Споделена история от Семейство

Осиновяване на дете
Здравейте,
Жена съм (антинаталист по убеждения), никога не съм имала желание да имам собствени деца (и нямам такива).
В последно време си мисля за осиновяване на по - голямо дете (5-10 г). Предпочитам по- голямо, защото знам, че за такива няма много желаещи, а и не харесвам особено бебетата и не знам дали ще се справя с такова.
В този ред на мисли, смятам че мога да осигуря по-добър живот, спокоен дом, добро образование, възпитание и грижа на някого.
Нямам претенции към етноса на детето (знам, че повечето дадени за осиновяване не са от бг етнос), стига да е относително здраво (без сериозни физически или ментални дефицити).
Обсъждайки идеята с приятели срещнах тотално неразбиране и коментари от рода:
"Защо не си родиш твое?
"Защо ти трябва да отглеждаш, на някакви роми 10-тото чаве?"
" Ще се вкараш в сериозен индийски филм"
" Ти наред ли си с главата?"
Вие какво мислите за осиновяване на вече създадено дете и отглеждането му, с цел създаването на смислен член на обществото, вместо раждането на собствено такова в един пренаселен свят? Как ви се струва идеята?

Коментари

1.   Щом не искаш собствено , няма лошо . Но децата са доста изнервящи , човек трудно търпи и собствените на моменти . Ако расте в нормална среда би било добре за детето . Но мисля , че и да не е българче , все ще има унаследяване на някакво лоши черти , знам ли ...

2.   Съветвам те да не слушаш хората, ако това е, което искаш го направи. Ще осигуриш по-добър живот на детето и ще му дадеш шанс за развитие. От моя гледна точка е по-добре да осиновиш по-малко дете, защото така имаш възможността да го възпиташ и научиш на обноски. Повечето по-големи деца на по 10 години, които са израснали по домовете, за съжаление нямат толкова добро възпитание и може да ти създават проблеми, но пак зависи от кой дом е и какво е детето. В дома в моя роден град познавах някои от децата и бяха с много добро възпитание, но те имаха късмета да израснат в обновен дом с добри педагози. При всички случаи да осиновиш дете за мен е много благородна постъпка и мога само да поздравя хората, които се решават на тази стъпка. Разбира се само, ако си сигурна, че можеш да му осигуриш бъдещето и няма да се откажеш от детето след 5 години например.

3.   Като антинаталист нямам подобни мераци. Принципно не ми е ясно какви са ти убежденията, но повечето антинаталисти не си правят илюзиите, че могат да осигурят "добър живот" на едно дете. Поради това и не стои подобна дилема, защото ако вярваха, че могат... защо да не си направят просто тяхно. По-смислено е от юридическа, биологична, емоционална гледна точка. Осиновяване, още повече на голямо дете, още повече като сам родител... това крие наистина много опасности и за теб и за това дете.

Относно "пренаселения свят", не знам къде го прочете това, явно не и в последното преброяване в България... Философското ти разбиране за антинатализма ми звучи изключително повърхностно (интелектуално), та сигурно си имаш по-дълбоки (емоционални) причини да се правиш на такава. Я проблеми с мъжете, я страх да бъдеш майка... Това е сериозен избор, и аз бих ти препоръчал да минеш на един добър психолог. Току виж, ти излекувал "антинатализма". Говоря сериозно, много малко хора са истински антинаталисти.

4.   Светът може и да е пренаселен, но България не е. Раждат се българчета, но в чужбина. Защо не дадеш своя принос за демографията?
Идеята ти не е лоша, но не е лесно и с поотраснали деца, консултирай се със специалисти да ти обяснят повече. Тези, чиито коментари споделяш, не са ти никакви приятели. Успех!

5.   За себе си съм против. Откак видях едно 10-то чаве да казва за осиновителката си : "Повръща ми се от нея! Не искам да я виждам!", съвсем си затвърдих мнението. И собственното може да излезе неблагодарно, но предимството е че му знаеш гените. Важното е да сте наясно със себе си и да не объркате кардинално 2 живота. Приказките как се привързваш с времето са ми много смешни. Това не е куче. При толкова голямо дете ще има много дефицити за наваксване. Ще има доброжелатели, особено ако сте в малък град. Добре помислете! Аз не бих си навряла ромски таралеж в гащите, колкото и грубо да звучи.

6.   Желанието ти е благородно и го направи. Няма да е лесно, но си струва.

7.   А защо го обсъждаш с тях, чакаш одобрение и ти пука за мнението им. Ако искаш нещо направи го. Убедена ли си? Проучи ли как стоя нещата? Гони си целите и живота.

8.   Ако осиновиш ромче, ще прояви по-малко лоши качества на характера и вероятно ще е полезно за обществото. Но дете на 5 или 10 (тук няма значение етноса, а по принцип), е по-голямо бебе от бебетата. В смисъл, че бебето плаче, недоволства, докато не му се задоволи някаква базова нужда - да го нахраниш, махнеш мокрия памперс, дадеш му да пипа това, което иска; по-голямото дете има по-разнообразни нужди и желания. Ако ти не обичаш бебета, не знам как ще обичаш деца. Но ти си знаеш.
Какво мисля? При всички положения това ти решение по принцип е по-добро от това да си живееш сама. А това, че светът е пренаселен няма нищо общо с България и Европа, ако си мислиш, че ако тази част от света си намали популацията това ще помогне на някого, още по-малкото на Планетата, си в жестока заблуда.

