Споделена история от Семейство

Как бихте постъпили в такава ситуация?
Здравейте, със съпруга ми сме женени от 1г. Аз съм на 25, а той на 33г. Той има дъщеричка на 8г. от предишен брак. Тя живееше с майка си, но преди 5 дни тя почина. Получила е нещо като мозъчен кръвоизлив, доколкото разбрах. Както се подразбира, малката ще дойде да живее с нас. За мен това не е никакъв проблем попринцип, дори сега със съпруга ми й подготвяме стая и много се радваме, че ще живее с нас. Но проблемът е, че съм сигурна, че малката ще е много разстроена след загубата на майка си, а аз нямам идея как да се държа, какво да правя. Страх ме е да не кажа нещо не както трябва и да не я разстроя още повече. Искам тя да се чувства колкото се може по-добре. Това е една много деликатна ситуация, а аз попринцип говоря прекалено много и съм нетактична и в опита си да се харесам на малката съм сигурна, че ще изтърся някоя глупост. Знам, че едва ли някой от вас, които четете тази история, е попадал в такава ситуация, но все пак ще се радвам да чуя съветите ви. Какво мога да направя, за да зарадвам детето, да го накарам да се чувства възможно най-добре? Знам, че със сигурност ще й трябва доста време, за да преодолее загубата, но много бих се радвала ако успея да помогна колкото мога.
П. С. Да уточня, че с малката се познаваме добре и се виждаме често, ако това има значение.

Коментари

1.   На първо място й кажи, че никога няма да успееш да заместиш майка й, или да си й майка, но искаш да сте приятелки. Води я по магазините, излизайте за сладолед, играй игри с нея, води я в парка, на басейн, на кино, ако на около има лунапарк - още по-добре. В никакъв случай не я оставяй да се затваря в себе си!

2.   Ами като дойде малката да живее с вас да бъдете си щастливо семейство
тя е на годините на 2рата ми сестра

3.   Хах сега се оказва че майка и починала въййй егати смешната работа мен какво ме интересува
това е измислена история
Момче на 25

4.   Дръж се много внимателно и пред нея все едно майка й никога не е съществувала - знам че звучи гадно, но това е единствения начин да не натъжаваме малките - ако малкото само се сети го гушни докато си изплачи мъката и го успокой че всичко е наред и ще се погрижиш да е наред. Иначе се погрижи за много играчки и занимания - филмите за принцеси има и игри в замундата пак от рода уинкс, уич, барби, феите зън зън и подобни. Казвам го от опит понеже са ме карали прекалено често да съм детегледачка на разни бебешоци, номера е да мислиш като тях само че си кака. За майка е по добре да не те възприема но този период - пак ще се извиня но просто е такъв манталитета на малките. Случвало се е малките да имат място в сърцата си само за един човек и да са ревниви, заразлика от повечето възрастни. Иначе засега я възприемай като малка сестричка а и те обичат да им се обяснява. Успех не казвам че ще е лесно ама зависи от малките.

5.   И защо ни казваш че майка й е починала интересува ли ни това? Според мен това е измислена история
Момиче на 20

6.   Виж не ги слушай първите 3 коментара те не са съпричастни
аз съм момче на 21 много съжалявам за майката на момичето
Обаче аз не съм като онез коментари там

7.   Това е страхотен шок за всяко дете, независимо от възрастта му. Приветствам те за желанието да помогнеш и отгледаш малката. Не всеки на твое място би го направил. Според мен трябва да и покажеш, че е желана и обичана. Да и създадеш чуство на сигурност. Отначало може би ще предпочита компанията на баща си и недей да се обиждаш от това. Дай и малко време. Но с добро отношение и постоянство детето ще преудолее загубата и ще те приеме като майка.

8.   Отвлечи и вниманието развлечи я помогни и да преодолее загубата на майка си бъди и много близка говори с нея и я питай какво обича за да я забавляваш

9.   Не говори много, просто я прегърни, бъди съпричастна към болката и и и обясни, че майка и винаги ще е с нея макар и само духом.

Иначе браво, че държиш да влезеш в положението на детето. Повечето втори съпруги не биха били във възторг от това, че ще съжителстват с детето на мъжа си. Имай предвид, че тя е пътя към добри отношения с мъжа ти. Тя винаги ще му е най-любимия човек.

10.   Моите съболезнования!

След като я познаваш ще ти е много по-лесно. Явно вече си изградила добра връзка с нея. Първите дни ще ? е много тежко, но ти се опитай да се държиш като нейна майка за да те почувства като такава. Може с времето да те заобича като майка си, но ще мине време. Да се надяваме, тя все пак има баща до себе си. Друго си е майчината обич, но дано и нея ? дадеш.

11.   Дръж се като приятел с нея, спечелия като приятел, а не като мащеха или родител. Не споменавай нищо за майка й, ако сама тръгне да говори за майка си, успокоявай я, кажи, че майка й винаги ще бъде с нея, че я закриля от небето и такива неща.

12.   Коментари 2, 3, 5, 6 на какъв/каква се правиш бе? ! От раздвоение на личноста ли страдаш или ти липсва внимание. 4 коментара от един човек и то безмислени. авторке ситуацията е много деликатна. Просто бъди до нея. Подкрепяй я и противно на съветите по- горе аз ще те посъветвам да й говориш за майка й. Запази спомена за нея. обясни и че дори физически да не е с нея тя винаги ще бди над нея, ще я пази. ако е необходимо се посъветвайте с психолог. Успех!

