Споделена история от Семейство

Стара мома
Аз съм жена на 41 години и както пише в заглавието съм стара мома.
Това явно е проблем от световно ниво, защото всичките ми приятели и роднини /особено роднини/ смятат за свой дълг в живота да ме поучават и наставляват да се омъжа да се "прибера", да свия гнездо и колкото още метафори се досетите.
Имам си професия, жилище, осигурена съм материално, имам си и частен бизнес, мога да си позволя ваканции, пътувания, но сякаш всички тези мои постижения нямат никакво значение, само защото нямам мъж до себе си.
И никога, и на никого не мога да обясня, че аз съм сама, защото така искам, защото така ми харесва, че съм си самодостатъчна, че нямам нужда от друг човек в орбитата си, че не съм някаква жалка самотница, а човек трезво и зряло взел решение да изживее живота си сам.
Не мога да си обясня, това някакъв манталитет ли е, комплекс ли е, че жената съществува само чрез мъжа и децата си и ако е сама, то никое друго нейно постижение не е от значение.
Наскоро бях наградена с доста престижна награда в областта си, а майка ми каза само "Е, то хубаво, ама си самичка"...
Знам, че има хора, които са семеен тип и за тях семейството е на първо място, но аз просто не съм от тях - обичам си самотата и искам да съм сама.
Някои казват, че след време ще съжалявам - да, може и така да е, но сега живея живота си така, както искам, но защо никой не може да го проумее? !

Коментари

51-90 от 90

54.   Няма по смислено нещо от това да отгледаш дете! Бизнеси, почивки, коктейли, награди всичко това се забравя, когато си отидеш или остареел много единствения човек който ще те помни и ще живееш в мислите му е детето ти! Имаш година две макс стягай се!

55.   Гледам тук коментиращите повечето и те стари моми. Абе момичета я ми кажете като толкова все нямало подходящи мъже за вас а сте вече на 30/40 как правите секс? С кого си лягате щом нямате нито гаджета нито съпрузи? Абе аз се сещам ама на това му викат...

56.   Момиче живей си живота както искаш. Колко от вас отчели са в обществото с отроче и приели да бъдат в услуга на някой мъж действително са щастливи? Колко? Аз не мога да кажа че имам голям опит с мъжете. Първата ми дълга връзка беше с мамин п""то, който дори и в леглото не го биваше. До тук добре, ама реших да се хвана с коренна противоположност, мъжкар, ербаб, голям майстор във всичко, ама мъжкарството му свърши докато не заживяхме заедно и той спря даже да се старае в леглото. Все изморен две думи на въпреки не можеш да му кажеш, ама иначе стой като насран пред бившата си жена. Разказвам ти това, защото искам да ти кажа че те разбирам. В днешно време мъжете не стават за нищо, жените освен че станахме повече мъже от мъжете, но и ако влезем във връзка с някой мъж, като гледам себе си и примери около мен, жените правим тройно повече компромиси в една връзка от някой мъж. Трябвало да се отчетеш пред обществото да имаш дете? Добре, ама според вас майките справедливо ли е да износиш семето на някой мъж, да влезнеш с единият крак в гроба при раждането и накрая келеша да те остави за някоя която го размивала, а той също се е смял на времето с теб като си го е пъхал в теб. Или по лошото да му родиш дете и всяка вечер да си му футболна топка след като се напие на талпа. И, защо е този двоен стандарт, ако мъж не се е женил до 40 за него е Ок, той е мъж! А, жена която няма деца до трийсет години, тя е луда и пр. Айде, малко да се замислим за какво ражда деца българина? За това защото го чувства че това в правилно за него и това ще му донесе щастие, или за това какво ще кажат хората. И, после защо децата и обществото са ни такива.

57.   Това се набива на жените тук, за да се подчинят и контролират. Заробване чрез деца. Можеш да го видиш навсякъде. Бившият ми искаше да го издържам, иначе нямало да има детето ни баща. Ами наложи се да си намери друга сгодна жена. Ако искаш дете рискувай и се прежали с някого, но след него ще лъснат нещата, свестен ли е или не. Ако ти е добре така и не се тормозиш, гледай си живота, не всички деца стават добри хора.

