Споделена история от Тинейджърски

Как да се отделя от приятелската ми компания?
Здравейте. Момиче на 17 години съм, 10-ти клас. Проблемът ми е, че приятелките ми от моя клас (3 на брой), с които се сприятелих като влязох в гимназията, коренно се промениха и вече не намирам общ език с тях. Преди време бяха много мили и всеотдайни, но с времето започнаха да ми падат в очите с някои техни прояви. Даже вече няма какво да си говорим, станаха повърхностни бележкарки, които се интересуват само от външния вид и парите, а преди не бяха такива! Честно казано, вече не искам да им бъда приятелка. Предпочитам да съм чисто сама (въпреки че има съученици, които са ми близки също), пред това да съм с такава компания. Зареждат ме с негативна енергия, само коментират другите хора и ми иде да ги пребия. Обаче съм много тих и срамежлив човек, който все мисли за доброто на другите и не знам как трябва да постъпя. Ако ги игнорирам и отбягвам ще е тъпо, пък и те ще ме питат какво ми има. Ако им кажа в прав текст, че не искам повече да съм им толкова близка, ще им дойде като гръм от ясно небе. Нищо, че остава месец, пак ще е кофти аз да движа с други хора от класа, а тях да ги зарежа. Но просто не мога да ги понасям. Догодина заминавам за чужбина така или иначе и повече няма да съм в този клас, няма да ми е проблем, но този месец юни не знам как ще го издържа. Вие как бихте постъпили на мое място? Права ли съм? Какво да направя?

Коментари

1.   Ами аз на твое място бих им казал всичко и това е, даже и бих им теглил една като знам, че повече няма да ги видя.
Ти например обаче можеш просто леко да започнеш да се дистанцираш от тях. За малко време стани единак и така.

2.   Просто бавно се отдалечавай, не излизай толкова с тях, но не чак да си личи, бъди заета с други работи /проекти за училище, излизай дори с майка си повярвай ми забавно е, опитай се да си намериш други приятели, а може би и гадже. /

3.   Изтрай ги още един месец и без това повече няма да ги видиш! Като си идваш в България лятото ще видиш как животът сам ще те отдалечи от тях ти ще попаднеш в среда с по - културни хора докато те ще си тъпчат на едно място.

5.   Стисни зъби и изтрай само 30 дни, поне да се разделите с добро, след това и без това няма да са с теб и ще си на чисто!

6.   Да, права си, разбира се. Всеки човек има правото да си избира в какъв приятелски кръг да се движи. Щом не ти допадат, ти не си длъжна насила да поддържаш контакт с тях, защото така няма да се чувстваш добре. Хората се променят, особено в тази възраст, все още всеки търси себе си. Може един ден да се осъзнаят, но това си е тяхна работа. Не смятам, че има нужда да им казваш каквото и да било, най-много да се създадат излишни скандали и драми. Не се натоварвай да се опитваш да им обясняваш, те няма да го приемат като приятелска критика, а ще се почувстват нападнати и това ще рефлектира върху теб. Няма смисъл да си създаваш толкова негативни емоции. Наистина най-добре е да ги игнорираш. Ако те питат какво ти има, казваш, че не си на кеф и не ти се излиза, всеки има такива дни. Недей явно да ги отбягваш, просто постепенно намалявай контакта с тях, кажи им, че имаш някакви ангажименти след училище с вашите, или че имаш да учиш по нещо. И така, малко по малко ще мине този месец.

7.   Прати ми ги да ги изчукам, ще си платя.