Споделена история от Семейство

Фейсбук и дъщеря ми
Дъщеря ми е на 13 години. След като се прибере от училище непрекъснато е във фейсбук. Сигурно си има интернет приятел. С нищо друго не се занимава, а предполагам че е влюбена. Дайте съвет

Коментари

1.   Ами ти като не можеш да контролираш една 13 годишна пикла, сори но каква майка си? Не вярвам да си има приятел от там, фейсбук има доста други функции, но ти защо не гледаш дъщеря ти първо да учи? Дори не е най-страшното да си има някакво приятелче на тази възраст, но с висене по фейса не се става отличник и не се завършва добро образвание

2.   1 не я нападай толкова бързо! Авторке разкажи ни повече какъв е успеха и в училище, учи ли и по колко часа е на компютара?

3.   Нищо подобно! Аз съм м на 26г. и след като се прибера, също половината от почивката ми минава във фейсбук. Така че да си правиш подобен извод, е малко несериозно.

4.   До 1: Много се дразня на такива съдници, с вископарните им приказки "като не можеш да контролираш една 13 годишна пикла, сори но каква майка си? ". Да питаш някого "сори, но каква майка си", то трябва, ако не друго, то поне малко да я познаваш тази майка... или да имаш бегла представа от това каква е тя или какви са им взаимотношенията вкъщи. Да отглеждаш и контролираш тиййнейджър, не е като контролираш домашната котка вкъщи да не направи белята на неподходщото място.

Този сайт е споделяне и подкрепа, а не да си дърпаме взаимно ушите и да се съдим.

5.   Защо не поговориш с дъщеря си и да я попиташ в прав текст или не се разбирате много?

6.   Боже, чета коментари 2-3-4 и не вярвам на очите си... Аман от фейсбук-маняци и задръстеняци! Подкрепям с 2 ръце коментар 1!!!

7.   Така... Аз съм на 13 и мога да изкажа пълноценно за вас мнение. Ако искате да спре да влиза там-забранете сайтовете или изключвайте приемника в 10 часа. :))) Ако дъщеря ви се грижи за външния си вид следователно нормално е да влиза там за да покаже това което е-. - И ако е влюбена... хм... най-вероятно е някой съученик с който я е срам да си общува устно. Ако тя е отговорна не трябва да има място за притеснение а да и покажете че й имате доверие за да разбере че не трябва да ви излага по никакъв начин. А ако се притеснявате че е влюбена... хмм... стига де... xD Ще се полюбува...
ДОТУК С ЛИГНЯТА! А сега личните ми страдания! Заради тези сайтове разбрах какво е депресия, кръв, влачене по пода, булимия, болки в стомаха, обиди от страна на съученици и дискриминация заради ръцете ми! Е! Стягайте си дъщерята и ако не сте говорили за опасности, естетика, и вредна религия и тя не ви послуша.... горко й!
-Усмивката на Дявола!

8.   До 6 от 4: Ти въобще не вникна в коментарите обаче... Въобще не става въпрос за фейсбук маняци или здрастеняци, а за начина, с който номер 1 разговаря с авторката. Хората тук пишат за да си излеят душата и очакват съвети, мнения състрадание, а не някакви напълно напознати висикомерно да ги "хранят" и да им обяснят "как не стават".

10.   Аз също подкрепям номер 1. Извинявай, Авторке, но номер 1 е прав/а. Аз лично нямам деца, но приятелките ми, които имат не позволяват на децата си да имат собствен скайп и фейсбук. Като станели на по 16, тогава можело. Чувам, че си пишат с приятелчета по скайпа, ама от семейния. Ти си майката, а тя е дъщерята - ти определяш правилата и трябва да я контролираш, за да не направи нещо необмислено!