58.   Неспособността на един човек да се възпроизведе е предпоследното стъпало в падението, преди последното, което е - да стои храната пред тебе, а ти да умреш от глад, понеже си неспособен да се нахраниш...

59.   44, хората казват, че на 60 ще запее друга песен, защото обикновено на тази възраст родителите са починали, човек вече не е в разцвета на силите си, а на прага на пенсионирането или вече в пенсия, появяват се болежки, които почват да натискат човека, в 1 момент се озовава вкъщи сам, без работата, която му е давала смисъл и не особено здрав.
Тогава е важно да имаш семейство и деца, които дори да не са физически до теб, ти дават смисъл да продължиш, защото са нещо, което остава след теб. Какво ще остави авторката? Работа, пари, награда? На кого ще му пука за нея? Ще дойдат по-млади, по-активни и креативни хора и тя вече няма да е необходима. Майката обаче винаги е необходима на децата си, ако ще и на 70 да станат. Това се опитват да й обяснят всички, а тя ако иска да го приеме.

60.   Пол Долан - професор по поведенчески науки и експерт по щастието - казва, че традиционните стандарти за успех вече не важат.
Според него и екипът му, жените са най-щастливи без съпруг и без деца.

61.   Номер 46, добър коментар.

62.   Моля ви, не се наричайте ''стара мома'', и към другите в това положение е апелът ми. Живейте си живота какъвто съдбата ви го е предопределила.
Никак не сте стари, а точно утре зад ъгъла може да се влюбите.
Аз не знам как става това с ненамиране на мъж, при мен проблемът е обратен.
Не искайте мъж, не искайте семейство или деца непременно, искайте да се влюбите - не нагласени срещи, а да сте лудо влюбени. Това е щастието и то е като тухличка за всичко, което идва после.
Ж56

63.   Жената не ви пита ДАЛИ да продължава да е сама, а как да се справи с майка си възможно най "чисто"!
Но лично засегнатите от чуждия избор го обърнаха на "аха, нямаше да пишеш тук ако беше щастлива" оф...
За пореден пък показвате, че ВИЕ сте нещастни в изборите си, с половинки те си, дори с децата си.

64.   И по-добре. Тамън ще има повече за моите деца.

65.   55, свободни жени с когато поискат, и нито един ганьо в домовете им, това си е за завист :)

66.   Съгласна съм с номер 62.

68.   Авторке, първо изхвърли от речника си този и грозен и унизителен израз "стара мома". Наистина, изключително неприятно е някой да ти се бърка и да ти дава акъл по отношение на толкова лични неща. Познати, съседи, колеги и някои роднини могат да се игнорират, но когато започнат да притискат родителите, които са ти най-близките хора, тогава вече е много тягостно. Не познавам майка ти, но вероятно живее с много остарели разбирания, когато навремето всеки, иска-не иска е бил подложен на силен обществен натиск и трябвало да бъде семеен и с деца. Или пък твърде силно мечтае да има внуци, без да я е грижа дали ти как ще се чувстваш и дали желаеш да имаш деца. Не знам дали ще има ефект от съвета, който ще ти дам, но първоначално пробвай да поговориш дипломатично и твърдо с нея. Обясни ѝ, че я разбираш, че е загрижена за тебе и за нея е важно да имаш семейство, а тя внуци, но в крайна сметка, ти ще си тази тази, която ще носи най-голяма отговорност за тези деца, независимо че тя би ти помагала. Също така ѝ кажи, че не всеки човек чувства нужда да бъде обвързан и да е родител. В крайна, сметка ти живееш този живот и като пълнолетен гражданин вземаш съзнателен избор и носиш за себе си съответната отговорност. По-добре ли е да се обвържеш и насила да родиш дете, а после то да се чувства нещастно и нежелано. Колкото до самотата на старини, никой никога не е застрахован, независимо дали има деца, или не. Никога не се знае дали човек няма да опре до грижите на старчески дом, но да не задълбавам.
Нека майка ти се постави на твое място, а ти я попитай тя как би се чувствала, ако постоянно бъде подлагана на такъв натиск. В крайна сметка, ти си отделна личност, със свои разбирания и чувства. Това, че тя те е родила, не е причина да се чувстваш длъжна и ти да имаш семейство и деца, ако наистина не го желаел. Поговори по този начин с нея, без скандали, а ако няма ефект, колкото и да е крайно, заплаши я, че ще прекъснеш връзка с нея. Важното е ти да си сигурна какво искаш от живота и да си в хармония със себе си.

