Споделена история от Тинейджърски

Колко голям мотор мога да карам на 16 годишна възраст
Здравейте въпроса ми е колко голям мотор мога да карам на 16 годишна възраст става дума за кубатура тоест до 50 кубика или до 125 кубика както и на 18 години какъв е лимита на кубатурата. Благодаря ви предварително :)

Коментари

1.   На 16 - М категория т. е. до 49 куб. см. обем. На 18 години е същата работа - отново категория М.

2.   На 16 годишна възраст можеш да управляваш мотопед (категория АМ) и мотоциклет (от категория А1). Разбира се, след успешно преминаване на курсовете. АМ категория - това са най-малките и се наричат мотопеди. Те са МПС, при които максималната скорост не трябва да превишава 45км/ч. Има двуколесни, триколесни и четириколесни. И в трите случая двигателят трябва да е с обем не по-голям от 50 кубични сантиметра или максималната мощност да е не повече от 4кW(кило вата). При четириколесните има една особеност, че масата без товар на МПС-то не трябва да бъде повече от 350кг. Това се отнася за категория АМ - мотопеди.

За категория А1 - те се водят мотоциклети и работния обем на двигателя не трябва да е повече от 125куб. сантиметра с максимална мощност 11kW и с отношение мощност/тегло, което не превишава 0, 1kW/kg и за триколесните от тази категория максимална допустима мощност 15kW.

Това е на 16год. Предполагам, че курса струва 400лв. и трябва правилникът да се научи. Но имай предвид, че когато придобиеш свидетелство за управление на МПС на 18години от категория B(за кола) имаш право да управляваш и мотопед(категория АМ). Това е, ако има нещо питай.

3.   По-добре не се занимавай, 1 мой приятел така си купи мотор отрано и тъй като нямаше бързи рефлекси и не му идваше отръки да управлява кормилото, се заби в една кола с 80 км. в час и се откъсна целия му крак до коляното, сега е инвалид и се придвижва на количка, не го прави, бе, момче!!

4.   На 16 години можеш да изкараш категория А1 (до 125 куб. 11kW), a на 18 можеш да изкараш А2 (до 35kW).

5.   Само велосипед. Навремето карахме до 50 кубика с кат. М, сега е същото. За 125 кубика ти трябва кат. А, т. е., за голям мотор, но на тази възраст, няма да ти разрешат.