Споделена история от Семейство

4000лв на месец не стигат за 2ма души?
Здравейте, с приятеля ми имаме общ доход от 4000лв горе долу, в различните месеци е със 100-200лв повече или по-малко. Проблемът е, че парите не стигат. Имаме следните ежемесечни разходи: Наем - 500лв; кредит - 290лв; входна такса - 25лв; два телефона и интернет - 100лв, ток - между 100 и 200лв според сезона; вода 10-15лв може би. За гориво даваме по 100тина лв на месец, в ежедневието не ползваме автомобил, имаме една кола за двама ни, ползваме я, като се прибираме до родния ни град 1-2 пъти месечно. Разходи за транспорт из София почти нямаме. За храна даже не съм смятала, може и 600-800лв да ходят, на ресторант ходим веднъж месечно, като се съберем с компания, там са 60-80лв, главно вкъщи се храним, средно качество храна купуваме, да не е най-скъпото. Най-много пица или дюнер, някакъв такъв боклук, където за двама ни излиза 20-30лв, но това е 2-3 пъти месечно. Така като смятам, парите трябва да остават да се спестява, но те не остават! Онзи ден ходих на изследвания - 50лв заминаха. Здравната каса почти нищо не покрива Предния месец си платих семестриалната такса и данъка на колата - 1000лв хвръкнаха за ден. Даже колата не бих казала, че е нова, на 20г и от всякъде скърца и тропа, плаче си за нова, ама това е положението. Постоянно излизат някакви допълнителни неща. Приятелят ми има проблем с омазняване и пърхот, видях, че не става с бюджетни шампоани и онзи ден му поръчах шампоан и тоник за 100лв, с надеждата нещо по-висок клас да оправи нещата. В общи линии никъде не ходим, нищо не си позволяваме, поне на мен така ми се струва. Чудя се хората с деца как се справят с тези разходи. Всеки месец излиза нещо да се плаща или купува и парите летят. Вие как се справяте, пестите ли?

Коментари

51-100 от 130

64.   4000 лв не само стигат за двама души, а са два пъти по-вече от минимално необходимото.
Това, че вие не си правите добре сметката, си е ваш проблем.

65.   Гответе си по-често у вас. Може да ви улесни бюджета.. Но пак казвам Аз не ви държа сметка.
Вие си решавате как да харчите парите си.

66.   Ето ти сама написа излизате с компании. Въпросът е колко често е това и колко плащате от сметките. Възможно е там да отиват голяма част от парите без да се усетите.

67.   Ами да. те имат наем. разходи по колата. семестриална такса.
Това да не се праща семестриалната такса е въведено от скоро. Даже не знам дали е влезнало в сила още.

68.   Съгласен съм с н54. Ако авторката и приятелят ѝ наистина имаха месечен бюджет от 4000 лв., нямаше да пищи как парите не ѝ стигат.

70.   Авторке нали си студентка. Като завършиш ще може да си намериш по -хубава работа.. Дотогава ще трябва да потърпиш. Стисни зъби.

73.   Стана ми ясно. Повечето хора просто завиждат на авторката, че получават доход към 4000 лв. Докато те се мъчат с много по-малко.
За да им стигнат парите.
Просто водят по -скромен начин начин на живот.
Аз също водя такъв но не завиждам на авторката. И не се изказвам злобно.
На мен ми е неудобно да спомена за готвене намаление на ресторанти а на тях не им е неудобно да й държат сметка. Чак и шампоанчета, домашни пица и дюнер намесиха, вафли и т. н, кафенца и д-р. Неща.
Аз само споменах, че трябва да си намерят допълнителна работа или по -вивисокоплатена.
Но някои са принудени да живеят в зверски лишения и икономии за да им стигнат парите. Трябва да работят два или три месеца за да ги получат.

Авторке с тази тема бръкна в слабото място на някои хора. Все едно си им бръкнала в джоба.

Хайде успех.
Вече не издържах. Много се ядосах..
Много добре разбрах вашия начин на живот е такъв.
На другите хора също е друг. Включително и на мен..

