Споделена история от Семейство

Колко струва да имаш дете?
Въпросът ми не е в пряк смисъл, разбира се. Искам да знам колко като цифри излиза удоволствието да имаш дете? Какви са разходите от самото раждане до края? Въпросът ми е към майките, нека споделят от личен опит. Естествено сигурна съм, че не си броят стотинките, но горе долу ориентировъчно. И моля ви без отговори, че децата са безценни и така нататък-това го знам. Просто искам да съм подготвена и да има какво да предложа на детето си, затова питам.

Коментари

1.   На въпросът ти няма как да се отговори, кокото повече толкова повече. Нали се сещаш, че бебе може да носи боди от 4лв и с същия успех боди от по 18лв броя, може да яде кърма и може да се храни с изкуствена храна по 15лв кутията на всеки 4 дни. Както ти днес може да ядеш баничка или да ядеш в петзвезден ресторант и при бебетата е така, това зависи само от възможностите на родителите.
Задай си въпроса по друг начин например минимално колко на месец ще ти трябват или нещо такова.

2.   Не съм раждала, но имам новороден племеник. Разходите за в момена са за дрешки и памперси. Дрешките за бебета са много скъпо удоволствие, най-евтиният комплект ще ти струва 16-18 лв, да не ти говоря, че ти трябват количка, кошче и нещо като столче се явява. Количката им струваше 90 лв, за легълцето и столчето не мога да ти кажа с точност. Имай предвид също, че до 6 месеца бебето ще се кърми, но ако карамата ти не е хранителна трябва да преминеш към сухо мляко, което е от порядъка на 10-11 лв кутия от 450 грама. Друго след 6 месеца се почват пюренцата те също не са евтинки. Като по-отрасне трябва и на градинка да го пратиш, съответно с/у съответната месечна такса, после и ученик ще стане и там трябват парички, че знае ли се докато стане първолаче може и вече учебниците и за тях да се купуват. Друго, не знам дали знаеш, че ти се отпуска от държавата еднократна парична помощ в размер на 200 лв за първородно дете, обаче ако си студентка и прекъснеш обучението си заради бременост ти изплащат беше нещо от порядъка на 2600 лв естествено след като предоставиш нужните документи и попълниш молба.

3.   Наскоро четох една такава статия, в която пишеше, че бебето първите две години струва 26 000лв. Ужас

4.   а да на сестра ми раждането и беше без пари, тъй като не е избирала екип да я изродят. Вече там не знам мисля че беше по 100 лв за човек

5.   №3 Дупе знае 2 и 200!!! ако му осигуриш денонощно детегледачка и всички глезотийки 26 000 евро няма да ти стигнат.

7.   1 и 5 са прави. Иначе - аз например бих търсила количка и легълце от близки и познати.
Забранена е продажбата на бебешки дрешки втора ръка, ако видиш такива - не!
Разходите не са предварително плануеми, защото не знаеш дори, каква ще ти е бременността, дали детето ти ще се роди здраво. Това са рискове, които поема всяка жена. Може да обвиняваме лекарите колкото си искаме - истината е, че просто няма сигурност в това положение и родилката е с единия край в гроба.
Затова - не бързай. Най-важното е човек да има добри осигуровки, за да може горе-долу да има поне в началото финансова подкрепа, ако нещо с детето не е ОК.
Много важно е бащата да има сериозна работа, просто да има постоянен поток от средства,дори ако ти боледуваш + поне 5000 лв. да си има човек за всеки случай.
Аз бих спестила от скъпи мебели и дрехи, които и без това са за много кратка употреба и бих заложила повече на доро медицинско обслужване, на добра храна и много-много спокойствие. Не бих разчитала на някакви държавни помощи, детето си е мое, не на държавата.

8.   Колко ли струва?

Памперси (за около 3 години, ) 36*50 = :lol:

Отделно подаръци, играчки, да му приготвите безопасна стая и т. н - Приблизително за първите 10 години: 20000+-100

9.   Боже, прости на нашите управляващи, че ни накараха да си задаваме и такива въпроси!

Ще ти дам един съвет от сърце! Същият този искрен съвет дават и на всички близи и приятели, които ме попитат трудно ли се гледа дете!

Махни се от тази дупка в която живеем, и отиди някъде, където кучетата нямат по-големи права от теб ( да, наистина кучетата в България са по-весели и по-ценени от хората )!

