Споделена история от Семейство

Баща ми ми налага психически тормоз
Здравейте! Вече не издържах и реших да споделя проблемите си с вас. Моите родители са доста умни и разбрани. Но с възрастта нещата се промениха. Аз пораснах, проблемите свързани с мен също. На 17 години момиче съм, което тепърва поиска да излиза на бар, да ходи на танци, да се забавлява. За жалост само единият родител ме разбира-мама. Тя е единствената, която ме подкрепя в всяко едно отношение, дори разбра, че пуша и пак го прие доста добре. Но баща ми... Той от своя страна е доста възрастен, малко повече от 3 пъти по-голям от мен, с остарели виждания за живота, със стари методи на възпитание. Той иска каквото каже да се изпълнява. Едва ли не иска да стана монахиня. Да не излизам навън, да нямам гадже, да не се глася, да не се обличам по разголено. Иска да ме затвори вкъщи, само да уча и това е. И то какво да уча, като иска само да завърша 12 клас и после да не замина да уча висше, а да стоя вкъщи и да го гледам, защото пък той и майка ми се ненавиждат. Но това друга тема, която е още по тежка. Не знам вече как да разговарям с него, как да му обясня, че имам нужда да излизам и да се забавлявам. Най не му допада това, че сега си намерих нови приятели, с които имаме общо хоби, но те са по-големи от мен с по 10-15 години. Те се държат с мен доста добре и ме приемат като по-малка, даже ми дават съвети какво да уча за в бъдеще, но това не се нрави на строгият ми баща. Дори няколко пъти е заплашвал мен и майка ми, че ако още един път изляза някъде и закъснея дори с 5 минути, ще ни изгони като кучета навън. Толкова психически тормоз сме понесли от него, че просто вече не знам на кой свят се намираме. Това е горе долу моят проблем и моля всеки, който може да ми помогне със съвет!

Коментари

1.   Здравей,

Възрастта на баща ти няма нищо общо със степента на закостенялост и тесногръдие. Моят баща е бил на 35, когато съм се родил, така че на 17 съм имал същото възрастово отношение, което и ти с твоя. Но разбиранията му са коренно различни.

Имам само един съвет, които мога да ти дам - животът си е твой и единствено твой. Ти трябва да решиш как да го изживееш (което вече си направила, струва ми се). Не се жертвай, за да угодиш на някого, който все повече ще се превръща в старо мрънкало. Претенциите му никога няма да са заситени, а ти самата също няма да постигнеш удовлетворение и само ще се гнетиш все повече и повече с всяка изминала година. Ограничи влиянието, което той има над теб. В краен случай съвсем скоро ще си пълнолетна и способна да вземем нещата изцяло в свои ръце - и той няма да може да те спре да си заминеш; просто не обръщай внимание на сръдни от сорта на „дъщеря ми е неблагодарница“. Баща ти е, да, и същевременно е човек, който крещи, че ще те изгони като куче на улицата за 5 мин закъснение. Човек не избира роднините си, ала избира как да се държи.

Коренът на проблема не е у теб. Няма никаква нужда да поемаш тежестта... нито нито, нито майка ти.

2.   Ми закъсней не с 5, а с 50 минути за да ви изгони, и после цял живот прави каквото си искаш! :)

3.   Аз пък съм момче на 17, вчера писах такава статия, само че моя баща налага и физически тормоз, над цалото семейство, затова търся и аз лешение

4.   Номер 2 ти показа най-доброто решение. Не можеш да промениш мисленето на човек ей така. Не става, като по филмите затова просто поеми нещата в свои ръце.

6.   Номер 1, благодаря ти. Аз и мама имаме възможността да се махнем от него, но единствената спънка е финансовата. Майка ми има твърде много заеми и заплата почти никаква не получава. Ако се изнесем ще затънем още повече. Оттам идва и страхът да се махнем. Не знам вече накъде да поема.

7.   И аз съм в подобра ситуация само че аз не съм на 17 ами на 25 и моят баща ми се налага непрекъснато и това ме дразни адски много прочетох всички коментари а също и историята на пострадалото момиче споко не си само ти!!!

8.   И моите се налагат, направо изпуших покрай тях. То бива бъркане в живота ми, ама това направо е натрапване. Мразя подобно поведение, напоследък често се караме и то сериозно, а когато не се е подчинявам на майка ми, тя започва да ме нарича- тъпа и мързелива, а баща ми некадърна. Ако бях такава нямаше да съм без образование, и мога да чистя, не ме мързи за разлика от мои връстнички, които гледат само дрехите, косата, да са чистоплътни, а в стаите и баните им е кочина. Обидно ми е собствената ми майка да ме обижда, няма да й го простя, не ми пука за Господ и прошките му, аз никого не съм обидила през живота си, а срещам само обиди и шамари от другите.