Значи за да ви стигнат парите трябва да промените начина си на живот.
Е няма как да стане ако не искате. Ще ви е трудно.
Абе важно е да не ви стигат за спестяване но не и съвсем да не ви стигат.

74.   Може и някой от вас двамата да си намери по-високо платена работа.

75.   Аз ви изчетох една дълга лекция но за съжаление не ми публикуваха коментара. Ядосах се.

76.   75, явно си я прочел в типичния ганьовски назидателен тон с елементи на превъзходство.

77.   Пуснат ли се подобни теми, винаги коментарите са едни и същи. А именно много харчите. Аз пуснах такава тема преди време, като разходите ни са наполовината на авторката и пак ме оплюха, че сме егати разсипниците. Даже една се гордееше, че карала месеца с 300 лв (точно така, не е грешка, 300, словом триста), и видиш ли тя едва ли не живеела в лукс с тия пари и всички други разбираш ли били разсипници, понеже не могат да изкарат месеца с 300.

Това нормален човек не може да го каже. За мен наистина подобни хора завиждат или просто нямат връзка с реалността.

78.   Вярно е. Ако човек има здравословен проблем заминават пари, но нямате ли допълнително здр. осигуряване? Не мисля че от 50 лева за изследвания ще пострада бюджета за 4 бона. По-скоро сте свикнали нашироко.

79.   Да номер 76. Написах я в мой стил.
Но по-добре, че не са я публикували. На вас ви стана ясно.

80.   Прав си номер 77. И аз мисля като теб. Почват със злобните коментари сякаш имат право да нареждат чуждите пари.
Разбирам да дадат добронамерен съвет как да си намалят разходите да.
Много харчели. Ми те самите автори са наясно с това въпросът е кой разход да намалят. Какво може да купуват по малко..

Абе ти не си ли едно момче, което искаше съвет преди време. Нещо май много харчеше по ресторанти.
Аз просто ти дадох съвет как да намалиш харчовете си тоест излизането по ресторанти.
Не съм била злобна.

83.   Ами така е номер 78. Да някой може да взима голяма заплата но да отива половината за лекарства да не дава Бог.. В такъв случай няма да е чудно защо не му стигат парите..
Но винаги ще се намерят хора, които да си мислят как може на този човек да не му стигат парите.

85.   77, нали знаеш приказката за краката и чергата? Ами явно харчи много, за да е всеки месец на 0 и дори с кредит. Нали знаеш, че много и малко са относителни понятия, за теб може 4000 да са нищо, за друг да са цяло богатство.
Не знам кой е писал за 300 лв на месец, това ясно че е виц, но и авторката явно има проблем, щом описва 1500-1800 разходи, а останалото е хвръкнало. Просто й трябва финансова дисциплина и нещата ще се оправят.

86.   Абе ти си прав номер 85. Така е. Ясно е..
Може би харчат прекалено но те най добре си знаят кой разход да намалят. Кои сме ние да им казваме. Не можем да казваме не купувай това, не излизай по ресторанти. Не можем да нареждаме чуждите животи. Нали така?

Точно така 4000 лв. Са относителен доход. За едни са малко пари дребни пари за друг са много. В случая авторката и той мъжът имат разходи за наем, сметки, да, семестриална такса. Разходи по колата.
Може би често хапват навън затова и имат такива разходи. Но все пак това са техни нужди. Нали така.

Незнам ако аз получа 4000 лв. Доход дали няма да се отпусна и да харча прекалено.
Дали ще си живея скромно или ще си позволявам повече неща.

