Споделена история от Семейство

4000лв на месец не стигат за 2ма души?
Здравейте, с приятеля ми имаме общ доход от 4000лв горе долу, в различните месеци е със 100-200лв повече или по-малко. Проблемът е, че парите не стигат. Имаме следните ежемесечни разходи: Наем - 500лв; кредит - 290лв; входна такса - 25лв; два телефона и интернет - 100лв, ток - между 100 и 200лв според сезона; вода 10-15лв може би. За гориво даваме по 100тина лв на месец, в ежедневието не ползваме автомобил, имаме една кола за двама ни, ползваме я, като се прибираме до родния ни град 1-2 пъти месечно. Разходи за транспорт из София почти нямаме. За храна даже не съм смятала, може и 600-800лв да ходят, на ресторант ходим веднъж месечно, като се съберем с компания, там са 60-80лв, главно вкъщи се храним, средно качество храна купуваме, да не е най-скъпото. Най-много пица или дюнер, някакъв такъв боклук, където за двама ни излиза 20-30лв, но това е 2-3 пъти месечно. Така като смятам, парите трябва да остават да се спестява, но те не остават! Онзи ден ходих на изследвания - 50лв заминаха. Здравната каса почти нищо не покрива Предния месец си платих семестриалната такса и данъка на колата - 1000лв хвръкнаха за ден. Даже колата не бих казала, че е нова, на 20г и от всякъде скърца и тропа, плаче си за нова, ама това е положението. Постоянно излизат някакви допълнителни неща. Приятелят ми има проблем с омазняване и пърхот, видях, че не става с бюджетни шампоани и онзи ден му поръчах шампоан и тоник за 100лв, с надеждата нещо по-висок клас да оправи нещата. В общи линии никъде не ходим, нищо не си позволяваме, поне на мен така ми се струва. Чудя се хората с деца как се справят с тези разходи. Всеки месец излиза нещо да се плаща или купува и парите летят. Вие как се справяте, пестите ли?

Коментари

101-130 от 130

130.   Номер 122 мрази бедността и лишенията а не че мрази родителите си. Не мисля, че се срамува от тях.
Срамува се от това, че не може да изпие едно кафе със съучениците си, което е нормално.
Майка й я е хранила с евтина храна но тя разбира, че това са могли да си позволят родителите й.
Аз не виждам нищо лошо
да се стреми да работи за да живее живот различен от този на родителите й.

Има разлика в това да си благодарен на родителите си и да се стреми да живее по-добър живот от този на родителите си.

131.   125,, изобщо не си вникнал какво съм написала Нито ме е срам, нито ме е гнус, но не съм била щастлива в живот на нищета и ограничения, затова съм го променила. Харесва ми да ям по ресторанти и да си гледам спокойствието, съответно така съм си организирала живота, за да ми е добре.
Колкото до това какви пари за какво съм дала, по същия начин хпрата дават пари, за да им направи хирург операция например, вместо да си я правят сами. Пак се възползват от чужди знания, ако следваме твоята логика. В училище също от първи клас си се възползвал от чужди знания, просто държавата е плащала заплатата на учителката ти.
Инвестицията в образование е най-доброто нещо, което човек може да направи. А ако си мислиш, че да се научи азиатски език е толкова лесно, опитай и ми сподели дали ти се е получило. Ако смяташ, че се налива с фуния, плащаш и без усилие всичко се случва, защото си платил, си в грешка.
А къде в текста видя, че съм на заплата, нямам бизнес и нямам спестявания - не знам. Когато дадох парите за образование, беше с цел, която постигнах. Продължавам да мисля, че да спестяваш пари от 1000 лв. заплата е безумие. Човек винаги трябва да търси начин да си създаде възможност за нормален начин на живот. В България е трудно, но не е невъзможно, просто изисква повече усилия. Има толкова възможности, просто хората ги мързи и чакат някой да им даде.
Няма да се извинявам, че съм се образовала и живея комфортно благодарение на собствените ми усилия. В този живот нищо не съм получила даром от никого.

