Споделена история от Семейство

Имам ли нужда от психотерапевт
Здравейте, на 19 години съм, студент първи курс в София. От известно време обмислям да отида на псхихотерапевт, защото мисля, че имам нелеки проблеми. Ще започна с това, че съм отраснал само с майка ми, защото баща ми, ни е изоставил преди да се родя. С нея винаги сме живели трудно, защото едва успявахме да си плащаме сметките (затова първата ми работа беше на 13 години) и стана още по-лош, когато тя заживя с мъж който беше алкохолик и той и семейството ни се отнасяха с нас, кото с парцали, и историята завърши като той влезе в затвора, заради тормоза който упражняваше. След това имах горе-долу нормален начин на живот. След като завърших училище, заминах да работя за лятото на морето, като там си изкарах много добре, запознах се с нови хора, имах връзка с момиче, но не се получи защото замина в чужбина, и успях да събера някакви пари. Обаче след почнах следването проблемите пак почнаха. Първо мисля, че направих грешка със специалността която избрах. Второ в момента тук нямам никакви познати и приятели освен роднини и най-добрия ми приятел който е в София, затова много често се чудя въобще има ли смисъл да седя тук. И наскоро си напуснах работата, защото шефовете и колегите бяха отвратителни и заплатата беше малка. И като за капак семейните ми проблеми се усложниха, като в момента майка ми и сегашния ѝ приятел, постоянно ми звънят да им пращам пари, защото са затънали в проблеми. И вече просто се чувствам изгубен в живота и наистина не знам на къде да тръгна вече.

Та според Вас трябва ли да потърся помощ от психотерапевт или психолог, или просто трябва да спра да се мисля за жертва и да се стегна? Ще се радвам да прочета Вашите съвети и мнения.

Коментари

1.   Не ти трябва терапевт. Мисля че е време да поставиш граници на тези които описа.
За теб, продължавай да работиш, когато си ядосан или отчаян, работи още по-силно, докато това чувство изчезне.

2.   Мога да ти кажа само Евала! Бориш се сам не чакаш на готово. Сам си написал отговора на въпроса си, стягай се! Млад, здрав, мъж, сега е момента да хъсълваш. Доколкото разбирам нямаш добри финанси за това те съветвам да не ходиш на психолог. Започни нова работа, смени си специалността. Спри да пращаш пари на майка си тя е голяма жена, ще се оправи, нека приятелят и да започне да бачка. Инвестирай в твоето лично развитие, изкарай някакъв курс по език, ит, та дори и майсторски винаги ще ти е от полза, може като втора работа да правиш бани например.

3.   Съжалявам, че си имал такова преживяване. Не личи от историята ти да имаш нужда от психотерапевт (бърнаут, психични разстройства, депресия), но ти най-добре знаеш как се чувстваш и дали си спестил някои факти. Все пак може да ти помогне да разговаряш с някого, да получиш напътствия или най-малкото разбиране. Щом го обмисляш даже, не знам. Също така не е евтино. Друг вариант е да ходиш на фитнес или лостове или да тренираш нещо. Така най-добре ще оформиш психиката си и ще насочиш енергията си към нещо позитивно.

4.   Ако смяташ, че си сгрешил със специалността, сменяй я или търси работа с потенциал за развитие още сега. Ако не си в София, къде ще отидеш и имаш ли приятели там? Доста е важно са си заобиколен от хора, на които можеш да разчиташ. Терапевтът няма да ти намери работа или приятели вместо теб. Ще се справиш, действай.

5.   С какво ще им плащаш на тези терапевти, като не си на работа? Не ти трябват те, трябва ти работа, по-силна воля и характер. Като не ти харесва специалността, запиши нещо друго, само да не стане да не ти хареса и то, мисли хубаво. А майка ти и гаджето им като имат проблеми да си ги решават сами. Като им трябват пари, да си ги заработят. Гледай себе си и оправяй твоя живот.

6.   Доста неприятности имаш на главата и за това си зациклил. Просто, трябва да си подредиш приоритетите.
Първият е да помолиш майка ти да не те притискат, защото ти е достатъчно сложно в момента.. Нейният Ромео да се хваща на работа. Същото се отнася и за нея.
За специалността го обмисли добре.
Мисля, че е тъпо да напускаш София, защото нямаш познати. В който и БУЗ да отидеш, всичко ще е ново и ще трябва да се адаптираш.