88.   85 Темите за 300 лв на месец са от преди 5-6 и повече години в сайта, проверих прочетох тогавашни коментари, от тогава цените да са се качили двойно и тройно. Но в такъв случай остава загадка защо днес българите категорично твърдим че 900 лв, което е тройно на тогавашните суми, не стигат за живот, явно доста сме вдигнали стандарта си на живот.
Проверих колко е струвал тока преди 6 г -2017-2018г е бил на 15 ст за киловат, сега е 23ст, увеличението е с 50% общо за шестте години, би трябвало ако тогава сметката за ток да е била средно 30лв сега да е 45лв по киловати, явно народа доста се е поотпуснал и харчи много повече киловати от колкото преди 6 години, щом сега за хората 100-200 лв ток не им прави впечатление.
Моята сметка за ток за януари 2024г е под 50лв, май само аз живея в миналото. Аз живея с същия разход на ел енергия както живях преди 6 години, другите българи обаче са си повишили разхода на ел енергия с 200-400% и смятат това за недостатъчно. Вероятно и другите им разходи са се повишили не заради цени, а заради повишаване на стандарт на живот.
Порових и за наемите, наем на една и съща гарсониера, през 2018г 250лв, 2024г 400лв, и там не е двоен разхода.
Май само шампоаните за лечение на пърхот са увеличили цената си драстично, там им отиват парите на хората в глезотиики. Преди ако имаха кожен проблем биха потърсили лекар по здравна каса или билкар, което ще им излезе доста по евтино, днес купуват шампоан за 100лв.

89.   Ще си позволя няколко бързи коментара/съвета, с надеждата да бъдат полезни:
1. Сумата от 4000 лв не е МНОГО за двама души; като цяло е приемлива за нормален живот - сметки, храна и дрехи, но недостатъчна за наистина добър живот, така че - пожелавам Ви и Ви съветвам да работите в посока на повишаване на доходите си занапред.
2. Независимо какъв Ви е доходът - спестявайте поне между 10 и 20% от него; просто като ги отделяте предварително (т. е. веднага след като получите доходите) някъде, където ще е физически трудно да се изхарчат - например спестовна сметка; друга валута и пр. Така шансът да се запазят е по-голям, отколкото ако стоят на пачка в чекмеджето или просто в спестовната компонента на банковата Ви сметка.
3. Ако наистина искате да проследите къде точно отиват парите Ви, направете (за определен срок от време - примерно месец или два-три) експеримент - записвайте в една екселска таблица абсолютно точно всеки разход. Това не е толкова трудна задача - може да се отваря от всеки телефон и директно да се пише; важното е да се прави веднага след всеки харч, иначе се забравя бързо. В края на месеца ще можете да седнете и да разгледате - и да вземете решение кой точно разход не Ви носи достатъчно полезност и дали може да бъде намален/избегнат.
4. В дългосрочен план - спестените пари или кредит, ако имате възможност - използвайте за покупка на активи, с цел увеличаване на дохода. Инвестиции в нещо - изберете актив според информираността Ви и желанието Ви за поемане на риск - и действайте. Ако на този етап не успявате да се вместите в доходите си, при поява на деца и след време в пенсионна възраст, нещата няма да станат по-добре. Инвестицията в активи е супер-ключова и това е единственото, което може да Ви опази от инфлация и да поддържа стандарт на живот в дългосрочен план; също страничните доходи носят спокойствие при безработица и пр.
5. Пътувайте (в други държави), ако/докато можете - носи приятни емоции и обогатява; в крайна сметка може да получите идеи за достигане на нови хоризонти в живота си. Сигурно ще Ви се стори много абстрактен този съвет, но според мен е доста важен за личностно развитие.
Успех и късмет!

92.   73, ти като искаш давай 500 лв. за шампоан. И яж всеки ден дюнери, пици.
Просто харчат. 4000, а не стана ясно как не им стигат. Ама не пише как поръчват редовно от сайтове дрехи, очила, обувки, нали? Защото и това го има като разход.

93.   Авторке, човек знае 2 и 200!

Поне би трябвало, ако е разумен и мъдър - при него да е така!

По принцип 4000 лв на месец са предостатъчни за 4-5 членно семейство!

А щом на вас не ви стигат - повредата е във вашия телевизор!

95.   80, не знам за какви ресторанти говориш. Явно става въпрос за друг.

97.   Това ако не е завист какво е номер 93.
Да ако искам и 500 лв. За шампоан ще дам. Аз работя по цял ден за тези пари ще си ги харчат за каквото искам точка.
Както и Авторката.
Кое ви дава на вас право да се разпореждате с чуждите пари.