13.   До някъде съм съгласна с 11, но за по-голямо дете. За съжаление това дете ще има нужда от майка, а ти си доста млада...
Аз самата съм мащеха и ми трябваше около година да спечеля децата на съпруга си от първи брак, но бяха по-големи. Не съм им приятелка, но нещо средно между мамче за храна и пране, посланник пред баща им и сигурно пристанище, когато имат проблеми.
За това момиченце много те съветвам да не го лъжеш за майка му и да му отговаряш при конкретни въпроси, деца НЕ СЕ ЛЪЖАТ!
Освен това мнооого те съветвам да си вземете домашен любимец - куче или котка, защото живеят и по-дълго, а особено котките са много лесни за гледане и са подходящи и за апартамент, и за малко дете. Котката може да е на детето, да спи с него например... то да отговаря за ежедневните нужди на животното и да се учи и на отговорност. На мен на същата възраст котка ми беше отдушник и приятел и много ми помогна това нещо за нормалното ми развитие.
Не глезете малката и не се отнасяйте с нея като към чуплив предмет, защото НЕ Е. Освен това децата са големи манипулатори и егоисти, подготви се за война, но гледай да я оставяш винаги да си мисли, че печели :)
Млада си, но би било много добре, ако поработите и за свое дете. Не е добре за това момиче да расте като само дете, ще стане егоист и ще бъде самотна като възрастна. Сега е подходящо да родите нов живот и тя да бъде част от цялото това нещо. Успех

14.   Коментари 2,3,5 и 6 са от ч и същ човек, има си хаш и**от такъв

15.   Само не разбирам защо номер 3 , 5 , 6 пише по 3 пъти ? И се представя за други хора ? Това е сподели и някои хора се опитват да споделят неща, които ги притесняват моля спрете с глупавите коментари ако няма какво да кажете .

16.   От авторката: Благодаря мноого на всички за съветите! :) А до номер 2,3,5 и 6 - по hash-а се вижда, че си един и същи човек, какво целиш с тези коментари?

17.   Номера 12 14 и 16 тия 4 коментара не ги е написал един и същи човек да ви светна вие не разбирате това са 4 различни човека мислете каквото искате но тях не ги интересува че има починал човек
аз на тяхно място да бях щях да изръся подобно нещо ама не
По добре не се месете дето не ви е работа голям прас че са написани

тона са 4 различни човека не е само един малко четете преди да кажете нещо нередно.
Момче на 15

18.   Авторке не обръщай внимание на тия 4 коментара не вярвам един и същи човек да ги е писал

Просто гледай тапред в живота

19.   Като за начало избягвай да говориш за майка и, за да не сипваш сол в раната. Дръж се мило с нея, обаче ако виждаш, че иска да е сама не и натрапвай присъствието си, хората са различни и преживяват мъката си по различен начин. Не знам какъв друг съвет да ти дам, освен да поговориш и с мъжа си, в крайна сметка той и е баща и би следвало да я познава по-добре от теб и да има по-добра представа как да се държи с нея за да и помогне да преодолее загубата. За всеки човек е ужасно тежко да загуби майка си, а си представи какво е да я загубиш на такава крехка възраст. За това просто гледай да не я разстройваш допълнително. Такава болка не се лекува никога, просто с времето намалява. Така, че просто дай на това дете цялата си любов и му покажи, че винаги може да разчита на теб.

20.   Здравей! Ще ти споделя моята история, която е горе-долу подобна и дано извлечеш нещо от нея. Когато бях на 7 години изгубих баща си. Не ми се е налагало да живея с друго семейство, майка ми си ме гледаше, така че ситуацията е малко по-различна. На тази възраст децата осъзнават какво се е случило вече и си дават сметка, че веднъж починал, човекът няма да се върне никога. На мен ми беше адски мъчно, имало е дни, в които съм плакала по цял ден и не съм можела да спя дори, защото ми е липсвал. Обаче, сега, като се връщам назад, си давам сметка, че децата лесно се разсейват на тази възраст. Мъката не те поглъща до такава степен, че да не можеш да изплуваш от нея. На мен много ми помагаха роднините и всички приятели на семейството, които започнаха да се грижат за мен. Не са ме глезили и да се чудят как да ми угаждат, просто ми обръщаха внимание. Водеха ме на разходки, постоянно ме каниха на гости, да си играя с децата им, гледахме филмчета заедно, чувствах се обгрижвана и обичана от всички. Майка ми, разбира се, ми беше най-близка, но тя работеше много и нямаше как да сме постоянно заедно. Мисълта ми е, че вниманието на детето може да се отвлече много по-лесно. Като се случи нещо толкова ужасно, мислиш само и единствено за него, а при мен имаше моменти, в които дори забравях. Да, бяха много кратки, но ги имаше. И с времето всичко стана малко по малко по-леко. Момиченцето може първоначално да не иска да си до нея, да иска да е сама. Остави я и не се натрапвай. Давай и да се занимава с нещо - игри, филми, книжки и всякакви такива, кани нейни приятелчета у вас, да си играят и така всичко ще стане от само себе си. Тя ще знае, че ти няма да заместиш майка й, но това не означава, че няма да я обичаш и да даваш всичко за нея.

21.   Изобщо не започвай тема за майка й. На 8 години тя е достатъчно разсъдлива, много добре преценява какво се е случило. Просто станете приятелки, и се дръж с нея, като с най добра приятелка. Обградете я с любов, но не и с глезене. На тази възраст са много чувствителни и докачливи, остави бащата да е по активният във възпитанието й. Твоята роля е повече приятелска, и развличаща, отколкото възпитателна, достатъчено е да даваш личен пример за поведение, а не назидателено да нареждаш. Ако ти поиска приятелски съвет, естествено, че ще й помогнеш Наистина настъпва много деликатен момент, трябва да премерваш всяка казана дума, защото устата е като картечницата, с думи може и да убива. Трябва да я спечелиш с добро, и в къщата ви ще има мир и спокойствие.