69.   Просто не си срещнала Мъжът, който да те обича лудо и ти него затова си в това положение. И аз вървя натам за жалост. Когато някой се влюби в теб земята ще обърне за да те спечели... за съжаление повечето мъже се влюбват така само в по-млади или недотам млади, НО красиви жени. За средностатистическите мъже и жени е трудно, защото реално се събират просто да живеят заедно, да имат деца и делят ипотеката.

Ж 33г

71.   Факта, че авторката споделя точно тук за липсата на проблем е най-красноречивото доказателство за проблема ѝ.

72.   Гледай как те нападнаха тетките, които смятат че са снесли златното яйце. То не е само да родиш, а и да го възпиташ. А тетките забравят това. Днешните деца са отвратителни. Неслучайно ги гонят от всакъде. В пловдивски мол скоро беше забранено влизането на тийнове без придружител. И скоро пак ще забранят. Едни ми се молеха да кажа на охраната че са с мен. Естествено, отказах. Родителите ги хвърлили на учителите, на учителите им е все тая, а и не е тяхна работа да възпитават. Всичко това е защото някои смятат че е достатъчно да снесеш.

73.   Да интересно ми е как доживяват живота си хората без деца че съм на път да остана стар ерген? Нещо не намирам смисъл като погледна в бъдещето...

74.   Специално имането на деца, това е един от най-свободните избори, които може да имат хората, погледнато от морален и духовен план.
Всичко опира до личния избор. Много хора без деца са оставили знания и научна дейност в обществото, както и добре познати на всички ни учени са без деца. Имането на дете трябва да е личен избор, а не фикс идея. И изобщо не трябва да се осъжда както доста от вас са направили в темата.

Осъждайте неща, които са морално предателство, а не лични избори. Едва ли правите разлика, щом коментирате така.
Със сигурност обратният вариант на родители, които са били пренебрежителни към своите деца, е лошият, а не този, на жена, която е преценила така за себе си. Също така, има хора, които са вглъбени в научна дейност например, и наистина не се чувстват подходящи да стават родители. Това е призвание, като всяко друго. Не всички могат да пеят или да свирят на китара, така и с гледането на деца. Не е за всеки. Има хора индивидуалисти, които според вас са егоисти, но тези хора са просто различни.

75.   Майка преди време работеше в старчески дом.
Старите хора там много си я харесваха и говереха с нея споделяха и.
Никога не съм се интересувал какво са и говорили. Но един ден реших да я попитам. Просто ей така без причина.
И майка ми каза, че повечето възрастни хора, предимно баби са и се жалва ли, че много съжеляват, че не са се омъжили и деца нямат, защото никой не идва или се интересува от тях.
Много тъжно ми стана.
Тези баби са били предполагам с мисленето на авторката.
Само достатъчни са си били ходили са наред назад, имали са невероятно голями изисквания.
Но идва ден, когато човек разбира, че през цялото време е грешал.
Гарантирам ти авторке че и ти ще съжаляваш., както много други като теб. Но ще е много късно.
Сигурен съм и че търсиш тази история която си написала сега ако успееш да я намериш след 20 30 години да видиш какви глупости си написала.
Истината е че на никого не му пука за теб.
Защо пишеш въобще тези глупави теми?
Никой не те е хванал за гушата и да те кара да се ожениш.
Пък и по добре. На света му е от такива, като теб.
Не трябва да се размножаваш.
Повярвам ми правиш голяма услуга на България.

