Споделена история от Семейство

18 години и изведнъж проблеми вкъщи
Тъй като се оказва, че никой от приятелите ми не знае как да ми помогне, ще трябва да питам вас. Наскоро навърших 18 години и почти цял живот с майка ми се справяме съвсем сами. Няма да изпадам в подробности, просто баща ми е извън картинката. Никога не съм имала сериозни проблеми с нея, споделям й абсолютно всичко, само на нея мога да вярвам и да разчитам напълно. Тя е човекът, на когото съм се възхищавала цял живот за смелостта и постиженията и се надявам, че един ден ще мога да бъда поне мъничко като нея.

Проблемите обаче започнаха когато навърших 18 години и се сдобих с приятел. Започнах да излизам с приятели вечер, от време на време оставах да спя при него, но се стараех да си върша задълженията вкъщи и нищо не се беше променило, поне според мен. Но, очевидно, за нея не беше така. Започна да ми се обажда по няколко пъти на ден, задължително крещейки по телефона поне веднъж. Не дай си боже да й кажа, че оставам да спя при него- истински цирк! Рядко се държеше така преди, но сега стана ежедневие. Опитах се да се разбера с нея, но тя настоя да ми наложи график за излизане от вкъщи и график, по който да виждам приятеля си, което звучи изключително абсурдно. А ако можело да си стоя само вкъщи, щяло всичко да бъде наред. Твърдеше, че само я използвам, за да източвам пари от нея и живея на аванта вкъщи, от което страшно много ме заболя. Позволи си дори да ми удари шамар една вечер, когато се скарахме, а тъй като ми е майка не знаех какво да направя.

Приятелят ми не се е виждал в по- голямо чудо, случва се да се разплача пред него заради проблемите вкъщи, а не искам да го притеснявам. Наистина не знам как да се справя с този проблем, за първи път в живота ми ми се иска просто да си събера багажа и да се изнеса за да избягам от проблема и всекидневното напрежение, но ми предстои важна година- матури, завършване, кандидатствания. Искам да оправя нещата вкъщи, но сякаш тя не иска и да чуе. Ще ми се това да стане без да се наложи да оставя приятеля и компанията зад гърба си, но не знам как точно да подходя. Наистина няма да ми се отрази добре в бъдеще ако си събера багажа сега и не искам да се окажа скарана с най- близкия си човек.

Ако някой знае какво мога да направя, ще му бъда благодарна, тъй като всичките ми идеи се изчерпаха. Благодаря предварително!

Коментари

1.   Майка ти има спешна нужда от мъж!! Повярвай ми, тя 100% се чувства адски самотна и сега, когато и теб те няма покрай нея, сигуно изперква. И се ядосва, защото си мисли как тя всичко е давала за теб, а ти я "изоставяш", което не е правилно, но не и съвсем погрешно. Тя просто има нужда да разбере, че ти вече не си дете и имаш и свой личен живот, но за да го проумее, трябва да вземе нейният собствен живот в ръце!

2.   Говори с нея, и я попитай има ли причина да се държи по този начин, вече си голяма предполагам че няма да е трудно да се разберете :)

3.   Тя просто много се тревожи за теб. Страхува се, че можеш да провалиш тази важна година с любовните си истории. И е права. Има безброй такива случаи. Може би наистина прекалява с някои неща, но това е пак от страх за теб. Разбери я. Обичай я, каквато е. Щом те е отгледала, значи е добра. Друга няма да имаш, единствена е.

4.   Майка ти се чувства самотна и застрашена от приятеля ти,
той те йраде от нея, а както ти сама каза си живеете двете. Не я обвинявай - постави се на нейно място. Единствения вариант е да ги запознаеш и да прекарвате част от времето си заедно с нея. В крайна сметка само ти си и опора и тя се страхува да не те загуби. Покажи и че няма такава опасност - напротив и всчико ще бъде ок!

5.   Стискай зъби до края на годината - после университет общежитие работа и си готова.

6.   Здравей! Мисля, че всичко, което ти е дала, е взело много от нея самата. Майките сме си такива - за нас децата никога не са достатъчно пораснали, разумни или самостоятелни. Фактът, че сама те е гледала, я е стресирал петорно на обичайния майчин стрес. Влез й в положението, прегърни я, поговорете. Кани по - често приятеля си у дома, като го опознае, ще се поуспокои. Обясни й също, колкото и да ти е неудобно, че добре знаеш как да се справиш с предотвратяване на евентуална нежелана бременност.

7.   Майка ти не може явно да приеме, че вече си пораснала и което е по-тежкото, че можеш да я оставиш, затова реагира така остро, ама това не я оправдава.
Наистина седнете двете на разговор и й кажи, че вече си имаш живот, в който винаги ще има място за нея и нека не те злепоставя така пред приятеля ти.

8.   Мила, на това му се казва родителска ревност. Цял живот сте си били само двете и изведнъж се появява трети човек, приятелят ти и тя изпада в паника, че ще остане сама и че "малкото и момиченце" ще я напусне. Никога няма да си го признае, но се държи така безумно само и единствено от страх, че ще те загуби. Бъди мила с нея, старай се да прекарвате повече време заедно, успокой я, че с приятел или без никога няма да спреш да я обичаш, защото нали си представяш иначе какъв цирк и панаир ще настане след няколко години като решиш да се омъжваш? Ще е страшна драма, ще ти звъни по 10 пъти на ден, направо ще ти съсипе семейството, само и единствено от страх, че те е загубила. За това, колкото и да ти е трудно, не и крещи в отговор, ами се опитай да я разбереш и да и покажеш, че тя винаги ще си остане един от най-близките ти хора и ти няма да спреш да я обичаш. Аз си имам двама родители, обаче да ти кажа и нашите минаха през подобен етап когато се омъжих. Е, сега вече всичко е ОК, а и аз им ходя на гости редовно, та се успокойха, че не съм ги "изоставила", ама в началото им беше трудно да приемат, че вече има и друг човек в живота ми. Та ми се струва, че това си е нормална родителска реакция, а и като прибавиш това, че майка ти е сама, т. е. не разчита на баща ти просто в един момент емоциите и идват в повече. Спокойно! Ще го преживее.