Споделена история от Семейство

Кум и кума за сватбата ми
Здравейте.
Наскоро се сгодих и мислим да правим сватба през 2025г. Още е доста рано, не сме уточнявали никакви детайли, но аз мисля за кумът и кумата. Искам кумата да е моя приятелка, но тук идва едно голямо чудене. Една моя много близка приятелка стана кръстница на сина ни. Следователно няма да я правя нея кума. Чудя се за между 3 приятелки и братовчедка ми. Първо не знам братовчедка ми до колко може да стане кума, понеже нали ми е рода. Да кажем чуденето ми за между трите приятелки. Ще ги наричам 1, 2 и 3.
1 харесва само 3.
2 харесва само 1.
3 харесва само 1.
Общо взето те са само мои приятелки, помежду си не се харесват. И трите ще ми се обидят, понеже не одобриха изборът ми за кръстница. Само 1 и малко 2 я харесаха. Знам, че това не е от значение, но на мен и трите момичета + братовчедка ми, са ми изключително близки и не мога да ги наредя в някаква класация коя е по-по за кума. А друг вариант освен тях няма. Мъжът ми харесва най-много 3. Те са си близки. 2 съвсем малко му допада като човек, а за 1 да не говорим - изобщо не я харесва. Но не мога да взема решения. Кумът сигурно ще е негов приятел. А пък и от неговите приятели никой не харесвам.
Вие как бихте направили в тази ситуация?

Коментари

1.   Авторке, по принцип редното е кумът и кумата да са семейство, да са и православни християни, за да станат впоследствие кръстници на децата ви.

При нас е кумът ни е кръстник на синът ни, а кумата - кръстница на дъщеря ни.

Сега в твоя случай правите нещата по обратния ред, щом първо е дошъл синът ви, а после сватбата, но по-добре късно, отколкото - никога!

И непременно сключете и църковен брак, за да има Божие благословение над семейството ви!

Сега, на твое място аз бих постъпил по следния начин:

Ще поканя за кум и кума, някое благочестиво православно семейство, за да станат впоследствие кръстници на следващите ви деца.

Такова съвременно изкривяване кумът и кумата да не са семейство - аз не приемам!

2.   Допълнение от 1

"Една моя много близка приятелка стана кръстница на сина ни. Следователно няма да я правя нея кума. "

Това е ГРЕШНА ЛОГИКА! Точно ОБРАТНОТО Е!

(Защото кумът и кумата - трябва да бъдат и кръстници на децата ви! И понеже при вас сте постъпили по обратния ред - първо детето - после сватбата, така ще направите и за кумата - първо е станала Кръстница, а после ще бъде кума! )

Така, че ако не ме послушаш да поканиш семейство за кум и кума, поне покани Кръстницата на детето ти да му бъде и кума - защото така е по-правилно!

3.   Ще отговоря направо. В този случай бих поканила за кума братовчедка си. Така никоя от приятелки 1, 2 и 3 няма да се обидят. Казваш - избрах братовчедка си, защото ми е роднина. Между другото, аз съм кума на братовчед си, няма никакъв проблем роднинската връзка, когато избираш кумове. Желая ти да имаш една прекрасна сватба!

4.   Звучеше много детски... понеже не одобриха изборът ми за кръстница.... кой за те да одобряват избора ти за кръстница и защо трябва тяхното одобрение. Намерени си кумове семейство, иначе няма пречка да ти е роднина.

5.   И аз мисля така. По-добре тази близка приятелка, която е станала кръстница на синът ви. По-добре е. Стига да е позволено
Така няма да има и конфликти между трите ти най-добри приятелки.
А и не са харесали приятелката ти. Не са я харесали но вече са се примири с избора ти.
Иначе ще стане лошо защо си поканила номер 1 пък 2 пък три.
В най-краен случай покани номер 3 защо и мъжът ти я харесва.
Абе в каква ситуация попадна. Страшно.
Сложна ситуация.
Но ще имаш оправдание добро оправдание. Искала си да поканиш някоя но си чула, че е добре тази, която е станала кръстница на синът ви да е и кума на сватбата. Точка.

6.   Според мен вземете нимер 3, за да можете да минете с оправданието, че тя е близка и на двама ви и да не излезе, че все едно тя ти е най-добрата приятелка от трите.

7.   До колкото знам няма проблем роднина да ти е кума, така че аз бих поканила братовчедка си. Така никоя от приятелките ти няма да е обидена, защото си избрала роднина.

8.   От Авторката:
Много Ви благодаря. Определено доста ми помогнахте, за да се замисля по-добре в избора си.

9.   Що за "приятелки" имаш, щом щели да се обидят? ! Нормален и осъзнат човек няма как да се обиди на когото и да било и за каквото и да било! Поканете роднинско семейство или приятелско, ако нямате такива близки е жалко, затова има все пак вариант- кръстницата на детето.

10.   А да покани братовчедка си.

11.   Когато правихме сватба, съпругът ми избра най - добрият си приятел за кум. Аз избрах сестра си. Защо трябва да са женени? Най - малкото почти нямахме хора около нас, които да са женени. Някакси не ми върви да поканя родителите ми да ми кумуват.

12.   Избери която искаш. Тази. която ти се разсърди значи. че не ти е истинска приятелка.

13.   На мен ми кумуваше сестра ми, така, че това, че единия вариант е братовчедка ти, не е проблем.
Второ, изборът за кумове/кръстници е на младоженците и никой освен тях няма право да се намесва, камо ли да не/дава одобрение. Звучи детинско, да не кажа нелепо. Приятелките ти, ако са ти истински такива ще уважат решението ти, без да го коментират.
От време оно, ролята на кумовете на младото семейство е да го напътстват, подкрепят. За съжаление в днешно време (както много други неща) и това се изкриви и немалко двойки си избират кумове по интереси/бизнес, колкото и грозно да звучи.
Помислете и за самата сватба. Обикновено кумовете са вторите главни действащи лица след младоженците и доста често благодарение на тях става шоуто.
За мен проблемът идва от там, че и двамата нямате реално подходящ вариант, а по-скоро компромисни.