Споделена история от Тинейджърски

Да уча ли фармация?
Здравейте! Искам да се обърна към вас със следния въпрос : Да уча ли фармация ? Проблема е там , че родителите ми не могат да ми подсигурят висшето образование .Единият ми родител е в чужбина , а другия взема малка заплата . Единият семестър е около 1000лв .Моля ви дайте ми съвет , какво да правя?
Благодаря предварително !

Коментари

2.   Ако имаш желание и знаеш, че точно това искаш да учиш - давай. Относно парите, можеш да пропуснеш една година след завършването, в която да работиш и да събереш пари, но го има и момента с ученето за изпитите. Ще трябва да съчетаваш работата и ходенето по уроци, а и след това по време на следването можеш да работиш нещо почасово. (Студентите по фармация са малко по-свободни отколкото тези с медицина) След това ако учиш достатъчно можеш да взимаш стипендия, която ще ти е от полза в плащането на таксите. Друг вариант е да изтеглиш малък студентски заем докато започнеш да получаваш стипендия(ако имаш хубав успех). Говори с родителите си, за да намерите решение. Помни, че и за да те приемат трябва да даваш пари за уроци. Успех!

3.   Много ще ти е трудно. Ако родителите ти са финансово затруднени, по-добре поработи 1-2 г., спести пари и тогава учи.
Аз работех по време на следването, защото родителите ми не можеха да ме издържат. Завърших специалност, в която също се учи много, и буквално нямах време дори да се изкъпя понякога, защото графикът ми беше само работа и учене, дори от съня си крадях, което накрая ми се отрази ужасно зле на здравето... Завърших с отличен успех, но и до ден днешен страдам от здравословните проблеми, които си създадох с този начин на живот. Вече имам добри доходи, стандарт на живот над средния, но здравето не мога да си върна. Ако можех да се върна назад, щях да поработя в чужбина 2 г. и тогава да се върна и да уча. От т. нар. студентски живот не съм видяла нищо особено, за което също съжалявам. Не прави моята грешка. Тези 1000 лв. на семестър ще са ти най-малкия разход. Всеки месец ще ти трябват за издръжка минимум 500 лв. (ако си на общежитие, ако си на квартира - повече), отделно учебници, тетрадки и др. под. Ще ти трябва и спокойствие, време за учене. Когато живееш с други хора, ще е трудно да им обясниш, че искаш да учиш, когато на тях им се гледа телевизия например.
Похвално е, че искаш да учиш фармация, дано мечтата ти се сбъдне. Искрено ти желая успех.

4.   Щом имаш желание, направи всичко възможно, ако трябва поработи 2-3 години, събери пари и тогава се запиши да учиш. Чудесна професия си избрал/а.

5.   Учи това, което ти се отдава. Учи това, което ще искаш да работиш след време. Важното е да ставаш сутрин и докато се приготвяш за работа да нямаш мисли от сорта на "офф, не ми се работи" или "ужас, още два дни".
Ако мислиш, че фармацията е твоят избор - направи го.

Колкото до издръжката... помогни на родителите си. Започни работа. От къде си?
Из по-големите градове винаги има подходяща работа за студенти. Съвсем спокойно можеш да си намериш нещо и да плащаш семестрите си. Работи и лятото, така ще спестиш пари и ще си подсигуриш някоя друга вноска за университета.

Аз съм първи курс. Пропуснах две години, защото нямах възможност да уча. От малък град съм, трябваше да се преместя в големия, за да започна образованието си. През тези две години работих като луда. Сега ходя на лекции през делничните дни, а събота и неделя отново работя. Изцяло независима съм от родителите си, а съм тръгнала от там, където се намираш ти в момента. Така че можеш. Всеки може, нужно е да имаш желание, цел и силна воля.
Успех ти желая!

8.   Започни работа, спести пари и се запиши. Другият вариант е някой роднина да изтегли заем и ти го връщаш. Пак опира да работиш някъде, дори о на 4 часа. А бащата в чужбина не може ли да помогне?

10.   Като нямаш пари къде си тръгнала да учиш? Най-вероятно няма да стане съжалявам...

11.   Моята майка е учила висше без да ѝ помагат нейните. Работела е и в същото време е учила, но е успяла. И ти ще успееш. Ако искаш нещо много силно ще го постигнеш.

12.   Аз работя от първи курс, от а от втори съм на ПЪЛЕН работен ден. Издържам се напълно сам, дори успявам и да спестявам добра сума пари всеки месец. Но аз уча икономика и имам доста свободно време. Не знам колко е натоварено обучението по фармация. Дано да се включи някой, който учи това. Успех!

13.   Не гледайте отговорите преди да се отговорили на въпросите, иначе няма да ви е интересно! И така:

1. Напиши името на човек от срещуположния пол.
2. Кой е любимия ти цвят от тези – Жълт, черен, зелен, син или червен.
3. Първият ти инициал: А-P, Л-Р, С-Я.
4. Месецът ти на раждане.
5. Кой цвят харесваш повече-черен или бял.
6. Напиши името на човек от същия пол като теб.
7. Любимото ти число.
8. Калифорния или Флорида.
9. Кое харесваш повече: Езерото или океанът.
10. Напиши желание.

Отговорите:

1. Това е името на човека, в който си истински влюбен.
2. Ако си избрал:
Червено – Ти си жив и изпълнен с любов.
Черен – Ти си скромен и агресивен.
Зелен – Твоята душа е щастлива и излъчваш спокойствие.
Син – Ти си човек със спонтанен характер.
Жълт – Ти си щастлив човек и даваш добри съвети на другите хора.
3. Ако инициалът ти е:
А-Р – Имаш много приятели и любов в живота.
Л-Р – Опитваш се да се насладиш на живота и любовта ти скоро ще.
разцъфне.
С-Я – Обичаш да помагаш и бъдещето ти изглежда добро.
4. Ако си роден през:
Януари-Март – Годината ще е много добра и ще разбереш, че си се.
влюбил в този, който не си очаквал.
Април-Юни – Ще имаш силна връзка, но тя няма да трае дълго.
Юли-Септември – Ще имаш незабравима година с много промени.
Октомври-Декември – Годината няма да е от най-добрите, но ще.
откриеш сродна душа.
5. Ако избереш:
Черно – Живота ти ще тръгне в различна посока, ще има много.
промени и ще се радваш на тях.
Бяло – Ще намериш приятел, който ще ти се доверява и ще.
направи всичко това, но може и да не го разбереш.
6. Това е най-добрият ти приятел.
7. Това е броят на близките ти приятели, които ще имаш в живота.
8. Ако избереш:
Калифорния – Обичаш приключенията.
Флорида – Романтична душа си.
9. Ако избереш:
Езерото – Верен си на приятелите и си малко резервиран.
Океан – Ти си спонтанен и обичаш местата с много хора.
10. Желанието ти ще се сбъдне, ако пуснештова в друг форум до 1 час