Споделена история от Семейство

Майка ми получава 160 лева заплата
Здравейте,
Искам да споделя и помоля за мнение и съвет как да постъпя в тази ситуация.
Семейството ми живее в село, в което е почти напълно запустяло. Почти няма млади хора, няма и работни места...
Аз живея в град на квартира, оправям се някакси.
Баща ми получава по около 2000лева месечно.
Майка ми работи целогодишно от 10 години и получава по 160 лева чисто на месец.
Останали са 20 жени в този цех, в който работи и явно работодателя не ги има за хора, за да ги ангажира 26 дена в месеца и да им плаща такава заплата.
Майка ми има шансове да се премести в друг град и да работи, но факт - печели се малко по-добре, но не е сигурно дали ще потръгнат нещата.
Но тя е как да кажа, много неуверена в себе си, страхлива и несигурна и не и се поемат никакви рискове. С тези пари, тя не може да си плати цигарите
Друга тема е че те не се грижат ни най-малко за здравето си. Пушат по много, пият кафета - огромни дози, и се хранят самоубийствено - не закусват (а това е едно от най-важните неща) а за обяд и вечеря хапват като за 2ма.
Живота им наистина е много труден и то е ясно, че стреса спомага тези действия, но тяхото мислене е наистина закостеняло и трудно за "култивиране".
Дайте съвет, имате ли опит със подобна ситуация? Как мога да им помогна максимално?
Благодаря Ви за мненията!
Хейтъри, няма нужда.

Коментари

1.   Е ние какво да ти кажем? Човек сам като не си помогне, и Господ не може... камо ли ти. Майка ми пуши като комин, въпреки че съм я молила доста пъти да ти спре, но след като не иска аз какво мога да направя? Нищо!
Гледай си живота и по-малко ги мисли. Щом се оправят, 'начи са добре.

2.   Остави хората те да си решават, как да си живеят живота.
Свекърва ми в Бургас работи за 160лв на 4часа договор и е ангажирана 24 дни в месеца от 6 до 10, 30 всеки делничен ден. То си е тяхна работа, след като баща ти взема 2000, сигурно затова майка ти работи така.
Ти защо реши да им се месиш в живота? Нима нареди и оправи своя си живот, та реши да оправяш чуждите животи?

Пушели цигари и се хранели нездравословно, както си искат така ще живеят. Авторе не се мъчи да възпитаваш възрастните. създай си семейство и възпитавай децата си.

3.   Говори с родителите си, убеди майка си. Разстояние ще има, да, но животът им ще бъде много по-лесен и спокоен! Няма смисъл да си съсипва нервите в този цех при онзи мъж под чехъл, който не цени екипа си! Моята майка също беше шивачка- взимаше около 400, но сме от столицата, а баща ми почина. Кажи ми как да се оправим ние? Мама, сестра ми и аз, да не говорим, че живеехме под наем! Мама получи предложение за работа, но преди това трябваше да отиде на компютърни курсове за 3месеца, отиде и сега си работи там. Жива и здрава да е, сега е много по-добре! Убеди майка си :)

4.   Бащата ти взима 2 бона споко :D

5.   Щом имат пари за цигари и кафета, не ги плачи! То, всъщност, не ми стана ясно в кое е проблема - в заплатата на майка ти (така подсказва заглавието) или в начина на живот на родителите ти (което е пък акцент в писмото). Тъй че... затрудних се и не знам по коя тема да се изкажа!

6.   Той взема ама неговото сезонно, а и заеми изплащат.
Както и да е.

7.   От автора:
Номер 5, то и двете са голям проблем и нз за кое да се тревожа повече.

8.   Тревожи се само за себе си, за свойте си проблеми, тяхното си е техно.

9.   Майка ти да си гледа домакинството, вместо да работи за тези „пари“. Баща ти взима 2 бона и това е достатачно. Майка ми не работи по същата причина и от тогава баща ми и майка ми се разбират чудесно. Понякога традиционното семейство си има предимства