7.   Един съвет от човек с подобна съдба. НЕ се връщай обратно в средата на токсичната обстановка, имам предвид семейството. А относно въпроса ти дали имаш нужда от психотерапия - ДА, имаш. Ако беше безплатно всички щяхме да ходим, който каквото иска да казва и да ме убеждава, че терапията не помага. Ами напротив хора. Когато имаш съсипано детство, неизживяни мечти, невалидирани чувства, просто няма как в един момент всичкото това да не ти окаже влияние на качеството на живот. Особено при взаимотношенията с партньори, приятели и най-вече със себе си. Ти си все още на 19 и си осъзнал нуждата ти от помощ, аз съм на 25 и твърде късно усетих колко осакатен е бил животът ми от детството, та чак до 22-23г. Друго като съвет ще ти дам е да работиш сериозна работа, учи се, бори се и не се отказвай. Стреми се към високи доходи, защото за да водиш качествен живот трябват пари. И в никакъв случай не харчи пари за глупости, а си спестявай. И на последно място.. ти НЕ си човека, който трябва да влиза в положение на незрелите си близки. Да се спасяват, а на теб кой ще те помогне?

8.   Намираш си работа, махаш този специалност, прехвърляш се нещо, което ти харесва, на ма ка ти казваш, лъжеш ако трябва, че едва свързвашфдвата края взимаш заеми, защото пращаш ли ще стане още по-лошо. Мисли за себе си, потърси специалист, приятели и само напред. Добро момче си.

9.   Аз работя като психолог от доста време, но от нещата, които изброи не виждам конкретна нужда да ходиш на психолог.
Ако е просто да се оплачеш, може и на приятел да го направиш.
Случили са ти се лоши неща в живота, но не фатални.
Млад и здрав си - огромен ресурс е това.
Номер 1 ти е дал добър съвет - бачкай здраво, спортувай, учи и контактувай повече с хора. Нещата ще се наредят

10.   На 13 години първата ти работа.
Ужас.

Аз мисля, че е добра идея да отидеш на психолог. Ще се почувстваш много по-добре. Самият ти.
А и не пречи да се стегнеш и да се бориш.
Ще е добре пэрво да подредиш мислите в главата си..
Няма са се мислиш да жертва ако отидеш.

11.   Всичко ще се нареди след време. Не губи надежда!

12.   Въпреки че номер 9 казва, че наистина няма нужда да отидеш. Аз разбирам че номер 9 е специалист. Той го работи. Мисля, че не е грешка да отидеш поне веднъж. Ще намериш пари отнякъде ако трябва и назаем ще вземеш. Трябва да отидеш. Дори и ти самият да си спокоен. Бъди малко по-решителен. Ако искаш да отидеш някъде не го мислиш много а решаваш. И отиваш. Така де. Аз ако искам да отида някъде не се колебая а а отивам действам. Така и ти трябва. Да.

Не сЛушай изобщо мнения, които ти казват да не ходиш. Защото защо да не може да си подредиш мислите. Така повече ще се объркаш. Ясно.
Ще се почувстваш малко по-добре ако отидеш или просто някой те изслуша. Дори да е само приятел. Чао.

13.   Извинявам се, ако обидя някого, но аз лично от психотерпевт полза не съм видял, а съм ходил на няколко такива. И не, защото самата психотерапия не работи, а защото няма специалисти в бг. Ходих уж на най-добрите, а бяха пълна трагедия. Остави да ти помогнат, ами дори елементарен подход нямат, че поне да те накарат да се почувстваш добре дошъл. Ебати и психолозите. Оставап с усещането, че си на простутка, която гледа да те свърши за 5 мин, да си вземе парите и да те разкара, че да приеме следващия. Не че съм ходил на проститутка, но като метафора го казвам. По същия начин се чувствах и аз.

14.   Според мен - нямаш нужда от психолог/психиатър!

