наистина прекрасно детство. Само, че всичко приключва там. Сега, когато съм около 30 те са на 71. Да са живи и здрави още дълги години, но освен болежлите се появява и една бариера заради начина на мислене, който имат те и, който имам аз. Възникват конфликти, като децата са, с тях не можвш да се разбелеш. Съвети не приемат, знаят си тяхното и колкотоо и да се модерни няма отлепяне от соца. За това си помисли добре дали искаш да причинил това на детето си.
Естествено не прави глупостта да се хванеш с някоя само, за да си направите дете, но ако си на тази вълна, се оглеждай.
Междудругото аз съм свободна ;}

27.   Не е късно шефовете ми горе долу на тази възраст им се е родило първото дете. В момента са на прага на 50 те с 3 деца на 14, 13 и 9 г. Класната ми и съпругът и те към 35 - 6 са се сдобили с първото си дете в момента са на около 55 - 56 г. с 21 г. син и 18 г. дъщеря.

28.   Имаш право за разликата в годините и определено ще си оказват влияние, но не значи че като имат 20 години разлика ще е много добре и ше се разбират. То е до характери. Кофтито като имаш дете около 40ка е че ще е малко кофти за него. Историйката с бащата дето отишъл да взема детето и учителката казала, че дядо му го чака, предполагам всички я знаят, а вече и за майките ще се чува често... Та по-добре е на младини да си правиш деца ама живота вече е кофти и доста изчакват.

29.   24 глупости, може да си учил, но в това само ти си вярвай. Живея в чужбина и виждам какво става, бежанците си намериха жени, дето нищо нямат, само българите са дискриминирани. Айде моля ти се. Излез от отраничаващите си вярвания. Негри масово с бели жени, пакистанци всякакви с европейки. Синът ми също е с чужденка, при това колко смени. На последната му приятелка така и харесва всичко нашенско, че не иска да си тръгваме като се прибираме в България. Всичко и харесва.

30.   Що за глупости. И на 50 не е твърде късно, ако можеш да го направиш. Моята майка ме е родила на 31 години, а баща ми е бил на 38 по това време. На моя приятел родителите са към 75-76 годишни, а той е на 36. Всички са живи и здрави.
Имам приятелско семейство и двамата са към 50 годишни, а детенцето им в момента е в първи клас.

31.   Моят мъж ще стане на 40, а детето ни е на 2 години! За него то е най-хубавото нещо, което е постигнал в живота си. Не изпускай тази радост! Не си изобщо стар!

32.   Мой бивш колега на 40 стана баща за втори път, от първия си брак има 17 г. син когото бившата му се е постарала максимално да отчужди от бащата а от втория 2 г. син. Мои съседи с години опитваха да имат дете мъжът и след повече от 10 г. най - накрая чудото им се случи. Бяха на 48 г. той и на 38 г. тя в монета са на 55 той, 45 тя и имат почти 8 г. дъщеря.

33.   31 да, така е, и за мен ще е най-хубавото нещо да си създам семейство и да имаме деца. Кариери, кариери, но до този извод стигнах.

34.   Мъжете и на 80 години могат да правят здрави деца, спермата няма възраст, стига самолета да може да лети, а и с лъжичка става, ако жената умее да си я издои от самеца.

35.   Никъде не разбрах имаш ли поне приятелка? Моля те, не се води по някакви стереотипи, че "трябва" да имаш дете. Срещни правилния човек, усетете, че искате точно двамата да създадете потомство. Това "трябва" е създало толкова нещастни деца. Имам един познат на 40 , който ми философства как щял да си възпитава децата, а завалията не само, че е необвързан, а и никога дори не е имал гадже! Иначе аз родих моето дете на 30, таткото беше на 33.

36.   Моят мъж стана баща за втори път на 42 г. За първи път на 37г., а сега на 54 иска да му родя трето дете.