132.   125, май много завиждаш, за да даваш такива оценки. Всеки е свободен да прави каквото си иска. Ако имах машина на времето, щях да те изпратя 45 г. назад, за да живееш във времето, когато всички бяха равни и никой нямаше право да наранява чувствата на останалите с това, че е положил усилия, за да може нещо повече от тях и живее по-добре от тях. Лекувай се.

133.   131, нищета си виждала през крив макарон. Нищета е да си лягаш гладна, да нямаш ток, вода, а ти си имала ядене. Толкова гладуващи има по света, тя хленчи, че яла картофи и леща като дете и не е пила кафе. Горката, каква мъка! Да се разплачеш. Снобарска работа. От типът хора, които са забравили от къде са тръгнали. От хората, които не ценят нищо.
На какво да завижда човек? На снобарство? Че не цениш храната? Че не цениш парите? Че се присмиваш на родителите си? Че те е срам от произходът ти?
Посочи едно нещо, което заслужава уважение.

134.   Аз много добре те разбрах номер 131.

136.   "Така се заблуждават, че имат висок стандарт на живот, а всъщност са, , кухи, , . " - Ама си живеят, нали?

137.   Номер 133 е трагичен случай. Определено има някакъв проблем. Може би тя е живяла в крайна нищета за да се изказва така.
Или е учителка, която си мисли, че има правото да поучава другите, или адвакатка, или работи в църква.
Не е добре жената. Доста преувеличава нещата.

138.   Лично аз не виждам нищо лошо в това човек да се бори за да живее живот различен от този на родителите си.
Това не е никаква обида спрямо тях.

139.   Може би номер 133 е готвачка.
Храната й е болна тема.

140.   133, въпросът не е да сме доволни, че не живеем като в Африка. По твоята логика всеки, който се труди, за да има по-добър живот, е сноб.

141.   Е какво са 4000 лв. в днешно време.

142.   Единственият ми съвет е на работа да не харчиш пари за храна, а да и носиш от вкъщи сандвичи или това, което си сготвила. Обядът в закусвалня е 10 лева, по 21 работни дни това са 210-220 лева месечно. По-добре ги дай за удоволствия или някоя глезотия, а не за базови нужди. Токут ви е много също, на какво се отоплявате?

143.   Разбира се номер 140. По нейната логика все който се бори нещо да постигне в този живот, всеки, който се бори да живее по-добър живот от този на родителите си означава, че ги мрази или се срамува от тях.

144.   140, въпросът е поне малко да цениш нещо в тоя живот. Не да се оплакваш, че смисъла на живота ти е да пиеш кафе и да ядеш по ресторанти. И то като ученичка. Яла като дете леща и реве колко ужасно е живяла. Каква бедност наистина, леща, картофи и липса на кафе.
137, защо мислиш така? Нима всеки, който не е съгласен с това да се срамуваш от семейството си, да гледаш с погнуса на храната, е даскал и религиозен? Че тази жена и деца сигурно има, ужас. На това и ги учи сигурно, да гледат с погнуса храната, да се хранят само по заведения, че иначе не става.

145.   139, нищо подобно. Даже не съм и жена.
Просто ми направи впечатление как нарича родителите си неразумни(? !!! ), че имали две деца на 20, като не можели да си ги позволят. После пък мразела бедността и мизерията. Според нея мизерия е да ядеш картофи, леща, ориз и да не пиеш кафе. И хълца вече колко нищета е видяла. Небцето и вече е привикнало да яде по ресторанти, макар че там я хранят със същата евтино купена храна. Едва ли специално за нея купуват от най-скъпото и разпъват червеното килимче като я видят. Ако има деца, и тях ги учи на същите ценности. Сигурно не посещават баба си и дядо си, защото там ще ядат храна за бедни.
Кифленска работа. Горкият и мъж.