Това са си нормални житейски проблеми!
Има много по-тежки ситуации и неща в живота - хора инвалиди, без ръце и крака.
Има един прекрасен и потресаващ документален православен филм, казва се Форпост, за отец Михаил от Украйна, който е създал приют за бездомни и болни деца(подобно на нашия отец Иван от Нови хан). В момента в този приют има повече от 400 деца.

Няма да давм връзка, защотонапоследък ги трият. Напиши в You tube Форпост православен филм, каналът е Православна вяра.

Знай, че живота е борба и човек не трябва да пада духом, а трябва да се бори и да продължава напред! Каквото и да се е случило и да се случи - винаги има изход и надежда!

Трудности, скърби, болки и проблеми всеки човек неминуемо има в живота си.
Само, че човек трябва да си направи и изводите от такива събития!

При мен именно поредица от подобни събития ме накара да осъзная суетата на земния живот и да се обърна към Бога!

Изходът от това състояние е един: Да се обърнеш към Бога, от цялата си душа и сърце и постепенно да се въцърковиш(в православната църква).

Върви и поговори с някой по-опитен православен свещеник за твоята ситуация!

15.   Такъв род проблеми тръгващи от семейството са сложни за решаване и отнемат много години. То не е въпрос само дали да отидеш на терапевт. Ами можеш ли изобщо да намериш подходящ, колко ще ти струва, ще успееш ли да работиш над себе си, щото не е само да ходиш. Принципно деца на такива "самотни майки" имат много прости проблеми... на теория. То си личи и от това как приказваш:

"защото баща ми, ни е изоставил преди да се родя"

Децата на самотни майки имат силната нужда да оправдават майките си. Не баща ти ви е изоставил, той не е бил никога баща. Майка ти просто е спала с някакъв образ, без да се интересува иска ли да е баща, ще поеме ли отговорност, що за човек... Това си личи и по "следващите" с които се е захванала, и особено с това тя и поредния и "приятел" да търсят пари от теб, вместо те да ти помагат да вземеш образование. За съжаление имаш токсична среда, и в повечето случаи решението е да си финансово независим и да се отделиш изцяло от нея.

16.   Без да те познавам, смятам, че всичките тежки неща, които ти се случват, могат само да те калят. Нормално е това да те товари. Към всяко нещо, което ти се случва имаш право на избор как да реагираш. Един психотерапевт ще те абонира за по 400лв на месец или на седмица да глождиш с всичките аспекти от живота ти, които те непредразполагат.
Звучиш сякаш си наясно как стоят нещата в живота и същите пари можеш да хвърлиш в това да се поглезиш - почивка, отдих, фитнес или дори спа процедури. Нещо да се почувстваш сам по-добре. Не е нужно да оправиш всечий проблеми сам.
Има и безплатни варианти за психоанализа и разтоварване - един от тях е да се изгубиш сред природа, откъсвайки се от натоварващото ежедневие и немислейки за нищо.
Според мен не ти трябва психотерапевт, има и по-добри начини да се погрижиш за себе си.

18.   Ти самият се опитваш да бъдеш психолог, опитваш да си играеш с човешките души, затова пускаш подобни теми. В това няма нищо лошо, от подобна комуникация човек също развива виждането си за живота. Но стани по внимателен при съчиняването на темите, защото понякога и дребни, незначителните неща обезсмислят написаното. Първо се представяш 19 годишен студент, първи курс, а после описваш проблеми в работа, и отношения с колеги и работодатели!? Нещо не се връзват нещата. Но дерзай, човек от опита се учи!

19.   Абе аз мисля. че е добре да отидеш.

20.   Какво странно има номер 18. Много студенти учат и работят.

21.   До номер 18 от автора

Не знам защо не Ви се връзват нещата, явно за Вас е нечувано студент да работи и да се издържа сам. Пък и е излишно да казвам, че не съм се задържал много на тази работа.

22.   Ами да де. Аз те разбрах отлично. Много студенти учат и работят.

23.   Психолозите нямат вълшебна пръчка. Помагат за това човек сам да осъзнае проблема, за да го реши със свои сили. Да смени гледната точка и да се види с нов поглед. Оттам да смени и владеещите го емоции.
Мисля, че един добър психолог може да ти повлияе добре. Но ако ти не си готов да се погледнеш отстрани, няма да има много смисъл.

24.   Според мен имаш нужда.