Споделена история от Тинейджърски

Трябва ли да се срамувам от баща си? И да го мразя дори?
Здравейте, пише ви едно момиче на 15 години. Не знам за какъв човек ще ме сметнете, изразяването ми не е от най-добрите. Преди цялата си история искам да спомена за себе си, че имам тикове и да попитам как мога да ги излекувам. Не искам да правя нова тема. Накратко - травмирах се от една анимация, кървища и какво ли не, което психиката ми не понесе. Почна се постоянно мигане, въртене на главата/врата (като онова упражнение по фвс) или накланяне главата на страни, а от скоро почнах и да грухтя. Сега като се сетя каква мъка беше почвам пак да ги правя, но другите се излекуваха (така да се каже) и ми остана грухтенето, за което всички ме отбягваха а баща ми ме биеше. Главното ми в темата е това, че баща ми е на 60 години. Преди 2-3 нямаше значение за мен, младолик е и всички ми казваха, че не му личи. Но от тази година отидох в ново училище с нови и много злобни хора. Техните родители и по-точно бащите са поне 10 години по-млади, разбират от техника или поне могат да си включат компютъра. Моят баща... той е образован, грамотен, много интелигентен и с чувство за хумор. Винаги ми е казвал "готини затапки" с които да се изправя срещу злобарите, но с времето просто стана досаден, мрънкащ и странен. Чувствам някаква болка всеки път като ми кажат нещо за него и то лошо. Припява си стари или някакви народни песни, ходи по гащи вкъщи и си танцува пред радиото, но какво мога да направя? Още от миналата година винаги е влизал в стаята ми и е почвал да ми говори за нещо и всеки път когато съм му казвала, че не искам да го слушам защото съм изморена/спи ми се или ми го казва вече за стотен път, той почва да ми крещи да мълча и да слушам. Не знам вече какво да кажа.. понякога го мразех много. Живеем с 500 лева заплата на майка ми (изобщо не преувеличавам и е така от 4 години), той има висше образование, тя не и все пак тате не работи, а и нямам нерви да обяснявам. Но оставете това, свикнала съм вече. Отделно постоянно ме биеше преди, сега просто страня от него. Дори не помня защо. Паметта ми беше много силна, зрението и слуха също, но със всеки удар който винаги е по главата аз вече имам нужда от очила, от слухово апаратче и не спирам да забравям думи или да си оплитам езика. Доста пъти просто казвах на родителите си - вие ще видите като останете без мен и се опитвах да се самоубия (ако може да се нарече така, не исках да ме боли и се мъчех да се отровя като гълтам по 20-30 хапчета мента глог и валериан. Бях си откраднала две шишенца без да забележат и ми отне дълго време, но накрая като го направих нищо не стана дори не ме боля корем). Аз не си виждам от година насам, но все няма пари да ми се вземат очила и така в училище всичко от дъската го преписвам от съученичката си. Чувствам се като изрод - тикове, оплитам си говора, всяка втора дума моля да ми я повторят. И за капак на всичко в училище ме разпитват как можело родителите ми да имат 14 години разлика, той да е толкова стар. Откъде да знам? За какво съм виновна? Какво да направя? В момента съм просто една оплакваща се лигла, а искам да съм щастлива като всички останали тийнейджъри..

Коментари

1.   Така и не разбирам какво питаш читателите

2.   От авторката: След на историята мога да кажа, че изглежда нелепа и ми се ще да уточня няколко неща.
1. - не е точно грухтене а го правя през 10 секунди(когато съм нервна) и през няколко минути обикновено. И то тихо, сякаш носа ми е запушен и се мъча да дишам през него. Не ми се ще да ме помислите за някакъв изрод.

2. - Може да ме помислите за някаква пикла, но съм много емоционален човек. По-странен тип съм, то си личи. Съгласна съм, ако някой ме нарече тъпа, че се опитвам да се отровя с хапчета "мента, глог и валериан", но логиката ми беше че след като пише на опаковката да не се пият повече от 5 на ден, ако изпия 3 пъти повече ще предизвика отравяне или нещо такова.

Знам колко абсурдно звучат повечето неща в разказа ми и някой може да си помисли, че всичко е измислица на хлапе без работа. Не е така, обаче. Просто това, което преживявам е рядкост в обществото.