146.   145, много теоретизираш. Нищо кифленско няма у мен, а на родителите ми давам по 2000 лв. на месец извън парите, които си изкарват, за да могат да живеят нормално. Отделно им купувам много неща, редовно им подменям електричестите уреди, както и един куп неща. Често се виждаме и сме в добри отношения. Просто за мен са избързали с раждането на деца, след като не са могли да им предоставят добри условия за живот. Не е тайна, казвала съм го и на тях. Да, неразумно е да имаш дете преди да станеш на поне 27-8 г., преди да имаш стабилни доходи и възможност да ги гледаш.
И, да, мизерия е да не можеш да си позволиш 1 лв. за кафе, където ходят всичките ти приятели. Заради това се изолираш, тъй като те те канят, но ти нямаш финансова възможност. Или да те поканят на рожден ден и да нямаш няколко лева за подарък. Или от училище да се организира посещение на театър, но да не можеш да отидеш пак поради същата причина. Или да се завиваш с три юргана, защото вкъщи е студено, а родителите ти пак ще се карат, когато дойде висока сметка за ток, ако пуснеш печката да работи.
Ако ти живееш по този начин, искрено те съжалявам. Да, мизерия е. Да, нищета е. Явно уцелих болното ти място - децата ти са недоволни от стандарта на живот, който им предоставяш. Или по-лошо - самотен и комплексиран женомразец. Колкото и "аргументи" да вадиш, с тях най-вече демонстрираш, че имаш психически проблем.
Не губи толкова време да пишеш тук, ами работи или учи нещо, за да си полезен на себе си, семейството, обществото.

147.   Авторката е права човек трябва да е подготвен когато има две деца.
Мъж си ясно това обяснява всичко.
Е ми и аз да взимам 4 бона заплата и аз ще се храня само по ресторанти.
Няма да ям евтини храни.
Това с какво ще се храни човек си е негов личен избор

148.   146, ти си от онези кифли, които мразят произхода си и си вирят носа. Че и държиш сметка на родителите си кога правили деца, пък как я изхранвали, пък какви уреди имали. Що за човек държи сметка на родителите си кога са го създали? ! Подменяла уреди. Ако работят, защо? Смяташ, че за година-две много са ги изхабили? Давала им пари. И това те прави добра дъщеря? Заведе ли ги на почивка? А сготви ли им някой път? Можеш ли да готвиш? Не, нали? Затова ходиш по заведения. Горкият ти мъж. Трябва да се е намразил, за да те вземе. Нито готвиш, нито чистиш. Само му вириш дипломите и курсовете си в лицето, а иначе си поредната нищо неможеща млада жена. Езици знаела, квалификации имала. Е, и?
Не ме мисли, деца си имам, както и професия. Добре, че жена ми не е като теб. Ти си от типажът жени, които са в предаването Ергенът. Кифленска опаковка, а вътре-кухо.

149.   Като сметнах парите излязоха, че с непредвидените и харчове дамата с приятеля и изхарчват 3000 лв. Къде не и стигнаха 4000 не знам... отделно от време на време дават бонуси... отделно където вдигат заплати...

150.   Ясно е този мъж 145 има психически проблем.
Нацелили са слабото му място. Явно храната му е болното място.

153.   148, мога да готвя традиционни български ястия, европейски и азиатски специалитети, както и да чистя, но предпочитам да прекарвам времето си в по-приятни неща. Въпрос на личен избор е дали да го правя. Мъжът ми също може и да готви, и да чисти. Не знам защо смяташ, че е само женско задължение. Доста остаряло мислене.
Тези от "Ергенът" не бяха ли тунинговани златотърсачки? Не го гледам по принцип, но с такова впечталение съм останала. Странно е да ме сравняваш с тях. Мъже като теб са комплексари и мразят жени, които са успешни и независими като мен. Мъжът ми няма комплекси, работи и се наслаждава на живота наравно с мен. Ако сме в настроение да готвим, правим го заедно с чаша вино в ръка.
Имам право да изказвам мнение за всичко, което засяга живота ми. Естествено, че едно дете освен от любов има нужда и от финансова стабилност. Твоите деца не ходят ли на английски, спорт...? Това далеч не е безплатно.
Не съм писала, че подменям уреди на 1 г. Това как го измисли? Повечето техника, произведена в последните години, не се прави, за да я използваш цял живот.
Жена ти сигурно си мечтае да е като мен, вместо да е слугиня вкъщи. Сигурно си от типа мъже, които се прибират и си мятат чорапите в хола. Направи ми коментар дали водя родителите ми на почивка. Няма да ти казвам къде са почивали, защото си изпълнен със завист, но е интересно, че за теб това е показател за грижа. Обаче не питаш те дали са ме водили на почивка. Не са ме. А ти водиш ли твоите деца по почивки? Кога подари на жена ти роза, книга? На вечеря едва ли би я завел, разбрахме, че трябва да се яде вкъщи. :D