Не те съветвам да си гледаш децата в страна от третият свят, каквато в момента е България! Тук всеки ден може да се окаже, че утре няма да имаш работа! Всеки един ден е риск, че утре може костюмираните господа от банката да ти вземат жилището, и да останеш на улицата!

Истината е, че нашата държава е една изключително лоша среда за отглеждане на деца! Това е истината, и самият ти въпрос относно средствата, които трябват за отглеждане на дете го доказва с пълна сила!

Успех, дано да си осъзнала грозната истина!

10.   Не съм чела всички коментари, но прегледах достатъчно за да видя, че никой(на пръв поглед) не е казал БРАВО на това момиче. Днес, в България, този въпрос трябва да си зададе всяка разумна жена, която се готви да стане майка. Аз като майка на 2 деца ето моята равносметка.
1. Избор на екип за раждането-350 лв, аз дадох 200 за избор на лекар, говорим за нормално раждане. Според мен е безотговорно изабщо да се забременее ако не можеш да извадиш 300 лв. Лично мнение.
2. Легло на бебчо-моята кошарка с матраче и завивки излезе около 200 лв. Решихме да не е легло а кошарка понеже се сгъва и е удобна и за пътуване.
3. количката ми струва 150 лв., разбира се има и па 1000, но не мисля че е важно. Важното е да е комбинирана и удобна.
4. Комплект за изписване е в порядъка на 50 лв. Ако е зимата ше добавиш и одеалце-около 30 лв.
5. Шишетата-хубаво е първите да са против колики, шише за мляко, шише за вода и помпа за цедене на кърма около 50 лв.
6. Дрешките които са нужни в началото са ританки-1 струва 4 лв, бодито е на цена6-7лв, и гащеризончета около-15 лв, това ви трябва по 3, не прекалявайте с дрехите, защото после ще ви подарят още.
7. Кърмата изисква добро хранене, задължително ядки, плодове, сирена, хляб, мляко, месо, обилно хранене, ако нямате кърма излиза към 150 лв на месец сухото мляко.
8. Памперсите на памперс са ви към 40-50 лв на месец.
9. Ваничка, легенче, кофа-20 лв.
От там на сетне екстрите са много. Но това трябва да го имате за бебчо-дано не съм изпуснала нещо.
Пак повтарям че е много правилно че първо мислите дали ще можете да си позволите дете, днес и в България няма друг начин, освен да разчитаме на себе си.
Успех.

11.   Номер 10, аз ти казвам БРАВО за коментара! Както и на авторката БРАВО, че най-напред мисли и после действа.

Цифрите, които си дала не мога да ги коментирам, защото нямам опит в това отношение, но ще се спра на последното изречение: "днес и в България няма друг начин, освен да разчитаме на себе си" - Където и да е по света и когато и да е в историята никой никога не е могъл да разчита на друго освен на себе си. Направиш ли грешката да чакаш някой друг да те "оправя" (и в двата смисъла) и да ти свърши твоята работа, ще стигнеш до дереджето на номер 9, дето кучетата, държавата, хората, а може би и слънцето и облаците са й виновни.

На кривия х*й - знаете...

Кубрат

12.   Кубрат ми взе думите от устата. Браво на номер 10!
Аз мога да добавя само, че хората нещата като колички и креватчета си разменят, има заможни хора с колички и креватчета за по 1500 лв., които дават по веригата и после поне 5 семейства ги ползват, защото са здрави. Да не говорим за подаръците от близки и познати в началото...

На 9 мога да кажа, че от Централна автогара в София всеки Божий ден има автобуси към всяка точка на Западна Европа. Има и самолетни билтети, но не знам, дали знаеш, как се купуват билети онлайн, а и може би те е страх, че Дянков ще ти източи картата (ако имаш такава), а Бойко ще дойде и ще ти направи дете, без да си плати за памперсите.

Браво на разумните момичета, че си правят сметката, че практически знаят, какво е семейно планиране. Това са все образовани жени, които знаят със сигурност и какво е думата контрацепция, които утре ще възпитат и децата си, ще ги изучат - тяхно е бъдещето ни.

Кубрат да не се страхува - тези като 9 не са мнозинството от хората у нас. Надявам се и останалите да са поели към Гърция или Испания.