11.   До №1: Проблемът е доста сериозен с интернет изобщо. Дали ще е фейсбук, игри или нещо друго това си е дрога. Правилата трябва да се въведат от родителя и да се спазват. Но това в никакъв случай не може да стане по насилствен път единствено. Изобщо отношенията родител-дете в тази възраст и с децата от това поколение са много сложни. И с отношение като към "13 годишна пикла" със сигурност няма да стане.
До авторката: Говорите, говорите, и пак говорите, че реалният живот не е във Фейсбук. След като си е свършила с уроците, тогава може да седне на компютъра и то за време, определено от Вас. Нейната работа е да учи, както е Ваша да се грижите за нея финансово и емоционално. Компютърът е развлечение. А то е след като си свърши нейната работа- учене и някакви неща вкъщи евентуално. Като крайна мярка -ползвате програмата за родителски контрол или поставяте парола на компютъра. Последните неща не изключват по никакъв начин разговорите.

13.   Няма нищо лошо в това да си има фейсбук и да си губи времето там - не е задължително да си има приятел. Лошото е в това, че Вие се притеснявате дали си има интернет - приятел, а не че не учи.

14.   Ще й мине манията, почти всеки е минавал периода на интерес-мания- досада.

15.   Е, какво стана, как вървят нещата?

16.   Имам дъщеря на годините на твоята. Компютърът ни има парола и се ползва, когато аз позволя и то в ограничено време на деня.
Ще си щастлива ако узнаеш, че тя има "приятел", защото това е най-малкият ти проблем. Сексът, гнусотиите и насилието в мрежата са много по-опасни и за съжаление обграждат децата ни не само в интернет, а в медиите, телевизията, навсякъде. Твоята дъщеря все още е малолетна, ти си родител, не хленчи, а постави условия, дипломатично ако можеш, стига да не си му изпуснала края. Създай и домашни задължения и интереси, излизайте заедно. Недопустимо е това, което позволяваш да се случи, свидетел съм как много родители са в твоята позиция на деца, а не на родители, стегнете се, хора. Живеем в опасен, мрачен и развратен свят, децата ни гледат порно още на 10, събудете се! Бъдете родители, когато трябва добри и ласкави, но когато ситуацията изисква, бъдете непоклатими и авторитетни, без да сте авторитарни! Успех!

17.   " Нищо подобно! Аз съм м на 26г. и след като се прибера, също половината от почивката ми минава във фейсбук. Така че да си правиш подобен извод, е малко несериозно. "

Да, разбира се, че е НИЩО ПОДОБНО ти си жена на 26, а това е дете, за Бога!!!

18.   Ти пък я изкара влюбена? ! А защо не питаш нея самата? Вие не разговаряте ли за тези неща, за вредата от цигарите, интернет, за това, че е още със жълтото по устата?? Никакъв ли контрол не си упражнявала досега към това дете, искам да кажа не в лошия смисъл, но на първо място са домашните, обядът, а ти и позволяваш глупости и сега търсиш помощ? Делят те месеци от най-сериозните проблеми, ако не вземеш мерки.

19.   РОДИТЕЛИТЕ КОИТО ЗНАЯТ КАК ДА ВЪЗПИТАВАТ ДЕЦАТА СИ И ГИ ПОЗНАВАТ НЕ ТЪРСЯТ СЪВЕТИ ОТ НЕПОЗНАТИ ХОРА В ИНТЕРНЕТ!!! Какви родители сте бе хора?!

Модератор: Ограничете употребата на главни букви!

20.   Вижте, спрете да нападате хората! Нека помислим какво може да се случва... Никой не пита подробности, за да разбере, а само нападате без причина!
Аз съм на 12, а имам приятелка също на 13, която вече прави секс, пуши и даже взима дрога! Бяга от вкъщи, а успеха и не стига и за две! Е, не ми е точно приятелка, ама е от нашия клас! Цялата е в татуйровки и пиърсинг! Представете си-това е по-зле!

21.   Аз съм на 12 години и също доста често седя пред Фейсбук, но си нямам приятел, за това предполагам, че няма приятел. И, ако имаше ще ще да ви каже поне аз така мисли.
Ани

22.   Фейсбук предлага много неща, не само чат с непознати/познати. Аз например съм на 21, нямам си приятел в момента, а пък фейсбукът постоянно ми е "включен". Имам си и друга работа, разбира се, но като реша да разглеждам снимки или приложения ми отиват 2-3 часа най-малко. Не се тревожи. Не е задължително да си има приятел. За чат с гадже, скайп е далеч по-добра опция.