3.   Тях к'во ги бърка колко години разлика имат? Нашите например имат 10 год. разлика като баща ми е на 50, майка ми 40, а аз на 17 години. А и твоите съученици са толкова "умни", защото се подиграват на това, което не трябва! Малоумници такива, изроди!
Ти пък изобщо не им обръщай внимание, ако трябва се премести в др. училище.

Успех и умната.

4.   Тази тема е много поучителна за онези момичета, които пускат теми, че обичали по възрастни мъже, по големи с 15, 20 години. Ето ви резултата, авторката на тази тема ви го описва. Да оставим настрана, че от такава връзка, след време страдат и жените, но най вече страдат децата им. Момичета, ако не мислите за вашият живот, мислете за живота на бъдещите си деца. Към авторката, момиче нищо не можеш да промениш, изтърпи си времето до пълнолетие и си организирай свой живот, а майка ти да е мислила навремето, сега ще мизерува със изглупяващ старец. А за здравословните проблеми, има специалисти, обърни се към тях!

5.   Как така нямате пари за очила? Има очила за 30/40 лв. със стъклата, че сигурно и по евтини. Ако не могат да отделят толкова за теб, какви родители са? И аз като по-малка не съм разполагала с особени средства, но да не ми купят очила при положение, че не виждам не е било. Пък и слуха ти. Моят съвет е, ако имаш баби и дядовци да помолиш тях да ти дадат. Или пък сигурно поне по празниците ти дават някой лев /поне за рожденния ти ден надявам се/ запази си ги и бягай за направления при личната и отивай на лекар да те види. Баща ти трябва да го е срам от себе си, че те е докарал до това положение. Колкото дали трябва да се срамуваш от него, че е по-стар - определено не. Баща ми е бил на 40, а майка ми на 35 когато съм се родила /вече съм на 21г. - така, че и моя баща е на годините на твоя/. Годините не са проблем когато родителите са образовани. И моя не разбираше от техника /компютри, телефони/, но бързо наваксва последно време. По скоро трябва да си притеснена за държанието му към теб - та кой баща се държи така с дъщеря си??? Поговори си сериозно с него и му кажи какви са последствията от боя, но се дръж много сериозно, ако не разбере от дума и не спре да те бие отивай в социалните /или се изнеси при баби и дядовци, ако имаш/. Не отлагой и не мисли, чи ще се промени особено. По добре е да си далеч от него.
Успех и вземи нещата в свой ръце!

6.   Еииии лоша работа. Но имаш най-важното. Млада си. Завърши училище и се махни от вашите. Най-добре се махни и от Бг. Тая държава умира и всичко върви надолу. Отиди в цивилизована държава, искарай няколко курса с които можеш да почнеш прилична работа и си живей живота. Не ти трябва университет в Бг, всичко е пропито с корупция, а и само ше си загубиш времето. Замини в чужбина и избягай от кочината наречена циганска България. Успех!!!

7.   Много ти съчувствам, мило момиче! Ти имаш медицински проблем и се нуждаеш от помощ. Няма никакво значение на колко години е баща ти, а какъв човек е. Не го познавам, но самият факт, че от години не работи, а има семейство, показва, че е абсолютно безотговорен. Казваш, че е интелигентен и образован, как тогава си позволява да те удря, вместо да те заведе на лекар и да ти купи очила? Да биеш детето си е абсолютно недопустимо! Майка ти не вижда ли какво се случва? За нищо нямаш вина, само лош късмет да попаднеш в такова семейство. Няма ли роднини, които биха ти помогнали поне на лекар да отидеш и да се лекуваш?

