Споделена история от Семейство

От заплата до заплата
Здравейте,
Имаме следния проблем с мъжа ми напоследък доста се караме, защото буквално парите стигат от заплата до заплата. Той доста се променя в такива ситуации. Започва да вика не е на себе си.. и аз също и да го упреквам, че едва ли не е неквалифициран и за това не може да има нормална заплата. Взима 1800лв. А аз съм в майчинство. Парите стигат за най-необходимото дори от храна се лишаваме. Какво мислите прекалявам ли с това да го упреквам и как може да намерим общ път да вървим напред вместо да се караме, не сме единствените в това положение все пак..

Коментари

1.   Искаш да кажеш, че двама човека т малко бебе с 2500лв доход на семейството се лишават от храна. Според мен просто не умеете да смятате или пък не си правите грам сметка на парите. Няма какво да упрекваш мъжа си, а по-скоро го подкрепяй, за да се чувства сигурен и да се развива. Така ще почне да носи повече пари, а не като му дуднеш.
Я напиши разходите да видим къде бъркаш в сметките

2.   1800 не е супер, но си е добра заплата. Проблемът е в разходите. Не е възможно да се лишавате от храна, ако имате фурна и котлон у дома. Естествено, ако нямате кредити. Ако сте сйс 100 кредита и 10 бона заплата не стига.

3.   И ти ли си от онези майки, които държат на маркови памперси и бебешка количка от 2000 лева, за да не ви стигат парите?
1800 си е нормална заплата над средната. Човекът сигурно се скъсва от работа да ви осигури, а ти харчиш през пръсти и само го упрекваш. Нормално е да откача.

4.   Да стане тираджия или фаянсаджия. Пари има като вестници.

5.   Ами аз взимам колкото него, не успявам да спестя. Имаме две деца, мъжа и той работи. Има хора и с по- малко доходи.
Преди инфлацията имах спестявания, сега дохода ми е по- висок, нямам спестени и ми стигат само за месеца.
Мъжа ти има добър доход, просто си пресмятайте харчовете и без ненужни неща.

6.   Авторке, човек трябва да знае и 2 и 200!

Парите са ви нормални, ние с жена ми караме с много по-малко и пак ни остават!

Рецептата е проста: научете се да пазарувате изгодно и да имате финансова дисциплина!

В никакъв случай недей да мърмориш и да се караш на мъжа си, че изкарвал малко! Това първо не е вярно(1800лв е много добра заплата - аз вземам около 1000) и второ - така ще си влошите отношенията и ще си развалиш семейството!

7.   Здравей. Вземи се в ръце и не го упреквай! Искате да сте поредните разделени/разведени скоро ли? И още едно дете да расте в разбито семейство. Подкрепяй мъжа си!!! Той не е виновен, че се намираме в изключително смотана държава, където може лекар да взима 1800 лв, а автоджамбази или монтьор да прави по няколко бона. Тука е закона на джунглата, няма ясна регулация кой, какво взима, за каква професия и квалификация. Аз съм семейна, мъжът ми взима 2000 лв чисто, има 8 години стаж в областа на проектиране на кораби и корабостроене. Живеем в скъпия град Варна, той работи за норвежка, забележи, компания. И какво... Едно нищо! Образование, опит, стаж, всичко има, акъл има, ама оценяването на труда тука е такова. Не съм му мрънкала никога! Подкрепям го, виждам как дава всичко от себе си.
Аз още не работя, уча и се надявам скоро да заработят хубава работа със западен език.
Вече 6 години се оправяме на една заплата в голям град и с 2 деца!!!! Ти какво си се размрънкала. Че нямаш за мигли, маникюр? Аз не съм виждала такива неща от години. За всички е трудно, ще дойдат по-добри времена, когато и двамата работите.

8.   Това е ПРОБЛЕМЪТ на някои българи-размножават се и после реват и се жалват, че парите не им стигали, като доведат още една Душа на този свят.
После горките деца-цял живот страдат от финансовата мизерия и агресията на родителите си, които се карат и бият, защото парите не им стигали!
Питам те авторке-защо раждаш дете, като нямаш пари да го гледаш? Или викаш-размножаване да има на макс, че да има кой да ви гледа на старини. Това е класическа ситуация-създават се деца, а пари няма с какво да се гледат, КАТО КАПАК и да знаете с мъжа ти, че парите не стигат-пак ще си създадете и още едно дете, че да има брат или сестра, нали така? ! И евентуално, ако на едното нещо му се случи-да ви остане 1 дете, което да ви гледа на старини!
За това тази държава е в това положение!!!

