Споделена история от Семейство

Цвят на очите
Съжалявам за глупавата тема, но вече ще се побъркам. Детето е на 2г и 1м, а е със сини очи, средно към тъмно сини. Ние с бащата сме с кафяви, аз с тъмно, той с светло кафяви. Детето не пие АМ, откакто навърши 9м, отказа се само. Защо не се променят все още, всеки ден ставам с надежда да ги е променило. А, и още не говори, да не би да е от това, в главата ми е каша.

Коментари

2.   Сестра ми е със зелени очи, родителите ни - с кафяви.
Братовчедката - със сини, родителите й - с кафяви.

3.   Има ли близки родственици със сини очи?

4.   Родителите на майка ми са с кафяви очи, тя със сини, а брат ѝ с кафяви. Не мисля, че детето ти ще си промени цвета на очите, може ако някой друг в рода е със сини, то да се е метнало на него по това отношение.

5.   Ти вместо да се радваш, че е синеоко, това е много рядко у нас. Направи ДНК тест ако се съмняваш да не са ти объркали детето.

6.   При двама родители с тъмни очи детето може да е сини, тъй като и двамата имате родственици със сини очи и носите гена. Обратното е невъзможно- от синеоки родители детето да е с тъмни очи. Стига драми за глупости.

7.   На 2 години и очакваш да си промени цвета на очите? Не е ли много късно за това? И какво обща има АМ в случая - любопитно ми е.

8.   Сини ли са или сиви? Защото 90% от случаите са сиви, но им казват сини. Прочети как се наследяват цветовете, защото ми се струва, че си се заблудила и смяташ за невъзможна комбинацията ви.

9.   Почети малко биология, по-точно генетика, преди да пишеш глупости. Родители с кафяви очи могат да имат дете със сини, обратното е невъзможно, защото светлите очи са рецесивен ген. Така става като спите в часовете по биология.
А АМ не виждам какво общо има, проговарянето - също.

10.   Точно днес си мислех дали може ако родителите са с кафяви детето да е със сини очи.

11.   Наскоро научих, че хората със зелени очи се срещат най-рядко.
От предаването Кой да знае го научих. Номер 2.

12.   С мъжа ми сме с кафяви очи, големият син също, малкият е със сини. Целият ми род от майчина страна е със сини, баща ми с кафяви.
А това дали детето говори няма никаква връзка с цвета на очите.

13.   Какъв е проблема, не разбрах? Ако с партньора имате кафяви очи, вероятността детето да се роди със сини е около 6%. Това означава че и двамата носите рецесивен ген на сините очи, а доминатния ви ген е кафяв.
Доминантните гени са тези, които се изразяват. Рецесивните са в латентно състояние, т. е. носиш информацията и я предаваш по наследствен път. Това са принципите на генетиката обяснени по много опростен начин. Ето линк към страница, която обяснява темата с цвета на очите
https://ohnamama. bg/lyubopitno/kakyv-cviat-shte-sa-ochite-na-deteto-vi-tablica-1000

14.   Третата фаза на пиянството: Жена, детето не е от тебе!!! Генетика, мила, Генетика!!! В моя род със сини очи сме 16 човека, мъжа ми беше с кафяви, и двете ми деца са с неговия ген, матови и с кафяви очи, мечтата ми е да имам внук със сини очи, обаче и тримата са с кафяви... да ти имам проблема...

16.   Няма нищо неестествено детето ви да прояви рецесивния ген за сини очи, които вие носите. Моите родители са с кафяви очи, аз съм със сини.
На две години очите на детето ти вече няма как да се променят. Ако се съмняваш в нещо, направите си ДНК тест.

17.   Ясно родители със сини очи не могат да имат дете със кафяви очи.
Казано на разбираем език.

18.   Абе я виж комшията да не е със сини очи...

19.   Абе къв рецесивен ген бе. Обяснете го с прости думи..

Може родители с кафяви очи да имат дете със сини очи.

ТОВА, КОЕТО НЕ МОЖЕ Е РОДИТЕЛИ със сини очи да имат дете с кафяви очи.

Къв рецесивен ген кви пет лева.
Генетика се учи малко в биология за 7 ли 8 клас ли.
Но то така се учи, че мигновено се забравя. Кой помни.

Не всички са длъжни да помнят какво са учили в часовете по биология.
А и не всички са длъжни да знаят генетика. Тя е нужна на тези, които се занимават професионално специално с тази наука.

20.   Синеенето на очите обикновено е до 3-ия месец след раждането. При някои е до 6-7 месец. Познавам и кърмени деца до 1 г и два месеца, но очите им вече бяха тъмнокафяви.
Детето ти е със сини очи и такива ще си останат. Не знам защо си внушаваш, че ще се променят.
Моето дете е с топлокафяви лешникови очи, каквито се надявах да бъдат, но през първите 3 месеца изглеждаха зелени.
По стечение на обстоятелствата, въпреки че двамата сме с черни коси, тя е руса. Руса с кафяви очи.
Двете прабаби и единият прадядо бяха руси и тя носи този ген.
Светлокафявите очи носят ген за сини и зелени очи, вероятността в случая да имате дете с такива очи е била 25%.

21.   Авторке успокой се!

Коментарите са верни - може да имате дете със сини очи!

Давам ти и конкретен пример, не теорийки,

баща ми и майка ми(Бог да ги прости! ) бяха с кафяви очи, а

аз и брат ми сме със СИНИ очи!

23.   На мен ми се промени цвета на очите на "дърти" години от кафеви на синьо-сиви в зависимост от светлина и настроение.
Не съм знаела, че ето, в моят случай очите ми са били кафеви с подцвят-сини.
Какво лошо има детето ти да е със сини очи. Ако проблемът е недоверие от съпругът ти, той проблемът е неговото незнание, ами търси му детски книжки по темата.

24.   Сините очи по-принцип са по -хубави.
Особено ако е русо със сини очи.

25.   А и авторке казах ти това, което не може е със сини очи детето да е с кафяви. Тоест сини на родителите.

27.   Майка ми е с тъмно кафяви, и цялата й рода също, баща ми и цялата му рода са със сини. Аз съм родена със сини, но към 4-5 годишна ми станаха пъстри. Очите ми са пъстри, най-много към зелено бият, но има и кафяво, доста жълто, даже и синьо на участъци. Никой няма с пъстри очи, обаче пък съм сигурна, че съм дъщеря и на двамата, защото имаме убийствена прилика.

28.   Авторката не харесва сини очи, затова се кахъри.

29.   Защо сините очи са толкова хубави.