8.   Защо човек да не може да ходи по гащи вкъщи, да си тананика народни песни и да си танцува пред радиото? Това защо въобще си го написала за да го обрисуваш в по-негативен план? Ако вкъщи не можеш да ходиш по гащи, то къде тогава? Това че на твоето поколение народните песни не ви се виждат "cool" си е въпрос на вашия вкус и предпочитания, които на вас може да ви се виждат "нормални", но имай впредвид, че вие сте само едни пикльовци, които тепърва прохождат. Аз съм на половината на възрастта на баща ти, но не мога да понасям рапове, метъли и прочие. Народната музика поне не е такъв терор за мозъка.
И моят баща не може да работи с компютъра, и какво от това? По негово време не е имало компютри, това не е област която го интересува, а с възрастта човек става по-трудно възприемчив за нови технологични неща. Ако ти беше родена преди 60 години, щеше да си същата. Изчакай да станеш на толкова и да те видим тогава, ще можеш ли да си на едно ниво с децата. Всеки човек, дори без значение от възрастта си има област в която е добър, и други в които го няма никакъв.
Тъпо и да те е срам, защото бил стар. Ти сега си мислиш, че само на 15 си човек, а другите са сдали багажа. И аз едно време мислех така. Ще се изненадаш колко бързо се изнизва времето и как може да те завърти живота. Някои хора създават семейство по-късно. Когато си се родила той е бил на 45, а това за мъж не е толкова странно. 45 годишен с 31 годишна, това все още е приемливо.
Просто сигурно на външен вид баща ти вече е по-различен от другите и това прави впечатление на децата и заради това ти се чувстваш неудобно. Но това е глупаво. Не мислиш, че на външен вид така както си се описала и ти се открояваш на фона на останалите с различията си. Дали баща ти би се срамувал от теб, защото си смотана?
Не искам да се обиждаш, нито да се чувстваш виновна, че си такава, но явно ти имаш неврологични и психични проблеми и за тях не ти е виновен никой. Просто приеми, че е така и се опитай да се подобряваш без да се озлобяваш към околните. Да почнеш да грухтиш заради някаква анимация, да се нагългтваш с хапчета, това въобще не е ОК. Ако продължаваш така ще се превърнеш в супер отблъскваща личност, която само трови живота на другите заради собствените си неудачи.
От всичко което си разказала, имаш право да се оплакваш, само заради това, че не са ти купили очила и ако баща ти наистина те удря задето грухтиш. Ако това наистина е вярно, то наистина и родителите ти са за голяма критика. Не заради народната музика, ходенето по гащи и възрастта си. Но от лични наблюдения, аз не съм склонен да вярвам на жени със симптоми като твоите. Обикновено такива жени се оплакват от мъжете си, че са чудовища, че ги бият и тормозят и какво ли още не, докато най-често истината е че се касае за жени с психични проблеми, които тровят живота на семейството си. Сега виновен е баща ти, после ще бъде мъжът ти. Стягай се и си опичай акъла!

9.   Номер 8, откъде толкова яд и агресия? ! Явно нямаш на кого да си го изкараш, и единственият ти отдушник е тук.
Авторке, това ми прилича на ОКР (Обсесивно-компулсивно разстройство), грухтенето, тиковете, непоносимостта дори към малките шумове-всичко това ти е възникнало постепенно от годините побой и тормоз, на които те е подлагал баща ти, и най-вече от многобройните удари по главата. Толкова стрес вече е повлиял на психиката ти и ти не си издържала и си почнала да правиш тези работи. Не е от анимацията, която си гледала, то 1 филмче, което трае 15-30 минутки, което и да е, ако ще да е най-извратеното аниме не може да окаже такова дълго, продължително влияние на психиката ти, просто за толкова дълго време е невъзможно как да го помниш, всичко се изтрива от паметта. А това, че те е родил на 45 години също не е добре-той правил ли си е сметка, че като ходиш с него по улицата, ще ти се присмиват децата и ще ти викат "Е ги è, внучката и дядо ѝ! ", че няма да доживее достатъчно, за да те види как порастваш, създаваш си семейство, разхубавяваш се, защото вече е остарял и дърт, че няма да е физически и психически годен, за да се грижи за тийнейджър? ! Той трябва да си зададе сам тези въпроси. Съветвам те да отидеш на психолог, квалифициран при това (не го казвам с лоши чувства, за да те изкарам луда, за психиатрия и др., не е срамно човек да ходи понякога на психолог, това не значи, че е луд), за да си разясниш там проблемите пред него и да видиш какви съвети ще ти даде, за да преодолееш тази вътрешна война и да си във мир със себе си. После чакай да станеш на 18 и се махай от този насилник, преди да ти е нанесъл още щети на психиката. И НЕ СЕ САМОУБИВАЙ!!!

10.   Отиваш незабавно в Закрила на детето, повече не бива и секунда да оставаш в тоя ад! Ако те е страх сама сподели след часовете проблема с училищния психолог той може да ти помогне. Една позната така я биеше баща накрая разказа на психолога в училище след като там видели синина на лицето той се обадил на социалните и те я взели с полиция и настанили при друг роднина, където живееше нормален живот вече.