9.   Най-лошото, което една жена можа да направи, е да скопи мъжа си с претенции и обиди. Реално и двамата сте партньори и еднакво отговорни.

10.   И аз бих ти викал... 1800 лева е доста над средната заплата за страната, която е около 1550. Има семейства с двама работещи, които общо не си докарват 1800 лева, и пак преживяват.

11.   Ами ако си запозната с финансовата система трябва да ти е ясно че все по трудно ще ви става, защото поскъпването е по голямо от ръста на заплатите и с 1800 лв дори не трябва да мрънкаш повечето хора живеят с доста по малко а и майчински вземаш. Трябва да се научиш да живееш с това което имаш и да не носиш маратонки от 150 лв и дрехи по 50-100 лв на пърцалка както и той и да си правите сметката както всички след като сте се наели дете да имате. Мисли за допълнителни доходи как да вадите а не да се караш с него защото няма какво да постигнеш. В държава където дори и полицията са престъпници е много сложно.

12.   Изходът е в чужбина - в България хората нямат пари и преживяват от заплата до заплата. Това, че е неквалифициран, не означава, че не заслужавате нормален живот.

13.   Вземи заем, поне ще имаш пари за каквото поискаш. Защота ако чакаш някакъв момент да дойде, където да има пари, това едва ли ще е скоро, мисли сега да си добре, защото годините минават, важно е сега да имаш това които искаш.

14.   Според синдикатите разходите за нормален живот в България да 1250 лв на човек. Т. е. 3750 лв за трима. Та не знам как коментиращите живеят трима с по-малко от 1800, че и им остава.

15.   Аз с 850 лв. нето живея - трима сме в жилището и нямаме други доходи. Не знам как на вас не ви стигат хиляди левове. Ако ми капеха малко над 1000 лв. на месец даже щях да бъда в клуба на богатите! Даже 1000 лв. да бяха нето - щях да съм на седмото небе и дори щях да имам спестявания. Ех...

16.   Ако сте оъ тези, които като видят пари грабят като невидели, нормално.
2500 за 3 души не е мизеруване. Явно сте си свикнали нашироко, ама нвма как с дете си е лишение.

17.   12, то за квалифицираните няма нормален живот... Всичко е дали си човек на някой.

18.   Чакай бе аз съм оставала без работа и мъжът ми ме е издържал месеци наред. Аз също съм то издържала когато той е нямал работа. Но никога не сме се карали за пари.
Може би проблемът ти изобщо не е в парите а в отношението ти към него.
Може би и 10 000 лв. да взимаше пак щеше да се караш с него.
Липсва ви разбирателство.
Имало е случаи в които сме закъсвали за пари но пак сме се разбирали перфектно.
Какво му мрънкаш. Като толкова ти е зор за парите ти изкарай бе. Но не можеш ще кажеш че си в майчинство. Е тогава ще се примириш с това. което изкарва.
Побързали сте с детето все пак.

19.   И мъжът ми изкарва толкова, но никога не сме се карали за пари. Аз винаги съм работила и имам по-добра финансова дисциплина от него. Правя си сметката и парите стигат, без да се лишаваме от нещо, даже си угаждаме, пътуваме, спортуваме, аз се поддържам, гледаме си дома и детето. Имало е моменти, когато сме взимали изключително малко пари и изплащахме голям кредит, за нищо не стигаха парите, но не сме се карали, даже си намирахме поводи за смях на тази тема и аз пак успявах да заделя по някой лев настрана. Не мога да си представя да си развалям отношенията за пари. И ние сме с малко дете и от нищо не е лишено. Мисля даже да понамаля малко угаждането. Хората купуват много ненужни неща, харчат емоционално, горят ток напразно, плащат за гадна храна много пари, а после се жалват. Аз ходя пеш, имам и карта за градски транспорт, ползвам нощна енергия за бойлер и пране, готвя манджа, която стига за 2 дни, ядем пресни салати и плодове, пазарувам от пазара, а не от големите вериги, където хората пълнят количките с глупости и после на касата им дерат кожата. Нося си здравословен обяд на работа. Купувам си хубави дрехи, чанти и обувки, когато са намалени много в края на сезона. Примерно, взех си зимни боти за 9 лева, които струваха над 100 зимата. Сега си имам още едни за следващата зима. Имам палта, рокли, костюми. Козметика, шампоани, балсами, купувам веднъж-два пъти годишно, следя промоциите в нотино и взимам големи расфасовки. После нямам разходи в това отношение, а всичко ми е висок клас. Ремонти правим сами, боядисвам, реставрираме, почистваме. Нямам захабени и счупени предмети. И винаги помагам на нуждаещи се. Това ми е ценно правило - ръка, която дава, не обеднява. Помисли в тази посока.