Не виждам да ходят хората в дрипи или да гладуват, точно обратното. Сега дори и жените си имат собствени коли и си разнасят децата наляво-надясно, което преди беше немислимо, има цели магазини само за бебешки неща, каквито и на Запад няма... българинът не лишава детето си от нищо, дори прекаляват, но всеки си прави сметката.

13.   Номер 12, защо не разкриеш на Кубрат в другата тема, че си жена, да му отвориш очите на момчето:)

14.   №12 Малко преувеличаваш.
Аз съм №1, 5
Все пвече деца в Бг ходят на училище без джобни, все повече среднисти са без учебници и с дрехи втора ръка, защото родителите им нямат пари. Все по голям става броят на гладните деца в Бг. Ти къде живееш сигурно в чужбина или в центъра на София, щом не виждаш. За да видиш трябва да слезеш при хората, от джипа с тъмни стъкла не се вижда добре.
Темата не е дали има гладни, а колко струва посрещането на бебе. Скъпо удоволствие е бебето и трябва да се планира добре.
Прочети пак коментара на №9 той просто обяснява "нашата държава е една изключително лоша среда за отглеждане на деца" и е прав.
Законът казва майчинство само ако си работила 2 години без прекъсване иначе 100лв една година. Законът казва: дете до 12 години не трябва да остава само 1000-2000лв глоба, а в същото време родителите да работят, как става този номер: отговор с детегледачка до всеки петокласник. Да не отваряме темата за нещата който ги застрашават ако вие сте спокойни аз не съм автомобилите опасни, педофилите опасни, съучениците опасни и така нататък.

15.   За да се ориентираш максимално за нужните разходи можеш да отвориш сайта на Национален Статистически Институт и да погледнеш колко са отчели като среден разход на член от семейството за предходното тримесечие. Да кажем, че това ще ти е нужно в "идеалния" случай.

17.   Пиша за съвет. Майка съм на 4 месечно бебе. Изучих се от другите майки да пазарувам от чуждестранни сайтове. Там не само, че цените са по-евтини, а качеството на ниво. Тук надценките са безбожни и то съпоставени на едни и същи артикули. Пазарувам дрешки, играчки. В момента чакам и лятна количка. Съжалявам, че от по-рано не съм пазарувала по-този начин. За пример комплект от 6 бодита от чужбина ми излизат по 3 лв едното. Много от майките даже и пюрета поръчват от чужбина- не само са по евтини, но не са пълни със захар и нишесте. Има разлика и в памперсите произведения в Англия и произведения за Източна Европа.

18.   Искам да ти разкажа как създадохме и отгледахме едно щастливо и здраво дете без да имаме постоянни доходи, всъщност... почти без доходи.

Много родители първо чакат да имат добра работа с големи доходи и тогава да създадат детето - според мен това е ГОЛЯМА ГРЕШКА! Детето има нужда от родители до себе си, а не от пари. То има нужда да общува с вас, а не да вижда баща си за 1 час дневно нервен и убит от работа или отсъстващ със седмици по командировки. Също така много майки оставят невръстните си дечица за гледане при баби / детски ясли и се връщат на работа за да има пари у дома.

И така още преди раждането решихме, че ще направим всичко възможно детето да бъде щастливо, да се чувства добре и да се появи по най-добрият начин на този свят. Кой не го иска, нали?

Преди зачеването направихме изчистване на жилището. Но не жилището от цимент и тухли, за което си мислите, а това в което ще се случи чудото на живота - от една клетка ще израсте човек - нашето дете. Имам в предвид тялото на майката, утробата. Аз и жена ми направихме 30 дневно пълно пречистване на тялото. Много родители ремонтират жилището, подготвя бебешката стая за бъдещият член на семейството, купуват креватчета, сменят тапетите, боядисват стени ала не се сещат да почистят жилището, в което то ще се появи и ще обитава цели 9 месеца. Ние решихме, че е от жизнена важност тялото да е пречистено за създаване на здраво и жизнено дете. Чел съм за племена по света, където майката след зачатието се отделя в отделна колиба, където е на специален хранителен режим и на спокойствие.

Пари за ремонти и обзавеждане на детска стая нямахме, но виж пречистването на тялото не струва нищо, иска се само желание.

За раждането бяхме добре подготвени, има няколко филма, които всеки бъдещ родител би трябва да види, преди да реши как и къде ще роди:

* В Утробата - http://forum. mikroferma. com/index. php? topic=1797. 0
* Какво желаят бебетата - http://forum. mikroferma. com/index. php? topic=1483. 0
* Раждането с оргазъм - грижливо пазената тайна - http://forum. mikroferma. com/index. php? topic=1276. 0

Синът ни се появи на бял свят в родният си дом, в прекрасна спокойна обстановка.