11.   От авторката: Наистина не знам с какво впечатление сте останали, но ще спомена и още няколко неща. Повечето ми съученици, предполагам и част от коментиращите харесват хорър филм или поне са със здрава психика. Винаги съм си била наред, но с времето са ми се появяли много травми, впоследствие фобии. Като малка много често са ми изсипвали божи кравички от буркан и такива простотии. С времето нито знам как се е случило (майка ми ми казва), нито откъде идват фобиите, но ето че както си вървя по улицата и нещо наподобяващо божа кравичка изскочи, преди пищях, сега просто се стряскам и я прескачам. Но в никакъв случай не ми е минало. Отделно като 5-6 годишна помня, че или от интернет ми изскачаха страшни гнусотии или братовчедка ми ме е взимала да гледам "филмче" с нея. Психични отклонения, тикове, както и да ги наречете ми се проявяват по-често когато съм ядосана или разстроена. Никой не смятам за виновен, освен баща ми. Той си е наумил, че правилното е начина по койти той е живял и не иска да отвори очите си за другите хора, но ако му го каже някой това се ядосва и избеснява. Народните песни нямаше да ми пречат, ако не ги слушаше денонощно, не ми пречеше на ученето и не ми натякваше, че това е правилната музика. Слушах с него преди, сега вече съм по-отдалечена. А и харесвам кпоп. Може да кажете, господине/госпожо, че това е лигава музика или е "гейско", но наистина зависи от песните, които аз или някой друг си избира. Относно гащите вкъщи явно е трябвало да оточня, че ро вкъщи нормално (чичо и дядо също си носят така у тях), но става малко гадно, когато си поканя някоя приятелка, предупредила съм го, че тя ще идва и той ни посреща полугол без никакво смущение. За моя радост, сегашните ми приятели са свестни и не са тръгнали да ме разпитват защо и как. Така направи една "приятелка" преди 2 години и целия клас беше разбрал какъв "простак" е баща ми. Но това е минало. Умно момиче съм (мисля), изкарвам добри оценки, не съм някаква побойничка, нито пия, пуша или се дрогирам както правят около 60% от учениците в училище. Наистина може да съм смотана и да не правя нешо наред, но за сега не знам какво е. Благодаря за всички отзиви и че прочетохте историята ми и този коментар.

12.   Още един коментар от авторката : благодаря много на номер 9, наистина благодаря за разбирането. Филмчето, което уж било забавно на повечето е анимация с някакви кървища, кланета и какви ли не простотии. Случайно попаднах и се случи преди година и половина, помня всичко. Вече не ме бие почти, но като малка доста и после ме е целувал по главата и ми се е извинявал. Обмислям да отида на психолог, наистина искам да се оттърва поне от тези така наречени тикове и да убедя баща си, че не го правя нарочно и да се правя на интересна. Ако беше така нямаше да го правя, когато съм сама, предполагам? Благодаря, отново!

13.   От №9-радвам се, че съм помогнал.

14.   Би ли споделила *моля* кое детско те е травмирало?

15.   От авторката : "happy tree friends"

Мъчех се доста време да забравя името, триех го от всякакви места и т. н., но мда.. Разбира се уроците са трудни за запомняне, но подробностите от епизодите. Не съм гледала мн епизоди. 4-5 и то не цели, а по-скоро от едно видео как биха реагирали възрастните като го гледат. За по-големите не е нищо особено, за някои се води "забавно", но аз мразя когато някой се нарани и болката дори в анимационно филмче ми влияе силно. Превъзмогнах страха и травмата си горе-долу благодарение на 2 приятелки и набиването на мисълта, че това е просто нарисувано и не трябва да ме срива психически.

17.   Отговор 14:
Благодаря, че сподели.
И наистина-успокой се! Това е само плод на нечие извратено въображение. Набий си това в главата и не си позволявай да мислиш лошо.

18.   Във всяко училище има психолог на щат, иди поговори с него, това ми е мнението, ти все още преминаваш през пубертета и не знам какво да ти кажа, за мен поговори с този психолог, само да не стане по зле и да каже нещо на учителите ти и още повече да се травмираш.

19.   Според мен за да имаш проблем със зрението, слуха, говора, нервната система, със сигурност не идва само от психиката! имаш увредена физическа част или паразити. Т.е. най-вероятно имаш чисто физически проблем. Освен на психолог, трябва да отидеш и на личния лекар и да споделиш проблемите си. В никакъв случай не се изоставяй! По отношение на възрастта на баща ти, просто ако някой ти се подиграе, му кажи, че човек не избира родителите си и това е положението. Това обаче, ти е най-малкия проблем, истинските ти проблеми са здравословни. Оттам и другите състояния.