20.   12, в чужбина всички са милионери и поради тази причина над 50% нямат собствено жилище. Като ти вземат 40- 50 % данък на заплатката, платиш си средно 1500 евро наем, плюс други сметки и какво ти остава. Тук в този сайт сте се навъдили няколко човека, чиито крачета не са им стъпвали в чужбина и си мислят, че като кацнеш на летището те посрещат с червения килим и парите растат по дърветата. Хората в България още много лесно биват лъгани, че извън България е някакъв рай, в голяма степен мозъчетата им са обработени от българите в чужбина, които спестяват някои неудобни факти за живота там. Обикновено тези, които най- много се хвалят, живеят най- мизерно в райската чужбина.
На голяма част от местните животът им няма нищо общо с това, което българчетата останали в България си мислят, а да не говорим за балканските емигранти, които са 3 категория хора. Щото съм чел тук коментари как една чистачка можела да живее като царица едва ли не.

21.   Поредната, която знае да упреква, ама иначе един лев не носи вкъщи. Раждат по едно дете и вече е в майчинство 18 години.
Типичното семейство, голяма любов, голямо нещо. И накрая се питаш заслужаваше ли си? След целия зор и цялото мрънкяне на жената, която видиш ли мнооого работа има вкъщи, но и остава време да ти изпили нервите и да ти вдига кръвното.

22.   1800 лева са добре за хора без деца.
Детето води до големи разходи и може да фалира едон семейство.
За да се намалят разходите по детето може да вземете дрехи и играчки от ваши приятели и роднини на които детето е пораснало.
Също така като пазарувате храна, дрехи, инструменти и др подобни следете цените и вземайте когато цената е най-ниска.

23.   20, едно време и аз мислех като теб. Данъци имало, наеми имало и едва ли не трябва да живееш за единия хляб. Шурея ми за 5 години в Германия си купи чисто нова кола, о около света, купи си апартамент в бг, без дори да е научил език, защото бачка куриер и всичко му е на гпс и няма нужда да говори с никого, само дава документи за подпис.

В Германия брутната заплата е 3-4000 евро за бачкатори бруто. От тях 2-2. 5 чисти. Нека вземем семейство с две деца, това са 4-5 к евро доходи плюс 500 евро на дете детски, т. е. 5-6. Айде махни 1, 5 за наем, пак ти остават поне 4000 евро за харчене при същите цени на стоките. В бг колко бачкаторски семейства имат 8000 лв доход след наем?

Разправяй ги ти на баба си как едва ли не Германия и България имат един и същи стандарт.

24.   Така е. Като заминат за чужбина какво. Може пък там да им е по-лошо. Тоест няма гаранция. че в чужбина един човек ще е по-добре.

25.   Съгласна съм номер 19. Много ми хареса.
И аз не съм човек. който би се карал за пари.

26.   Е синидиците може много неща да казват. Включват там разни глезориийки за човек.

27.   Към 20 от 12, нека да те контрирам с изказването ти, че кракът ми не е стъпвал в чужбина. Напротив - в момента съм в Западна Европа и с професията си вадя 12-13к лева на месец а данъците са по стъпаловидна система и до едно число са 20% и на някаква малка сума отгоре плащам 40%, но за сметка на това живея в уредена държава с хубава инфраструктура и уредена социална система, а не в Кочистан. В БГ със същата професия на същата позиция не вадех повече от 1000-1500 лева и не ме ценяха. Нека ти цитирам един цитат, който си е универсална истина и спри да оспорваш фактите:

“Бутилка вода в супермаркета коства 70 стотинки, в случай че я закупиш от фитнеса – ще ти коства лев и петдесет, в случай че си я поръчаш в бар може да струва 3 лв, а в самолета е допустимо да ти коства 5 лв и нагоре.
Същата бутилка, напълнена със същата вода, постоянно сменя цената си в взаимозависимост от мястото, на което я поръчваш!
Следващият път, когато се почувстваш непризнат, реши дали не се намираш на грешното място, с грешните хора!
Обмисли го добре и го прилагай постоянно, без значение дали става дума за работа, приятели, семейство или любови! ”

28.   20 абе не е рай чужбината, даже аз работих в една бивша соц страна за доста по-малки пари от колкото бачкаторите ни в Англия и Германия, но пък и понеже не е западна страна там се отнасяха с мен по-добре от колкото българите в родния ми град се държат в мен.

29.   19 от къде пазаруваш обувки?
Много добре казано.

30.   Ние сме трима и под 3 к не падаме. Не ходим по ресторанти, дискотеки, имаме една стара кола, не купуваме скъпи храни, дрехи и т. н. Не купуваме нищо излишно. Не знам как някои карат с 800 лв на месец честно казано, че и спестявали. Вярно не се лишаваме от нищо необходимо, но и не харчим като разпрани. Едно пазаруване в хипер маркет ти е 150-200 лв и храната стига за седмица, като през това време пак купуваме това-онова от кварталния. Освен да ядат боб и леща всеки ден, не знам как живеят трима с 800 лв и даже спестяват. Т. е. искат да ми кажат, че като си платят сметките, живеят с по 7 лв на ден на човек, като в това влиза храна, препарати, дрехи, обувки, лекарства при нужда, транспорт и извънредни разходи някои дни. Ми малко се съмнявам честно казано. При положение че един домат и една бучка сирене ти струват 2 лв от най-евтините. Е ти за цял ден ядеш 3 пъти и едва ли ще ядеш само домат и бучка сирене.

31.   Ами успявяме. Не харчим за глезории. Как да кажа повече си готвим.

32.   Да откъде пазаруваш обувки номер 19.

33.   И ние сме като вас, номер 30. Много ми е странно как го правят. Да, мога да се лиша от някои неща, но ще са главно от храна. То смешно звучи. Вписвам си харчове за месеца, ако ми щукне, може да го изтипосам в сайта, да видят как отиват над 2000лв само от един човек.

34.   Е и аз незнам как да го обясня. Е с 1000 и нещо сме доход но ни стигат поне засега. Пазаруваме на промоции. Е все пак сме и двама човека.

35.   Е ако давате много за цигари и алкохол много ясно. че няма да ви стигат.

36.   До номер 30 - яко се глезите, щом за трима души харчите по 800 лева за храна на месец!!! Ние сме четирима и храната ни е 300 лева/мес. "Лишението", което правим е да ГОТВИМ и да купуваме сезонно.

37.   30 и 33, естествено, че могат да отидат 2000 на човек, то и повече могат. Нали знаете приказката за краката и чергата обаче? Човек обаче може да се отпусне да харчи повече, може и по-скромно. Да, едно пазаруване в хипермаркет и на нас ни е 150-200 лв, но това, което купим, не отива за седмица, а за повече, особено трайните продукти.
Aко си готвят вкъщи, не харчат за детето като луди (щото има и такива, дето пазаруват всякакви скъпи простотии, дето спокойно може без тях), около 2500 могат да им стигнат за месеца без глезотии. Не става ясно на колко е детето, но когато и авторката започне работа, нещата ще си дойдат на местата. Щото само да седиш и да обвиняваш мъжа си не става, семейството трябва да е екип, да се подкрепят взаимно.

38.   До 33 Какво да гледаме, къде си си похарчил парите, то един човек може и 200 000 лева да харчи.
Тук темата е на авторката и аз бих и отговорил, да се замисли, заслужава ли тя висококвалифициран мъж. Мисли ли че само той е отговорен за доходите и разходите на семейството? Тя каква е в това семейство, равноправен партньор на мъжа си или второто дете което тропа с краче "искам".
Авторке такава ти е съдбата да не си нито милионерска дъщеря нито милионерска съпруга, затова се налага да се справиш с ситуацията си. Трябва да ограничиш харча и да помислиш да увеличаване на дохода. Както по горе ти казаха с дуднене и обиди към партнора няма да увеличиш дохода на семейството си, най много да достигнете по лоши неща, скандали, алкохолизъм, развод. Милиони жени са опитали със обиди и скандали и резултатът никога не е бил положителен

39.   37, ми по твоята логика щом в Индия карат с долар на ден, значи може и с 50 ле'а да се живее. За нормален живот е изчислено, че трябват около 1200 лв.