Бяхме решили да го повиваме с многократни пелени, а после да преминем на ЕБХ (Естествена Бебешка Хигиена) - начин на общуване с бебето, при който отпада нужда от памперси. Бебето откликна много добре на тази комуникация, още от 14-тия ден се научи да прави всичко в едно легенче и на практика за целият период до изграждане на тоалетни навици в него сме използвали един пакет памперси. Няма да навлизам в подробности, тук е описано всичко: www. BezPeleni. info
Така спестявахме поне 90 лв. месечно от памперси, което никак не е малко.
Шампоани, сапуни, пудри и мазила не сме ползвали, защото бебето не се подсичаше. Миехме понякога косата с малко хума. Наши близки ни дадоха много бебешки дрешки и не се наложи да купуваме, освен гащички и горнища.
На практика целия период до поникването на първите зъби то беше само на кърма. Не сме купували каши, пюрета и т. н. После мина на нашата храна (вегетарианска), но ситно смляна - овесена каша, пюре от моркови и др.
Дотук нямахме никакви разходи. А ни бяха наплашили, че бебето струвало 300 лв. месечно.

Вместо бебешка количка го носехме в слинг - парче плат, което се увива и става като люлка: http://sling. beinsa. info

Oтново - слингът нищо не струва като пари, но пък е прекрасно за бебето да е навсякъде с тебе - наблюдава, взима участие и е потопено в аурата ти. Искам да споделя, че беше много спокоен, нямаше колики (благодарение на ЕБХ), хранеше се добре и винаги имаше усмивка на лицето.
И така израсна почти неусетно. Аз работех у дома, собствен бизнес, припечелвах 300-400 лв. колкото да има за храна и да мога да съм с детето, то се учеше, помагаше когато и както може, ходехме всеки ден на разходки сред природата, в гората, а през лятото - на планина. Не ни ограничаваше работно време, отпуски и т. н.
Ходили сме на море с 50 лв. - на стоп. Стига да иска човек и това може :-)
Пропуснах да добавя, че живеем в къща на село, имаме собствена зеленчукова и овощна градина, печем си хляб у дома. Баби и дядовци не са ни помагали, сами се справяхме със всичко.

19.   Може би за неща като количка, кошара ще ти трябват повече. Все пак зависи какво ще решиш да вземеш, цените са различни. Дрешките в началото през 3 месеца се сменят. Памперси взимам от най - евтините излизат ми малко над 30 лева. Кърма ако имаш е добре. Не ти трябва чак толкова, по магазините са скъпи нещата, но иначе може и използвани неща да се вземат. За раждане зависи къде ще решиш. За първо дете еднократната помощ е 250 лв. Ние сега чакаме второто дете. Има 9 месеца преди да се появи, а освен това не се знае точно кога ще настъпи бременност. Хубаво е все пак да има някакви заделени пари. Иначе минимум 200 лева може би на месец ако е на адаптирано мляко и за памперси.

20.   След раждането смятай поне една нормална заплата (1000) лв на месец, при положение, че не плащаш квартира или ипотека. И това трябва да са твои пари. В никакъв случай не позволявай на мъж да те издържа, защото ставаш зависима и има голям шанс да почне да издевателства над теб и детето.

22.   "Какви са разходите от самото раждане до края?"
До кой край? Докато навърши пълнолетие или завърши университет? Докато родителите умрат? Друго?

24.   Като майка на 3 годишно момченце, мога да кажа че първоначалните разходи са 2000-3000 лв( това включва количка, креватче, дрешки, шишенца, стерилизатор и цялата подготовка за бебенце)
, раждането е от без пари или 500 до 3000лв зависи къде. Месечно 200-300лв за бебе ако включва и адаптирано мляко.. но всеки родител ще даде всичко за бебчо, майната им на парите, те са нашето бъдеще и всичко. Дори да се лишим знаем че даваме най- доброто за нашите наследници, бъдете смели, подходящ момент за който сме подготвени няма..

25.   Може и почти без пари като ти подарят повечето неща, според мен много се заглеждате в парите, и те са важни да ги има, но ако някой иска нещо парите ли да го спират.