Wolf

76.   Казано честно, ти си създадена да се възпроизведеш. Да продължиш живота нататък, да го предадеш като щафета. На природата и Бог не му пука за бизнеса ти, наградите, имотите, кариерата. На тази земя си, за да продължиш живота във Вселената. Майка ти знае това и иска внучета.

77.   Без мъж може, без дете е кофти.

78.   Аз пък мисля без дете може без мъж е кофти.

79.   И да няма научна дейност какво човек е тук за да се радва на живота на всичко.

80.   Щом работи в старчески дом ясно ми е какво ще напише.
Но дори и да съжалява изборът пак е неин и спрете да й се бъркате.

82.   Насаждането с векове мислене, че задължително трябва да се плодиш. На днешно време как и от кого? Или обратни, или батки, или мамини синчета. Родиш и се почват мъките с гледането на детето сама. Защото мъжът си е свършил работата и край.
Наличието на мъж на днешно време повече води до сълзи, нерви и антидепресанти, а не до смях и щастие. Малко са усмихнатите жени по улиците. Във фейса качват захаросани снимки, за да заблуждават себе си и света колко са щастливи с мъжа.

83.   Wolf, аз ще ти разкажа друга, съвсем корона история.
Децата се опитват да вкарат баща си в старчески дом. Но той си е с акъла, само обслужваща се съвсем нормално, дори спортува по малко.
Но има отромен мезонет, з а който предлагат много пари. Та затова милите деца искат да се погрижат баща им да влезе в такъв дом.
Бащата дава мезонет под наем и отива да живее в хотел с всички удобства, вкл. му перат там.
Пуска снимки от басейна на хотела, с някаква жена, запознали се там.
Добре, че има деца да се грижат и притесняват за него.

84.   От 68: Видя, авторке, че тук ще срещнеш предимно назидателни размахвания на пръст и четене на морсл. И аз мисля, че основният аргумент за създаването на семейство не трябва да бъде гледането на старини. Както казах, в живота никой никога не знае как ще му се развият обстоятелствата на старини, независимо от наличието на деца, или не. Бях свидел на прясна случка от преди месец на спирката. На спирка на градския транспорт една възрастна жена, най-много на видима възраст 70 г., здрава, силна, плачеше пред друга, че синът ѝ иска да в изгони от апартамента и да я прати в старчески дом. Чух малко от разговора и ми направи впечатление репликата: "Какво ли не направих, да го стане човек, а за благодарност как постъпва. Що за син е това? "Чувала съм и много други подобниреплики от възрастни хора. Разбира се с това, не целя да настройвам негативно срещу семейството и децата, но в живота има всякакви ситуации. Вероятно много ти тежи притискането от страна на майка ти, затова си писала тук, но поговори с нея, както те посъветвах по-горе. Направо съчувствам на хората с притискащи родители. Вярно е, че още не си толкова стара, но все пак на някои жени на тази възраст, но може да обясниш, че на тази възраст просто нямаш енергия да се занимаваш с деца и вечер след работа да стоиш навън. Ако все пак много ти се иска детенце, защо пък и да не пробваш да си осиновиш някое по-голямо, или пък да си приемен родител. Човек винаги може да направи нещо благородно и без да има собствени деца.

85.   Авторке, напишете дали имате братя и сестри, и ако да- дали те имат деца.

Ако отговорите, аз ще ви отговоря подробно на въпросите от темата!

Ж50

86.   Номер 28 съм.
Ако някоя жена желае да ме намери във Facebook, направих си изцяло чист акаунт с име: Самотен Мъж.
Акаунтът е без информация, без снимки, без нищо!
Няма никаква лична информация!!!
Направих го, за да мога да комуникирам с някоя от Вас, ако реши, защото, когато напиша email и модераторите тук не ми публикуват коментара.
Моля, публикувайте го сега! Благодаря Ви!