40.   37, прага на бедност е 500 и нещо. Т. е. искаш да ми кажеш, че живеене с 300 лв над абсолщтния минимум за оцеляване е нормално.

41.   Точно така номер 36. Може би се глезят. И ние повече си готвим.

42.   Точно така е. Или намира начин да увеличи дохода или се примирява и спира на мрънка.

43.   до 36

Значи такива като теб умирате да се правите на велики по форумите. Чак се забравяте как лъжете и не правите елементарни сметки, че да поне да хваща дикиш.

"Ние сме четирима и храната ни е 300 лева/мес"

Т. е. 300/4=75 лв на месец на човек

т. е. 2, 50 на ден на човек или 0, 80 лв на хранене.

Много ми е интересно как точно се наяждаш с 80 ст. ВСЯКО ядене.

Щях да кажа, само боб ли ядеш, ама то и боба вече е 5 лв килото. А отделно към боба се слагат и други неща.

Та не знам - освен да ядеш по 2 филийки с маргарин, не виждам как може да се наяде човек с 80 стишки. Ами те дори и в Банлгадеш живеят с по 1 долар на ден.

44.   До 43 Ти имаш ли представа колко боб чорба може да се сготви с 1кг боб? Личи си кой не готви, а купува от топлата витрина в Била.

45.   Е сега зависи и колко души са в семейството. Ние може и с 800 лв. да изкараме на месец защото сме двама души но 4членно семейство не.

49.   44, говоря за нормална храна с риба, месо, млечни продукти, розов домат и т. н. Ти яж ако искаш и каша с брашно и вода, че да ти излезе още по-евтино, даже върви и в БЧК да просиш храна, че направо безплатно да ти излезе. Ама недей да изкарваш яденето на боб и подобни 24/7 нормално. Не че не ядем и ние евтина храна, ако ни се дояде, но не го правим като самоцел, че сакън да не вземем да фалираме от ядене. И да, понякога си купуваме и от топлата витрина, когато е на сметка, но и ние си готвим повечето. Просто не ядем лайна, а пълноценна храна, което е нормално, все пак затова работим и печелим, а не да се тъпчем с боклуци, че сакън да не се овътрим.

50.   До авторката

Не казваш живеете ли под наем. Ако сте под наем, особено в София, е нормално ок. 2к да са ви малко. Но ако сте в собствено жилище и да се лишавате от храна? Това вече е странно и говори, че ти не можеш да разпределиш бюджета за храна или не готвиш достатъчно. Вижте къде може да намалите разходите - ползвайте градски транспорт, пазарувай на промоции, готви вкъщи редовно. Майчинството все пак помага, ако си първа година, ако си втора - намери си работа.

Жена съм и се дразня като всичките отговорности се прехвърлят на мъжа. Той бил необразован достатъчно, ми ти защо си направи дете с него? защо не си намери някой богат? Защото или е мутра, или ще е високообразован и няма да избере точно теб за жена, а някоя високообразована като него. Как все мъжа ви е виновен? Ти спестявания нямаш ли, като го прави това дете, къде беше да спестиш нещо за майчинството и т. н., че си тръгнала мъжа си да обвиняваш. Човекът прави каквото може, като си го избирала си знаела колко изкарва, не е да не си. Значи сега трябва да се простираш според чергата. По-добре някоя бебешка количка, дрешки за теб/детето втора ръка, но не и да гладувате. А ако кажеш, че някой от вас и пуши, съвсем е зле работата.

В днешно време и двамата трябва да мислят да спестяват пари и да си повишават заплатата, за да е добре семейството. Мъжът ти е претоварен, цени го малко повече!

52.   Ами и съпругът ми получава към 1800 лв с две висши образования- в България и висококвалифицираният труд не винаги се цени. Аз също получавам толкова и се справяме, с дете сме.

53.   България е евтина борса на труд. Там, където суровината е евтина, няма смисъл да я продаваш. Там трябва да я купуваш. Ако си на заплата - на Запад.