9.   И аз искам да си осиновя дете, вече съм на 29 г - мъж и детето което бих осиновил ще е на възраст между 4 и 8 години

10.   И аз съм на същото мнение. Едно време се смеех на поговорката, че първите 7 години са най-важни.
Само че то наистина е така, първите 7 години се формират личностните характеристики на човек. Да, после може да се променят и развиват, но в голяма степен ти влияят докато си жив. И ти като вземеш едно 10 годишно дете, което е отгледано от лелките на заплата в някой дом, ще се сблъскаш с това нещо. Тепърва да му налагаш граници, да му казваш кое може и кое не. Не ми звучиш като човек, който дава много любов на хората. Накрая ще се окаже, че за това детв е по добре да си е с приятелите от дома, където има повече свобода и изградени навици. Твпърва ще става тийнейджър, където липсата на майка и баща ще си проличат в пубертета. Може да се вкараш в уникални филми с това хлапе. Да реши, че вече е голямо и да си прави каквкто си иска.
Затова се взимат децата от малки. Не става само да му дадеш пари и да му готвиш. То е свикнало с много липси, които са го изградили досега. Особено ако нямаш и мъж, хептен не ми звучи добра идея.
Вземи си куче по добре.

11.   И аз съм на същото мнение. Едно време се смеех на поговорката, че първите 7 години са най-важни.
Само че то наистина е така, първите 7 години се формират личностните характеристики на човек. Да, после може да се променят и развиват, но в голяма степен ти влияят докато си жив. И ти като вземеш едно 10 годишно дете, което е отгледано от лелките на заплата в някой дом, ще се сблъскаш с това нещо. Тепърва да му налагаш граници, да му казваш кое може и кое не. Не ми звучиш като човек, който дава много любов на хората. Накрая ще се окаже, че за това детв е по добре да си е с приятелите от дома, където има повече свобода и изградени навици. Твпърва ще става тийнейджър, където липсата на майка и баща ще си проличат в пубертета. Може да се вкараш в уникални филми с това хлапе. Да реши, че вече е голямо и да си прави каквкто си иска.
Затова се взимат децата от малки. Не става само да му дадеш пари и да му готвиш. То е свикнало с много липси, които са го изградили досега. Особено ако нямаш и мъж, хептен не ми звучи добра идея.
Вземи си куче по добре.

12.   От автора на темата

Благодаря на всички за мненията. Такова решение е за цял живот и не се взема лесно.

До 3,
Това, че се определям като антинаталист и споделям някои от тяхните възгледи не ме прави въобще мизантроп.
Нямам проблеми с мъжете (имам си приятел от доста много години).
Нямам страх да бъда майка, просто не изпитвам нужда да бъда такава и определено не смятам, че имам нужда от психолог. Мерси за загрижеността ;)
По-смислено ми изглежда да се погрижим за готови деца, вместо да си правим такива.

13.   Желанието ти е похвално. Трябва да си наясно, че детето ще прави всичко, което не искаш да прави. Забрави за реда, чистотата, тишината и спокойствието с която си свикнала! Когато детето е много малко, възпитанието става постепенно. Но дете, което мрази всичко и всички, е съвсем различно. Не, не те разубеждавам, просто трябва да знаеш, че не е стока, която не ти харесва и след време я връщаш. Запаси се с търпение първо по всички перипетии с разрешението, а след това с детето! Звучи страшно нали? Да, страшно е, но щом си достигнала до това решение, ще трябва да преминеш през всички мъки. Желая ти успех!

14.   Здравейте,

Аз пиша от опит на осиновител. Въпросът е много сложен и е хубаво да се обмисли задълбочено.

Първо е добре да си отговорите на въпроса дали и наистина ли не желаете собствено дете. Едно дете има нужда от двама родители, това означава ли, че ако сте сама, има някакъв проблем/ дефицити в общуването с другия пол? Бъдещото осиновено дете ще има ли баща? Какъв модел ще зададете на детето? Едно осиновяване само за егоистични цели ли е или точно обратното - за алтруистични?

Хубаво би било да имате предивд следното - осиновеното дете няма как да има Вашата кръв и Вашите гени. Това означава, че няма да знаете предразположеността му за болести, както и основни черти от вродения характер. Разбира се, ако смятате да бъдете отдаден и много любвеобвилен родител, с много разбиране и търпение, може да се опитате да възпитате детето добре. Но, ако го осиновите на 10, това значи, че "първите 7 години" вече са минали.

Помислете, обсъдете, ако имате партньор - бъдещ баща, трябва да изговорите и решите всичко...

Труден въпрос, ако сте по-себичен и индивидуален човек, по-скоро се въздръжте от осиновяване.

15.   Щом не искаш собствени деца ти май не искаш и осиновени.
Това е голяма отговорност.
Помисли добре дали наистина искаш да се грижиш за дете.
Не ги слушай приятелите ти но си помисли добре защото появата на дете е огромна промяна в живота на човек.