87.   28/86, щях да те бъзикна, но... няма как да не ти призная упоритост и категоричност, успех!
Дано пишеш след време тук, че си открил твоята жена.

89.   Осинови си дете, намери си приятел, живей интересен живот, бракът не е щастието за никои, това е истината.

90.   Авторке, не ми отговори, явно не те интересуват чак толкова отговорите на въпросите ти или само се оплака тука...
Ж50

91.   Не знам защо българинът винаги тръгва да дава непоискани съвети за чужд живот. Една жена, която е успяла, може да се издържа сама, живее си хубав според нея живот... винаги е трън в очите на хора, които са станали родители не защото наистина го искат, а "защото така трябва". Никой не е длъжен да живее за хорското мнение. От 22-годишна ме тормозят някакви утайки на обществото, че трябва да се омъжвам, да имам деца и да стоя безработна. Ами, не, не ми се живееше такъв живот. Затова се образовах, имам стабилни доходи и съм намерила мъж, който иска партньор, а не слугиня вкъщи. Българският манталитет е повлиян от 500 години турско робство с една доста съществена разлика с турците. Те наистина искат да се грижат за семейството си и не карат жена си хем да им слугува, хем да работи. Българските мъже масово са голи като пушка, а искат да получават отношение все едно допринасят за нещо съществено. Против съм да се мултиплицира бедността с ранни бракове и ранно раждане на деца, които не успяват да излязат от омагьосания кръг на това вечно да няма пари вкъщи. Никой не взима на работа млади майки, а ако жена е бременна, се опитват да я уволнят от работа. Когато търсех първата си сериозна работа след завършване на университета, нямаше място, където да не ме попитат какви са житейските ми планове, имам ли приятел, планирам ли деца... Това беше отдавна, сега може би нещо се е променило, но как да иска една жена да се размножи при цялата тази несигурност. Не че постоянно няма даващи акъли от рода на "ти го роди, пък нещата ще се наредят". Ами, не, няма да се наредят, защото за гледането на едно дете трябват пари. С възрастта потребностите на едно дете нарастват. Не искам да лишавам детето ми от това да ходи на спорт, да има компютър, да учи чужди езици извън училище, да ходи на екскурзии. И, не, това не са "излишни неща" или "екстри", а съвсем нормални потребности. Всичко в днешно време струва пари. Винаги се намират обаче хора с непоискани съвети, които искам си заврат... по-добре да не казвам къде, вие се сетете. Та, авторке, дори да имаш мъж до себе си, това няма да е достатъчно, започват се съветите за едно дете. Ако родиш едно, веднага се започва натрапване на мнението, че трябва още едно. Хората са ненаситни в това да дават непоискани съвети как е правилно да живееш ТВОЯ живот. Особено ме дразни една прослойка от жени на около 60-годишна възраст, които са безкрайно неудовлетворени, не са постигнали нищо в живота си, и искат другите жени да са също толкова нещастни като тях. Ами, не искам да се налага да чакам и да се моля за 5 лв. да купя килограм и половина банани. Нито пък искам да си броя стотинките, защото мъжът хем иска домакиня, хем не може да понесе отговорността да издържа още един човек, камо ли жена и дете. Така че разбирам авторката. Може би не се е влюбила, затова й е по-добре сама. Не искам да съдя никого, всеки е свободен да взима решенията за своя живот. И на мен не ми харесва да виждам някакви кифли, родили от чичко паричко, при това с одобрението на целия род, но не съм тръгнала да им налагам своето мнение. Така са преценили и явно обществото ги цени повече.
А колкото до коментара, че едва ли не на 60 г. един човек е престарял и после няма да има кой да се грижи за него - напротив, човек много се състарява именно заради децата и стреса, че не може да ги издържа финансово. Не сте ли забелязали колко са грохнали хора на по 40 г. с по 2 деца на 10-15 г.? Това в общия случай са изключително уморени и изтерзани хорица, които едва свързват двата края. Ако една жена роди на 40, има много повече финансови възможности да намали вредите за организма си след раждане. Терапии, хранителни добавки от висок клас, наемане на помощ, ако иска да се върне на работа. Бедните хора нямат този лукс, а вместо това в най-добрия случай получават някоя кисела свекърва вкъщи, която да им опява и да им разваля отношенията с мъжа. Та, ето затова, скъпи ми мъже, една жена не иска да ражда рано и може и да не изпита нужда от вас. А ако поиска деца, с помощта на медицината може да реши този проблем и без вас, или пък да си осинови. С вашето отношение сте си заслужили всичко, което получавате от жените днес. Вие просто не сте нещо, което е задължително нужно. По-добре сам отколкото зле придружен.