23.   Аз също съм майка на 13 годишне дъщеря и когато погледна какво става там ми прилошава - винаги ще се намерят разни идиотчета /на нейната възраст! /, които публикуват или лайкват разни снимки, анимирани гифчета и филмчета с откровено порнографско съдържание!!!! И няма начин да се предпази от помията, която се лее - дори да блокира профили, винаги има нови изненади.
Затова единственият начин предпазите детето си е ПРАВИЛО - ФЕЙСБУК Е ЗА ПЪЛНОЛЕТНИ.
Ако не може да се откаже съвсем, трябва да минавате преди нея и да блокирате и триете неподходящи публикации. Аз го правя.

24.   Всички сме прекалявали с Фейсбук, в това няма спор! Аз прекарвах доста време във Фейсбук преди да родя, но сега дори не ми е интересно. Ако прекарването на дъщеря Ви в интернет е проблем, просто и ограничете времето на компютъра. Примерно 2-3 часа, дори и по-малко. Не мисля, че е удачно веднага да слагате етикет на нещата. Това, че прекарва много време въе Фейсбук не означава, че си има приятел. Дори и да има, какъв е проблема? Ако оценките в училище са на ниво, аз не намирам логика в това.

25.   Дъщеря Ви стои във Фейса, понеже няма нищо по-интересно за правене! Запишете я на спорт-хем ще е здрава и във форма, хем ще се развлича. Нека тя да си избере, питайте я какво и се прави. Оставете я да взема решения за някой неща. Така ще имате поне 2-3 дни в седмицата, в които следобяд е на спорт, а вечер прекалено изморена от него:). Създайте и хобита, интереси.... Запишете я на език... Излизайте заедно с някакви ваши приятели с деца на нейната възраст-ходете в парка, на планина.... на кино... Каквото решите... Проблемът не е, че стои в интернет. Проблемът е, че това и е най-интересната част от деня. За много деца е така и е тъжно. Хубаво е, че като майка сте се замислили...
А относно опасенията Ви, че си има приятел там... Ако имаше някаква интернет афера, щеше да се развива по скайп. А ако имаше реална афера-на живо. Не е изключено да си харесва някой съученик, да си пишат и да му гледа снимките и тн... Но в това няма нищо лошо. Стига да е в нормални граници ( не по цял ден). Не я разпитвайте и не и го забранявайте. Просто и покажете, че в този живот има и по-интересни неща:)

26.   Боже стига с тоя Фейсбук омръзна ми на 17год съм и не съм пристрастена към тоя сайт даже и племенника ми и той има фб а е на 12 зависи как ги възпитаваш давайте им още от 1ви клас скъпи телефончета и в 2 вече комп. и стават пълни "хакерчета" вместо да им измисляте занимания вие сами ги подтиквате към интернета. Аз например ходя от 11години на народни танци това е гордост за мен когато ходим по турнета в различни държави така че, вместо да стоят в къщи след училище или занималня по добре ги запишете на танци, плуване и каквото и да е така по бързо ще свикнат и няма да висят по разните му сайтове Какви родители сте изобщо? се питам

27.   Авторке, вероятно детето ви е в депресия или няма друго занимание. Яко ви притеснява прекомерното стоене в този сайт просто поговорете и и предложете да правите нещо заедно например да отглеждате цветя, вечерна разходка в парка, рисуване, ако можете да си го позволите я запишете на някакъв курс или спорт.

29.   Алооо номер 1 от такива като теб ми се повдига как ще нападаш така момиче на 13 още по малко пък майката ебахти неуважението сори за израза ебахти ама съм на 20 години а на 13 още нямах компютър даже
а ти тука нападаш момичето я малко се дръж

30.   Номер 23 само за 1 си права да вярно е фейсбук е за пълнолетни но аз почти бях пълнолетен на 17 като имах профил сега съм на 21 почти и не само пълнолетни но и под 18 имам за приятели възрастта е без значение