На вас някой държи ли ви сметка за какво си харчите парите. А.

101.   Да така е номер 95 става въпрос за друг. Ясно не си ти.

102.   Извинявай номер 95.

103.   За хора без деца 4000 са предостатъчни. Ако имате деца и 20 000 няма да ви стигнат. Широки са ви пръстите.

104.   Много се дразня на такива широки са ви пръстите. Това звучи като упрек.
Все едно ги обвиняват. В какво. Все пак харчат парите, които са спечелили с труд. Не е ли така. Ако искат всичките ще ги изхарчат. Парите са си техни.
Защо си мислите, че имате право да държите сметка на чуждите пари а.
И за лекомислено харчове да ги харчат. АМИ ТЯХНА ВОЛЯ. А.

Ако не можете да дадете добронамерени съвети по -добре нищо не пишете.
А.
То е ясно, че харчат повече въпросът е Какво да намалят а това те най-добре си знаят. Или като обичат да харчат повече ще работят повече за да може да си позволят.
Не съм ли права?
А.

Но съм съгласна ако нямат деца би трябвало да им стигат. 4000 лв.
Е добър доход. С който повечето хора не разполагат. Знам ли все пак трябва нещо да им остава. 200-300 лв. Децата наистина искат доста неща.
Голям разход са. Така е. Все нещо изкача.
Но те трябва най-добре да си помислят кой разход могат да намалят или нещо допълнително.
Абе да харчат докато нямат деца като имат деца ще е наложително да се отърват от глезотийките ще трябва.
Ще трябва да мислят повече за детето. Така е.

105.   Абе и 20 000 лв. Да взима човек ако има специални разходи пак може да не му стигнат. Ако дава пари за нещо важно, наложително или за лекарства.
Всичко си е много индивидуално. Нещата са много различни във всяко семейство.
Защо си мислите, че ако на вас по -малка сума ви стига и на други трябва да им стига. Всичко е много различно. Замислете се.
Всеки най-добре знае какви са му разходите. И си прави сметката.
Нали.

108.   105, някои хора просто не могат да си направят сметката. От малки не са възпитани да спестяват, да гледат цени. 4000 са достатъчни на двама без дете, че даже предостатъчни. Махаш сметки, храна и пак остават за спестяване. Според мен авторката и нейният нямат финансова култура и в техните семейства е било същото. Добре е от заплатата да си отделят дребна сума, примерно по 100 лв. за нещо наистина непредвидено. Я ремонт, я развален уред. А не като описаното, редовно цъфват без средства до заплата. Малко като картинката във фейса, където жената пише разходи и примерно 500-1000 лв. е неизвестно къде дала.
Същата работа.
Ако имат деца не знам как ще избутат с това харчене. И 20 000 заплата на всеки няма да ги оправи.

109.   Всичко е много индивидуално.

110.   Така е номер 108. Но и аз харча. Не спестявам. Цени не гледам. Угаждам си.
Е и.
Но поне 100 лв. Отделям за спешни нужди. Наистина спешни. Да
Да съгласна съм трябва да им стигнат парите почти до заплата. Тоест поне 200 300 лв. Трябва да им остават. Точно.

111.   Ами, 4000 лв. на месец са си нормални разходи за двама души. И ние с мъжа ми живеем с толкова, без деца. През лятото всеки уикенд сме в един морски курорт за една нощувка, храним се изцяло навън и т. н., това ни увеличава разходите с още 1000-1500 лв. на месец. Купуваме си качествена храна, не ядем като врабчета и като пътуваме в чужбина, не си носим храна от България и не си готвим сами по време на почивката - само в ресторанти, защото все пак е почивка. Каква почивка е, ако си готвиш, миеш посуда и т. н. Съгласна съм един от коментарите, че масово хората не разбират от колко елементарни неща се лишават и колко мизерно живеят. Тъй като съм живяла и по другия начин, защото родителите ми са били неразумни и на по 20 и няколко години са създали две деца, без да имат условията да ги отглеждат, мога да кажа, че съм видяла какво е да си броиш стотинките. Никога повече не бих се върнала там. Образовайте се, работете здраво, и няма да живеете като скотове. Не завиждайте на авторката на темата, 4000 лв. си е съвсем нормален доход, нормално е и понякога парите да не стигат. А всички коентари, че могат да си готвят и т. н. - не виждам смисъл да се убиват от готвене в кухнята, за да спестят някакви пари, ако след това ще се чувстват уморени. За да имат доход 4к, най-вероятно работят здраво през деня и не им се занимава с битовизми. А и не е необходимо.