92.   " Не знам защо българинът винаги тръгва да дава непоискани съвети за чужд живот... "

Клише до клишето, мила моя майно льо!

"Някои казват, че след време ще съжалявам - да, може и така да е, но сега живея живота си така, както искам, но защо никой не може да го проумее? ! "
Е, това на непоискано ли ти звучи? На мен ми звучи като - отговорете ми, моля! Но след като авторката (невъзпитано) мълчи, явно не е бил истински въпрос, а само оплакване... или хвалба, знам ли...

Ж50 (споко, с КАРИЕРА и с дете на ПЕТ (! ) години)

94.   Авторке, за съжаление си. Дано знаеш баснята за лисицата и гроздето, защото и твоята работа е същата. Колкото и богата да си, да имаш кариера и илюзорен престиж ако нямаш мъж, значи нямаш нищо! Тук разни бездетни жени и стари моми те баламосват, че да живееш сама е прекрасно, но ти сама си знаеш, колко прекрасно е. Една жена без мъж е нищо и ще си умре като кобила без история. Стара мома звучи обидно, за това ти казаха да не казваш че си такава, докато стар ерген звучи похвално, защото ергенъг е друго нещо, а и той може да се е размножил през ергенлъка си без да е поел ангажименти. Еманципацията ви направи свободни, а мъжете още по свободни и в крайна сметка губещите както винаги сте вие, жените.

95.   Живей си живота, както намериш за добре.
Обществото така е внушило, че който няма връзка, не е пълноценен.
На мен сестра ми и мъжа й много ми се подиграваха, че до 20-годишна възраст все още не бях имала гадже и бях девствена.
Беше ужасно унизително.

96.   До 95

Не знам колко време е минало от тия подигравки, но се замисли сестра ти и мъжа и колко всъщност са качествени като хора и дали си заслужава да общуваш с тях.

98.   Не знам как е при другите, но аз не се смятам за дар божи за жените. Като правило и в училище, и при следването, и в института където бях научен сътрудник, се разбирах добре с колежките. Моят програмен колектив беше от осем млади жени и момичета всичките инженери, някои научни сътрудница. Даже когато съпругата видя една снимка аз и по три колежки от ляво и дясно направи коментар, ама при теб шест жени. Обясних И, че седмата снима, а осмата е някъде отишла и пропуснах язвителният коментар, относно колежките и мен. А изразът "Стара мома" от далеч мирише на лумпенски и селски цървул. Няма стара мома, отмина тази "дамга", на нещо некачествено. За мен този израз е отвратителен. Жената може да сама, но не е самотна. Свят без жени е отвратителен, той не е за мен. Харесвам и уважавам жените, съобразявам се с тяхното мнение и съвети. А държа да подчертая, изпитвам дълбоко отвращение към джендеризма, феминизма, евро и американогейският неолиберализъм и глобализъм. Харесвам жените от моята раса, както и с леко дръпнатите очи. Според колежка, която с ехиден клас ми обясняваше, че това зовът на кръвта от степите. Аме, че фройдиска. Алекс. //Fallschirmspringer//-- Десантчик--"Навсякъде, по всяко време"

99.   Ами остани си сама, заслужаваш това

51-90 от 90