37.   Не, на 34 все още не ти е твърде късно, но ако не действаш сега, а изчакаш до 40 и нагоре, вече според мен ще е. Не се стресирай, но и не се успокоявай прекалено, че имаш още време, защото времето има лошият навик да минава по-бързо, отколкото ние хората се решаваме да действаме. Игнорирай как те приспиват в коментарите. Да, възможно е за мъжа да направи деца и на 50 и 60, но защо трябва да се чака дотогава? Безумие е. Ако наистина имаш желание за деца, в близките няколко години е желателно да го осъществиш. Няма смисъл да чакаш, докато остарееш. Помисли и че трябва да присъстваш в живота на бъдещото си дете, а не като то стане на 18-20, ти да си вече в старчески дом, с памперси и деменция, не дай боже. Не създавай дете лекомислено.

38.   Авторе, аз лично не одобрявам късното родителство. Значи до 40 години мога да го приема, всимко след това е смешно. Хората ще кажат ама той не си е намерил жена, не си е намерил правилния човек бля бля. По-важно от това да си здрав и да имаш работа няма значение. Защото аз смятам, че да си родител е важно не само да го отгледаш до първи клас, ами да го видиш как създава семейство и да видиш внуци. Защото е смешно да раждаш деца на възраст, на която други хора гледат внуци. И ако ти искаш да си на 70 а детето ти на 30 и нещо и вместо деца да гледа, трябва тебе да гледа и финансово и физически. Не мерси, аз не искам да съм в тежест на детето си. Така че авторе великата любов не съществува, особено като се родят децата и се почва теглото, така че не се бави Защото за теб може да е лесно да гледаш дете на 50 и нещо, но повярвай ми това дете няма да му е лесно на него.

39.   Не завиждам на жената, която би се хванала с теб. Супер отблъсващо е отношението ти към нещата. Ти не искаш деца заради самите деца... Кой каквото иска да дрънка, но фактите са си факти - баща на 35 на първо дете хич не е малко.... За какво ти е нещо, от което от сега бързаш да се отървеш?
Мъжете в такова положение обикновено са по живота и са особняци, не са много за семейство. Че и по - младичка иска... Хаха. Да си мислил навреме. Защото всяко нещо си има цена.
Ж26

40.   Стар може да си само по вижданията на изкукалите пенсионери.

Мой колега беше на 44 когато стана баща за пръв път. Детето си го гледа като писано яйце.

Когато си готов, тогава правиш дете.

41.   Изобщо не е късно.

42.   Ами можеш още 1000 сценария да си измислиш в главата как биха изглеждали нещата с "втората младост" и отглеждането на детето в по-късни години, може и да си прав за някои моменти, може и да не си. По-млад няма да станеш, или го правиш, или не го правиш. С колебания и размисли само си тормозиш ума.

43.   Не, разбира се. Според мен между 30 и 35 е идеалната възраст. Първо, самият ти още си млад и имаш енергия и здрави нерви да отглеждаш дете второ вече си достатъчно зрял, че да имаш житейски опит да знаеш, които са важните неща в живота, на които да научиш детето си.
Така, част е не се колебай, защото след 40 вече е трудно от към енергия и търпение.

44.   То за късно не е късно. Но все пак гледай жената да е 5-10г по-млада, а не на твоите години. И по-важния въпрос - имаш ли изобщо нещо за чукане или си мислиш хипотетично за деца и то още тая година?

45.   39, ако се изкажеш така в бг-мама ще те оплюят много здраво. Макар че ще си права.

46.   Не се сравнявай с другите хора. Кой имал дете. кой приятелка не трябва да те интересува.
Живей живота си така. че ти да си щастлив.

47.   Според дъртите комунета минеш ли 30 трябва да лягаш и да чакаш да умреш. Хората имат деца понякога и след 50.

48.   Нямало да имате нерви и енергия за тийн изпълнения!? Какви нерви, каква енергия? Нервите и енергията да крещите и да биете децата ли? В посткомунистическа България родителите така решават проблемите. С това мислене не ставаш за родител. Никога не си бил готов и няма и да бъдеш.