112.   110, как така не гледаш цени? Изобщо ли? Аз винаги гледам и си правя сметка кое къде е по-изгодно. Не обикалям града да търся евтини стоки, но определени неща си ги вземам от едно и също място. Как като не гледаш цени знаеш дали сметката е точна? Че може да ти взимат повече, или да не ти върнат пълното ресто. Сигурно и касова бележка не взимаш.

113.   111, тебе сигурно са те хранили само с ресторанти и готова храна от топла витрина. Щели да се изморят, ако си готвят? !
Не е нормално да не ти остават пари до заплата и да си все на червено.

114.   Имах предвид. че не пестя излишно. Купувам си това. коет. то ми харесва.
Може би харча лекомислено.

115.   Напълно подкрепям номер 111. Те работят здраво пруз деня и накрая какво да не могат да си позволят малко удоволствие.

Е нема как да стане. Да се налага и да пестят.
За да харчат 4000 те са си ги заслужили с честен труд.

116.   Ами те работят здраво, за да получат 4000 лв. Доход нали така.
Ако искат и всичките ще си ги харчат по ресторанти. Не са получили тези пари с клатене на краката. А.
Брей, че завистлив народ. Ужас. Вместо да дадете добронамерени съвети. Вие едва ли не критикувате. Философи. Големи. Абе.
Нормално е да не стигат за хора, които са свикнали да си угаждат.
На мен ми е неудобно да напиша такова нещо. Трябва да пестите, трябва да си готвите. Не мога да се изкажа никога по такъв начин. Как не ви е неудобно да пишете гответе си. Като някакви селяни сте ужас. Абе под всякаква критика. Точно така някои хора искат да ядат на готово е и.
Трябва да си готвят защото някои хора мислят, че трябва.
Нямат никакво право да командват да казват по такъв начин на другите хора какво да правят.

117.   113, хранили са ме основно с картофи, леща и други варива, приготвени от майка ми, защото са евтини и това са могли да си позволят родителите ми. Като малка не можех да си позволя да изляза на кафе със съучениците ми дори. Мразя бедността и лишенията, затова работя здраво и се наслаждавам на живота във времето, в което не съм на работа. Не ме мисли мен, имам уникални за България квалификации и без работа и доходи няма да остана. :))
Хората не разбират, че човек може да спестява едва когато доходът му надвишава базовите му нужди. Ако работиш за 1000 лв. и спестяваш 200 лв. на месец, това означава, че живееш в пълна мизерия. Ако изкарваш 20 000 лв. и не спестяваш нищо, това те прави прахосник в общия случай (освен ако няма специфични необходими разходи - лечение, подпомагане на бедни и болни близки и др. под. ). 4000 лв. за двама души не е космическа сума. Смисълът на живота не е да се съсипваш след работа, спестявайки пари, които биха ти осигурили спокойно и нормално съществуване. Цялто това преработване, както може да видите и по нашите баби и дядовци, много често те прави пълен инвалид на 70 г. Общувам с много чужденци и наблюденията ми са, че нашите пенсионери са най-изтормозени. По-добре човек да се щади на млади години, за да не се налага да пие една торба лекарства на стари, и да не може да се движи и обслужва сам, както е в масовия случай. И какъв е смисълът, че на младини си спестил 200 лв. от мизерната си заплата? Икономията е майка на мизерията. Човек трябва да се старае да се квалифицира, да си увеличава доходите, а не да се ограничава цял живот.
Сигурно ще те шокирам, но преди време в рамките на две години платих за уроци над 20 000 лв. и в момента владея рядък азиатски език, който ми дава уникални възможности не само за България, но и за Европа. В периода, в който го учих, не съм спестила нито един лев, защото 10 000 лв. на година си беше сериозен разход за мен, но не съжалявам за тази инвестиция. Дала съм и хиляди други левове за следдипломни квалификации в течение на 15-ина години след дипломирането ми. Човек трябва да обмисля разумно приоритетите си. Изчислила съм например, че ще платя Х лева за У резултат, който ще ми носи много по-големи приходи през годините. Ако по твоята логика се бях стискала, вероятно щях да работя в някоя държавна администрация и да се вайкам как да си изкарам месеца.