155.   153, можела да готви, но не го прави. Защото те мързи и маникюрчето ше пострада. Ако нямате ресторанти в твоя град, умирате. Как издържахте в пандемията като всичко затвори? Прежали се да застанеш до котлона? Сигурното кухнята и хладилникът у вас са само за украса. Ако имаш деца, пак ги водиш по заведения, че мама не може и не иска да ги нахрани сама? Егати гадното детство. Като от Ергенът си, защото и там са уж много образовани, много успешни, а са кифли от малки градчета, които искат да надскочат себе си. От малък град си, нали?
Езици се учат и в училище. Нима не знаеш? Учи се английски, немски, руски, френски. Защо да давам за частни уроци за английски като той се изучава в даскало? Личи си, че в училище не си била много-много, щом смяташ, че език се учи само частно. И то от същите учители в училище. Няма да ти го преподават на по-добро ниво. Парите не са всичко. Синът ми учи английски и немски в училище и е отличник. Всичко сам, без за даваме на същите даскали. Който си е тъп, и на 100 частни учителя да плаща, щом иска.
Жена ми е добре възпитана и не е кифла. Ходим и на заведения, но не ни е основното изхранване. Опора ми е във всяко отношение, както и аз на нея. Ако беше като теб, никога
нямаше да се оженя за нея. Щях да я ползвам за секс само. Това ви е проблемът на много млади жени- много уж уморени, много изучени, а реално искат да живеят като принцеси. Хващат един балък да им е под чехъл и така.
Щом си вярваш, че си принцеса, така да е.

156.   153, я ми обясни как става феномена? Как от дете от бедно семейство на ръба на мизерията стана бизнесдама, хранеща се навън и даваща хилядарки за езици? Това, че всичко сама си постигнала може да лъжеш някой първолак. То и децата вече знаят как пробиват някои жени.
Имаше няколко чичовци с дебели портфейли, нали? И сегашният ти мъж е по-добре материално и си се закачила за него?

157.   155, вярно имаш сериозен проблем. :))
Мога да ти кажа как - като съм учила, работила. За твое сведение, на около 40 г. човек може да натрупа завидно финансово състояние, ако е достатъчно интелигентен и работоспособен. Мъжът ми ми беше колега в университета, запознахме се по време на следването. В материален план между нас не е имало сериозни разлики.
Умираш от яд, просто си личи. Поредният Ганьо, който си мисли, че една жена може да успее, само ако е минала през нечие легло. Английски и аз съм научила в училище, той е елементарен, както и повечето западни езици. На езици не можеш да ме биеш, активно владея четири, а ползвам още толкова (пасивно, т. е. разбирам, мога да чета, да гледам филми и т. н., но не ми върви чак толкова говоренето, а и не виждам смисъл да ги развивам - може би на стари години, ако ми е скучно, напр. виж в YouTube LingoSteve - на над 70 г. владее 20 езика, една част от които е научил след навършването на 60). Тези, които съм ги учила безплатно в училище, ги научих истински едва с попадането на среда, в която да ги използвам. Едно е да правиш някакви домашни и съчинения, друго е да говориш с носител на езика в исторически музей и да му обясняваш за историята на траките или за традиционните български занаяти. Интересно, дали синът ти знае как да каже "траки" на английски език? Попитай го.
В момента нивото на повечето учители в училище не предразполага към това дете да научи наистина добре език. Има школи, където преподават само носители на езика, това е от полза и си заслужава парите. Мога да ти говоря много за ученето на езици, но е загуба на време, сигурно дори един английски не знаеш, за да си препиташ детето какво е научило в училище. :))
Икономическата логика на това да плащаш пари за нещо е да го правиш, само ако получаваш най-доброто за него. Повечето българи, продукт на школата на българското образование, говорят езиците с много тежък акцент, което лично на мен не ми допада. Особено ако става дума за тонален език, произношението на българските преподаватели е плачевно. Но ти едва ли знаеш какво е тонален език.