118.   117, и си станала човек именно с евтина храна.
Сега си просто сноб.

119.   Ти казваш, , За храна 600-800лв може и да ходят, , ама може и да ходят 1500лв вие не знаете точно, и пазарувате каквото ви хрумне за деня на сляпо от магазина. Дори смятам, че и 800лв са ви много за храна в България. Аз с жена ми в Нидерландия даваме по 400 евро на месец за храна, като в нас винаги има постоянно два вида плодове, натурални сокове, всякакви зеленчуци дори бира и вино. Не си правите сметката просто. Утре единия, ако го съкратят ще затънете в кредите и мизерия.

120.   Напълно подкрепям номер 117.
Направо и се възхищявам. Научила е рядък вид език печели достатъчно с честен труд.
Ако днес може да си позволи до харчи пари по ресторанти то е защото го е заслужила.
Положила е честен труд.
Какъв сноб бе.
Заслужава да яде по ресторанти.
А и защо човек да не може да се поглези малко. Не е казано, че ще се преумори от готвене но си е друго да ти сервират и отсервират.

Абе и в двата случая човек да си готви и да яде боб и леща и т. н и да яде по ресторанти няма нищо лошо.
Лошо е човек да открадне.

121.   Абе щом минимална работа е 933 лв. Тогава какво са 4000 лв. 4000 лв. Са били пари преди 10 години примерно.
Мислете ги малко преди да пишете тези коментари.

122.   118, ако считаш, че е снобско човек да не робува на битовизми, то нека съм сноб. Всичко в живота си съм постигала с акъл и напук на немотията. Нормално е човек да иска да жиеее спокойно и уредено. Ако задължително се ставаше човек заради евтина храна, в България нямаше да има толкова престъпност.

123.   122, мисълта ми беше, че забрави от къде си тръгнала. Величаеш се. Снобарско е. Гледаш с погнуса на картофи, леща, а за много гладуващи по света са мечта.

124.   Ами разбира се номер 122.
Отново ще напиша, че ти се възхищавам. Научила си рядък вид азиатски език.
Колко от съветващи те ви да пестите знаят рядък вид чужд език. Колко от тях имат нещо специално.
Ако искаш и по ресторанти ще ядеш. Изборът е твой.
Всичко си си заслужила с честен труд.

Снобско е да се държиш с хората презрително надуто заради произхода си а не защото ядеш по ресторанти. Много ясно.
Има хора, които вършат куп престъпления и то без да са сноби.

125.   124, знаенето на чужди езици не значи, че е по-добра от останалите. Пръснала хилядарки за езици и курсове, което е труд и знания на други хора, не нейни. Можеше с тия пари да направи бизнес. Такива като нея биха гледали със срам и погнуса родителите си, които тогава са я хранили, с каквото могат. Усеща се един срам от бедността и от родителите и. Това е грозно. Грозно е да те е срам как си живял и да не цениш храната на масата. Грозно е да те е срам от родителите ти. Това лично мен ме втрещи.
България е бедна страна, без ВИП-ове. И с много висока заплата, пак си средна, работническа класа.
Лоша финансова култура е да нямаш спестявания.

126.   Нормално е да не ви остават пари, но от това което разбирам сте доста млади и доходите за годините ви са супер, пожелавам Ви да си ги удвоите с честен труд! Не съм съгласен, че трябва да се мизерства и че семейство се гледа добре с 2-3 хиляди месечен доход при актуални цени.
Ама и номер 4 кърти, за парите чист доход за нормален живот. Заплатата ми е над споменатото от номер 4 и да искам в Бг не мога да я изхарча, защото работя за тях по цял ден и не съм кифла, наркобарон. Пия петък и събота уикси-200лв бутилката, една на два месеца ми стига. Абонамент за Дъбов кафе 50лв на месеца. Мултиспорт 60лв. След тренировка пия смути с най-скъпият протеин, банан за въглехидрат и пресни боровинки, ягоди и чия. На месец това са макс 300лв. Поръчвам риба и салата/чираши/суши за обяд още 500лв. Пия Сан Пелегрино от Аванти 30x4 120лв. И всяка вечер на вечеря в топ ресторант без алкохол-салата, протеин и десерт 100лв за 3000лв. Сметки и услуги макс 500лв. Дрехи, козметика макс 500лв. Пак няма 6 хиляди лева, ако не плащаш наем. А като събирах за апартамент преди 8 години, ядох дюнер и пица и се стисках на макс и оцелявах с 500-600лв но на цени 2016-2018. Та незнам какви болни мозъци мислят че 6-7 хиляди на човек цитирам що годе нормален живот.
Последния месец имах оферта за висока позиция в Брюксел за 12 хиляди евро на месец преди данъците. Чисто са 5800 евро преди наем от най малко 2 хиляди евро и преди сметки, друга в Стокхолм 110 хиляди евро преди данъци годишно, което на тамошни цени и след данъци е пак по зле от 7-8 хиляди лева тук. Директор във Виена чисто получава пак около 7 хиляди евро(150 хиляди годишно) на цените там преди наем и пак има 3-4 хиляди евро за харчене. Там съм работил на 80 хиляди годишно и чисто бяха 4 хиляди евро. С тия пари в цяла Европа не е оцеляване. Заплатите в Сан Франциско и Ню Йорк са други до над 250 хиляди долара годишно с много по-малко данъци от Европа, но там гарсониера в хубав район на Манхатън или долината почва от 3000 долара, а кафе ти е 15 долара, сандвич пастрами 25 долара. Тук брънч меню със смути и latte 30лв, вечеря 100тина лева. Почивка на остров(Малдиви, Сейшелите, Мавриций, Бали) за нова година 5 звезди ризорт 10-12 хиляди лева. Това не е що/годе нормален живот... Почти няма работещи семейства в Европа с над 10 хиляди евро чист доход след данъци и наем/ипотека. Другите са онлайн звезди, ОФ, спортисти и generations wealth.
Авторката го е заковала 2 хиляди на човек е нормалното за Бг за достоен живот отдолу е лишаване, отгоре лукс или пестене.

127.   Е и нямам спестявания. Как да ги имам като съм на една заплата.
Нали първо трябва да ми остават за да спестя.

Ами жената си знае чужди езици. Какво лошо има.
Ти номер 125 колко езика знаеш.
Това с какво човек ще се храни си е личен негов избор.
Ами писнало й е на жената да яде само картофи и леща нормално иска да яде друг вид храна.
Мисля, че преувеличаваш.
Аз останах с впечатление, че й е писнало от беднотията и мизерията.
Можи би ти имаш някакъв проблем. Може би ти си израснала в крайна бедност.
Ако взимаш 4000 лв. На месец да видим дали и ти няма да се отпуснеш и да харчиш много.
Може ученето на чужди езици да не я прави най-добрата но си изкарва парите с честен труд.
А за мен това е най-важното.
Не мисля, че това е снобизъм.

128.   Абе я вие почнете да получавате по 4000 лв. Да видим няма ли да се отпуснетеэда харчите.

129.   Аз разбрах, че 122 се стреми да постигне нещо в кариерата защо като дете е била лишавана от някои неща. Иска да се оттърве от бедността. В това аз не виждам нищо лошо.
Лошо е ако унижава другите заради това, което е постигнала.

51-100 от 130