По време на пандемията СМЕ си готвили вкъщи, както казах, всичко правим заедно с мъжа ми. Не си ляга на дивана, за да чака мен, нито пък аз правя същото. Ако правим нещо, разпределяме си задачите и действаме заедно в синхрон.
Не завиждам на бъдещата ти снаха, ако изобщо синът ти някой го търпи с подобно възпитание, което му даваш. Такива мъже като теб в днещно време жените ги заобикалят от много далеч, защото си личи колко са злобни и комплексирани. Жена ти сигурно е страшна грозотия и с теб е хванала последния влак, а ти се утешавай с това, че ти пере мръсните чорапи. :)) Благодарна съм на свекърва ми, че е възпитала добре сина си и не очаква да има слугиня вкъщи.

Това, което исках да кажа на автора на темата, беше, че 4000 лв. не са ужасно много пари и е нормално да заминават на месец. Когато човек сам си изкарва парите, веднага се появяват акълии като теб, които да му смятат къде се храни и какво прави, защо не готви и т. н. Не виждам защо всеки трябва да е длъжен да обича да готви, а дори и да обича да го прави, да прекарва часове наред всеки ден. Остави хората да си живеят живота, както искат. Аз например те оставям да си тиранин вкъщи. Нали не си в моята къща :)))

Тази кореспонденция с теб беше социален експеримент за мен, защото от 20 години поне не бях общувала с подобен типаж, но мисля да я приключа вече. Губи ми излишно време, което мога да прекарвам в по-приятни неща. Понеже постоянно ми говориш за готвенето, шансът да си разваля маникюра с готвене е същият като този да си го разваля, докато ти пиша - абсолютно никакъв, просто защото няма да се случи отново в скоро време. :)))

158.   Дъщеря ми не иска да учи английски. Не мога да я накарам.

159.   157, никъде не пишеш за деца. Само това е достатъчно да схване човек какъв егоист си. Щом на 40 и кусур не си създала поколение, е ясно какви са ти приоритетите. Готвила 1-2 години от 40 и нещо и вече грохна. Забавно беше да се чете как от бедно и мизерстващо семейство стана принцеса. Благодарение на себе си. :) Залъгалка за деца. Горкият мъж, не знае през колко си минала. Аз поне имам дете, а ти само материални неща. По-голямо богатство от децата няма, но егоист никога не би ме разбрал.

161.   Четете по-внимателно, 2000 лв. на човек, тоест общо 4000 лв.
За София горе-долу толкова харчим на месец на човек вкъщи - 3-ма души - 4500 лв
За разнообразна храна от магазина, която ние готвим, в това число и някои консерви или полуготова храна препарати за пране, съдомиялна, четки и пасти за зъби, сапуни, шампоани, торби за боклук, тослетна хартия, обикновени салфетки и подобни харчим за трима около 2500 лв. на месец, като купуваме редовно плодове и зеленчуци. За заведения и кино харчим средно около 400 лв. месечно, дотук 3900 с ток, вода, парно, телефони сметки, кабелна
стигаме до 4500-4700. За колите - 500 лв. на месец. За данъци, дрехи, лекар или зъболекар, лекарства и други недотам постоянни нужди средно на месец отиват по 800-1000 лв., така че за 3ма души на месец харчим по 6000 лв. което по 2000 лв. на човек.
У дома не пием и не пушим, следователно нямаме разходи за алкохол и цигари, не купуваме и твърде скъпи, префърцунени храни, но не и такива, чието качество е под въпрос.

162.   146 и мойте не са били богати, но детството ми е хубаво. Дрехите са ми били втора ръка, но на мен не ми е пукало от къде са. Даваха ми по 50 Ст за закуска. Не сме имали нито пералня, даже и хладилник, но много хора са живели бедно. И все пак детството ми е било хубаво. Не бих ги обвинила, че не са чакали да имат много пари.

163.   161 на лекар 1000 на месец, човек не боледува всеки месец. Сестра ми с минимална издържа нея и детето.
Всеки ако дава по 500 лв месечно за колата е много. Аз моя кола нямам, ходя пеш.
На заведения почти не ходя.

164.   Да така е но може би и някой да боледува всеки месец.

101-130 от 130